Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Vrtáčky a vrtačky na PCB
PříspěvekNapsal: čtv 14.03.2019 0:37 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7404
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Začnu vrtáčky 0.8 (1.0) mm. Vrtám málo a výjimečně. Mabuchi(380?) v ruce - vysoké otáčky cca 15 V
Sklo laminát po pár otvorech špičku vrtáčku ohladí do kulata. Dík vysokým otáčkám to spíš "probrušuje"
než vrtá. Při lehkém tlaku to chvíli trvá, ale ani při vrtání z ruky se vrtáčky nelámou - když tak jen výjimečně.
Mimo hrotu sklo ubírá i průměr, vrtáček se tak stane kónický. Přetížený motorek dost hřeje - po 15 min pauza.
Když už se hrot nechce chytat, tak obdélníkovým jemným brouskem z "polokoule"
na špičce udělám "V střechu" ("hrot kopí") pod úhlem cca 60° .
Zkoušel jsem vrtáčky z tvrdo-kovu. Mimo to, že byly drahé, jsou křehké a lámal jsem je.
Nové vrtáčky zkracuji od stopky, tak aby ze sklíčidla vyčnívaly cca 2 cm.
NENÍ TO IDEÁLNÍ, ALE PRO MOJE POTŘEBY POSTAČUJÍCÍ.
Na ostatní práce "hejno" vrtaček a akuvrtaček.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: vrtáčky a vrtačky na PCB
PříspěvekNapsal: čtv 14.03.2019 7:24 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2008
Příspěvky: 6888
Bydliště: Moravský kras
1. návrh pcb v Eagle (pro dvouvrstvý PCB do rozměru půl eurokarty lze legálně používat zdarma)
2. export Gerber formátu (v eagle je pro jejich službu přímo postprocesor)
3. https://www.seeedstudio.io/fusion_pcb.html
4. za cca týden mám doma 10 ks profesionální prokovené PCB s maskou a potiskem... celkem i s DHL za nějakých 22 USD, za ty peníze ti v ČR neřeknou výrobci PCB ani "dobrej den". Menší plošňáky si dle jejich návodu připravím do panelu, takže jejich 1 ks může být ve skutečnosti několik menších.

takže vrtá číňan ;)

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: vrtáčky a vrtačky na PCB
PříspěvekNapsal: čtv 14.03.2019 7:45 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Na "malé vrtání" jsem si stvořil stojánek (3D plastoslint + 2D frézka). Docela funguje a vrtáčky neláme :-)
Co se týká vrtaček, po pokusech ala plechovkáč 400 v ruce, později kus plastu s motůrkem 400 uvnitř (GES a pod.), nebo aku Lidl (v nějakém přechodném pomatení mysli) jsem pořídil aku i 230V Dremel. Ta aku se sice poněkud střevy podobá Lidlofce, ale je přece jen o fou s lepší. 230V Dremel je super, akorát na vyšší otáčky děsně řve (samozřejmě, ale v noci je to výraznější :-D ).
Vrtáčky HSS, zkušenost (odírání) stejná, nakupuji po více kusech. V tom stojanu bych neváhal použít tvrdokovové (pro frézky).

No a v poslední době plošňáky (nedělám oboustranné ani vícevrstvé, na to jsem moc mladý kluk) frézuji (jen dělící čáry, tvarové díry i obvody) a při tom se mi hned i vyvrtají. Od návrhu (Corel) po hotový (přebrousit otřepy, překartáčovat aby nezůstal bordel v drážkách, natřít kalafunotoluenovým lakem) to je tak 1/2 hod. a cesta do sklepa a zpět :-)

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: vrtáčky a vrtačky na PCB
PříspěvekNapsal: čtv 14.03.2019 8:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1973
Bydliště: Vysočina, ČR
guchar píše:
Začnu vrtáčky 0.8 (1.0) mm. Vrtám málo a výjimečně. Mabuchi(380?) v ruce ....
Jsem na tom podobně. Doma v obýváku, a při kusovce, je to asi optimlní. Jen vrtáky používám menší (okolo 0,6mm) a občas musím nějakou dírku zvětšit. Roky jsem používal dětskou vrtačku Piko (motor jsem taky vyměnil za Mabuchi) i když práci zdržovalo házení hlavičky. Vrtáky jsem ale nelámal, snad výjimečně. Teď používám soupravu Walter z Lídlu (jako Dremel). Není o moc lepší než stará Piko ale přece jen lepší je. No a spoje - fixka a chlorid...práce na chvíli i s vrtáním. Profesionální vzhled sice chybí ale zase - dělám to pro sebe a je to celý moje ruční (a často i duševní) dílo :). Návrh spoje dělám u jednodušších desek taky z hlavy. Při rozmísťování součástek se snažím respektovat schéma a je to rychlejší než to rovnat v Eagle.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: vrtáčky a vrtačky na PCB
PříspěvekNapsal: čtv 14.03.2019 11:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Já pro vlastní potřebu navrhoval DPS taky v Egle (dokonce v. 3.55) a kreslil jsem si i schéma. Sice to trvá trošku dýl, ale právě u vlastních konstrukcí, kdy jsou pravděpodobné i nějaké dodatečné změny, se to vyplatí. Důležité je mít i vlastní knihovny. Mám upravené i vlastní knihovny součástek, kde mám upravené jak pájecí plošky i velikosti otvorů, takže při vrtání jsou otvory odleptané na správný průměr, takže výborně navedou vrtáček a vrtá se jen laminát, nebo jen minimum mědi, takže žádné otřepy a podobně. DPS dělám fotocestou, tak, že masku si tisknu na laserové tiskárně. Na sušení světlocitlivé emulze jsem si udělal sušičku z vařičové plotýnky na které mám hliníkovou desku s čidlem termostatu, takže sušení jde taky rychle. Vypadá to složitě, ale když si to člověk "osahá" jde to taky rychle a není problém tahat spoje mezi vývody IO. SMD už mě ale minulo. Na vrtání jsem si z motorku topení Š120 udělal malou stojanovou vrtačku, která běhá docela potichu a hlavně nelámu vrtáčky. Vrtání v ruce mi připadá skoro čuňárna a pro vrtáčky z tvrdokovu asi těžko použitelná.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: vrtáčky a vrtačky na PCB
PříspěvekNapsal: čtv 14.03.2019 11:04 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7404
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
- házení vrtáčku ve sklíčidle (nebo sklíčidla samotného) je potíž celé řady levných kupovaných udělátek
- jedeno z mála neházejících sklíčidel mi kámoš utočil z mosazného hodinářského (výměnného) šroubováčku
- tu dětskou Piko hračku jsem měl (mám) taky - držení přímo za válcové tělo Mabuchi je pro mne pohodlnější
- dělicí čáry používám taky, ale ryji je půlkulatým dlátkem, vybroušeným z rýsovací jehly jen větší rozteče
- SMD jsou fajn, už na ně nemám ruce a oči, když tak jen ty největší a daleko od sebe, rozměry PCB mne netlačí


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: vrtáčky a vrtačky na PCB
PříspěvekNapsal: čtv 14.03.2019 12:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2018
Příspěvky: 604
Bydliště: Trvalé
Obrázky: 0
Vrtám na stolní stojanové vrtačce (asi z Lidlu), vrtáčky z aliexpresu s tou tlustou šťopkou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: vrtáčky a vrtačky na PCB
PříspěvekNapsal: čtv 14.03.2019 17:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1973
Bydliště: Vysočina, ČR
Lark píše:
...Vrtání v ruce mi připadá skoro čuňárna....
No nevím. mám v ruce mnohem lepší cit a protože na to i mnohem líp vidím (nic nepřekáží), udělám otvor přesně tam, kde chci (i v rastru 1,27), že bych se na to ale nějak těšil, tak to zase ne :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vrtáčky a vrtačky na PCB
PříspěvekNapsal: čtv 14.03.2019 20:46 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7404
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
"v ruce čuňárna" mám to jako "ellet" v ruce - na-přímo větší cit, taky na to líp vidím
cca "v rastu 1.27 vrtání v ruce dám, ale moc se netěším" Pájecí body s kroužkem bez mědi, perfektně navedou
Při vrtání ze strany mědi, plošňák co není udělán foto cestou, místa značím důlčíkem nebo jehlou, ďolík navede
Předloha (1.25 výjimečně) na milimetrovém papíře, ten přilepen dispersním lepidlem. Značení důlčíkem přes něj.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vrtáčky a vrtačky na PCB
PříspěvekNapsal: čtv 14.03.2019 21:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.10.2012
Příspěvky: 1539
Bydliště: Kladno
v prvním příspěvku je odkaz na výrobu PCB
přidám také jeden ověřený
https://oshpark.com/
je zde i možnost najít free návrhy, které jsou k dispozici.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vrtáčky a vrtačky na PCB
PříspěvekNapsal: čtv 14.03.2019 21:25 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 13.1.2016
Příspěvky: 355
Mám tohle https://arduino-shop.cz/arduino/1177-sa ... -kusu.html asi 2 roky a vrtá to uspokojivě. Rozhodně se to neotupí jako třeba "tvrdokov" vrták z obi a podobných kšeftů.

_________________
Jeti DC-16
F4U Corsair (Saito FG-60R3), Swift 2, VSB-66 Orlice 4,35m, Sopwith Pup 1,35m, Mustang P51


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: vrtáčky a vrtačky na PCB
PříspěvekNapsal: pát 15.03.2019 0:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
ellet píše:
No nevím. mám v ruce mnohem lepší cit a protože na to i mnohem líp vidím (nic nepřekáží), udělám otvor přesně tam, kde chci (i v rastru 1,27), že bych se na to ale nějak těšil, tak to zase ne :)

Netvrdím že to nejde, nebo že to nevyhoví. Jde spíš o to, že je větší problém dodržet kolmost, která se při projetí může změnit a díra má pak třeba vyhrnutý okraj, nebo i oválná, bývá pak potřeba odgrotování, a podobně. Taky záleží na kvalitě naostření vrtáků, aby opravdu vrtaly a tím pádem je potřebný tlak minimální, a tím i menší riziko zlomení. Pokud to někomu vyhovuje, nic proti tomu. Dost záleží taky na tom, kolik těch tišťáků člověk dělá, jak často, a jak složitých. Při občasné kusovce to asi vyhoví.
Pokud ale někdo tvrdí že brousí 0,8 vrtákčky ručním brouskem (to není na ellet), tak o jeho vrtacích schopnostech (toho vrtáčku) dost pochybuji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vrtáčky a vrtačky na PCB
PříspěvekNapsal: pát 15.03.2019 2:22 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7404
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@Lark "Pokud ale někdo tvrdí že brousí 0,8 vrtákčky ručním brouskem (to není na ellet),
tak o jeho vrtacích schopnostech (toho vrtáčku) dost pochybuji."
Odpověď byla už zde " Dík vysokým otáčkám to spíš "probrušuje"" Od nového ostrého vrtáčku jdou
drobné špóny. Od těch přelíznutých stylem plochý kopinatý vrták, jde na povrch prach.
Nicméně udělá to potřebnou díry pro vývody. Odchylky od kolmosti jsou malé a nepůsobí potíže.
Je zjevné, že jádro pudla je v "Při občasné kusovce to VYHOVUJE"
Při vrtání v ruce je velmi dobře cítit zda vrtáček "BERE" = proniká hlouběji. Když ne žádný tlak nepomůže.
Je to i vidět na odcházejícím materiálu. Ty příliš TUPÉ (zakulacené) žádný prach nevyhazují "kloužou" na fleku


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vrtáčky a vrtačky na PCB
PříspěvekNapsal: pát 15.03.2019 18:01 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Používám taky obyčejný elektromotorek. Ale mám řady 540 ze zrušeného autokompresorku nebo akuvrtačky, už nevím. Sklíčidlo jsem kdysy koupil v GESu. Napájím to zdrojem asi 15V. Motorek má i ventilátorek pro lepší chlazení. Mám to nasunuté v trubce asi 150mm dlouhé.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vrtáčky a vrtačky na PCB
PříspěvekNapsal: pát 15.03.2019 18:17 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7404
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@varok Velké pětistovky (možná šestistovky) jsem kdysi kuchal z 12 V auto-vysavačů (6 V byly do trábošů)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz