Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 109 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Flutter plovoucí výškovky
PříspěvekNapsal: sob 13.04.2019 20:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Krátce: potřebuju zjistit, co je důvodem flutteru mé plovoucí výškovky.

Podrobněji:
Stavím elektrovětroň Kaze s plovoucí výškovkou zhruba následujícího tvaru (čtvereček je 5x5 mm, zobrazena je i osa otáčení):
Příloha:
kaze-hstab.jpg
kaze-hstab.jpg
[ 79.59 KiB | Zobrazeno 14344 krát ]


Náhon je pull-pull rybářským "vlascem" (opletené vlákno Dyneema, pevnost v tahu 5 kg), na výškovce je kladka přes kterou je 1 a půl otáčky vlákna, a v té půlotáčce je vlákno přilepeno ke kladce, servo je umístěno poblíž těžiště letadla (asi 50 cm od výškovky, takže celkově tak metr vlákna). Trup letadla je karbonová trubka, takže jistou pružnost má.

I vyvezl jsem v dnešních cca 5 m/s ještě nehotové letadlo na louku, že udělám pokus o zálet, spíš na ověření technologií než cokoli jiného. Samozřejmě jsem vybral louku, kde kilometry proti větru nic nebylo, takže proudění bylo sice rychlé, ale víceméně laminární. Byl jsem připravený že po dvaceti metrech rovného letu přistanu, a budu pokračovat se stavbou/vývojem. To se vlastně splnilo, nicméně hned po odhození letadla jsem si všiml, že výškovka se třepe nahoru a dolů. Dělalo to pfffrrrrrr, jako když člově vystrčí z okna jedoucího auta fáborek nebo stuhu. Přesto letadlo letělo spořádaně vpřed, mírně stoupalo, a asi by i na servo výškovky reagovalo. Ze strachu že se flutterem něco utrhne a bude škoda větší, jsem to poslal k zemi možná o trochu razantněji než jsem původně zamýšlel, nicméně do té doby to letělo docela spořádaně. Pokud bych ten flutter neviděl, řekl bych že to byl bezproblémový let v délce několik desítek metrů.

Takže teď je otázka, co je příčinou flutteru, a jak se ho zbavit.

  • je osa otáčení ještě málo vpředu?
  • je třeba vyvážit výškovku závažím v přední části?
  • hraje významnou roli pružnost systému? To by byl průšvih, pružnost trupu ve formě karbonové trubky asi nijak nezměním; můžu tak leda použít jiné vlákno pro náhon nebo v krajním případě dát serva až k ocasu, což by zase zhoršilo další vlastnosti letadla.
  • něco jiného?

Jak poznat, co bylo hlavní příčinou flutteru?

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Flutter plovoucí výškovky
PříspěvekNapsal: sob 13.04.2019 21:24 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Flutter je v první řadě výsledek toho, že plocha má těžiště moc vzadu, podpořený vůlemi a malou tuhostí.

https://mlz.frystacko.cz/?p=15563


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Flutter plovoucí výškovky
PříspěvekNapsal: sob 13.04.2019 21:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Díky. Co je "moc vzadu"? Musí být těžiště plochy před osou otáčení? Asi tam můžu zalaminovat olůvko nebo něco. Ale zase běžné neplovoucí ovládací plochy mých letadel mají těžiště za osou otáčení, a k flutteru nedochází. A teda - osa otáčení jako taková je v pořádku?

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Flutter plovoucí výškovky
PříspěvekNapsal: sob 13.04.2019 23:50 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.8.2009
Příspěvky: 1205
Bydliště: západočesko
Obrázky: 38
Ta kladka má jaký průměr?

_________________
Ground Penetration Tester


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Flutter plovoucí výškovky
PříspěvekNapsal: ned 14.04.2019 7:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7115
Bydliště: Vsetín
Pozor, je třeba rozlišovat těžiště a těžiště aerodynamické. Se závěsem by ses dle mě měl dostat blíže k AS VOP, tj. Víc dozadu, ale chce to přiměřeně tuhou soustavu. Já mám na 5m vetroňi vůli která se mi nelíbí, ale flutter nemám. A jaké tam máš servo?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Flutter plovoucí výškovky
PříspěvekNapsal: ned 14.04.2019 9:05 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Kladka je eliptická, myslím jedna osa 15 mm a druhá 9 mm. Vůle tam pokud jsem dobře zkoumal nejsou, ale pružnosti toho celého je až dost. Servo výškovky je Emax ES08 MDII.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Flutter plovoucí výškovky
PříspěvekNapsal: ned 14.04.2019 9:28 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
Nějak mi tam nesedí a nechápu tu eliptickou kladku?

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Flutter plovoucí výškovky
PříspěvekNapsal: ned 14.04.2019 9:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Ty "délky ramen" páky (kladky) mi připadají hodně malé, a na nich se pak jakékoli pružení, nebo vůle projevují podstatně víc, než na dlohých ramenech. Plovoučka přece nepotřebuje velké výchlky, ale právě naopak, a proto to ovládání musí být přesné a bez pružení.


Přílohy:
Výstřižek.PNG
Výstřižek.PNG
[ 134.61 KiB | Zobrazeno 13831 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Flutter plovoucí výškovky
PříspěvekNapsal: ned 14.04.2019 10:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Eliptická klapka je jako mechanické expo, aby byl větší pohyb serva u výchylky o pár stupňů okolo středu, a pak k těm +/- 90° to dojelo na malý pohyb serva rychleji. ALE: prosím toto berte jako fakt - nechci v tomto vlákně debatu o tom, jestli mít výchylku +/- 90° je smysluplné nebo ne - podívejte se na Le Fish nebo Hacker Vagabond. Chci se tady bavit o tom, jak vyřešit flutter.

Ještě mě napadlo, jestli by tomu naopak nepomohlo dát tam malinkatou vůli - takto jak jsem to měl byla obě vlákna napnutá (jakože na ně jde brnkat jako na strunu), takže při změně tahu nebo co se energie umoří jen do pružnosti trupové trubky a pak se zase vrátí zpět. Dát tam nelinearitu v podobě vůle by mohlo mít tlumící efekt.

blesk píše:
Se závěsem by ses dle mě měl dostat blíže k AS VOP, tj. Víc dozadu,


Já jsem si to zkusil nakreslit, protože toto se mi nezdá - je následující představa správná?

Podle mě chci, aby když vychýlím VOP nějakým směrem od neutrálu, tak aby pořád táhnulo to vlákno, kterým jsem to vychýlení provedl. čili že by těžiště VOP mělo být před aerodynamickým středem VOP (tak třeba v 1/4 hloubky, což snad mám?). Akorát nevím, jak se do toho míchá osa otáčení. Skoro si myslím, že v případě ideálně tuhého trupu by se místo těžiště VOP dala počítat osa otáčení (protože zbytek letadla je mnohonásobně těžší). Protože ale nemám ideálně pevný systém (kdo má?), je v roli těžiště něco mezi osou otáčení a skutečným těžištěm. Každopádně obojí by mělo být dostatečně _před_ AS. Takže mám za to, že posunovat osu otáčení dozadu není to co chci. Co jsem nepochopil?

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Flutter plovoucí výškovky
PříspěvekNapsal: ned 14.04.2019 11:09 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Vytěsnit a zvýšit tuhost táhel. Místo lanek dát bovden.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Flutter plovoucí výškovky
PříspěvekNapsal: ned 14.04.2019 11:40 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 13.3.2009
Příspěvky: 382
Bydliště: Strakonice, ČR
Zkusil bych vyměnit pružnou Dyneemu za rybářskou wolframovou šňůru ( používá se i na F3K), přidat závaží do náběžný hrany a zkontrolovat torzní tuhost výškovky. Pak bych přilepil na trup malou minikamerku a zkusil natočit co to vlastně při letu dělá.

_________________
Jeti DC-24, Element F5J, Enjoy3, Piper 2,8
lodě Tito Neri, Smit Japan, Parat, Ragazza, Genesis.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Flutter plovoucí výškovky
PříspěvekNapsal: ned 14.04.2019 12:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
dudaj píše:
Vytěsnit a zvýšit tuhost táhel. Místo lanek dát bovden.


Táhla žádná nejsou. No a všelijaké EPP akrobaty lítají s lankovým náhonem ocasních ploch bez problémů, takže bych tipoval, že sice kompletně předělat způsob náhonu je možné, ale mělo by to jít i bez toho.

Já tam mám "něco jako" bowden . cca 10 com od serv jsou obě vlákna přichycena takovou objímkou k trupové trubce, pak celou dobu jdou podél té trubky, a další objímka je až tak 10 cm před ovládanou plochou. Takže to není tak že by ta vlákna dělala tětivu luku, tvořeného trupovou trubkou.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Flutter plovoucí výškovky
PříspěvekNapsal: ned 14.04.2019 12:34 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Základem je správna adromechanika. Teda jak už bylo psánovzájemná poloha geometrického tĕžiště a polohy žávésu (osy otáčení), kde tato nesmí být příliš vpředu. To je nutná podmínka stability. Samozřejmĕ mĕkkost náhonu tomu taky neprospívá a pak jedno s druhym a je ztoho ...
Múj otec kdysi napsal a bhájil na toto téma kandidátskou dizertační práci, jenže bohuźel už nenímezi nama, určitĕ by poradil.
Jinak to s rým geometrickým těžištĕm je podobný problém jako u stability raket.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Flutter plovoucí výškovky
PříspěvekNapsal: ned 14.04.2019 14:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
YenyaKas píše:

Táhla žádná nejsou. No a všelijaké EPP akrobaty lítají s lankovým náhonem ocasních ploch bez problémů...

Typnem si. Akrobaty lietaju desatinovou rychlostou pod velkym uhlom nabehu?

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Flutter plovoucí výškovky
PříspěvekNapsal: ned 14.04.2019 14:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.1.2010
Příspěvky: 861
Bydliště: Praha 4
No, mrknul jsem na obrázek - a ono je to celé ze Starlonu. A tak mám dotaz - jak a z čeho je postavená samotná výškovka?


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 109 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz