Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Druine turbulent- křidélka
PříspěvekNapsal: ned 14.04.2019 15:20 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 27.1.2017
Příspěvky: 32
Ahoj, stavím turbulenta podle tohoto plánku: https://outerzone.co.uk/plan_details.asp?ID=8223 tam jsou křidélka po celé délce křídla ale když jsem hledal fotky skutečného letadla našel jsem jen turbulenty s křidélkami jen na koncích křídel. Hledal jsem jaké všechny verze turbulenta jsou ovšem žádný nemá křidélka po celé odtokovce,takové křidélka jsem našel akorát u několika fotek menších modelů turbulentu. Nevíte někdo jak to s křidélky u tohoto letadla je? Uvažuju nad tím že křídla předělám podle originálu. Budu rád za jakékoli informace nebo vodítko. Dekuju :)


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Druine turbulent- křidélka
PříspěvekNapsal: ned 14.04.2019 15:48 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 26.3.2009
Příspěvky: 476
Bydliště: Praha
Obrázky: 2
U modelů se to dřív dělalo po celé odtokovce hlavně kvůli jednoduchému ovládání křidélek jedním (drahým) servem.
A taky bylo jednoduché přidat křidélka k modelu, který byl dříve řízen jen kormidly.

Maketovost bych v tom nehledal.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Druine turbulent- křidélka
PříspěvekNapsal: ned 14.04.2019 16:00 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 27.1.2017
Příspěvky: 32
To je vlastně pravda, v plánku je pro křidélka jen jedno servo. Předělám to aby to bylo trochu maketový. U trupu jsem pak zjistil ještě ten problém že výškovka je posunutá dozadu víc než by měla,předělávat to už nebudu, trup už je hotový, jen škoda že jsem to zjistil tak pozdě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Druine turbulent- křidélka
PříspěvekNapsal: ned 14.04.2019 18:31 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 26.3.2009
Příspěvky: 476
Bydliště: Praha
Obrázky: 2
Jestli myslíš víc posunutá dozadu na modelu proti skutečnému letadlu, může to být úmyslně kvůli lepší stabilitě modelu.
Dělává se i větší VOP proti originálu, modely létají za jiných aerodynamických podmínek než jejich předlohy.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Druine turbulent- křidélka
PříspěvekNapsal: ned 14.04.2019 19:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9092
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Michale, co si od toho slibuješ? Maketa na soutěže to nebude, letové vlastnosti se nijak výrazně nezmění, jestli vůbec, a jen bude malinko složitější stavba. I křidélka přes celé rozpětí se dají ovládat samostatnými servy. Ten model bude zřejmě dostatečně velký, abys třeba křidélka naprogramoval i jako klapky.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Druine turbulent- křidélka
PříspěvekNapsal: ned 14.04.2019 20:34 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 27.1.2017
Příspěvky: 32
Maketu na soutěže určitě ne, jen pro radost z hezkého éra ale ty křidélka chci udělat podle originálu. Už pro můj dobrý pocit i proto, že to je docela známé letadlo :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Druine turbulent- křidélka
PříspěvekNapsal: ned 14.04.2019 20:41 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 27.1.2017
Příspěvky: 32
K tomu rozpětí je to cca 1500mm


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Druine turbulent- křidélka
PříspěvekNapsal: ned 14.04.2019 21:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9092
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Michale, budeš muset docela razantně překopat celou odtokovku a udělat kompletní konstrukci křidélek. Pro zkušeného to nebude problém, ale chce to už vědět jak. Samozřejmostí bude ovládání samostatnými servy. Tak si dej tu práci, že si prohlédneš několik plánů, kde jsou křidélka, jaká (konstrukčně) chceš. Ale ne jen v náhledu, stáhni si to do kompu, abys to mohl zvětšovat, posouvat a pečlivě prostudovat.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Druine turbulent- křidélka
PříspěvekNapsal: ned 14.04.2019 22:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2009
Příspěvky: 754
Pokud už ta křidélka jsou, tak se dají taky rozdělit na křidélka na konci a klapky uprostřed. Chce to tedy čtyři serva, ale letové vlastnosti budou lepší než s flaperony.

_________________
https://fokker1.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Druine turbulent- křidélka
PříspěvekNapsal: ned 14.04.2019 23:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Proč 4 serva? Na vztlakovky stačí jedno společný servo, stejná montáž jako měla na plánku původní křidýlka po celým křídle, jen obě táhla na jednu stranu páky serva. No a dvě serva v křídle pro křidýlka.
Byly časy, že nám na křidýlka a vztlakovky stačily jen 2 serva. Vztlakovky viz popis výše, křidýlkový servo bylo ve středu křídla a ke křidélkům šly bowdeny do zatáčky. Bowdeny ale musely mít střed z lanka aby šly volně. S dnešníma bowdenama s plastovým jádrem a strunou to chodí blbě, v ohybu je moc velký odpor. Taky to mělo horší přesnost a větší vůle proti servům přímo u křidýlek.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Druine turbulent- křidélka
PříspěvekNapsal: pon 15.04.2019 1:36 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3950
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Michal Vicjan píše:
Ahoj, stavím turbulenta podle tohoto plánku: https://outerzone.co.uk/plan_details.asp?ID=8223 tam jsou křidélka po celé délce křídla ale když jsem hledal fotky skutečného letadla našel jsem jen turbulenty s křidélkami jen na koncích křídel. Hledal jsem jaké všechny verze turbulenta jsou ovšem žádný nemá křidélka po celé odtokovce,takové křidélka jsem našel akorát u několika fotek menších modelů turbulentu. Nevíte někdo jak to s křidélky u tohoto letadla je? Uvažuju nad tím že křídla předělám podle originálu. Budu rád za jakékoli informace nebo vodítko. Dekuju :)


Zdar



Cca v 1987 roce jsem vlastnil stroj , postaveny dle tohoto planu :

http://eshop.rcrevue.cz/planky-modelar/ ... -121s.html ... mozna inspirace ke konstrukcnim upravam :)

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Druine turbulent- křidélka
PříspěvekNapsal: pon 15.04.2019 5:51 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 27.1.2017
Příspěvky: 32
Díky za ten plánek, nějak podobně to mám v plánu udělat :D. Jednou už jsem křidélka na model co byl v originálu řízený jen kormidly dělal tak snad to nebude problém.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Druine turbulent- křidélka
PříspěvekNapsal: pon 15.04.2019 5:52 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 27.1.2017
Příspěvky: 32
Mimochodem, kdybych udělal křidélka tak jak to měl originál tak je nemá cenu nastavovat jako flaperony nebo ano?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Druine turbulent- křidélka
PříspěvekNapsal: pon 15.04.2019 12:09 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3950
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Michal Vicjan píše:
Mimochodem, kdybych udělal křidélka tak jak to měl originál tak je nemá cenu nastavovat jako flaperony nebo ano?


... mozna by dost pomohlo precist povidani o konstrukci skutecneho letadla a uvedomit si genialnost myslenky konstruktera pouzit sterbinu v kridle pred kridelky ( znacne zlepseni ovladatelnosti stroje pri vysokych uhlech nabehu).
Masina v realu nema vztlakove klapky ani brzdy. Je to kategorii a provedenim (minimalni plosne zatizeni , moznost zpomaleni vrtuli, kera pri volnobehu eroplan brzdi a ucinna kridelka, bez rizika odtrzeni proudeni na konci kridla i pri velkem natazeni ... tj. brzdeni celym kridlem , leticim na vysokem koeficientu vztlaku Cy cemuz odpovida taky velke Cx).

pozn.... ruzne zpusoby reseni problemu otrzeni proudeni na konci kridla pri pretazeni viz prilozeny obrazek. Na Turbulentu je kridlo odpovidajici obr c .6.

Příloha:
BedeDesign12.jpg
BedeDesign12.jpg
[ 77.96 KiB | Zobrazeno 2096 krát ]



K podobnemu reseni problemu v soucasnosti se napr. uchylili i konstrukteri celokompozitoveho UL Ellipse Spirit. Ale u toho letadla bylo pouziti sterbiny pred kridelkem vybrano vicemne z duvodu zlepseni parametru eliptickeho kridla pri pretazeni a splneni pozadavku na minimalni pristavaci rychlost danou predpisem.

https://www.ellipse-spirit.com/?fbclid= ... 1K88mNP7yg

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Druine turbulent- křidélka
PříspěvekNapsal: pon 15.04.2019 12:31 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2714
Bydliště: Ústí nad Labem
DAF píše:
abys třeba křidélka naprogramoval i jako klapky.
To bych URČITĚ NEDĚLAL. Z původně hodného éra to může udělat zrádnou mrchu.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz