Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Závitník na svíčky - náhrady
PříspěvekNapsal: ned 18.10.2020 16:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9092
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Řeším otázku vyříznutí závitu pro žhavící svíčku se závitem W1/4x32. Bohužel v době, kdy byl závitník běžně k sehnání, jsem ho nekoupil a dnes již není k sehnání. Našel (resp. mi byl také poslán) odkaz na závitníky UNEF 1/4x32 - https://www.kovonastroje.cz/Nastroje-pr ... OLKEL.html , který má stejný vnější průměr i počet závitů na palec, jen vrcholový úhel je 60 st., místo 55 st. Máte s tím někdo zkušenost, je to zaměnitelné? Popř. pokud byste někdo věděl, kde sehnat origoš závitník a dal odkaz, budu povděčen.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Závitník na svíčky - náhrady
PříspěvekNapsal: ned 18.10.2020 16:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2020
Příspěvky: 1099
Bydliště: Žilina, let.Hôrky-Brezovec , SK
Obrázky: 7
DAF píše:
Řeším otázku vyříznutí závitu pro žhavící svíčku se závitem W1/4x32. Bohužel v době, kdy byl závitník běžně k sehnání, jsem ho nekoupil a dnes již není k sehnání. Našel (resp. mi byl také poslán) odkaz na závitníky UNEF 1/4x32, který má stejný vnější průměr i počet závitů na palec, jen vrcholový úhel je 60 st., místo 55 st. Máte s tím někdo zkušenost, je to zaměnitelné? Popř. pokud byste někdo věděl, kde sehnat origoš závitník a dal odkaz, budu povděčen.

Vrcholovy uhol a ine hodnoty zaoblenie zavitu hlavne pri malych zavitoch (tak do 2mm stupania) nie su problem , normalne pri rezani zavitov v praci miesto 55 pouzijem 60 st. (a naopak) , v pripade ze nemam spravne platky do noza.
Robit by sa to nemalo kvoli mierne nizsej pevnosti zavitu (odhadom tak 5-10%) ale niekedy nie je ina moznost.
(som sustruznik a rozne nestandartne zavity robievam v praci desiatky rokov)

Zavity W 1/4 normal (20z/") aj jemne (26z/") maju obidva velky priemer 6.35mm , takze predpokladam ze aj nestandartny a netabulkovy W1/4 32 bude mat priemer rovnaky.
UNEF 1/4 standart (32z/") ma takisto 6.35.

Co sa tyka tohto zavitniku tak tento konkretny vyskusany nemam , podla mna bude pasovat ale bude trosku tesnejsi , co by pri rezani do duralu ci hliniku nebol ziadny problem.
Ale ako pisem , vyskusane to nemam tak to ber prosim s rezervou...

_________________
Radiomaster TX16s / FrSky Horus X12s / Spektrum Dx8 G2 + pár lietadielok....


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závitník na svíčky - náhrady
PříspěvekNapsal: ned 18.10.2020 23:04 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7404
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Nejsem machr přes závity, ale z přečteného se domnívám, že 55° angle thread je British a 60° US standard
Ten zaslaný je tedy "americký unifikovaný whitworth závit" a jemu odpovídající z okénka "anglický" by měl být

Strojní, přímá drážka s lamačem třísek, na anglický whitworth závit Rozměr BSW 1/4" x 20 ( odpovídá 6,35mm),
Stoupání : 20 chodů na palec (rozdíly 32 vs 20 stoupání uvádí Miro_V)
https://www.kovonastroje.cz/Nastroje-pro-kovoobrabeni/Rezani-zavitu/Zavitniky-a-zavitova-ocka/Zavitniky/Strojni-rychlorezne/Angl-whitworth-BSW-BSF/Zavitnik-strojni-W-1-4-x-20-DIN371-B-s-lamacem-HSSE-VOLKEL.html


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závitník na svíčky - náhrady
PříspěvekNapsal: pon 19.10.2020 0:50 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2014
Příspěvky: 459
Bydliště: Český Těšín, ČR
DAF by potřeboval nesehnatelný závitník W 1/4" x 32 původního britského Withwort závitu se stoupáním 32 chodů na palec, který má vrcholový úhel 55°. Otázka zní, jestli je možné proti šroubu (svíčce) se závitem W 1/4" x 32 použít na díru (hlavu válce) ten závitník z odkazu UNEF 1/4" x 32, kdy rozdíl je pouze ve vrcholovém úhlu, 60°.
Druhá věc je, jestli ta svíčka náhodou nemá už ten unifikovaný závit UNEF, osobně v modelech používám pouze elektro a "modelářskou" žhavící svíčku jsem dosud neměl v ruce. Samozřejmě chápu, že na tak malé svíčce s asi osmi chody závitu se ten vrcholový úhel jednoho "zubu" bude hóóódně blbě měřit, a to i závitovou měrkou, ne úhelníkem. :wink:
S DAFem jsme to už rozebírali v SZ, ten typ závitu na svíčce je od mne trochu podpásovka, ale docvaklo mi to až teď. :roll:

_________________
Rozdíl mezi chlapcem a mužem je pouze v ceně jeho hraček.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závitník na svíčky - náhrady
PříspěvekNapsal: pon 19.10.2020 5:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9092
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Chci upravit dnes již nesehnatelnou žhavící vložku na svíčku, která doposud sehnatelná je. Vyvrtat díru umím, řezat závity také. Vzhledem ke zde platné soustavě SI jsem Withworty nikdy moc neřešil a jak jsem už psal, když byl závitník k sehnání, prostě jsem ho z různých důvodů nekoupil. Nevím, nakolik je W 1/4x32 "netabulkový", když ho ma každá žhavící svíčka a maticový je v hlavě motoru, také nevím, že by došlo ke změně jeho profilu z W na třeba UNEF, nebo UNF, či jiný obdobný.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závitník na svíčky - náhrady
PříspěvekNapsal: pon 19.10.2020 6:14 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1151
ten závit na svíčkách v současnosti je 1/4"x32 - tj. s profilem metrika (tj. 60°)
Takže bych si koupil 1/4x32" UNEF a nevymýšlel nesmysly.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závitník na svíčky - náhrady
PříspěvekNapsal: pon 19.10.2020 7:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9092
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Tuhle otázku jsem v minulosti nikdy neřešil, proto možná blbě položená otázka. Už je mi to jasné, dík za odpovědi.
Jó, MP Jet do svých motorů dělá take žhavící vložky (na ty jedničky), zatím jsem neměl možnost to oměřit, ale prozatím jediny rozdil vidím v poloze osazení.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závitník na svíčky - náhrady
PříspěvekNapsal: pon 19.10.2020 11:38 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1151
DAF píše:
Tuhle otázku jsem v minulosti nikdy neřešil, proto možná blbě položená otázka. Už je mi to jasné, dík za odpovědi.
Jó, MP Jet do svých motorů dělá take žhavící vložky (na ty jedničky), zatím jsem neměl možnost to oměřit, ale prozatím jediny rozdil vidím v poloze osazení.

Nějak mi úplně není jasné co chceš za hlavu (do čeho) předělávat na svíčky - ale jedno je absolutní jistota - pokud původní motor měl hlavu, tak po tom přebastlení na klasiku (tj. 1/4" x32) to prostě pořádně běhat nebude.
Jediné, co při takovýchto přestavbách (z hlavy na svíčku) funguje je na 11/32x32 - tj. na nelsona a ostatní s nelsonem kompatibliní svíčky.
Výkon pak je obvykle i mírně výš, ale za cenu složitosti přestavby a nejednoduchého zdroje svíček (Henry už je, pokud se nepletu, nedělá).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závitník na svíčky - náhrady
PříspěvekNapsal: úte 20.10.2020 13:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
DAFe, mám tady asi 3-4 ks žhavících vložek do MVVS 2,5 Gx. Nebo to chceš do něčeho jinýho?


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz