Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 126 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Pokus o test lepidel na balzu
PříspěvekNapsal: pát 06.09.2019 13:22 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10752
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Protože jsem už nějakou dobu balzové letadlo nelepil a a na stole mám KIWI od Tomáše Hlavinky, tak jsem se rozhodl udělat test lepidel.

Porovnával jsem:
Kyanakrylát střední BOLT (spíš směrem k hustšímu..)
UHU HART
Pattex Wood Express
profi Disperze od kámoše truhláře KLEIBERIT - MONTAGE LEIM 305
polyuretanové (PUREX) ISOLEMFI 50105C

Nařezal jsem letitou a tvrdou balzu na proužky. Rozdělil na dvojice a zvážil na tisícinové váze (je jedno jak je přesná, opakovaně zobrazí stejně číslo a zajímavé je porovnání). Hodnoty na obrázku jsou v tisícinách gramu

Snažil jsem se nanést lepidlo tak akorát na slepení. Lepidlo jsem vždy nanášel na dílek s přeřezanými vlákny (svislý dílek) a přitiskl na povrch druhého (vodorovného) dílku. Nanášet lepidlo se mi podařilo překvapivě podobně Snad jen polyuretan jak byl hustý, tak jsem ho dal více.

Zvážil jsem i po nanesení lepidla. Díly jsem zatížil na 24 hodin.

Po 24 hodinách jsem dílky zvážil a pak zkusil dílky odlomit od sebe. Náročnost odlomení byla pocitová. A hodně se schodovala s tím, kolik se vytrhalo povrchových vláken z balzy.

Pak jsem ještě odlomený dílek z testu Kyanakrylátem přilepil nově otevřeným řidkým a to je dole označené jako 1+. Dokonalý, ale opravdu těžký spoj.

Pro svoje lepení si udělejte názor sami podle tabulky. Já budu lepit Kyanakrylátem. Snad jen na velkou plochu vezmu Pattex. A na pevnostní spoje polyuretanové lepidlo.


Přílohy:
1.jpg
1.jpg
[ 82.5 KiB | Zobrazeno 9952 krát ]

2.jpg
2.jpg
[ 64.07 KiB | Zobrazeno 9952 krát ]

3.jpg
3.jpg
[ 51.17 KiB | Zobrazeno 9952 krát ]

4.jpg
4.jpg
[ 39.1 KiB | Zobrazeno 9952 krát ]

5.jpg
5.jpg
[ 45.38 KiB | Zobrazeno 9952 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Pokus o test lepidel na balzu
PříspěvekNapsal: pát 06.09.2019 14:15 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7404
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Z důvodů "demontovatelnosti" (acetonem) a nízké přidané váhy byla kdysi na balzu oblíbena celuloidová lepidla
původní JINAK VONÍCÍ(někomu ZAPÁCHAJÍCÍ)červený Kanagom Pro škodlivost EU zakázala nějakou jeho složku
==edit02 Max. pevnost u kyanokrylátových lepidel je dosahována při vyplnění "malé" spáry do 0.15mm. V testu
dosaženo rovnými povrchy a vzájemným stisknutím obou dílů, při kterém přebytek vytekl do boků mimo spáru
" Kyanakrylát střední BOLT " těžko určit zda je III. generace a pokud ano co je tou vylepšujícím lepidlem
Vteřinové lepidlo Bolt střední, 28,4g (... Ideální pro lepení balsy..)
https://eshop.reichard.cz/modelarska-chemie/lepidla/kyanoakrylat-vterin/vterinove-lepidlo-bolt-stredni-28-4g.html


Naposledy upravil guchar dne sob 07.09.2019 10:41, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pokus o test lepidel na balzu
PříspěvekNapsal: pát 06.09.2019 18:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2009
Příspěvky: 754
Mám plus mínus stejnou zkušenost. Kyanoakrylát je na balze nejpevnější. Hmotnost tolik neřeším, nikdy jsem nestavěl modely, kde by pár gramů až tak rozhodovalo. Ale Xkrát jsem opravoval spoje lepené disperzí následně vteřiňákem, protože povolily. Pak už držely. Kyanoakrylát dobře drží i na na tvrdém dřevě, na smrku a borovici je to horší, spoj je křehký a snadno praskne. Tam je lepší epoxid - třeba na klasické nastavování lišt na úkos.

_________________
https://fokker1.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pokus o test lepidel na balzu
PříspěvekNapsal: pát 06.09.2019 18:14 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.2.2014
Příspěvky: 1870
Bydliště: Blatnica, SR
chapem to spravne, ze kyanoakrylat myslite sekundak?
Mal som zato, ze sekundak je suverenne najlahsi, vsak sa skoro vsetko odpari. Purex a disperzie su najtazsie. Alebo sa mylim a bol to nejaky husty gel?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pokus o test lepidel na balzu
PříspěvekNapsal: pát 06.09.2019 20:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.12.2003
Příspěvky: 910
Bydliště: stud. zbys.
kyanoakrylátové lepidlo = sekundak či vteřinové lepidlo......

Fajn test :)

Zůstanu u sekunďáku:)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pokus o test lepidel na balzu
PříspěvekNapsal: sob 07.09.2019 0:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Hmm, když jsou profi disperze tak mizerný, tak proč je používaji truhláři na 80% lepení dřeva? No a zbytek lepí vodovzdorným PUčkem. Truhláři, co znám, by na kyanoakrylát nikdy nešáhli, asi vědí proč.
Prostě každý lepidlo má v modelařině svý ideální určení. V poslední době ale přestávám disperzi a PUčko používat na úkor epoxidu a kyanoakrylátu.
Zjistil jsem, že třeba Perfect-G disperka po 6 a více letech povoluje a Soundal PUčko prolejzaj skrz potah a akrylátovou barvu po stejný době žlutý fleky.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pokus o test lepidel na balzu
PříspěvekNapsal: sob 07.09.2019 7:19 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.2.2014
Příspěvky: 1870
Bydliště: Blatnica, SR
Môže mi niekto vysvetliť, prečo je ťažší sekunďák ako disperzia, alebo purex?
Však s 5g sekunďáku zlepím X krát viac ako s 5g disperzie alebo purexu...
A to nehovorím, že zo sekunďáku sa odparí väčšie % váhy ako z purexu alebo disperzie.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pokus o test lepidel na balzu
PříspěvekNapsal: sob 07.09.2019 7:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.7.2009
Příspěvky: 775
Bydliště: Hodonín
Ahoj,
to jste mě moc nepotěšili... Balsu lepím běžně Perfect G. Samozřejmě na pevnostní spoje Epoxyd.
Používám taky sekunďák a pěny i purex.
Čím a jak teda lepíte dlouhé spoje balsy - např. bočnice bedničkových trupů, tuhý potah torzních skříní křídel, atd
Díky
Pavel


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pokus o test lepidel na balzu
PříspěvekNapsal: sob 07.09.2019 7:53 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.2.2014
Příspěvky: 1870
Bydliště: Blatnica, SR
Používam disperziu Perfect G a Pattex /nejako ich nerozlišujem, lepšie sa mi pracuje s PerfectG/. Prepážky a pevnostné spoje lepím purexom. Sekunďák používam najmä ako "tekuté špendlíky". Ak teda niečo lepím a nemôžem použiť svorky, tak do stredu dám purex, pritlačím a po obvode to prelejem riedkym sekunďákom. Purex nevypení a sekunďák je namiesto svorky.
Sekunďák obecne používam na samotné lepenie drevákov čo najmenej.
Ak je drevený trup a drevené krídlo, epoxy netreba s výnimkou, kedy sa ním "vylieva" vnútorné púzdro spojky, napr. v uhlíkovej trubke.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pokus o test lepidel na balzu
PříspěvekNapsal: sob 07.09.2019 8:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.5.2003
Příspěvky: 2327
Bydliště: Košice, SK
automet píše:
A to nehovorím, že zo sekunďáku sa odparí väčšie % váhy ako z purexu alebo disperzie.

Zo sekunďáku sa neodparí takmer nič, naproti tomu disperzia mení svoj objem počas vysychania podstatne.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pokus o test lepidel na balzu
PříspěvekNapsal: sob 07.09.2019 8:25 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.2.2014
Příspěvky: 1870
Bydliště: Blatnica, SR
macil píše:
Zo sekunďáku sa neodparí takmer nič, naproti tomu disperzia mení svoj objem počas vysychania podstatne.

Zo sekunďáku sa nič neodparí bez použitia aktivátoru?
Musím ho skúsiť kvapnúť na nejakú fóliu a pozrieť sa po 2-3 hodinách...
Akože ja nespochybňujem to, čo tu niekto nameral, len mi je to čudné že "ťažký spoj".
Takže ak sa nič neodparí zo sekunďáku, tak s 3g sekunďáku zlepíš rovnaké množstvo spojov ako s 3g PerfectG??


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pokus o test lepidel na balzu
PříspěvekNapsal: sob 07.09.2019 9:01 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7404
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@kocispavel Mohl by jsi uvést pěnu(-y) lepidla co používáš? Nejlépe i s odkazem na MODEL prodejnu. Dík.
Já jsem je potkal v malé tubě kitu volného elektroletu Cessna. Google mi tahá lepidla na PĚNOVÉ materiály.
s anglickým textem "foam adhesive glue for models" byly výsledky taky orientovány na glue for styrofoam
Lepší výsledky dávala klíčová slova "foam for gluing models" "pěnové lepidlo (na dřevo / na polystyren)"
Google"foam for gluing models"

- Montážní pěny - Stavebniny - Produkty TYTAN Pěnová lepidla, (60 Sekund – rychlé univerzální pěnové lepidlo)
http://tytan.cz/cz/plocha/penova-lepidla/
[url]tytan.cz/cz/produkty/60-sekund-rychle-univerzalni-penove-lepidlo/[/url]
[url]http://tytan.cz/cz/produkty/universal-pu-penove-lepidlo-trubickove/[url][/url][/url]
http://tytan.cz/cz/produkty/universal-pu-penove-lepidlo-pistolove/


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pokus o test lepidel na balzu
PříspěvekNapsal: sob 07.09.2019 10:09 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7404
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
LEPIDLA: vteřinová - kyanokrylátová - "sekunďáky" / Trocha teorie nikoho nezabije
- začnu dost obecným a povšechným, vtipným: Chemie pro šílence 3. Kyanoakrylát, Nekorektní blog Petra Kubáče
http://petr-kubac.blog.cz/1401/chemie-pro-silence-3-kyanoakrylat
"elektro nejsou tou pravou high-tech věcí, kterou Vietnamci prodávají tou je kanoakrylát, alias vteřinové lepidlo"
Hodně široký záběr, řada faktů použitelných v modelářství
Vlastnosti lepidel používaných v muzejní praxi, BAKALÁŘSKÁ PRÁCE
https://is.muni.cz/th/oot1e/bakalarka_pro_pdf.txt
KYANOAKRYLÁTOVÁ LEPIDLA (VTEŘINOVÁ LEPIDLA)
- Monomerní akryláty tuhnou polymerací aktivovanou vzdušnou vlhkostí prostředí během několika
vteřin až minut podle typu lepidla, druhu spojovaného materiálu a teploty. Spoj je elastický,
houževnatý s širokou adhezní účinností. Kyanoakrylátová lepidla jsou určena k lepení hladkých
nesavých a odmaštěných povrchů malých rozměrů (do 1 cm^2).
- Tato lepidla jsou vhodná především pro spojování plexiskla, pryže a skla. Velmi dobré výsledky
mívá také spojování oceli a duralu. Naproti tomu nejsou příliš vhodná k lepení měkčeného PVC,
polystyrenu a často i dřeva.
-- proč to pro modelářské spoje platí asi jen omezeně - specifické podmínky
Další potíže: křehkost, nejsou odolná vůči déle trvající vlhkosti
VUT, Diplomka, velmi podrobné a fundované, doporučuji pročíst: KYANOAKRYLÁTOVÉ LEPIDLO V PRŮMYSLU
https://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace_soubor_verejne.php?file_id=129487
-- WWW stránky orientované na běžné uživatele: Lepidla.cz Vteřinová lepidla
https://www.lepidla.cz/cs/a/vterinova-lepidla.html
"Některé nepříjemné vlastnosti sekundových lepidel (tvrdost, nejsou odolné vlhkosti apod.) byly díky
novým znalostem a možnostem odstraněny a nyní jsou k dispozici tzv. lepidla nové generace,
které nám možnosti lepení opět o něco posunují kupředu."
Seriál o lepení: Část čtvrtá - lepidla nové generace
https://www.lepidla.cz/cs/a/serial-o-lepeni-cast-ctvrta--lepidla-nove-generace.html
"Nevýhody vteřinových lepidel
- Zásadní a limitující pro běžné vteřinové lepidlo je, že není pružné – nelze s ním tedy lepit pružné materiály.
Po vytvrzení tato lepidla tvrdnou a při ohybu praskají.
- Další nevýhodou je nestálost ve vlhkém prostředí. Každý, kdo si někdy slepil prsty tímto lepidlem ví,
že pokud je dal pod vodu, lepidlo povolilo a prsty se podařilo očistit.
Trvalé působení vlhkosti snižuje pevnost vteřinového lepidla a narušuje spoj.
- Třetí nevýhodou je omezení pouze na menší plochy. Požadované pevnosti docílíme
lepením ploch do maximálně 1 cm2. Lepení větších ploch již tuto pevnost nezaručuje.

- Tyto negativní vlastnosti, plus zvýšení konečné pevnosti, byly ty nejhlavnější, které se technici snažili
vyřešit. Cílem bylo přinést taková lepidla, která budou splňovat požadavky náročných uživatelů.
- Lepidla nové generace ... "
Brzy po roce 2000 se začala testovat nová, moderní lepidla a v roce 2005 se postupně na trh dostávají produkty, jako je UHU Alleskleber Super Strong & Safe a následně BISON NEXUS. Oba jsou to velmi podobné produkty s vynikajícími vlastnostmi. Jsou pouze částečně vyrobeny z kyanoakrylátu
NEČISTÉ - směsové vteřiňáky řešily původní nedostatky těchto lepidel. Nutno být ve střehu o kterém je řeč


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pokus o test lepidel na balzu
PříspěvekNapsal: sob 07.09.2019 21:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.7.2009
Příspěvky: 775
Bydliště: Hodonín
guchar píše:
@kocispavel Mohl by jsi uvést pěnu(-y) lepidla co používáš? Nejlépe i s odkazem na MODEL prodejnu. Dík.
Já jsem je potkal v malé tubě kitu volného elektroletu Cessna. Google mi tahá lepidla na PĚNOVÉ materiály.
s anglickým textem "foam adhesive glue for models" byly výsledky taky orientovány na glue for styrofoam
Lepší výsledky dávala klíčová slova "foam for gluing models" "pěnové lepidlo (na dřevo / na polystyren)"
Google"foam for gluing models"

- Montážní pěny - Stavebniny - Produkty TYTAN Pěnová lepidla, (60 Sekund – rychlé univerzální pěnové lepidlo)
http://tytan.cz/cz/plocha/penova-lepidla/
[url]tytan.cz/cz/produkty/60-sekund-rychle-univerzalni-penove-lepidlo/[/url]
[url]http://tytan.cz/cz/produkty/universal-pu-penove-lepidlo-trubickove/[url][/url][/url]
http://tytan.cz/cz/produkty/universal-pu-penove-lepidlo-pistolove/



http://www.efortel.cz/11905-lepidla/718 ... -leim-501/

koupim to v prodejně truhlářských potřeb a vydrží tak 2 roky. lepím s tím vše od dřeva a taky houbolety, panty, atd. akorát už nedávám do spojů fest vrstvici pěny, jelikož to dokáže propěnit EPP i 30 mm tlusté. A samozřejmě je to pak žluté.
Tím lignofixem lepím občas taky.


Přílohy:
IMG_20190907_110632.jpg
IMG_20190907_110632.jpg
[ 86.19 KiB | Zobrazeno 8248 krát ]

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pokus o test lepidel na balzu
PříspěvekNapsal: ned 08.09.2019 6:56 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7404
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@kocispavel Za ten "PUR Leim 501" dík. I za Lignofix D3 které není "PĚNA".
Cena rozumná, a 250g dokonce dražší (Šimek). Lignofix D3 - disperzní polyvinylacetátové vodovzdorné lepidlo
I KLEIBERIT PUR Leim(něm. lepidlo) 501 Jedno-komponent. polyuretanová disperze reagující se vzdušnou vlhkost


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 126 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz