Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 48 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: sob 17.08.2019 11:28 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 17.6.2019
Příspěvky: 277
Bydliště: Země
Obrázky: 6
. .


Naposledy upravil hrst dne ned 23.05.2021 12:11, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
PříspěvekNapsal: ned 18.08.2019 8:49 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Tisknutí modelů na 3d tiskárně nikdy není pro začátečníky v tisku, nebo létání.
Nerozumím, proč řešíš zkušenost s danými modely, když soubory jsou zdarma a můžeš si je prohlédnout včetně profilů a úhlů nastavení.
A jestě jedna věc - tisknout z PLA je asi nejhorší postup. Mnohem odolnější je tisknout z ASA případně ABS , ale v zateplené komoře na cca 45°C , nebo víc. Jinak to praská a nedrží ve spáře. Ale to už je o těch zkušenostech s tiskem.
Každému tisku letadla by mělo předcházet vlastní testování materiálu, ze kterého budu tisknout na vzorcích.
Já zatím skončil u přírodní ASA na 270°C trysky 0,2 v komoře 42°C . Ostatní materiály a barvy nevyhověly mým představám.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 18.08.2019 10:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2009
Příspěvky: 754
Ten albatros nevypadá špatně. Ale neměl bych s ním kde létat. Jinak po zkušenostech s tištěnými modely aut a lodí, které vycházejí zpravidla dost těžké, jsem si zatím na letadla netroufnul. Tisknu převážně z PLA, občas PETG a flex. ABS se mi moc nedaří, ASA jsem nezkoušel. Komoru nemám a volně ve vzduchu není soudržnost vrstev u ABS nic moc. Myslím, že hlavní problém u tištěných modelů nebudou profily a úhly nastavení, to snad autor při návrhu ohlídal, ale právě hmotnost dílů při přiměřené pevnosti. Tedy nastavení sliceru, perimetry, vrstvy, výplň.

_________________
https://fokker1.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 19.08.2019 7:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.9.2010
Příspěvky: 531
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Mě zaujal ten Hotliner 400-class, děkuju za zdroj v nejbližších dnech ho zkusím vytisknout.
Přešel jsem z Elaporu na 3d tisknutá letadla od 3d Labu a nemůžu se toho nabažit :)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 22.08.2019 18:46 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.1.2011
Příspěvky: 524
Bydliště: Ostrava-Poruba ČR
MODYN píše:

Přešel jsem z Elaporu na 3d tisknutá letadla od 3d Labu a nemůžu se toho nabažit :)




Ahoj, já to mám podobné.
Ivan


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 25.08.2019 6:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.3.2007
Příspěvky: 1946
Bydliště: Sokolov
Obrázky: 6
škoda že ty co mi líbí nejdou vytisknout na standartní tiskárně :-(

_________________
MK Katoda Sokolov :-)


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 25.08.2019 14:30 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Azy píše:
škoda že ty co mi líbí nejdou vytisknout na standartní tiskárně :-(


Proč ne ? Rozdělit na menší soubory umí i 3d Builder ve Win 10.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 25.08.2019 15:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.3.2007
Příspěvky: 1946
Bydliště: Sokolov
Obrázky: 6
píší tam že nějvětší díly se musím tisknout na větší tiskárně, když se rozdělí nejsem si uplně jistý zda bude vše pak držet jak má

_________________
MK Katoda Sokolov :-)


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 25.08.2019 21:41 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Azy píše:
píší tam že nějvětší díly se musím tisknout na větší tiskárně, když se rozdělí nejsem si uplně jistý zda bude vše pak držet jak má


Svár má vždy menší pevnost , než slepení kromě PETKa silnou tryskou. Nicméně je na tobě, jak si to kvalitně slepíš. U tisku není problém slepit, ale správně vytisknout, aby tisk držel pohromadě :D . Pokud budeš tisknout z PLA, pevnost sváru není moc dobrá a je to křehký materiál, ale vteřiňákem drží neskutečně dobře. Lepší pevnosti dosáhneš s PET -G, ale musí se pro lepení zdrsnit . ASA a ABS pouze v komoře s vyšší teplotou. V podstatě nejde o to co se ti líbí, ale co dokážeš vytisknout a zprovoznit. A dle tvých dotazů bych se na tvém místě zatím do větších modelů nepouštěl.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 26.08.2019 3:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.3.2007
Příspěvky: 1946
Bydliště: Sokolov
Obrázky: 6
Už jsem par modelu vytiskl vcechny id 3D labprint. Zatím jsem je tisknul pouze z PLA ostatně toho mám na tiskárně protisknuto i nejvíce. Z PET-G zatím tisknu první pokusy jako jsou třeba dily na v pořadí Patou tiskárnu ;). S rozrezamim dílu jsem prave zatím neexperimentoval takže mne tahle možnost ani nenapadla. Jinak to že tisk modelu není pro začátečníky je čistá pravda když si vzpomenu kolik jsem “projel” filamentu než výsledek jak opticky tak pevnostně stal alespoň trochu za to. Jedine s čím občas bojuji do teď je zvedání rohu od podložky (odtokovka třeba ) sem tam se mi to objeví Jak vložit fotku z tapatalku: /20190826/aa29cfa6de1b351e0433afa1dc5cc4ab.jpg[/img]. Tisku zdar


Sent from my iPhone and I will remove the signature

_________________
MK Katoda Sokolov :-)


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 26.08.2019 6:26 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Tak potom bych se rozřezání nebál. Já mám trup Albika 190 cm asi z 60 dílů :D . To Petko drží hůř, chce to vyzkoušet. Není vteřiňák jako vteřiňák , což určitě víš. Tam kde se budeš spoje obávat, lze i přelaminovat (sklo + vteřiňák) nebo pojistit nastříhaným filamentem.
Já začal tisknout z pevnostních důvodů s dutinami pro filament podél , případně pro uhlíkové tyčky.
Tisk ASA 270°C/100°C .


Přílohy:
_1000833.JPG
_1000833.JPG
[ 51.28 KiB | Zobrazeno 5197 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 26.08.2019 10:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.3.2007
Příspěvky: 1946
Bydliště: Sokolov
Obrázky: 6
no to asa zní velice zajímavě jaká je cca měrná hmotnost asi přibližně nevíš

_________________
MK Katoda Sokolov :-)


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 26.08.2019 11:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.3.2007
Příspěvky: 1946
Bydliště: Sokolov
Obrázky: 6
už jsem si to našel :-) pracovní směna je dlouhá .... jinak z jiných materiálů jsem ještě uvažoval o použití HIPS, tenkrát to někdo z klubu koupil omylem a tiskli jsme z toho pro děcka do železniční sekce kroužku stavebnice baráčků na kolejiště a musím říct šlo to docela příjemně a když se kouknu na měrnou hmotnost tak to je i celkem lehké 1040 kg/m3 tím pádem ještě lehčí než ASA. Jelikož se jedná, ale o podpůrný materiál tak jsem větší KCE nezkoušel tisknout a netestoval jsem to pevnostně to pevnostně

_________________
MK Katoda Sokolov :-)


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 26.08.2019 12:08 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
mě ten HIPS moc nedržel. ASA je v podstatě totožná s ABS. Má nepatrně menší pružnost. Já vše ale tisknu 0.2 tryskou. Jak by to drželo většími tryskami nevím.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 26.08.2019 16:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.3.2007
Příspěvky: 1946
Bydliště: Sokolov
Obrázky: 6
já vše standartní 0,4 ale doma v šuplíku mám i 0,2 a 0,6 (myslím že 0,6) které jsem ještě nepoužil tím pádem nezbývá nic jiného než to zkusit :-) kus HIPSU se ještě najde a ASA se koupí zima je dlouhá :-)

_________________
MK Katoda Sokolov :-)


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 48 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz