Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 13.11.2019 8:24 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 12.7.2019
Příspěvky: 53
Bydliště: Liberec/Lázně Libverda
Zdravím,

už vícekrát jsem viděl využití oboustranné lepicí pásky nalepené na tkanině uhlíku nebo kevlaru, aby držela pohromadě. Pak se tkanina může nalepit na pěnové křídlo třeba v místě pantů nebo náběžné hrany, to všechno mi je jasný. Jen se prostě se obávám o to, aby to drželo pohromadě, však epoxid se skrz lepivou vrstvu nemůže k pěně dostat, takže to pak vše logicky drží jen díky pásce.

Příloha:
DSC04706.jpg
DSC04706.jpg
[ 51.5 KiB | Zobrazeno 2673 krát ]



Někdo pak lepicí pásku použije i třeba pro pás uhlíkové tkaniny ve spoji křídel a celé to překryje epoxidem, jak je vidět na fotce. Takže moje otázka je, je to vhodný postup a bude taková věc držet? Samozřejmě za předpokladu využití kvalitní pásky. Nebo měl bych ji předem nějak propíchat či prořezat, aby se epoxid dostal i skrz?


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: stř 13.11.2019 8:52 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.2.2014
Příspěvky: 1870
Bydliště: Blatnica, SR
Keď som prelaminovával spojenie krídla a ucha, tak som priložil tkaninu, na krídlo, zvonka som ju presycoval L285 a nakoniec som to zvonka omotal papierovou maliarskou páskou. Na druhý deň som pásku strhol a ostalo pekne olaminované hladké miesto.
Niektorí si nastrihané pásy nasýtia vedľa na igelite, a potom ich už iba dajú tak kam patria. Keď sú nasýtené, tak už lepšie priľnú. Laminovať priamo lepiacu pásku /ktorá tam aj zostane/ som ešte nevidel.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 13.11.2019 9:04 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 12.7.2019
Příspěvky: 53
Bydliště: Liberec/Lázně Libverda
No jde právě o to, že díky té pásce to v řadě případů vůbec je možné udělat. Kdybych třeba chtěl na hranu křídla dát pás 45° tkaniny z uhlíku nebo kevlaru (ne spread tow), a to klasickým prosycením vedle na igelitu, tak to prostě nepůjde, protože se to celý rozpadne hned, jak to uříznu.

Vycházím třeba z blogu tohohle Holanďana, od něj jsou i přiložené fotky: http://home.hccnet.nl/l.wakkerman/pos_v ... ouw_5.html


Přílohy:
DSC04657.jpg
DSC04657.jpg
[ 71.04 KiB | Zobrazeno 2589 krát ]

DSC04659.jpg
DSC04659.jpg
[ 23.9 KiB | Zobrazeno 2589 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 13.11.2019 9:39 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3950
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
U hracek na fotkach je jedno, zda mezi takninou a penou v oblasti nabezne hrany je paska ( nosic +lepidlo) a v danem miste epoxid neni v kontaktu s penou.
Pena slouzi predevsim k stabilizaci tvarupotahu. Na prenosu zatizeni od ohybu a krouceni se ve srovnani s nosnym potahem temer nepodili.
Uvedene reseni tak umoznuje bezproblemove a ciste propojit horni a spodni potah aby se vuci sobe neposouvali , pokud pevnostne vyhovuje jedna vrstva uhliku primerene gramaze. V okamziku, kdy potrebuji na nabezce tri a vice vrstev , mi uz paska nepomuze. :wink:

Pouziti pasky v oblasti pantu ,kery sam o sobe moc nedrzi pohromade , je dle meho soudu cilena sabotaz, kera zjednodusuje technologii vyroby, ale znacne zkracuje zivotnost vyrobku z duvodu utrhavani potahu od jadra v oblasti pantu.
Nejde o to, ze paska by zatizeni nezvladla, ale pokud y proriznu spodni potah a nepropojim ho dodatecne s hornim ( bo to technologicky nejde , kdyz tam je coby separacni vrstva kusisko igelitu z oboustranky), veskery smykovy tok v danem miste musi pobrat pena a lepidlo oboustranky... no a na odlupovani a po chvili i na destrukci kridla je zadelanno. :(

F3k borcum to vsak nevadi, protoze co vim, jejich spotreba modelu se zacina limitne blizit spotrebe , jakou maj combatari. :D

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 13.11.2019 10:04 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 5.12.2006
Příspěvky: 362
Běžně se na nalepení pásků tkaniny (pantu nebo náběžky), výztuží atd. používá kontaktní lepidlo ve sprejí (3M77). To umožní před laminiváním tkaninu přichytit na jádro a následně normálně prosytit pryskyřicí.
Totéž má za úkol ta páska. Pokud vím, tak tahle konkrétní páska není tak úplně páska, ale v podstatě jenom vrstvička lepidla a výsledek jejího použití by měl být podobný jako u použití toho kontaktního lepidla ve spreji - páska poslouží pro přilepení tkaniny "nasucho" na jádro, následně se to normálně prosytí epoxidem, který tkaninu taky zároveň definitivně přilepí k jádru. Žádné "kusisko igelitu" tam není. Ale aby to fungovalo, rozhodně na to nejde použít libovolná oboustranka.
Osobně jsem to nezkoušel, nejsem si ani jistý, kde by se dala ta správná páska v ČR sehnat. Nejjednodušší je zůstat u kontaktního lepidla ve spreji.

_________________
--Komár

http://denicek.lmkzdar.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 13.11.2019 10:29 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3950
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Bral jsem v potaz prispevek tazatele.... ptal se na pasku a on pod paskou mysli pasku ( ledaze by upresnil , ze ne). Paska je vec slozena z nosice a lepidla . Vse ostatni paska neni. Moje odpoved byl reakce na pasku.



Kdyby se ptal na kontakni lepidlo, nebo na jine technologie pokladani tkanin na jadro, odpoved by byla napsana zcela jinak, no ne?

Pozn. vzpominas na nase debaty o propojovani trhajicich se potahu? A pokud by ta , jakoze paska byla ve vysledku elasticka vrstva lepici hmoty, furt vuci epoxidu bude fungovat jako separator, ...pokud to nebude podobna chemie ( apretace) jakou jsou stabilizovane nite v jednosmernych hadrech, aby se pri manipulaci nerozpadli.
A toto nesplnuje ani ta prenosova paska ( vrstva lepidla) uvedena v odkazu. Splnuje pouze deformacni pozadavek.... ze po odstraneni ochranne folie se lepidlo na hadru prizpusobi povrchu jadra. Ale pro epoxid je neprostupne. Pokud se mylim, dej blizsi info. 8)



veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 13.11.2019 10:43 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 12.7.2019
Příspěvky: 53
Bydliště: Liberec/Lázně Libverda
Co jsem našel, tak se využívají transfer tape, především Scotch. Třeba konkrétní model Scotch 924 je vrstva akrylového lepidla (stejně jako v případě pásek Tesa nebo případně jiných), dá se koupit třeba tady: https://shop.arango.cz/cz-detail-981607 ... pwQAvD_BwE

S takovými páskami nějaké zkušenosti mám, ano, jde v podstatě o proužek lepidla, které je flexibilní a hodně silné, ale taky bych to v podstatě označil za kusisko igelitu. Chová se to totiž tak a i ta pouhá vrstva lepidla je hodně pevná a dá dost práce ji přetrhnout. Takže že by ji epoxid dokázal prosytit skrz, to si nemyslím to by se pod ním to lepidlo muselo v podstatě rozpustit. Ale vyzkoušet to ostatně můžu.

Co se týče 3M77, šlo by to udělat tak, že tkaninu si připravím na normální pásku se slabším lepidlem (papírová zakrývací), aby se nerozpadla, nastříkám to lepidlem, zafixuju na křídle a pak papírovou pásku strhnu? Nebo jaký je postup? Jde mi hlavně o to, abych našel způsob, jakým se dají bezpečně a snadno před laminováním umístit na pěnu tkaniny, které by se samy o sobě rozpadaly.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 13.11.2019 10:57 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 5.12.2006
Příspěvky: 362
veetuhs píše:
Co jsem našel, tak se využívají transfer tape, především Scotch. Třeba konkrétní model Scotch 924 je vrstva akrylového lepidla (stejně jako v případě pásek Tesa nebo případně jiných), dá se koupit třeba tady: https://shop.arango.cz/cz-detail-981607 ... pwQAvD_BwE

S takovými páskami nějaké zkušenosti mám, ano, jde v podstatě o proužek lepidla, které je flexibilní a hodně silné, ale taky bych to v podstatě označil za kusisko igelitu. Chová se to totiž tak a i ta pouhá vrstva lepidla je hodně pevná a dá dost práce ji přetrhnout. Takže že by ji epoxid dokázal prosytit skrz, to si nemyslím to by se pod ním to lepidlo muselo v podstatě rozpustit. Ale vyzkoušet to ostatně můžu.

Co se týče 3M77, šlo by to udělat tak, že tkaninu si připravím na normální pásku se slabším lepidlem (papírová zakrývací), aby se nerozpadla, nastříkám to lepidlem, zafixuju na křídle a pak papírovou pásku strhnu? Nebo jaký je postup? Jde mi hlavně o to, abych našel způsob, jakým se dají bezpečně a snadno před laminováním umístit na pěnu tkaniny, které by se samy o sobě rozpadaly.


Co jsem o tom použití pásky kdysi četl, tak se spoléhalo právě na to, že epoxid tu vrstvu lepidla v podstatě rozpustí. Ale vyzkoušené to nemám. Jestli máš možnost to zkusit, není nic lepšího.

Jinak postup s kontaktním lepidlem ve spreji je takový:
- vezmeš kus pečícího papíru a lehce ho nastříkáš kontaktním lepidlem.
- papír plácneš na tkaninu a tím krásně zafixuješ její vlákna
- vystříhneš/vyřízneš požadovaný tvar (výztuhy, pásku,...)
- vystřižený tvar zase lehce (ze strany tkaniny) nastříkáš kontaktním lepidlem
- plácneš tkaninu (i s papírem) na požadované místo (jádro)
- strhneš pečící papír a na jádře zůstane jenom tkanina
- laminuješ

_________________
--Komár

http://denicek.lmkzdar.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 13.11.2019 11:03 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3950
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Nabezku klidne delaj s tou paskou.. tam je to jedno, pokud plati podminky popsane vyse. Pokud se pouziva kontaktni lepidlo, tak coby podlozka je pouzit voskovy papir. Jako na te transfer pasce, nebo jinych oboustrankach.

Pozn. na mych kridlech mivam vice vrstve nabezky, tak takove ptakoviny nepouzivam . :D

U pantu je rozumne dodrzet zasadu, ze pas nylonu, nebo kevlaru by se mel nachazet mezi vrstvami potahu. Tj. nemel by lezet primo na jadre ,nebo na potahu.
Jak jsem psal, pant sam o sobe pri zatizeni na odllupovani nedrzi ( princip pouziti strhavaci tkaniny) .... proto musi byt zasunut mezi pevnostni, uzaviraci a tvarove stabilni vrstvy. V opacnem pripade rychle degraduje.

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 13.11.2019 11:07 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 12.7.2019
Příspěvky: 53
Bydliště: Liberec/Lázně Libverda
komár píše:
Co jsem o tom použití pásky kdysi četl, tak se spoléhalo právě na to, že epoxid tu vrstvu lepidla v podstatě rozpustí. Ale vyzkoušené to nemám. Jestli máš možnost to zkusit, není nic lepšího.

Jinak postup s kontaktním lepidlem ve spreji je takový:
- vezmeš kus pečícího papíru a lehce ho nastříkáš kontaktním lepidlem.
- papír plácneš na tkaninu a tím krásně zafixuješ její vlákna
- vystříhneš/vyřízneš požadovaný tvar (výztuhy, pásku,...)
- vystřižený tvar zase lehce (ze strany tkaniny) nastříkáš kontaktním lepidlem
- plácneš tkaninu (i s papírem) na požadované místo (jádro)
- strhneš pečící papír a na jádře zůstane jenom tkanina
- laminuješ



Výborně, to vypadá schůdně, díky za návod a díky všem. Zkusím si nejdřív pohrát s tou páskou, když už ji mám, ostatně to lepidlo koukám není zrovna dobře dostupný a levný.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 13.11.2019 11:16 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 12.7.2019
Příspěvky: 53
Bydliště: Liberec/Lázně Libverda
veka1 píše:
U pantu je rozumne dodrzet zasadu, ze pas nylonu, nebo kevlaru by se mel nachazet mezi vrstvami potahu. Tj. nemel by lezet primo na jadre ,nebo na potahu.
Jak jsem psal, pant sam o sobe pri zatizeni na odllupovani nedrzi ( princip pouziti strhavaci tkaniny) .... proto musi byt zasunut mezi pevnostni, uzaviraci a tvarove stabilni vrstvy. V opacnem pripade rychle degraduje.

veka1



OK, díky za informaci, panty stejně prosycuju na mylaru, takže tam jde v podstatě jen o to je na něj dostat v jednom kuse. Jen ty náběžky jsou trošku oříšek a tam si taky myslím, že i když se lepidlo neprosytí, tak tkaninu stejně zafixují potahový vrstvy.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 13.11.2019 13:33 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 12.7.2019
Příspěvky: 53
Bydliště: Liberec/Lázně Libverda
Ještě bych teda využil příležitosti pro dva malé dotazy o vakuování.

Připravuju si vývěvu s vakuometrem, ovšem o jak silné (skoro)vakuum se mám pokoušet pro klasické vakuování křídel v igelitu? Čím silnější, tím lepší, nebo pak hrozí deformace? Používám XPS, zatížení tuším 300 kPA.

A pak pryskyřice, mám k dispozici laminovací, ale mnohem líp se mi dělá s licí, která má nižší viskozitu, snadněji prosycuje a déle vydrží zpracovatelná (čirá PA-20 nízkomolekulární pro zalévání dřeva a podobné účely). Jak moc velká blbost je s licí pryskyřicí laminovat křídla? Předpokládám, že může být méně flexibilní a v zátěži pak praskat, ale nevím.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz