Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Napájení HV RX a HV serv přímo z 2S
PříspěvekNapsal: úte 26.03.2019 11:31 
Nováček serveru
Nováček serveru

Zdravím,
chtěl bych napájet palubu přímo z pohonné baterie 2S , ze které bude zároveň paralelně napájený regulátor a pohonný motor větroně. Serva a přijímač jsou samozřejmě HV, regulátor Talon 25, který má sice interní BEC, ale pro 6 serv mě připadá slabý a raději bych se mu vyhnul. V konektoru od BECku bych odpojil červený vodič. Je to možné takto provozovat ?
Díky Honza

Předmět příspěvku: Re: napájení RX a serv přímo z 2S
PříspěvekNapsal: úte 26.03.2019 12:35 
Administrátor serveru
Administrátor serveru

Obrázky: 300
Blog: Zobrazit blog (3)
Běžně to tak používám. Sice v lodičkách, ale to bude podobné.

Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  

Předmět příspěvku: Re: napájení RX a serv přímo z 2S
PříspěvekNapsal: úte 26.03.2019 15:03 
Mazák
Mazák

Obrázky: 1
Záleží na: accu - RX - serva
Je-li accu (po nabití) 8.4V je třeba i serva a RX na 8.4V . +2.4V (proti 6V) ne vždy a všechny bez úhony přežijí
Příznivěji vychází pohonný Li-Fe s 7.2V po nabití, a 6.6V nominální napětí.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: úte 26.03.2019 15:32 
Moderátor serveru
Moderátor serveru

Obrázky: 0
Honza323 úte 26. bře, 2019 11:31 píše:
... Serva a přijímač jsou samozřejmě HV, ...

guchar píše:
Záleží na: accu - RX - serva ...

Je-li accu (po nabití) 8.4V ....

Ale radši upřesním název vlákna.

PříspěvekNapsal: úte 26.03.2019 15:48 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Pokud jsou serva a přijímač označeny jako HV, tak je to právě proto, že se dají napájet přímo z 2s baterie. Další špekulování co "vychází příznivěji" je tady mimo mísu.

PříspěvekNapsal: úte 26.03.2019 16:13 
Nováček serveru
Nováček serveru

Děkuji za Vaše názory,
mně šlo hlavně o to , zda je možné společné napájení reglu/motoru a paluby (HV serv a HV přijímače) z jedné baterie 2S LiPo bez nějakých dalších úprav (tedy kromě úpravy BEC kabelu regulátoru). Z Vašich reakcí jsem si přebral, že ano.
Že lze mikro HV serva a HV přijímač napájet přímo z 2S liPo předpokládám, u serv standardní velikosti to již nějaký čas provozuji bez jakýkoliv problémů - tam ale chybí ten regulátor, protože je to spalovák- metylák-nitrák :D .
Díky Honza

PříspěvekNapsal: úte 26.03.2019 16:43 
Mazák
Mazák

SRI "Serva a přijímač jsou samozřejmě HV" Jsem v textu přehlédl. HV = obvykle +0.15 = 4.35 V (místo 4.2)
(Nejsem si jist, ale myslím, že jsem někde zahlédl HV s Umax jiným než 4.35V)
Uváděné rozdíly konkrétních "HV" už jsou (mezi sebou) výrazně menší proti klasice 4x 1.5V (nebo 1.2)
- Diskuse k přínosu Li-Pol Umax 4.35 V (toler. +/- 0.05V) na "RCMania" byla jinde - nedaří se mi ji najít ??
Hyperion G6 High Voltage Lithium Packs
Hyperion G7 Si-Graphene HvLi
https://www.tested.com/tech/798937-hobby-rc-testing-high-voltage-lipo-batteries/
Turnigy Bolt High Voltage Lipoly Pack (LiHV)
GENS ACE LiPo serie High Voltage
až k poněkud exotické řadě
Tattu R-line HV Li-Po
https://www.gensace.de/news/tattu-100C-HV-lipo-battery-review/

?? Začátečnické dotazy o akumulátorech page 15 (total pages 19)
http://www.rcmania.cz/viewtopic.php?f=42&t=561&p=1341726

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: úte 26.03.2019 18:08 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

guchare, pleteš si pojmy a průjmy :wink: .
HV serva je něco úplně jiného než HV akumulátor.

PříspěvekNapsal: úte 26.03.2019 18:58 
Mazák
Mazák

Že by ty HV serva nebyly vyráběny, pro používání s 2S (HV) accu? No dnes je možné ledaco. Snad i všechno. :)

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: úte 26.03.2019 20:11 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

HV servo znamená High Voltage Servo, neboli že jsou do (pokud se pamatuju dobře) 8,4V.
Takže napájené např. ze 2s LiPol, nebo 6s NiCd, nebo z BECu nastaveného na 7 - 8 V.
To je právě výhoda a smysl HV serv, že nepotřebují BEC, který by pro ně vyráběl 5V napájení, ale dají se napájet přímo z baterky. Takže přesně tak jak to hodláš použít ty.

Serva pokud nejsou HV, tak bývají určené zpravidla pro napětí max. 6V, takže při HV napájení (8,4V) by odešla, takže tam, se právě používá ten 5V BEC.

S pojmem "HV LiPo" (které mají o něco vyšší napětí než standardní LiPo) to nemá takřka nic společného. Klidně to z takové 2s HV baterky také můžeš napájet (ale není to podmínka), stejne jako z klasické 2s LiPo baterky.

PříspěvekNapsal: úte 26.03.2019 21:37 
Moderátor serveru
Moderátor serveru

Honza323 píše:
... zda je možné společné napájení reglu/motoru a paluby (HV serv a HV přijímače) z jedné baterie 2S LiPo ...

Vzhledem k indukční zátěži (motor) se v tom napájení mohou vyskytovat různé napěťové špičky. Nemusí, ale mohou. Pokud bych něco takového řešil doma, zhlídnul bych to osciloskopem při různých odběrech elektromotoru.
Něco kolem takového měření je třeba tady.

PříspěvekNapsal: úte 26.03.2019 23:34 
Nováček serveru
Nováček serveru

No, pokles napětí při spuštění motoru asi nějaký nastane, ale že by mohlo napětí klesnout pod 3,7V (což je provozní limit přijímače) při uvažovaném motoru XM2826EA-14 a sklopce 10"/5" bych nečekal, každopádně to nemám jak změřit než voltmetrem. ecalc ukazuje pokles napětí 2S baterie při chodu motoru na max.výkon na hodnotu 6,99V pro danou sestavu, ale to asi nebude ta špička jak jsi myslel. Nezbude než to zkusit v ruce.

PříspěvekNapsal: stř 27.03.2019 6:57 
Moderátor serveru
Moderátor serveru

Pokles napětí není ten problém, závažnější jsou ty špičky (a pro jistotu opakuji - nemusí, ale mohou se vyskytnout, já je viděl) které dokáží zresetovat servotester i přijímač. Chce to fakt řádně vyzkoušet.
Pokud bych něco takového realizoval na svém modelu, oddělil bych napájení přijímače (jen přijímače, ne serv) Schottky diodou a k přijímači malý kondík (220M/10V třeba) - špičky to odfiltruje a přijímač nadále bude ukazovat napětí baterek, jen snížené o úbytek na té diodě, pak stačí nastavit alarm napětí o tu hodnotu níž.
Ale možná to je jen moje "paranoia" po několikerém shlédnutí osciloskopem co se to jako děje v napájecí soustavě RC modelu...
A pak se ještě možná dozvíš že se nic nemůže stát když použiješ superspeciál značkové komponenty (a pokud možno nevyrobené v Číně :mrgreen: )

PříspěvekNapsal: stř 27.03.2019 8:31 
Mazák
Mazák

Ony ty ostré špice (rušení) prolezou téměř přes všechno. Jistě, že to jde zkusit a pokud nejsou potíže používat.
(Faktem je množství modelářů co 2S přímo / víc jak 2S přes BEC používá. A chválí - starost jen o jeden ACCU.)
Za mne oddělení plusů (zem společná) POHONU - (RX + serva) samostatným accu mi stojí za menší komplikaci.
I tak pořád zbude ještě dost možností, kdy se díky možné horší EMC, může rušení (EMI/jam) projevit.

Naposledy upravil guchar dne stř 27.03.2019 9:03, celkově upraveno 1

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: stř 27.03.2019 9:01 
Mazák
Mazák

Honza323 píše:
...při uvažovaném motoru XM2826EA-14 a sklopce 10"/5" ...

To není moc vhodný motor na 2S napájení (nízké KV), to jen tak poznámka na okraj.

K napájení - možná by nebylo od věci napsat, jaká konkrétní serva chceš použít. Patrně by se tady našel někdo, kdo ti potvrdí jestli 2S napájení opravdu snášejí nebo ne. Za sebe klidně napíšu, že bych použil napájení přes BEC a neřešil komplikace. Talon má fakt dobrý BEC a serva na nějakém mikrovětroni ho nemůžou rozhodit.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další