Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pát 03.07.2020 8:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 992
Bydliště: Telč
Ahoj, předem se omlouvám, že zakládám asi stopadesáté vlákno o Zlínu, ale ty ostatní jsem také pročetl a přesto bych rád založil nové :).

Nejprve "background":
S motorákama nemám velké zkušenosti, mám povětšinou elektrovětroně. Jen jednoho PC-6 Turbo Portera 1.5m a EPP Corsaira, tuším 1.2m. Ale syn tíhne spíš k motorovým letadlům a tak bychom si chtěli nějakou polomaketu postavit. Syn (10 let) je teprve pilot začátečník, ale už ho nechávám létat samostatně. Vzhledem k tomu bychom rádi něco, co splňuje podmínky:

- nezáludný model (tzn. pomalý, nenáchylný k vývrtkám, přiměřeně obratný)
- zvládající lehkou akrobacii (lopingy, slušně vypadající výkruty, ...)
- pevný podvozek i u předlohy (starty budou z trávy)
- výhodou vojenské, nebo československé letadlo
- jednomotorové, elektro
- 1.5-1.7m rozpětí

- jednoduché tvary na stavbu
- stavba z polystyrenu potaženého papírem, protože bych to rád zkusil (něco jako zde)
- dostupná dokumentace (plán, nebo tvary šablon)

A teď otázky:
- Myslel jsem, že by to mohl splňovat Zlín 226 Trenér, třeba těch 1.7m. Postavil bych ho nejspíš bez vztlakových klapek. Ale četl jsem, že starty a přistání s ním nejsou snadné, je to pravda?

- Je to tedy opravdu vhodný "trenér" i pro modeláře? Nebo existuje něco lepšího? Jak je na tom s letovým projevem třeba Z-37 Čmelák? Nebo jsem uplně vedle a měl bych se zamyslet nad jinou předlohou? Jak jsem psal, s motoráky moc nelítám.

- A nebo vedle nejsem. Pak bych asi objednal tento plán: http://eshop.rcrevue.cz/planky-modelar/259-z-126-trener-2-113s.html.
226ka má jen delší čumák, jest tak? Byl by výhodnější kvůli těžišti. Či znáte někdo jiný stavební podklad, kde jsou tvary přepážek?

- Vrtá mi hlavou zástavba motoru. Oběžka se tam nejspíš nevejde, když vidím, jak je osa vrtule nahoře blízko krytu. Nebo vejde? Do PC-6 se nakonec vešla taky.



Díky za případné tipy, nasměrování, nebo pokec :-)

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: ned 05.07.2020 18:44 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 3.1.2014
Příspěvky: 69
koukám nikdo moc neradí...ono je to teda těžký, ale když už jsi odkázal na moje vlákno o Ae-45
tak to zkusím - kup synkovi zlina z bublinek (EPS) a strávíte víc času lítáním.
myslím že hodné a nezáludné éro neurčuje předloha, ale profil křídla modelu a jeho geometrie
pokud přeci jen stavba vlastního tak takový Zlin 42/43 jde vyřezat z desek.
Osobně už jsem stavbou strávil tolik času že se bojím dne kdy budu muset jít letět :-)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 06.07.2020 22:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 992
Bydliště: Telč
Když já radši stavím, než nakupuju. Jednou jsem koupil EPP výřezy a musím říct, že touto cestou už raději ne. Stavba (dá-li se tomu tak říkat) nic zajímavýho nebyla. A výsledkem je letadlo, ke kterýmu vlastně nemám žádný pořádný vztah. To raději budem se synem lítat s tim, co máme a přes zimu něco vytvořím. Doufal jsem, že někdo mi k tomu zlínu, nebo něčemu podobnýmu dá nějakou radu - tip na plán, nebo vhodný profil/seřízení....jak píšeš, ale třeba hlavně zkušenosti z provozu, jestli je to pro naše účely vhodné. Stavěl jsem doteď větroně a ty lítají prostě jinak. Nad Z 42/43 se zamyslím.
Citace:
Osobně už jsem stavbou strávil tolik času že se bojím dne kdy budu muset jít letět

Sleduju Tvé vlákno a těším se na den, kdy budeš muset jít letět :-). (A přeju, ať to dobře dopadne ;-) )

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 08.08.2020 10:10 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 18.6.2014
Příspěvky: 131
semo píše:
Když já radši stavím, než nakupuju. Jednou jsem koupil EPP výřezy a musím říct, že touto cestou už raději ne. Stavba (dá-li se tomu tak říkat) nic zajímavýho nebyla. A výsledkem je letadlo, ke kterýmu vlastně nemám žádný pořádný vztah. To raději budem se synem lítat s tim, co máme a přes zimu něco vytvořím. Doufal jsem, že někdo mi k tomu zlínu, nebo něčemu podobnýmu dá nějakou radu - tip na plán, nebo vhodný profil/seřízení....jak píšeš, ale třeba hlavně zkušenosti z provozu, jestli je to pro naše účely vhodné. Stavěl jsem doteď větroně a ty lítají prostě jinak. Nad Z 42/43 se zamyslím.

Sleduju Tvé vlákno a těším se na den, kdy budeš muset jít letět :-). (A přeju, ať to dobře dopadne ;-) )

Zlína se neboj,je to dobré a stabilní éro. Sám jsem si ho postavil s rozpětím 1400. Ale podobné mužeš koupit jako stavebnici.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 10.08.2020 9:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 992
Bydliště: Telč
No dobrá, ale nějaký plán by se hodil :-). Vím, že si můžu koupit stavebnici od LM, ale tentorkát nechci.

226ka je na outer zone, od Pavla Bosáka. To by mohlo fungovat, ne?

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 05.09.2020 10:08 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
Přiznám se, že zrovna od Bosáka... asi bych mrknul jinam.
On byl spíš na dmychadla a spalováky a styl stavby neslibuje zrovna lehkou kostru. I když - přímo tento plán neznám.
No a létat akrobacii se Z-37... Proč?
Jak bylo uvedeno, důležitá je koncepce a profil. Zrovna Z-37 Je příkladem, jak z práškovacího speciálu udělat nevhodným profilem sportovní typ.
Viz "Jak jsme stavěli Čmeláka" od Petráňů.
A zrovna Čmeldu lze sehnat jak z EPP ve dvou velikostech (a dost si vyhrát při stavbě), tak ve třech velikostech v rozsypu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 07.09.2020 20:04 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 27.8.2006
Příspěvky: 105
Bydliště: Táborsko
Osobně mám výbornou zkušenost s modelem Tom 8 od Fary. Plán má RcRevue. Byl to můj první dolnoploch. Jsem mizerný pilot, kolega mi Toma zalétl, a potom následovalo 17 let skvělého letového provozu. Pochopitelně se občas muselo něco opravit. Model celý rozleptaný od paliva elegantně prolétl stromem a bylo... (35Mhz).
Tom 8 je ošklivé letadlo, ale (jak už zde také někdo psal), stále přemýšlím o stavbě druhého.
Jinak, předloha-Kbely.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 08.09.2020 8:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 992
Bydliště: Telč
jenap: díky za tip, náhodou se mi líbí :)

Steve: jak to myslíš s tou akrobacií u čmeláka?

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 08.09.2020 14:02 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
Píšeš, že chceš lehkou akrobacii.
A to předloha nelétala.
Neslušelo by mu to.
Pokud chceš hodný model, pak spíše hornoploch.
Z předloh, které to uměly mě napadá třeba Cessna 150 Aerobat, Bellanca Citabria....
Lopas má povolen i L4H v jednomístném obsazení ;-)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 08.09.2020 14:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 992
Bydliště: Telč
Tak já toho čmeláka zmínil spíš tak okrajově. Celý to vlákno mělo být o trenéru.

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 09.09.2020 7:20 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
Tak to ano.
;-)
Ještě mě napadla verze od P.Doubravy.
Je to odlehčená verze pro elektropohon.
Pro tvrdé zacházení sice není navržen, ale zase je lehký a výborně létá.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 29.10.2020 23:03 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 3.10.2020
Příspěvky: 2
Když už jsem dal k MontyCZ obrázky mých Zlínů, poznamenám jen, že jsou podle plánku, na který jsi dal odkaz - od RC revue. Polotovary jsem vyřezával podle šablon ze sololaku a podle přepážek na plánku. Modely jsou postaveny z XPS, jsou polepeny lepenkou, ale ať jsem se snažil jak jsem chtěl, křídla se mi ohýbala, tak jsem se snažil to rovnat, ale nic moc. Se stavbou jsem si užil a ještě jsem nic nepostavil, protože jsem se snažil přijít na to, jaký je mezi modely rozdíl. Chtěl jsem si postavit právě ty, které jsem postavil - každý byl něčím zvláštní. Třeba ten Z-226B OK-MQL. Měl jsem několik zdrojů, někde byl krátký čumák, někde dlouhý. Nakonec jsem přišel na to, že nejprve měly motor Waltr Minor4, potom Minor6 a nakonec některé zase Minor4, proto delší a kratší čumák.
Něco ke stavbě - jak jsem napsal, modely jsou řezané z XPS na jednoduché řezačce - dřevěný rám, délka ocelové struny 110 cm, napájení ze zdroje starého PC o 10V stř., šablony ze soloaku. Jde docela dobře obrousit, aby nedrhla struna. Jako velice vhodné pomocníky při řezání jsem využil čalounické špendlíky. Jsou asi 8 cm dlouhé, průměr asi 1 mm s docela ostrou špičkou na jedné straně a plastovou hlavičkou na druhé straně. Jako nevhodné jsou tenké malé modelářské špendlíky, v XPS se neudrží a šablona nedrží a řezy jsou špatné. Díly např trupu jsem lepil Purexem, ale tomu se nechce na hladkém povrchu moc držet. Takže lepenou plochu jsem nejdřív "naďobal" (jinak to neumím popsat) ostrou špejlí nebo 3 mm křížovým šroubovákem do hloubky cca 10 - 15 mm s dírkami blízko sebe a následně jsem nanesl Purex tak, aby vyplnil i dírky, stříkl rozprašovačen trochu vody a přitiskl díly k sobě. Zajistil je uvedenými špendlíky nebo maskovací samolepící páskou. Dobrá metoda je také popsána od LM - na lepených plochách si nechá proti sobě malé plošky, které přilepí tavnou pistolí. Je třeba je ale přikrýt samolepící páskou a před použitím tavného lepidla pásku odstranit. Tavné lepidlo na mokrý povrch nechytne. To jsou mé zkušenosti pro začátek. Je toho ale hodně, s čím se dá poradit. Jestli máš zájem, napiš na e-mail, lmk.klenci@seznam.cz .


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 06.06.2022 15:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 992
Bydliště: Telč
jenap píše:
Osobně mám výbornou zkušenost s modelem Tom 8 od Fary. Plán má RcRevue....

semo píše:
jenap: díky za tip, náhodou se mi líbí :)

Tak zhruba po roce a půl po této konverzaci je TOM-8 připraven k záletu. I s baterkou váží zhruba 2.9 kg, což považuji za úspěch, měl vážit o půl kila víc. Konstrukce polystyren papír. Rozpětí o 4cm zvětšené. Povrch neni dokonalý, ale snad to celkem ujde. Příště si dám pozor na určitý věci. Jsem zvědav, jak bude lítat (teda jak já s nim budu lítat..:-).). Fotky ze stavby na rajčeti.

Příloha:
IMG_20220606_153731.jpg
IMG_20220606_153731.jpg
[ 189.92 KiB | Zobrazeno 3621 krát ]


Příloha:
IMG_20220606_153859.jpg
IMG_20220606_153859.jpg
[ 191.57 KiB | Zobrazeno 3621 krát ]


_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 07.06.2022 7:23 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2714
Bydliště: Ústí nad Labem
Éro je to moc pěkné a přeju Tiaby stejně dobře létalo.
Doporučil bych Ti ale dodat ještě nějaké barevné zvýraznění (i když by neodpovídalo předloze), protože ta samotná stříbrná je mizerně čitelná za letu, zvlášť při některé oblačnosti.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz