Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: úte 30.06.2020 11:15 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 12.1.2014
Příspěvky: 139
Příloha:
člun Fenix-1.png
člun Fenix-1.png
[ 666.23 KiB | Zobrazeno 5156 krát ]


Získal jsem takové použitelné torzo modelu hasičského člunu Fenix ještě z dob minulých. Chci to postavit tak aby to klouzalo po hladině tak jak je nakresleno na doprovodných obrázcích na přebalu stavebnice. Kdysi jsem tento model měl a to už je skoro 40 let. Původní motory ve stavebnici mnoho výkonu nedaly a zvláště pak pokud byly napájeny šesti "malými buřty", které do zkratu daly s bídou 4 ampery, ale jezdilo to na svoji dobu docela svižně podstaně lépe než Loďka Melodie s Iglou a dvěma plochejma. A tak přemýšlým co do toho dát za motory, nabízí se varianta 2x MiG400 nebo 2x MiG600. Dvě "šestistovky" to z vody do výkluzu zvednou určitě, ale jsou těžké a baterie musí dát alespoň 2x40 amper, aby to uživila tudíž bude těžká a člun je taková relativně nízká placka dlouhá necelých půl metru a široká cca 20 cm, takže výtlak nic moc z čehož vyplývá, že to bude hodně potopené a než se to zvedne z vody takto spotřebuje docela dost energie. Dvě čtyřstovky jsou váhově skoro to, co ty původní motory, takže by byly vhodné, ale jde o výkon jaký jsou schopné dodat aby to klouzalo. Co se týká výkonu tak jedna šestistovka s dobrou baterií a vhodným šroubem dokázala půlmetrový kluzák rozpohybovat velice slušně, že to stačilo na 1. výkonostní třídu F1 E 1kg. Budu-li trochu počítat tak MiG400 při napětí 2xLiPol t.j. cca 7,5V při proudu 8 A má příkon cca 60 W když jsou dva je to 120 W s 75% ůčinností jde na lodní šrouby asi tak 90 W
To samé pro MiG600 napětí 7,5V proud 20A příkon je 150W krát dva je 300W a na šrouby jde 225 W což je skoro trojnásobek výkonu motorů třídy 400
Výkony, hmotnosti i ceny jsou u těchto pohonných jednotek dosti rozdílné a tak by mne zajímalo kdo má jaké zkušenosti s těmito výkony popř. jestli někdo už nemotorizoval tento model modernější pohonnou jednotkou.


Přílohy:
člun Fenix.png
člun Fenix.png
[ 529.7 KiB | Zobrazeno 5156 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: úte 30.06.2020 12:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.1.2008
Příspěvky: 1351
Bydliště: Praha
.... tak teď mě trochu zamrazilo, když jsem si představit dvě šestistovky v tomhle modelu...+ baterie a jde to ke dnu zcela určitě. Mám tuhle lodičku v pojízdném stavu, mám tam dvakrát MIG " 280" a jede to docela svižně, jako k ohni :wink: Nechal jsem i funkční původní "kardany" umělohmotné, vč. původních šroubů, tak si ani nechci představit, co by z nich zbylo při silnějších motorech. K tomu malá Lipolka + regl a servo a nějaké světýlka a jízdy v pohodě. Nevím, co je na obalu za obrázek, ale tuto loď jako kluzák si nějak moc nedovedu představit. :lol:


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 30.06.2020 16:20 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 30.4.2015
Příspěvky: 216
Bydliště: Třinec
jen k zamyšlení....

když do Trabanta dáš motor z Bugatti Veyron pojede 330km/h? Pokud ano, tak jak dlouho? 10s?

Ten trup je stavěný na max 2x400ka... problém jsou ty tunely ve kterých jsou šrouby. Záď se přicucne k vodě a spousta výkonu se ztratí právě v nich.

Pokud si s tím chceš hrát, tak než výkon snaž se to udělat co nejlehčí. 2x 400, šrouby nějaké 30mm P+L, baterka 2S 2200mAh to pro začátek. Pak uvidíš.

K výpočtům:
75% účinnost u plechovky je nereálná
pokud je zatížíš na 60W příkonu tak z každého budeš muset odvést cca 30W tepla... omotat to spirálou je jen pro dobrý pocit protože teplo vzniká v rotoru a chladíš stator... je vysoká šance že se ti to teplem rozteče. takže jen zvýšíš hmotnost. Možná cesta by bylo použít malý inruner... ale bude to vyžadovat velké zásahy do uložení.
Účinnost šroubu v těch tunelech bude bídná - jsou divně tvarované. na 90W výkonu ve vodě zapomeň.

Prostě, pokud chceš rychlíka pořiď si rychlíka... na výběr je jich dost. Jestli chceš mít tohoto hasiče, pokud pošetříš hmotnost, může to být svižná loďka. Rychlík nikdy.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 30.06.2020 16:53 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 18.12.2006
Příspěvky: 478
Bydliště: Písek
Už nevím přesně kde a kdy, ale viděl jsem tento model po modernizaci jezdit tak, že byla ve vodě prakticky jen záď a od přídě létaly do stran gejzíry vody.

_________________
Z jihočeského Písku pozdravuje
Ladislav Douša (ladous)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 30.06.2020 17:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.9.2005
Příspěvky: 2388
Bydliště: Doma
SHU píše:
jen k zamyšlení....
když do Trabanta dáš motor z Bugatti Veyron pojede 330km/h? Pokud ano, tak jak dlouho? 10s?


ten motor vazi skoro tolik co prazdny trabant a abys jej umistil do trabanta, pravdepodobne uz se tam nevejde ani ridic.. :-) do trabanta staci tretinovy motor a pak je to celkem svizne vozitko https://www.youtube.com/watch?v=KqU-gMcfi7w ktere dokaze i realizovat i ten znamy vtip, jak trabant predjizdi mercedes https://www.youtube.com/watch?v=a70-kRkfZHM :) a i s mensim motorem a pri trose tuningu se dostane na stabilnich 265.. https://www.youtube.com/watch?v=0banjM_Q5RI

mimochodem - proc z toho delat vubec takoveho rychlika? je to pozarni clun, ma to rozumne rychle byt prepraveno k pozaru, ne litat nadzvukovou rychlosti.. vzdyt to bude vypadat fakt blbe. a jak pise rakos, staci mnohem mensi a lehci pohon a bude ti svizne a zaroven oku lahodici. tohle je jak montovat do melodie jet pohon.
spis do toho namontuj cerpadlo a hraj si se strikanim na cil.. http://www.mo-na-ko.cz/php/portal/view ... nice-footy


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 30.06.2020 19:59 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 30.4.2015
Příspěvky: 216
Bydliště: Třinec
ladous píše:
Už nevím přesně kde a kdy, ale viděl jsem tento model po modernizaci jezdit tak, že byla ve vodě prakticky jen záď a od přídě létaly do stran gejzíry vody.


na soutěžích MP, měl to kluk z Brna, jméno si teď nevzpomenu, ale taky měl tam úpravy trupu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 30.06.2020 21:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2009
Příspěvky: 754
S pořádnými motory to pojede. V tomhle https://photos.google.com/share/AF1QipM ... NkZklybV93 je oběžka 2220/10, čtyřčlánek 1300mAh a šroub 35mm. Jezdí to velice svižně, do kluzu jde úplně v pohodě. Velikost bude plus mínus jako ten ruský člun.

_________________
https://fokker1.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 01.07.2020 14:08 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 12.1.2014
Příspěvky: 139
Ta úvaha o tom jestli by to plavalo ve výkluzu nebo ne vzešla z videa na "jůtůbu" , kde podobným způsobem omotorovali Graupnerovo Kitty II (Speed 600 a 3x LiPol) a to jezdilo velice svižně.Tu jsem kdysi měl a s motorem Monoperm a olověnými bateriemi to jezdilo famózně. A tak jsem se spíše zeptal lodičkářů jaký na to mají názor jak by to asi mohlo plavat a co by to asi vyvádělo. Měl jsem postavených několik Valentovo "kilovek" a pár FSR-erek na brněnské motory, ale tunelový člun jsem nikdy neprovozoval. Co se týká čerpání vody pro modelové hasičské účely existuje úžasné čerpadlo GIGANT které má výtlak skoro 30 m a používá se v geologickém průzkumu a běhá na 12 V a dá asi 30 litrů za minutu a dá se dobře regulovat výkon modelářským reglem s proudem do 10 amper a jeho využití pro tyto účely by možná stálo za úvahu. No uvidím co s loďkou přes léto podniknu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 01.07.2020 16:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.9.2005
Příspěvky: 2388
Bydliště: Doma
sozda píše:
existuje úžasné čerpadlo GIGANT které má výtlak skoro 30 m a používá se v geologickém průzkumu a běhá na 12 V a dá asi 30 litrů za minutu a dá se dobře regulovat výkon modelářským reglem s proudem do 10 amper a jeho využití pro tyto účely by možná stálo za úvahu. No uvidím co s loďkou přes léto podniknu.


ale nepovidej.. je to tohle? https://ekotechnika.cz/vyrobek/cerpadlo ... prum-36-mm
takovej malej prcek.. tohle by stalo za zvazeni, jestli od vladyky misto SARu poridit radsi ZAR :-)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 01.07.2020 17:51 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 12.1.2014
Příspěvky: 139
Tyhle malá čerpadla používáme v laboratoři teměř 20let a jsou vyráběna ve dvojím provedení, jedno, které má sací koš a druhé jako výkonový posilovač do potrubí, nejsou samonasávací musí se zavodňovat a do člunu by bylo vhodné to posilové a zavodňovalo by se proudem od lodního šroubu. Čerpadlo se sacím košem by při plavbě překáželo.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 04.08.2020 9:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 992
Bydliště: Telč
Ono to může klouzat po hladině a ani to nemusí být kdoví jaká rychlost. Měl jsem takový trup z punčochy, který jsem si postavil pro vyzkoušení té punčochovo-laminátové technologie. Udělal jsem z něj jakoby policejní loďku, pro děti (je tak 40cm dlouhá, na Mig 400, 2 článek LiIon a šroub 30 mm Graupner - pozn: doporučovaný červený šroub Modela nebrat, s tim se motor hřeje!).

A teď to důležitý: zadní hrana byla dole zaoblená. Loď při první jízdě jela s přídí silně zvednutou a celkem pomalu. Ani šutr do přídě nepomohl. Pak jsem na záď přišrouboval dva hliníkové plíšky, viz foto a je to uplně jiná loď. Krásně se dostane do kluzu, zrychlila se, kamen v přídi vozit nemusím.
Tak si říkám, že i ta hasičská, by mohla při trochu tuningu jezdit podobně.

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 06.08.2020 12:30 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10752
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Kuba78 píše:
ale nepovidej.. je to tohle? https://ekotechnika.cz/vyrobek/cerpadlo ... prum-36-mm
takovej malej prcek.. tohle by stalo za zvazeni, jestli od vladyky misto SARu poridit radsi ZAR :-)


Až zjistíš cenu, tak ji sem prosím dej. Bylo by to zajímavé zpestření modelu.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 24.10.2020 9:48 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 12.1.2014
Příspěvky: 139
Cena byla při posledním nákupu kolem 1200 Kč za kus přesně si to nepamatuji, je to drahé já vím tak jsem objednal z Číny podobné čerpadlo, ale do teď nedorazilo. loďka zatím stojí nesáhl jsem na ni akorát jsem dal místo těch původních motorů 2x Speed 280 a když jsem to spustil tak ty letité kardany z jakéhosi plastu který byl křehký již od pohledu, popraskaly a vylítaly z usazení, takže to dostane klasické lodní hřídele a graupnerácké 3-listé šrouby protiběžné průměr cca 25 mm. Přes léto se řešilo spoustu jiného tak snad teď když se nic nesmí budu dělat lodičku.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz