Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Šnekový převod parametry
PříspěvekNapsal: ned 14.04.2019 15:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2009
Příspěvky: 754
Měl bych takový dotaz - mám tu šnek ze stěračového motorku Felicie a potřeboval bych k němu vytisknout příslušné šnekové kolo, trochu jiného rozměru, než mám. Našel jsem nějaké CAD soubory na teatechnik, ale vúbec nevím, co a jak se na takovém šneku měří a jak příslušné vybrat, pokud tedy nechci vše tisknout na blind a zkoušet. Možná je ten šnek i úplný atyp, nevím. Nemáte s tím někdo nějaké zkušenosti?

_________________
https://fokker1.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Šnekový převod parametry
PříspěvekNapsal: ned 14.04.2019 17:07 
Mazák
Mazák

Registrován: 1.3.2012
Příspěvky: 943
Bydliště: Dobrá Voda u Hořic, ČR
Základními parametry jsou modul ozubení a počet chodů šneku. Mudul snadno vypočítáš, když rozteč sousedních zubů šneku vydělíš pí (3.14). Počet chodů znamená kolik šroubovic je na šneku namotáno vedle sebe, nejčastěji je to 1 chod, tzn. šroubovice na šneku má jeden začátek a jeden konec. Podle toho jaký chceš mít převod zvolíš počet zubů šnekového kola. Příklad - 1-chodý šnek a 40 zubů kola = převod 1:40.

Ty CAD modely na TEAtechnik budou v těch základních rozměrech pravděpodobně odpovídat, ale u profilu zubů bych předpokládal nějakou větší či menší nepřesnost. Pro nějaký pokus s kolem z tiskárny by to snad mohlo stačit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šnekový převod parametry
PříspěvekNapsal: ned 14.04.2019 17:34 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Nevím k čemu to máš, ale netiskni ho - nevydrží. Radši změř ten modul a kup ho.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šnekový převod parametry
PříspěvekNapsal: ned 14.04.2019 17:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2009
Příspěvky: 1124
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Něco málo k výpočtu šnekového kola je dole v diskuzi:
http://www.jova1.cz/dilna/snekovy_prevo ... revod.html
Tady jsou výpočty pro ozubené kolo:
http://www.jova1.cz/dilna/zuby/zuby.html
Kdyby ti nebylo něco jasné, nebo jsi potřeboval to kolo vyrobit tak se ozvi.

_________________
EPP samokřídla
fotky: https://mapy.cz/fotografie?fotomapy&x=15&y=49&z=8&aid=861


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šnekový převod parametry
PříspěvekNapsal: ned 14.04.2019 17:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Udělat jiné kolo ke stávajícímu šneku zase tak jednoduché není a těžko k němu budeš kupovat šnekové kolo, které bude pasovat. V zívislosti na modulu, počtu chodů a roztečném průměru šneku, se mění i úhel záběru zubů. Na netu je ale informací dost, včetně návrhů v excelu. Ale záleží k čemu to chceš použít a jakou životnost si představuješ.

Edit: Tady si můžeš udělat obrázek pro představu: http://help.autodesk.com/view/INVNTOR/2016/CSY/?guid=GUID-F287879C-3787-40A8-A01B-F980F6E16F85


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šnekový převod parametry
PříspěvekNapsal: ned 14.04.2019 19:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.7.2009
Příspěvky: 775
Bydliště: Hodonín
Ahoj,

jen tak si "vystřelit" šnekové kolo do soukolí o kterém nic nevím je docela odvaha.
Podle počtu zubů, osové rozteče (přesně změřené), počtu chodů..... musíš napočítat parametry soukolí - hlavně úhel sklonu zubů nebo korekce soukolí. Musíš znát jakou metodou je soukolí vyrobeno a pak teprve si vymýšlet jiné šnekové kolo. Není to žádná sranda a garantuju ti, že se určitě netrefíš. Rozhodně je lepší si spočítat a vyrobit soukolí nové, podle potřebných parametrů.
A jestli s tím nemáš zkušenosti, tak raději sehnat kompletní novou převodovku, než si dělat zbytečné násilí.
Zdravím
Pavel


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šnekový převod parametry
PříspěvekNapsal: ned 14.04.2019 19:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Do CADů existují i hotové parametrické šablony (vzorové konstrukce) ve kterých se dají v určitých mezích jen měnit parametry, ale většinou nejsou volně dostupné, protože něco takového vytvořit už dá spoustu práce, a vždy jsou pro konkrétní CAD. Taky není snadné se v tom zorientovat a člověk musí mít něco nastudováno. Já nemám. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šnekový převod parametry
PříspěvekNapsal: ned 14.04.2019 20:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2009
Příspěvky: 754
Je to zatím jen takový nápad, hydraulická ruka tady na tu espětku https://photos.google.com/share/AF1QipP ... x6aElXcndn . Zatím nemám lepší fotky, i když už jsem se stavbou trochu dál. Šnekový převod uvažuju na otáčení ruky. Pohon servem upraveným na otáčení 360°, otáčka asi za půl minuty. Tištěná celá ruka, stejně jako skoro celý náklaďák včetně převodů, diferáků atd. Ta otoč je v podstatě to nejméně namáhané, takže životnost a pevnost moc neřeším. Nějaké kolo jsem stáhnul a zkusil vytisknout, rozteč a úhel sedí, akorát můj šnek má poloviční průměr, takže nesedí to zaoblení a hlavně je takový špičatější, takže má vůle, což mi pro toto použití docela vadí. Buď to upravím v CADu nebo zkusím použít to originální kolo, i když z něj po patřičném osoustružení zbyde jen tenký věnec. Navíc taky není žádný zázrak, je to jen šikmé ozubené kolo bez zaoblení pro šnek. Ale vůle nemá.

_________________
https://fokker1.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šnekový převod parametry
PříspěvekNapsal: ned 14.04.2019 20:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2009
Příspěvky: 754
Lark píše:
Do CADů existují i hotové parametrické šablony (vzorové konstrukce) ve kterých se dají v určitých mezích jen měnit parametry, ale většinou nejsou volně dostupné, protože něco takového vytvořit už dá spoustu práce, a vždy jsou pro konkrétní CAD. Taky není snadné se v tom zorientovat a člověk musí mít něco nastudováno. Já nemám. :lol:


Něco takového jsem taky stáhnul, pro OpenSCAD. Ale s tím moc neumím a ještě je to v němčině, takže se v tom moc nevyznám, německé výrazy pro parametry ozubení neznám. :lol: (OpenSCad je textový, tam se nekreslí, ale píše se to jako program)

_________________
https://fokker1.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šnekový převod parametry
PříspěvekNapsal: ned 14.04.2019 21:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.7.2009
Příspěvky: 775
Bydliště: Hodonín
S těmi modely v CAD opatrně. Aspoň v Solidworks jsou modely ozubených kol pouze přibližné, bez přesných evolvent na ozubení. Je to z důvodů zkrácení výpočetního času pi práci s modely. Kdyby to bylo přesné, je na modelech tolik hran, že to ani PC neupočítá.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šnekový převod parametry
PříspěvekNapsal: ned 14.04.2019 21:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
To že nemá šnekové kolo ozubení do rádiusu podle šneku, při malém zatížení tolik vadit, a pokud se dá upravit osová rozteč, tak u toho plastového kola by se to mohlo časem zaběhnout. Různá provedení i informací najdeš třeba i tady: http://www.mitcalc.com/doc/gear4/help/cz/gear4txt.htm

Překládat tyhle technické výrazy překladačem dost dobře nejde. Chtělo by to někoho z oboru kdo umí dobře německy. Neexistuje anglická verze? Tam je to jednoznačnější. Konstruovat jen z příkazového řádku je asi docela záhul. To bych už nedal. :D

kocispavel: To asi záleží na CADu. Catia třeba dělá evolventy hladké, dokonce i s korekcema a hýbat se s tím dá bez problémů. Kdysi vyzkoušené na věnci s vnitřním ozubením s 300 zuby.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šnekový převod parametry
PříspěvekNapsal: ned 14.04.2019 22:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2009
Příspěvky: 754
Pro tisk se to v každém případě musí převést na polygony, přímo Cadové soubory slicovat nejde. Zpočátku jsem měl nastavenou střední přesnost převodu a na velkých kružnicích už bylo vidět, jak jsou zubaté. Pak jsem to přepnul na maximum a už je to v pohodě. Ale na ozubení s modulem 1-1,5 to opravdu vidět není. Tam už převažují nepřesnosti tisku.

_________________
https://fokker1.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šnekový převod parametry
PříspěvekNapsal: ned 14.04.2019 22:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Tak to jsme si nerozuměli. STLko bude samozřejmě vždycky hranaté, jen jde o to v jaké toleranci je vypočítané k hladkému povrchu, a jaká už je pro 3D tisk zbytečná. Samozřejmě při velkém počtu polygonů je to pak hladové na výkon počítače. Ale některé CADy umí to STL zoptimalizovat, že na rovných plochách, nebo velkých poloměrech použije méně polygonů a tu zvýšenou hustoru použije jen na osrém zakřivení pro dodržení odchylky od ideání plochy. Ta hrubost tisku by se ale mohla v tvém případu zaběhnout (nebo taky ne). S tím zkušenost nemám.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šnekový převod parametry
PříspěvekNapsal: pon 15.04.2019 9:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2009
Příspěvky: 754
JJ převody se zaběhnou, to je ok. Přesnost evolventy na modelu je vzhledem přesnosti tisku u takhle malých kol v zásadě zanedbatelná. I když už jsem stáhnul právě z teatechnik kuželová kola, která mají profil zubu lichoběžník. :( Ale nějak fungují i ta. Ale abych se vrátil k tématu, šlo mi o to, jestli náhodou ty šnekové převody nejsou taky normalizované, jako ozubená kola, kde stačí stejný modul a dá se použít všechno se vším. Tady to jaksi neplatí, je to každý pes jiná ves, takže jedině kolo, které k příslušnému šneku patří, nebo zkoušet a upravovat, dokud to nějak nesedne. Nejspíš použiju osoustružené kolo z té původní převodovky. Je to tedy nějaký polyamid, takže se nedá moc lepit, budu to muset s tištěnými díly sešroubovat malými vruty.

_________________
https://fokker1.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šnekový převod parametry
PříspěvekNapsal: pon 15.04.2019 10:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
O nějaké normalizaci dost pochybuji a o ničem nevím, ale jak už jsem psal, ten sklon zubů je závislý na průměru šneku a co jsem viděl malé šnekové převody, tak rozmanitost šneků je hóódně velká. Je to dané hlavně požadovaným tahem toho převodu a je to spíš co provedení, to originál. U toho plastu by ale to zaběhnutí mohlo být řešením. Když použiješ úzké šnekové kolo, tak ten rozdíl v úhlu zubů nebude tak výrazný a snáz se zaběhne. Je to sice čuňárna, ale pro tvojí potřebu asi dostatečné.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz