Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: ned 21.07.2019 20:52 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.2.2016
Příspěvky: 501
Bydliště: Frýdek-Místek
Mám RCEV elektrovětroň s výškoměrem Altis V4+, nahraný je firmware F5J verze 5.6.

Firmware má za úkol vypnout motor nejpozději v 30s od jeho spuštění, pokud pilot nevypne dříve. Na vysílači mám ovládání plynu klasicky na páce plynu s tím, že mám ještě nakonfigurovaný přepínač, který upraví křivku plynu tak, že i při úplném stažení páky plynu motor stále běží na určitých otáčkách (cca 30%).

Při několika startech jsem zaznamenal, že došlo k vypnutí motoru dříve než ve 30s. Vždy to bylo někdy okolo 25s letu. A vždy to bylo s následujícím průběhem: spuštění motoru na plný výkon po dobu cca 10s, pak cca 10s let na oněch 30%výkonu a prudké přidání plynu na 100% výkonu. Po prudkém přidání výkonu motor na cca 2-3s opravdu běžel na plný výkon a pak se vypnul.

Popsané chování se nikdy nevyskytlo u trvalého letu na plný výkon po dobu celých 30s.

Popsané chování se vyskytlo jen u cca 5% startů.

Zapnul jsem logování výstupu a výstupu plynu na výškoměru a zjistil jsem chování dle obrázku. Fialová čára je vstup plynu, žlutá je výstup. Je vidět, že od 13s jsou ve vstupu propady až na nulu. přestože v tomto konkrétním letu byla páka plynu od 2s do 27s na plném výkonu. V tomto konkrétním případě jsou propady vstupu tak krátké, že výškoměr na ně nezareaguje a motor stále běží až do 30s.

Ovšem někdy zřejmě dojde k delšímu propadu vstupního signálu, který už výškoměr pochopí jako stažení páky plynu a vypne motor.

Propady vstupního signálu jsou různé bez (pro mě) zřejmé závislosti (například na teplotě). Někdy je jich výrazně méně než na přiloženém obrázku (třeba jen dva za celých 30s) někdy je jich výrazně více a začínají už třeba ve 3s. Ale v naprosté většině začínají až po 15s a větší výskyt je spíše po 20s. Občas (tak do 5% startů) není propad žádný.

Přijímač mám Lemon RX (vysílač je Spektrum). Prvotní podezření padlo právě na přijímač, proto jsem ho vyměnil za nový (stejný typ). Chování se ovšem nezměnilo.

V poslední době (až po více než stovce startů) jsem zaznamenal ještě jedno chování (se starým i novým přijímačem): spouštím-li motor prudkým přidáním plynu na 100% výkonu, motor se někdy nechce rozběhnout. Na zlomek sekundy se rozběhne, pak se zaškube a zastaví. Rozběh na nižší výkon (30%) je naprosto bezproblémový.

Čím by to mohlo být? Mohla by to být nekompatibilita výškoměru s přijímačem? Ve druhém modelu mám taky čínský RX (Orange) a vše je naprosto OK.


Přílohy:
Altis.png
Altis.png
[ 137.63 KiB | Zobrazeno 3735 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pon 22.07.2019 8:03 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6012
Bydliště: Praha ČR
No on to klidně může být přijímač ne nekompatibilní s Altisem, ale prostě mizerný (či ne zcela kompatibilní s vysílačem).
Ten záznam vypadá skoro jako nějaké mikrovýpadky, které se na řízení vůbec nemusí projevit, ale Altis na to zkrátka reaguje.
Podobné problémy se děly po nástupu výškoměrů s tehdy dožívajícími přijímači na 35MHz - přišlo krátké rušení, které letu vůbec nevadilo, ale hodilo to do kanálu motoru nesmyslný puls a byl tu problém...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 22.07.2019 21:16 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.2.2016
Příspěvky: 501
Bydliště: Frýdek-Místek
Díky za reakci.

Ještě chvíli to budu pozorovat, ale vypadá to, že Lemon půjde pryč. S Orange Rx žádné problémy nejsou a to stojí prakticky polovinu.

Do Lemonu jsem šel hlavně kvůli telemetrii. Její dosah u Orange je doslova tragický. Tak 60-70m max. Lemon dá i několik stovek metrů. Ale za tyhle problémy to nestojí.

Nebo půjdu do origo přijímače, i když u Spektra jsou ceny zatraceně nastřelené. :)

Jsem si všiml ještě jedné věci. Koukal jsem na logy z jednoho dne na letišti a u prvních tří startů byl první výpadek vstupního signálu vždy v čase 22,7s. U dalších startů už to bylo odlišné.
Jiný letový den, zase dva starty po sobě, výpadek pokaždé v čase 25,2s.

Sakra, to je moc velká náhoda na nějaké rušení. Ale co si z toho vzít nevím . . .


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 22.07.2019 22:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.12.2007
Příspěvky: 732
Bydliště: Ostrava
Taky může být chyba na straně rádia, vadný poťák na plynu?
Brácha má ty Lemony taky a fungují lépe s tuším DSM2 než DSMX.
Jsou to 7 nebo 8 kanály se satelitem, nějakým čidlem a telemetriií.
Kdybys chtěl, mám doma dva nepoužité, koupené loni na podzim.

_________________
MPX Royal SX 2,4Ghz...F3J Enjoy3


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 23.07.2019 6:59 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.2.2016
Příspěvky: 501
Bydliště: Frýdek-Místek
Chybu na straně rádia bych si dovolil vyloučit. Létám se dvěma modely, oba mají výškoměr Altis V4+. Jeden má přijímač Lemon, druhý Orange. Vysílač samozřejmě stejný.

Když si stáhnu log z Altise z modelu s Orange přijímače, je vstupní křivka plynu naprosto rovná.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 23.07.2019 8:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.12.2007
Příspěvky: 732
Bydliště: Ostrava
Tak to potom vypadá na ten přijímač. Jak to máš s modulací, používáš DSM2 nebo DSMX?
Taky jsme zjistili, že při aktivaci failsafe se jakoby snížil dosah.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 23.07.2019 8:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2013
Příspěvky: 1538
Bydliště: Brno
Nemůže být problém v elektroinstalaci? Konektory, BEC, odcházející baterky? Jsou nějaké problémy i s odpojeným altisem?

_________________
MC-20HOTT,DS-16,X10S,14SG,S-trino MkII,SpeedFire, Extra 102",MiniCorado,LOGO550SE,Goblin570


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 23.07.2019 9:57 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.2.2016
Příspěvky: 501
Bydliště: Frýdek-Místek
eco píše:
Tak to potom vypadá na ten přijímač. Jak to máš s modulací, používáš DSM2 nebo DSMX?
Taky jsme zjistili, že při aktivaci failsafe se jakoby snížil dosah.


Používám DSMX.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 23.07.2019 22:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.12.2007
Příspěvky: 732
Bydliště: Ostrava
BoBik_CZ píše:

Používám DSMX.

Musel bych se zeptat bráchy, ale tuším, že jsme měli lepší výsledky dosahu s DSM2.
Testovali jsme dosah na silnici, antény vždy stejně umístěné, nachodil jsem se móóc km...
Jako "vysílač" je použit Orange modul v MPX rádiu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 27.07.2019 22:03 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.2.2016
Příspěvky: 501
Bydliště: Frýdek-Místek
Tak příčina problému odhalena a problém odstraněn. :)

Důvodem byla zprasená elektroinstalace. Konektor XT60 na straně regulátoru jsem původně pájel jen provizorně a bez zasmrštění jen lehce omotané izolačkou, čistě pro účely sestavování modelu (nastavení reglu, testování a nastavení serv atd.). S tím, že finálně to napájím až podle toho, jaká bude potřebná délka kabelů.
No jenomže délka kabelů byla nakonec potřebná přesně taková, jaká tam byla a já už to tak nechal. No a jak se to po každém letu rozpojuje . . . se divím, že ještě mám celé letadlo . . . :?

Jdu si nafackovat. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 27.07.2019 22:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.12.2007
Příspěvky: 732
Bydliště: Ostrava
:mrgreen: a pak že provizorky jsou na furt...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 01.08.2019 11:45 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.2.2016
Příspěvky: 501
Bydliště: Frýdek-Místek
Tak jsem to bohužel přechválil, problém pořád přetrvává.

Já jsem po přepájení napájecího konektoru dvakrát zapnul pod dobu celých 30s motor a vyčetl data z Altisu. Vstupní křivka plynu byla OK. Jenomže jsem to testoval doma, model byl od vysílače jeden metr.

Logy z reálného létání opět ukazují propady vstupní křivky plynu. Tentokrát mám ovšem ještě jeden poznatek. Četnost propadů je přímo úměrná vzdálenosti modelu od vysílače. Do několika desítek metrů je vše OK, ve větší vzdálenosti se už problém vyskytne a s rostoucí vzdáleností se četnost zvyšuje. Při návratu a kroužení kolem hlavy před přistáním propady vstupní křivky plynu opět zmizí nebo se četnost rapidně sníží.

Takže to bude mezi Tx a RX. Rx má dvě antény, mám je vyvedené pod vzájemným úhlem cca 90° na bocích trupu (uhlíkového).
Díval jsem se na hodnoty RSSI, model v blízkosti vysílače ukazuje hodnotu 100. Model ve vzdálenosti cca 250m ukazuje hodnoty okolo 40.

Ale, zjistil jsem ještě jednu věc. Během letu někdy naskočí neočekávaně failsafe. Poznám to bezpečně, protože při failsafe vysouvám plné brzdy, to se nedá přehlédnout. Výpadek trvá vždy jen krátce, pak zase ovládání naskočí. Není to až tak závislé na vzdálenosti, někdy letím téměř na hranici viditelnosti a model plně řídím, někdy jsem cca 150m daleko a přijímač přejde chvilkově do failsafe.

Že by systémový problém na straně Lemon Rx? Nic jiného mě nenapadá.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 28.08.2019 19:57 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.2.2016
Příspěvky: 501
Bydliště: Frýdek-Místek
Tak je to potvrzeno, problém je opravdu na straně přijímačů Lemon Rx. Postupně vyzkoušeny dva, oba dva špatně (viz výše). Nakonec koupen Orange a funguje to jak má.

Lemon RX zřejmě není plně kompatibilní s protokolem DSMX, bohužel . . .


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz