Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 18.09.2019 19:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Jak zavětrovat křídlo pomocí nití místo vzpěr?

Chci vyrobit křídlo z tenké ploché XPS desky, žádný pokus o profil. Do křídla bych jako výztuhu příčně dal uhlíkové tyčky: jednu podél náběžné hrany, druhou kousek před křidélko. A teď bych to chtěl "zavětrovat" proti trupu (taktéž z XPS desky). Viděl jsem na různých deskových akrobatech, že mají zavětrování nikoliv z jedné strany uhlíkovými vzpěrami, ale shora i zdola nitěmi. Jak se to dělá, aby to bylo dostatečně napnuté a přitom dostatečně rovné?

Já jsem si vyzkoušel, že když kolem 2mm uhlíkové tyčky omotám pár závitů kevlarové nitě (s vláknem Dyneema, 9 kg nosnost, 0.12 mm průměr), prosytím řídkým CA a zastříknu aktivátorem, tak to na té tyčce drží fakt fest. Takže bych chtěl postupovat nějakým takovýmto směrem.

Do trupu bych na stojato zabudoval zhruba doprostřed mezi ty tyčky v křídlech taky tyčku, na výšku, a k jejímu dolnímu a hornímu konci kotvil ty nitě. Tak, aby od té trupové tyčky nahoře i dole vycházelo takové V skoro ke koncům těch tyček v křídle (celkem čtyři takovéto V - shora a zdola na levou a pravou stranu křídla). Je mi rozumět, jak to chci udělat?

No a dotaz zní, jak to vlastně uchytit, a kdy to uchytit. Jedna věc je motat nit na volnou uhlíkovou tyčku, a úplně jiná věc je, když už je zalepená v křídle. A zase s nití už půjde blbě zalepit do křídla, protože tam už bude muset být i trup někde. No a podobně vrchol toho V. Tedy - v jakém pořadí co dělat, abych to mohl v každé fázi nějak rozumně nastavovat na délku, aby to vyšlo kolmé a všechno stejně napnuté? Máte nějaké vyzkoušené postupy? Dát tam nějaký prvek který by umožnil nastavéní délky/napětí té nitě? Třeba ji chytit pod nějaký šroubek místo CA? Nebo nějaký 3D-tištěný bazmek na horní i dolní konec té svíslé tyčky v trupu?

Úplně vidím, jak to krásně bude pevné, až to bude hotové, ale vůbec nevím, jak se do toho stavu dopracovat :-)

Díky za jakékoli rady.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: stř 18.09.2019 20:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Koukni jak to zavětrování dělaj haloletci.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 18.09.2019 21:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Celeron píše:
Koukni jak to zavětrování dělaj haloletci.

Chjo. Vždyť já rovnou píšu, že chci něco takového jako se dělá na těch menších akrobatech. Nebo teda nechápu, co se mi snažíš sdělit. Žádného haloletce který zrovna staví letadlo v okolí nemám.

Ale pokud máš odkaz na nějaký konkrétní postup jak to dělat, abych si pokud možno příliš brzo neuzavřel cestu k rovnoměrnému napnutí těch nití a tak vůbec, tak sem s ním.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 19.09.2019 9:15 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10752
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Osobně jsem měl halového dvouplošníka s trupem, který byl jen svislá deska. Vše ostatní vyvázáno kevlarem. Odhaduji tak 2006.
Můj závěr je jednoznačný. NEJDE TO VYVÁZAT, tak aby bylo vše napnuté. A ještě se vše mění s teplotou.

Ale vypínal jsem to tak, že kde bylo křížení lanek, tak jsem přes křížení navázal smyčku a tu jsem posouval. Tím jde vypínaní poněkud napnout. Samozřejmě, že se do toho zanesou momenty, které tam nemají co dělat. A něco prostě napnout nejde. Po tom, co jsem byl ochoten akceptovat, tak křížení zalepit sekundovým lepidlem.

Osobně bych se kevlaru vyhnul. A šel cestou pevné vzpěry do X. Tady jsem použil duralovou trubku 10x1.


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 19.09.2019 9:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
TomasC píše:
Můj závěr je jednoznačný. NEJDE TO VYVÁZAT, tak aby bylo vše napnuté. A ještě se vše mění s teplotou.


Díky. Já jsem právě chtěl ušetřit co nejvíc hmotnosti, takže nejlépe se vyhnout tyčkám/trubkám. Konkrétně uvažuju o stavbě delty Quasar, a lidi co to stavěli, to mají i pod 150 gramů při rozpětí 60 cm a délce taky cca 60 cm.



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 19.09.2019 10:05 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10752
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Myslím, že Quasar nemá cenu vyvazovat. EPP s uhlíkem nahoře i dole a vyřešeno.

Já jsem vyvazoval letadlo ze dvou důvodů:
1) je to lehké
2) má to odpor

Obojí se v hale na přesnoletu hodí. Ale venku...... :wink:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 19.09.2019 10:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Nojo, autor má Quasar ze 7.5mm EPP. To já nemám, mám 3mm XPS. To je moc tenké na uhlík nahoře a dole, a 3mm uhlíková trubička bude podle mě málo. Tak jsem uvažoval o tom zavětrování.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 19.09.2019 11:04 
Helimaniacs Brno
Helimaniacs Brno
Uživatelský avatar

Registrován: 12.12.2010
Příspěvky: 4475
Bydliště: Brno
Obrázky: 10
Začal bych tím, jak je model veliký a proč zrovna kevlarová nit.
Proč:
1. kevlarové nitě používáme kvůli úspoře hmotnosti - proto je vše (až na vyjímky) lepeno napevno - uvázáno a prosyceno kvalitním CA
2. kde nit nevyhovuje, používají s uhl. tyčky od průměrů 0.3mm výše - podle potřeby
3. to vše se dělá za účelem dosažení co nejnižší hmotnosti (cca 35-45g) celého modelu o rozpětí kolo 950mm a délky zhruba 1150mm,
kde po odečtení hmotnosti vybavení zůstává na drak max. 12gramů.
4. teplotní roztažnost depronu, XPS, EPP atd. či jak se různým plastům říká, je jiná než u kevlaru a proto se pravděpodobně budou
nitě povolovat.
5. pro ovládání pomocí kevl. nití se do páky serva dříve zašroubovávaly plastové šroubky M2(dnes se již nepoužívají ani páky)
a těmi se nitě napínaly a řízení seřizovalo.
Možná by byly šroubky použitelné i v Tvém případě...


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 19.09.2019 11:43 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
Dotaz malinko mimo téma, kde sháníte uhlíkové tyčky menšího průměru než 1mm, v předchozím příspěvku je zmiňované od 0,3mm výše

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 19.09.2019 13:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2003
Příspěvky: 1256
Bydliště: Teplice v Čechách
YenyaKas píše:
... EPP. To já nemám, mám 3mm XPS. To je moc tenké ...
Jsem Ti již dříve dával info, kde koupit XPS 7 mm. Možná by sis potom mohl ušetřit řešení problému "mám jen 3mm XPS".


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 19.09.2019 13:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
paveld píše:
4. teplotní roztažnost depronu, XPS, EPP atd. či jak se různým plastům říká, je jiná než u kevlaru a proto se pravděpodobně budou nitě povolovat.
5. pro ovládání pomocí kevl. nití se do páky serva dříve zašroubovávaly plastové šroubky M2


Díky. Já jsem právě nechtěl nití spojovat úplně jenom XPS, ale karbonovou tyčku zalepenou do toho XPS s karbonovou tyčkou nalepenou nakolmo do trupu. Sice ještě mezi nimi malá část XPS je, ale většina délky té nitě by byla z opačné strany překlenuta karbonem, ne XPS. Takže snad by ta roztažnost nebyla až tak velká.

Ovládání nití mám na svém větroni Kaze, a tam jsem to udělal tak, že jsem obě nitě protáhl dírkama v páce serva, a pak jako celek omotal kolem středového šroubku, který tu páku kotví k samotnému servu. A pak šroubek přitáhl. Je to trochu laborování utáhnout to co nejpřesněji v neutrální poloze, ale v zásadě to jde.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 19.09.2019 13:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Libor píše:
Jsem Ti již dříve dával info, kde koupit XPS 7 mm. Možná by sis potom mohl ušetřit řešení problému "mám jen 3mm XPS".

Ale jofurt :), já to samozřejmě vedu v patrnosti, díky.

Já asi nemám potřebu postavit přesně ten Quasar podle návodu (a když už, tak bych v tom případě býval sháněl přímo EPP jako má původní autor), spíš se jím chci inspirovat. Proto stavím z toho co mám. V tom vlákně na RCgroups jsou i stavby Quasaru z 3mm nebo 5mm XPS, asi to není nic neprůchozího.

No a taky nechci mít doma sklad materiálu. Už tak dost, že tam mám ještě asi pět desek toho třímilimetrového XPS :-)

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 19.09.2019 13:23 
Helimaniacs Brno
Helimaniacs Brno
Uživatelský avatar

Registrován: 12.12.2010
Příspěvky: 4475
Bydliště: Brno
Obrázky: 10
REX píše:
Dotaz malinko mimo téma, kde sháníte uhlíkové tyčky menšího průměru než 1mm, v předchozím příspěvku je zmiňované od 0,3mm výše

zde:https://www.r-g.de/en/home.html
https://www.pauzuolis-rc.com/rc-shop


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 19.09.2019 14:35 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
Děkuji....
A pro upřesnění mého požadavku, kde v CZ?

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 19.09.2019 15:05 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 3156
Bydliště: Praha Letňany
REX píše:
Děkuji....
A pro upřesnění mého požadavku, kde v CZ?

0.6 a 0.8 má např. Pecka, Hořejší a určitě se najde i jinde, tenčí jsem nenašel (a ani nikdy nesháněl)

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz