Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Forma na křídlo - díry pro šrouby
PříspěvekNapsal: ned 17.01.2021 0:25 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 13.10.2018
Příspěvky: 105
Zdravím, chci si konečně vyzkoušet stavbu celokompozitoveho modelu ve formach, pomalu dodělávám kopyto na kridlo a trup samokridla. Kridlo bude v celku( 1,5 m), k trupu přichycené dvěma šrouby. A teď řeším, jak budu do křídla dělat díry na ty šrouby. Chtěl bych aby byly zapuštěné.

A tak přemýšlím jestli bych na to mel udělat nějakou přípravu uz ted na kopytu?

Napadá mne zatím toto:

1. Teď zahloubeni neřešit, až budu horní a dolní poloviny lepit k sobe, tak mezi ně půjde dřevěný hranol. Potom to cele provrtam a větším vrtakem udělám zahloubeni pro hlavu sroubu. A to zahloubeni možná ještě trochu vylaminovat?

2. Zahloubeni si pripravim uz ted do kopyta, potom už provrtam jenom diru na sroub (skrz hranol).

3. (ale tady uz to asi moc komplikuji) Do kopyta udělám diru i zahloubeni, na formě mi tim vznikne kolik( na obou polovinach formy jen do poloviny tloušťky profilu), který pri laminování omotam třeba rowingem a tim vytvorim trubicku pro pro sroub. Pak bych do křídla ani nemusel vlepovat ten dřevěný hranol. Ale obávám se, ze když bude na formě takto vzniklý kolik, tak to kridlo budu z formy hodně spatne dostávat ven..... možná na ten kolik nejdriv nasunout nejake nejakou volnější trubicku (brčko) a rowing až na něj ?


Tak bych chtel požádat o radu, jak se to na kompozitech s dutým křídlem dělá? Nebo jestli nevíte o nějakém videu, buildlogu nebo popisu, kde je to aspoň trochu řešeno?

Diky.


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: ned 17.01.2021 12:44 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.3.2014
Příspěvky: 1248
Bydliště: Třebíč
Obrázky: 0
Já jsem si udělal ohrádku z depronu, tu jsem na vyplnil pryskyřicí smíchanou s mikrobalony. Potom vyvrtáš a zahloubíš. Dřevo nebude tolik ,,profi".


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 17.01.2021 16:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2020
Příspěvky: 1099
Bydliště: Žilina, let.Hôrky-Brezovec , SK
Obrázky: 7
Asi by slo spravit riesenie nieco ako c.3 - kolik do formy , ale cast co by trcala by bola kuzelova aby to slo lahsie von, Pripadne by sa na kolik natiahla napr.silikonova buzirka alebo iny separator kvoli lahsiemu vytahovaniu.

V kridle by sa pri laminovani vytvorila ohradka a kuzelovy kolik zalial zivicou s mikrobalonmi ako pise misamltr.
Po vytvrdnuti by malo ist kridlo pekne von.
A kuzelova diera v kridle by sa uz len prevrtala na pozadovany rozmer , uz by nebolo treba nic nameriavat, vrtalo by sa cez ten kuzel.
V tomto pripade by som rowing okolo koliku asi nedaval , robilo by to problemy pri vrtani a diera by ostala "rozstrapkana".

_________________
Radiomaster TX16s / FrSky Horus X12s / Spektrum Dx8 G2 + pár lietadielok....


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 17.01.2021 17:21 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6955
Bydliště: Písek, ČR
Nevím jestli je to úplně k věci, ale takový postřeh nebo know-how k laminování:
Když jsem laminoval haubnu na Pipera do negativní formy, tak jsem jí potom nemohl dostat z formy ven. Zaboha to nešlo vyrvat ven, tahal jsem to kleštěma až se laminát trhal, opravdu velkou zuřivou silou a ani se to nehlo.
Potom jsem dostal nápad, vyvrtal jsem ve špičce dírku do formy (jen asi 2kou vrtákem) a fouknul jsem do toho vzduch kompresorem (na ofukovací pistoli kousek gumové hadičky, aby to šlo přitisknout na tu dírku). Udělalo to pic a haubna byla venku, bezbolestně a rychle..
Teď jsem si na to vzpomněl, jak povídáš jestli bys to z těch kolíků dostal...

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 17.01.2021 18:37 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 13.10.2018
Příspěvky: 105
Diky za reakce. Asi to zkusím s formou s přípravou zahloubeni i koliku. Pak si vyzkouším vylaminovat jenom středovou část toho křídla a uvidim jak to půjde dolu. Když tak ten kolik muzu z formy kdykoliv uriznout, nechám jenom to zahloubeni a pokračovat budu třeba s tou "ohradkou" na epoxy+microbalony a následným provrtáním.

Diky.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 19.01.2021 23:13 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 5.6.2011
Příspěvky: 316
Obrázky: 1
Ten kolik kľudne daj ale tak aby trcal von z formy, ked bude forma ešte zatvorena s kridlom vnútri ten kolík kliešťami potocis a úplne jednoducho vytiahnes von.

_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 20.01.2021 9:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
stanco1 píše:
Ten kolik kľudne daj ale tak aby trcal von z formy, ked bude forma ešte zatvorena s kridlom vnútri ten kolík kliešťami potocis a úplne jednoducho vytiahnes von.

No, bude to ešte dlhá tŕnitá cesta. :roll: A samozrejme výsledky nebudú odpovedať úsiliu...

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 20.01.2021 11:11 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 9.3.2010
Příspěvky: 431
Bydliště: Mýtna LC
Pozri na toto. Mám vo vrchnej forme napevno kolíky. Keď spravím krídlo tak sa to dá bez problémov z formy vybrať. Kolíky neprechádzajú krížom do spodnej formy. po vybratí krídla z formy musím ten ostávajúci cca 1mm dovŕtať.


Přílohy:
foto88606.jpg
foto88606.jpg
[ 820.29 KiB | Zobrazeno 1792 krát ]

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 20.01.2021 12:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
StanleyP píše:
Pozri na toto.

Predpokladám, že to pod formami je strecha a tá zateká... :roll:

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 21.01.2021 13:14 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 9.3.2010
Příspěvky: 431
Bydliště: Mýtna LC
LV píše:
Predpokladám, že to pod formami je strecha a tá zateká... :roll:


Co spravis ked zrazu pri silnom lejaku zistis ze zateka. Zoberies to
co je najblizsie po ruke a zakryvas, napr. formami, najlepsie vyrobenymi z MDF :D.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 14.03.2021 20:31 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 13.10.2018
Příspěvky: 105
Tak dneska jsem rozebral svoji prvni formu na kridlo a vypada to takto.

No, snad to pujde.... :-)


Přílohy:
20210314_180103.jpg
20210314_180103.jpg
[ 51.12 KiB | Zobrazeno 1135 krát ]

20210314_180043.jpg
20210314_180043.jpg
[ 42.51 KiB | Zobrazeno 1135 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz