Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Odstranění potahu
PříspěvekNapsal: úte 12.03.2019 20:40 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 24.6.2015
Příspěvky: 50
Bydliště: Horoměřice
Obrázky: 0
Dobrý večer
Neví nikdo jak odstranit starý potah střikany barvou. Asi modelspan, nějaký šetrny způsob.
Děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Odstranění potahu
PříspěvekNapsal: úte 12.03.2019 20:45 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10752
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
google_search.php?cx=partner-pub-2581144759434193%3A7975555438&cof=FORID%3A10&ie=UTF-8&q=odstran%C4%9Bn%C3%AD+potahu&sa=Hledat

Zabalit do novin, noviny prosytit acetonem a dát do igelitky. Jestli je to lepené kanagonem a budeš to macerovat moc dlouho, tak z igelitky vyndáš pouze rozsyp.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Odstranění potahu
PříspěvekNapsal: úte 12.03.2019 20:53 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.5.2017
Příspěvky: 348
Bydliště: Nymburk, ČR
Pravděpodobně se ozve, ale kdyby ne, tak ne jen v tomto vševědoucí, zdejší uživatel, veka1 bude vědět :mrgreen: :mrgreen:

_________________
Když už, tak už...
Sky Surfer X8, Tomahawk II, EPP Piper, Airboati, Čejka,S800, Swish, Flysky FS-i6X


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Odstranění potahu
PříspěvekNapsal: úte 12.03.2019 21:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2011
Příspěvky: 742
Bydliště: Slavkov u Brna
Obrázky: 0
Mě se tedy kdysi osvědčilo, to křídlo omotat toaletním papírem, s těmi novinami to půjde o něco hůř, tedy aby ty noviny držely na tom křídle, po tom omotání a nasycení toho toaletního papíru acetonem, dát do toho igelitového pytle, pytel uzavřít a snad stačilo - už si to moc nepamatuji je už do hafo let, okolo 10min a možná i méně, a potah se sloupl, jako hadí kůže.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Odstranění potahu
PříspěvekNapsal: úte 12.03.2019 21:20 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3950
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
hmm..... viewtopic.php?f=26&t=51718&hilit=+odstraneni+potahu

nebo : http://www.vekamodel.cz/rekonstrukce-po ... -upravy-0/

obecne o potahovani:

viewtopic.php?f=18&t=8153&hilit=odstraneni+potahu
http://www.vekamodel.cz/potahovani-mode ... jak-na-to/
viewtopic.php?f=119&t=43711&hilit=historik+sv+23&start=30 ... atd .

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Odstranění potahu
PříspěvekNapsal: stř 13.03.2019 14:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1457
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
Já bych potřeboval stáhnout nějaký (zatím ale netuším jaký, ještě jsem do toho nedloubnul) lak z křídel - problém je, že je to polystyren s dýhovým potahem.

Dýha je celkem tenká, místama navíc po létech lehce popraskaná - takže aceton nepřipadá v úvahu, docela bych potřeboval, aby mi tam nějaké jádro zbylo :)

Obávám se nejhoršího, tedy ruční práce a smirku... Na trupu vyzkouším Vekovu metodu kapesníčků a acetonu, ale na křídlech si to nedovolím.

_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Odstranění potahu
PříspěvekNapsal: stř 13.03.2019 15:45 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3950
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
bitovod píše:
Já bych potřeboval stáhnout nějaký (zatím ale netuším jaký, ještě jsem do toho nedloubnul) lak z křídel - problém je, že je to polystyren s dýhovým potahem.

Dýha je celkem tenká, místama navíc po létech lehce popraskaná - takže aceton nepřipadá v úvahu, docela bych potřeboval, aby mi tam nějaké jádro zbylo :)

Obávám se nejhoršího, tedy ruční práce a smirku... Na trupu vyzkouším Vekovu metodu kapesníčků a acetonu, ale na křídlech si to nedovolím.


Hmm.... cetls z ceho je to kridlo F2B akrobata? :wink:

Vrstvy od povrchu ke stredu kridla:

2k lak, zluta baze, 2k plnic, zaponovy lak, stredni modelspan, 1,5mm balsa, 5mm tlusta vrstva polyse ( podelnymi dutinami odlehcene jadro) a vzduch.
Kupodivu nic se nerozpadlo a eroplan poletuje jiz 8 rokem po rekonstrukci . Celkove stari 23 let.

Zasadni vec .... neprehanet cas (radove minuty, nutno skusmo zjistit) a mnozstvi acetonu (primerene) . Barvu zvedaji pary acetonu (proto je dulezita tesnost zabalu), ne samotna kapalina.

Delsi, nez akoratni pobyt vyrobku v zabalu muze vest k jeho destrukci , nebo pouze ke zvrasneni barvy, kera pak znovu stvrdne, protoze agresivni pary acetonu vyprchaji. Igelit pro ne neni nepruchozi prekazka.

Proto je rozumne odstranovat barvu ( potah) jenom z takove plochy ,kerou po rozbaleni jeden stiha ocistit, nez to vse znovu prischne k podkaldu. Pak je nutno proces opakovat.

Pozn. Pokud se vse udela tak akorat, lze napr. z polysoveho kridla, potazeneho balsou, nebo dyhou a papirem, nastrikanym barvou, odstranit pouze barvu a papir prilakovany zaponem se ani nehne... viz prvni dil serialu na mem webu.

Ukazka likvidace 2K barvy , plnice a sterkoveho tmelu z laminatove haubny: http://www.vekamodel.cz/oprava-laminatoveho-krytu/

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Odstranění potahu
PříspěvekNapsal: stř 13.03.2019 15:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1457
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
Ale četl, četl a vím, že to máš vyzkoušené - rozdíl je v tom, že já tam mám nějakou poměrně tenkou dýhu (vypadá to, že dost pod milimetr, ještě jsem do toho nedloubnul), na které jsou stářím tu a tam i popraskaná léta, tak se fakt bojím, aby to tamtudy nevyběhlo do toho polyše. Ale dobře, na nějakém málo namáhaném konci křídla to zkusím. Ale bojím, fakt hodně bojím :)

_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Odstranění potahu
PříspěvekNapsal: stř 13.03.2019 17:33 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3950
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
bitovod píše:
Ale četl, četl a vím, že to máš vyzkoušené - rozdíl je v tom, že já tam mám nějakou poměrně tenkou dýhu (vypadá to, že dost pod milimetr, ještě jsem do toho nedloubnul), na které jsou stářím tu a tam i popraskaná léta, tak se fakt bojím, aby to tamtudy nevyběhlo do toho polyše. Ale dobře, na nějakém málo namáhaném konci křídla to zkusím. Ale bojím, fakt hodně bojím :)


Tak ten zabalovy ubousek obtoc kolem kridla vickrat, nepolevej ho, ale natri stetcem. Jednoduse nesmis toho acetonu navalit ... protoze zatece kam nema. By mel zustat navzlinany v ubrousku.

Kdyz se bojis moc , tak mista, kde jsou praskliny zalep strednim sekundakem, disperzi , nebo prelep papirovou paskou.

I kdyz je dyha tenka, nemela by v plne plose moc prosakovat, bo je pod ni lepidlo.

Ale jak sam pises... bude nutno skusit na vzorku.

Nebo se poohledni po vhodnem odstranovaci starych nateru ... ale s rozumem... ty maj taky nevypocitatelne chovani.

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz