Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Tvorba g-code
PříspěvekNapsal: čtv 15.08.2019 12:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2018
Příspěvky: 604
Bydliště: Trvalé
Obrázky: 0
Postavil jsem si z čínské stavebnice malou CNC gravírku (3018). Vyzkoušel jsem ji s frézičkou i s laserovou diodou, kterou jsem měl doma a vše funguje pěkně. Ale potom jsem narazil na problém, že nejsem schopen vytvořit g-code pro gravírování (řezání) jednoduchých obrazců. Už hledám několik dní a žádný dostupný program neumí (jednoduše) to, co chci. Zkoušel jsem hlavně doplňky do inkscape, ale nastavení je pro mě nějak nepochopitelné, nedokážu nastavit např. hloubku, průměr frézy atp. Online program makercam mi vytvoří g-code, ale mé arduino s GRBL ho nějak nechce přijmout, je tam spousta chybových hlášek a vygravíruje to nesmysly (vynechá spoustu řádků s chybami). Jediné, co mi funguje dobře, je online program Easel, ale ten je placený pro víc než čtyři dny v měsíci. Na hraní mi to moc nevyhovuje.
Takže co bych chtěl? Nějaký jednodušší program a návod, jak vytvořit g-code pro vygravírování (resp. vyřezání) jednoduchých tvarů. Třeba si budu chtít vyříznout z PVC nebo plexiskla nějaký obdélníček, vygravírovat (vyfrézovat) do měkké překližky "kapsu" o určité hloubce atp. Tvorba nejlépe v Inkscape, popř. CorelDRAW, Zoner Calisto...
Prosím pouze o osobně vyzkoušené řešení.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Tvorba g-code
PříspěvekNapsal: čtv 15.08.2019 13:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2009
Příspěvky: 754
Estlcam https://www.estlcam.de/ - používám, funguje, vstupní soubor dxf. Je placený, funguje i bez placení, ale zdržuje. GRBL čte kód v pohodě, má přímo postprocesor pro GRBL. Pokud ti GRBL kód z nějakého CAMu nebere, bude to právě problém postprocesoru. Zkus nějaký jiný, většinou je jich tam dost. GRBL chce co nejednodušší kód, příkazy na výměnu nástroje, zapínání nějakých pomocných funkcí atd. samozřejmě nezná a může ho to zblbnout.

_________________
https://fokker1.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tvorba g-code
PříspěvekNapsal: čtv 15.08.2019 14:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2003
Příspěvky: 1256
Bydliště: Teplice v Čechách
Třeba Fusion 360
https://www.kolmanl.info/index.php?show=sc600_pok1


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tvorba g-code
PříspěvekNapsal: čtv 15.08.2019 19:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2018
Příspěvky: 604
Bydliště: Trvalé
Obrázky: 0
Díky, pánové. Zkusil jsem ten Estlcam a vypadá to velmi dobře. Jednoduché nastavení, spousta vstupních formátů, čeština. A grblControl nehlásí jedinou chybu.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz