Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 65 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Raketový motor
PříspěvekNapsal: úte 18.12.2018 15:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7115
Bydliště: Vsetín
Tak jsem se po několika letech odhodlal ke stavbě raketového motoru na THP ze sanytru a sorbitu. Po několika pokusech s jednoduššími motory jsem se dal na jeden "lepší" celohliníkový, tak uvidíme co to na to řekne.

Jako THP bude směs KNO3 a sorbitolu v poměru 65/35. Motor je navržen jako "reloaded" na tabletu průměru 33mm a délce 80mm, celkem cca 125g THP.

Tělo motoru je z duralové trubky o tl. stěny 3mm, a čela jsou montovány šrouby, těsněno "O" kroužky, jestli vydrží se uvidí.

Motor je vybaven Lavalovou dýzou 30° s expanzním poměrem 5,8. Průměr trysky 3,5mm, zahrazení cca 100. Jedná se o motor s čelním odhoříváním, délka chodu by měla být min 10s, tah kolem 20N.

Pokud to bude fungovat tak snad časem na to vznikne řízený raketoplán :)

Největší výzvou bylo udělat trysku končící na průměru 3,5mm, holt to chtělo velmi tenké pižlátko :)


Škoda že raketové modelářství v ČR pomalu vymírá, fórum raketaci.cz už je spíš takové fórum duchů... :-(


Přílohy:
WP_20181214_001.jpg
WP_20181214_001.jpg
[ 57.69 KiB | Zobrazeno 5135 krát ]

WP_20181217_002.jpg
WP_20181217_002.jpg
[ 54.18 KiB | Zobrazeno 5135 krát ]

WP_20181217_005.jpg
WP_20181217_005.jpg
[ 28.75 KiB | Zobrazeno 5135 krát ]

WP_20181217_009.jpg
WP_20181217_009.jpg
[ 48.4 KiB | Zobrazeno 5135 krát ]

WP_20181217_010.jpg
WP_20181217_010.jpg
[ 25.33 KiB | Zobrazeno 5135 krát ]

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Raketový motor
PříspěvekNapsal: úte 18.12.2018 15:12 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
To mě zajímá, budu sledovat ;)

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Raketový motor
PříspěvekNapsal: úte 18.12.2018 18:00 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Konečně po letech příspěvek co mne opravdu zaujal. Držím palce a budu sledovat.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Raketový motor
PříspěvekNapsal: úte 18.12.2018 18:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2011
Příspěvky: 713
Bydliště: Ružindol,SK
Obrázky: 9
Tiež sa chystám na niečo podobné, len musím zohnať duralovú rúrku z vhodným priemerom. Na nete som videl duralovú trysku vyvložkovanú z oceľou, kvôli "opalovaniu" Na yotube sú videa ako "varia" zmes, po vytvrdnutí ju zavakuujú je to hydroskopické, a niečo na čítanie http://raketky.x2u.cz/
http://kia-soft.narod.ru/interests/rockets/rockets.htm

_________________
Futaba FC-16, Frsky Taranis +, Fun Cub, Easy star, Easy glider4, Filip600T, kopia Tourist elektro,


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Raketový motor
PříspěvekNapsal: úte 18.12.2018 19:56 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 14.6.2008
Příspěvky: 83
Bydliště: Janovická lhota
Tryska je z duralu?
Pokuď ano, tak to podle mne nevydrží.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Raketový motor
PříspěvekNapsal: úte 18.12.2018 20:06 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 14.11.2013
Příspěvky: 1386
Bydliště: Chocerady
Taky se přidávám ke sledování.
Kdysi jsem zkoušel prachový motor ale výsledky byly dost nestabilní.
Odobně by mě zajímal motor s tahem po dobu 20-30 vteřin byť s malým tahem pro pohon letadla.

_________________
www.havelaircraft.cz
info@havelaircraft.cz
Facebook- Havelaircraft


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Raketový motor
PříspěvekNapsal: úte 18.12.2018 21:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7115
Bydliště: Vsetín
Jestli to tryska vydrží, nebo ne, nevím, uvidíme, dyštak udělám novou :)

Motor co by hořel 20-30s bych rád měl, ale se sorbitolovým palivem to asi nepůjde, do prachu (předpokládám že jsi myslel černý) nepůjdu, mrcha bouchá.

Přes svátky snad uvařím trochu paliva a vyzkouším to.... Pokud někdo víte o nějaké pomalé, amatérsky zhotovitelné THP co nebouchne už při škaredém pohledu, sem s ní :D :D


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Raketový motor
PříspěvekNapsal: stř 19.12.2018 8:07 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7404
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Vlastním cestám držím palce. Pochopitelně respekt, úcta a důkladná znalost "spoutané" energie je nutná.
Jako všude i zde platí "Dobrý sluha zlý pán.". Na THP zkus co ti Google vytáhne s klíčovými slovy:
"solid fuel rocket" / "solid fuel model rocket"
Tohle je za peníze
eBay "Estes Rocket motors"
==edit02 Google "KNO3 KClO4 MODEL ROCKET"
Google "KNO3 KClO4 MODEL ROCKET"

https://mad-science.wonderhowto.com/how-to/diy-rocket-propellant-cook-solid-rocket-fuels-using-common-household-ingredients-0140080/
potassium nitrate (KNO3) - Sanytr draselný = sanitr draselný = dusičnan draselný
https://www.instructables.com/id/Simple-Solid-Rocket-Engine/


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Raketový motor
PříspěvekNapsal: stř 19.12.2018 9:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.1.2008
Příspěvky: 1351
Bydliště: Praha
Zdravim, také budu sledovat,
už jsem nachystal potřebné chemikálie, ale motory podobné velikosti chci zkusit jako jednoúčelové, silnostěnná papír.trubka a tryska z umělé keramiky nebo zkusím i cement. Vše je připravené, vč. mixeru, vařiče a pánví .... jen ten čas zatím..... na netu je spousta info, vč. odkazů přede mnou, tak at se zadaří.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Raketový motor
PříspěvekNapsal: stř 19.12.2018 9:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2011
Příspěvky: 713
Bydliště: Ružindol,SK
Obrázky: 9
ADAST motory bol lisovaní čierny strelný prach s centrálnym kanálom, lisované to musí byť z dôvodu aby to nebuchlo pri zapálení :wink: na ZDŠ som do vyhoretého motoru ADAST najprv nasypal zmes minium a hliníkový prášok, to bol výbuch, druhý pokus bol už s centrlnim kanálom a nalisované, to už fungovalo. :mrgreen:
pôjdem podla ruských stránok, pozriem v obi rúrky či maju o vnutornom priemere 16,20,21,22,32, a ked jednu z nich budu mat možem začat struhlikat na sustruhu :lol:

_________________
Futaba FC-16, Frsky Taranis +, Fun Cub, Easy star, Easy glider4, Filip600T, kopia Tourist elektro,


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Raketový motor
PříspěvekNapsal: stř 19.12.2018 11:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7115
Bydliště: Vsetín
rakos píše:
Zdravim, také budu sledovat,
už jsem nachystal potřebné chemikálie, ale motory podobné velikosti chci zkusit jako jednoúčelové, silnostěnná papír.trubka a tryska z umělé keramiky nebo zkusím i cement. Vše je připravené, vč. mixeru, vařiče a pánví .... jen ten čas zatím..... na netu je spousta info, vč. odkazů přede mnou, tak at se zadaří.



to jsme na tom stejně, z Fichemy jsem si koupil KNO3 a Sorbitol, teď jsem dělal pokusy s KNO3 a Dextrózou, ale lisované to mělo snahu bouchat, je to potřeba povařit, ale doma se mi nechce (přece jenom mám k tomu docela respekt) a venku je zima :-D

Pokud ta hliníková tryska uhoří, tak udělám novou ocelovou, kterou do stávajícího víčka zalisuju, nebo našroubuju. Jen mě trochu trápí těsnost motoru :-( na každé straně 2 o kroužky, ale stejně to pod šrouby podfukuje. Vyzkouším nějakým malým kroužkem utěsnit ty hlavy šroubů, případně udělám nové tělo a dám tam šrouby s válcovou hlavou, ta se jednodušeji utěsní na čelo.


"Rád bych se dostal někam k 20s, ale obávám se že ten KNO3 nějakým katalizátorem nepůjde zpomalit, chemik bohužel nejsem, takže nedokonalost paliva budu muset dohánět tím co umím, to jest strojařina a vyrobit motor a trysky s co nejlepší účinností.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Raketový motor
PříspěvekNapsal: stř 19.12.2018 12:07 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Tu směs by měla trochu zkrotit příměs práškového hliníku nebo železa (to už si nepamatuji přesně). Jde o to aby nebyla průhledná. Pak se totiž více ohřívá sáláním, taje a dělá neplechu, protože se mění velikost hořícího povrchu.

Googli něco v tomto smyslu a dozvíš se vice.

BTW: Zavírat to do kovu bych se docela bál...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Raketový motor
PříspěvekNapsal: stř 19.12.2018 12:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7115
Bydliště: Vsetín
No to co myslíš je oxid železitý Fe2O3. Já zase nějak nevěřím té papírové trubce že by takovou teplotu na tak dlouho vydržela...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Raketový motor
PříspěvekNapsal: stř 19.12.2018 12:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.1.2008
Příspěvky: 1351
Bydliště: Praha
... no já zase nepočítám s tak dlouhou dobou hoření, spíš řádově sekundy tak do tří. Jinak zpomalovat to hoření jde, ale v ten moment se ztratí "tah" takže tudy asai cesta nevede. Naopak zpomalit hoření je nutné ke konci, aby se dosáhlo setrvačností apogea a prohořelo by se to pomalu k výmetné složi... to zpomalení se dosáhne přimísit do paliva 10% sody. No vše jsem vyčetl na netu - tak jen studovat. A hlavně vyvážit raketu, první pokusy v létě byly jen kotrmelce, protože jsem nechtěl zbytečně zatěžovat raketu zátěží do špičky - ale je to nutné. To jsem ještě zkoušel motory ROS40 ze světlic, ty už dnes moc nejsou k míní...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Raketový motor
PříspěvekNapsal: stř 19.12.2018 13:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7115
Bydliště: Vsetín
Jednu Rosku mám doma, nebudu se do ní pouštět, kdyby ji někdo chtěl "odborně zlikvidovat"... :D


Jinak ten práškový Fe2O3 spíš hoření urychluje a stabilizuje a je téměr nutný u kanálových motorů, u těch čelních to vyloženě nutnost není. Ještě mě napadá snížit poměr KNO3, dosáhlo by se tím horšího okysličení a mohlo by to hořet pomaleji, samozřejmě na úkor celkového impulsu, což by mě asi tak moc netrápilo (kdyby to bylo v rozumné míře)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 65 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz