Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 50 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: FLIGHT CONTROLLER H743-WING
PříspěvekNapsal: pát 22.01.2021 17:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2015
Příspěvky: 1421
Bydliště: Šternberk, ČR
FLIGHT CONTROLLER H743-WING

http://www.mateksys.com/?portfolio=h743-wing#tab-id-9

Ahoj, má už někdo tuhle letovou jednotku? Létá ji někdo?
Je to pravděpodobně nejlépe vyzbrojená a s nejlepším CPU mezi Fxxx jednotkami vůbec. Už jí mám doma.

FC Specifications

MCU: STM32H743VIT6, 480MHz , 1MB RAM, 2MB Flash
IMU: MPU6000 (SPI1) & ICM20602 (SPI4)
Baro: Infineon DPS310 (I2C2)
OSD: AT7456E (SPI2)
Blackbox: MicroSD card slot (SDIO)
7x Uarts (1,2,3,4,6,7,8) with built-in inversion.
13x PWM outputs(including “LED” pad)
2x I2C
1x CAN
6x ADC (VBAT, Current, RSSI, Analog AirSpeed, VB2, CU2)
3x LEDs for FC STATUS (Blue, Red) and 3.3V indicator(Red)
1x SPI3 breakout
USB/Beep Extender with Type-C(USB2.0)


iNav ji ještě ani nepodporuje. Snad se to velmi brzo změní protože ji chci mít v letadle a chci tam mít OS iNav.

Provozuje ji tu někdo?

_________________
NazaM F550-Rozebraná, RCT800-Padená rozbitá
Vektor XXL, EasyGlider,Taranis
HB-D8T Brushless


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: FLIGHT CONTROLLER H743-WING
PříspěvekNapsal: sob 23.01.2021 18:30 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 15.4.2019
Příspěvky: 17
Zdravím, zatím si vystačuji s MATEK F405-WING . Měl jsem i F765 a krom lepší podpory Bidirect ESC telemetrie jsem nepoznal rozdíl.
Ale považuji MATEK s kombinací iNAV na takové to "domácí létání" :-) s FC na modelu za perfektní a mám s touto kombinací výborné zkušenosti (+Spektrum Serial Receiver, GPS u-blox, LoRa nebo HC-16 na pro telemetrii).
Osobně si myslím, že nadupanost H743 pro model letadla ani nevyužiješ.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FLIGHT CONTROLLER H743-WING
PříspěvekNapsal: sob 23.01.2021 20:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2015
Příspěvky: 1421
Bydliště: Šternberk, ČR
Paráda někdo má reálné zkušenosti!!! A na čem to lítáš?
Máš a používáš pitotovu trubici (air speed senzor)?
Je nutná lítáš s ní nebo bez ní?

_________________
NazaM F550-Rozebraná, RCT800-Padená rozbitá
Vektor XXL, EasyGlider,Taranis
HB-D8T Brushless


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FLIGHT CONTROLLER H743-WING
PříspěvekNapsal: ned 24.01.2021 8:56 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 15.4.2019
Příspěvky: 17
Pitot trubice není třeba, důležitý je dobrý modul GPS a to, co je již na desce FC - baro/gyro/acc.
Výhodou H743 může být preciznější barometr, ale u křídlových modelů se jeho přesnost 20 cm asi moc nevyužije. Pro stabilizaci coptery ano, tam se určitě využije i větší frekvence použitého STM32.
Také se na flash této nové desky (2MB) vejde i lepší firmware - pro tuto desku a model s křídly bych už použil Ardupilot, místo iNAV. V Ardupilot je deska plně podporovaná.
K FC a RC dávám něco na svůj blog - http://www.dupedup.cz/index.php?a=hoby&b=1&d=1.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FLIGHT CONTROLLER H743-WING
PříspěvekNapsal: ned 24.01.2021 17:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2003
Příspěvky: 1256
Bydliště: Teplice v Čechách
Já jsem začal s INav a DJI FPV s FC F765. Na H743 jsem koukal, ale že je stále v iNav nepodporovaný, tak další stroj zkusím s F405.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: FLIGHT CONTROLLER H743-WING
PříspěvekNapsal: ned 24.01.2021 17:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2003
Příspěvky: 1256
Bydliště: Teplice v Čechách
dupe píše:
pro tuto desku a model s křídly bych už použil Ardupilot místo iNAV

Jaký motiv máš použít místo iNav Ardupilot?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: FLIGHT CONTROLLER H743-WING
PříspěvekNapsal: pon 25.01.2021 21:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2015
Příspěvky: 1421
Bydliště: Šternberk, ČR
Ardupilot zvažuji také a mám ho v plánu nasadit když si bude dávat iNav s touto jednotkou (její podporou) příliš načas...
Ardupilot má trošku řekněme nepřehledné GUI ale jako FW do letové jednotky jsou asi vyspělejší.
Jak se nahrává FW do jednotky H743-WING?
V jednotce je Betaflight FW který v Betaflight chodí. Tedy jednotka jde v BF GUI připojit pomocí USB a na animaci se "hejbe" dál sem zatím nedošel.
Mám strach dávat FW do jednotky když ji zatím iNav ani BF nativně nepodporuje...
Můžu ji při špatném flashování nějak zmrtvit?

Jak je to s tím DFU flashováním je to absolutně blbuvzdorné nebo si můžu nějakou chybou podřezat větev něčím jako třeba nesprávným přepsáním zavaděče.
I když zkouším trochu programovat STM32 v arduinu nechci se dostat do nějaké pasti.
Mám i USB STlink2 ten by pak mohl případné škody snad i opravit ale jak říkám nejsem v tom zběhlý.

Ptám se moc ale kdyby někdo pomoh nebo poradil byl bych mu vděčný.

Jak je to u Ardupilot s podporou Frsky Fport2 a podporou GPS Ublox M9n iNav by snad měl umět oboje... ale zkušenost nemám.
V brzké době by mě měla dojít i jednotka Matek F722SE tam plánuju vyzkoušet funkčnost m9n i Fport2 Matek F722SE by měla v iNav nativně chodit.

_________________
NazaM F550-Rozebraná, RCT800-Padená rozbitá
Vektor XXL, EasyGlider,Taranis
HB-D8T Brushless


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FLIGHT CONTROLLER H743-WING
PříspěvekNapsal: úte 26.01.2021 21:29 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 15.4.2019
Příspěvky: 17
To Libor: Důvodem použít Ardupilot do H743-Wing je to, že iNAV desku zatím nepodporuje. Jinak asi není důvod to používat pro plošníky místo iNAV. Sice je celkově vyspělejší, ale to set-up GUI je fakt z počátku nepřehledné. Je to primárně Ground Station.

Co se týká DFU, tam byl neměl být problém, v MCU se spustí bootloader a lze předchozí user firmware vymazat před tím, než se zavede nový. Lze na to použít jak např. Betaflight tak iNAV GUI - tam navíc stahneš online firmware z GitHub bez nutnosti si stahovat binární HEX zvlášť.

Do desky bych zbytečně nenahrával firmware, který MCU nepodporuje. Myslím, že by to ani přes GUI iNAV nešlo.. A STLink - no nevím zda lze jednoduše připojit k těmto deskám, nemají přímo vyvedeny piny na připojení. Asi by to nějak šlo.

Ardupilot jsem zkoušel na MATEK F705-WING, ale nepovedlo se mi rozchodit můj seriový přijímač SPEKTRUM. Ale to byla asi moje chybka, použil jsem softwarový UART. Teď někdy se chystám pokus opakovat s příjímačem na jiném portu. GPS u-blox (tuším 6) mi fungoval bez problému.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FLIGHT CONTROLLER H743-WING
PříspěvekNapsal: úte 26.01.2021 21:29 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 15.4.2019
Příspěvky: 17
Asi nejlépe počkat až iNAV kluci přeloží na nový MCU a pak si nastavení krok po kroku projít. iNAV GUI je fakt intuitivní.
Jediné co mě na těch MATEK deskách štve, je to pájení. Stejně většina používá piny, tak proč je tam rovnou při výrobě nezalejou :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FLIGHT CONTROLLER H743-WING
PříspěvekNapsal: stř 27.01.2021 7:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2015
Příspěvky: 1421
Bydliště: Šternberk, ČR
dupe píše:
Jediné co mě na těch MATEK deskách štve, je to pájení. Stejně většina používá piny, tak proč je tam rovnou při výrobě nezalejou :-)

Ahoj,
Můžeš tohle trošku rozvést? Tak nějak sem nepochopil co tím chceš říct.


Tak mám drobné dílčí úspěchy.
Jednotka Matek F722SE stále nedorazila, plánuji ji nasadit na malém quadcopteru.
Na jednotce co mám doma Matek F722STD (neplánuju zatím nasadit, možná později na ještě menším quadu s 5" vrtulemi a vahou pod 250g) ("slabé baro", nepřítomnost proudového senzoru)
jsem ve FW iNav 2.6 rozchodil Fport na příjímači FrSky Archer RS.
Fport2 se mě rozchodit nepovedlo...
Rozchodil jsem i GPS Ublox m9n (taky Matek) (hodně nová supr GPS umí 4 navigační systemy naráz) i doma na stole v podkroví chytne 18-22 satelitů.

V plánovači misí co je součástí INAV Configurátor se mě nelíbí mapa, víc by mě líbila mapa letecká/satelitní.
V plánovači na mobil letecká/satelitní mapa je.
Plánovač misí na PC s leteckou/satelitní pro iNav ještě pohledám...

_________________
NazaM F550-Rozebraná, RCT800-Padená rozbitá
Vektor XXL, EasyGlider,Taranis
HB-D8T Brushless


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FLIGHT CONTROLLER H743-WING
PříspěvekNapsal: pon 01.02.2021 21:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2003
Příspěvky: 1256
Bydliště: Teplice v Čechách
dupe píše:
Stejně většina používá piny, tak proč je tam rovnou při výrobě nezalejou :-)

Vidíš, a já zrovna u dalšího kusu hodlám opustit piny a budu pájet kablíky. ;-)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: FLIGHT CONTROLLER H743-WING
PříspěvekNapsal: stř 11.08.2021 10:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2015
Příspěvky: 1421
Bydliště: Šternberk, ČR
Tak, doba došla k pro mě šťastnému milníku v podobě vydáni iNav 3 a jeho snad plné podpory Matek H743 desek.

Takže sem nalil do desky Matek H743 Wing FW iNav 3.01 (stable) zatím jediný iMav FW k této desce který je v iNav GUI.

Zatím experimentuji s deskou na stole, ani nemám připojenou GPS, protože nemám zapájené kolíky a nechci na desku vícekrát pájet. Půjdu cestou kolíků bude pohodlnější než pájet přímo kablíky...

Bude to letadlo motorový větroň Volantex Phoenix 2400 létám ho teď jen manuálně na přijímač a je to hodné letadlo s obrovsky prostorným trupem. Má i klapky, které mám zapojené na slider na vysílači ale nepoužívám je.

Nastavuji teď servo mixer v iNav Configurator (jak říkám já v iNav GUY).
Trošku si nejsem úplně jistej nastavením servo mixeru.
Jsou tam výstupy S1 až S12
Kdy S1 je Motor1, S2 je druhy Motor2 (smazal sem ten mix protože mám jen jeden motor), S3 až S8 budou serva řídících ploch.

S3 bude servo2 přidán jediný mix Stabilized Pitch bude to servo Výškovky
S4 bude servo3 přidán jediný mix Stabilized Yaw bude to servo Směrovky
S5 bude servo4 přidán jediný mix Stabilized Roll bude to servo Křidélka 1
S6 bude servo5 přidán jediný mix Stabilized Roll bude to servo Křidélka 2 (možná invertováno)
S7 bude servo6 přidán jediný mix Flaps bude to servo Klapky 1
S8 bude servo7 přidán jediný mix Flaps bude to servo Klapky 2 (možná invertováno)

Je to tak správně?

Kdyby to bylo 2 servové samokřídlo

tak bude jen

S3 Yaw(50%)+ Pitch(50%)
S4 Yaw(50%) - Pitch(50%)

Je to tak?

Předem dík za odpovědi.

_________________
NazaM F550-Rozebraná, RCT800-Padená rozbitá
Vektor XXL, EasyGlider,Taranis
HB-D8T Brushless


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FLIGHT CONTROLLER H743-WING
PříspěvekNapsal: pon 06.09.2021 20:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2015
Příspěvky: 1421
Bydliště: Šternberk, ČR
Ahoj,
je tu někdo kdo létá v něčem H743 jednotku nebo alespoň někdo kdo létá iNav 3.xx v plošníku nebo v multirotoru?
O iNav je na internetu informací dosti, ale kdyby tu byl člověk mluvící česky nebo slovensky a byl ochoten sdílet informace o iNav bylo by to supr.
Nebo kdyby někdo znal kde najít texty v CZ SK o iNav jakékoliv.

Přečetl sem toho o iNav dost ale v angličtině některými věcmi si nejsem pořád jist.

Nevím jestli začít multirotorem nebo letadlem nebo samokřídlem.
Letadlo i křídlo umím uřídit ručně. S kopterou sem lítal s nazou v GPS modu a to dovede každý. Na řízení koptery bez asistencí se dost levej.

_________________
NazaM F550-Rozebraná, RCT800-Padená rozbitá
Vektor XXL, EasyGlider,Taranis
HB-D8T Brushless


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FLIGHT CONTROLLER H743-WING
PříspěvekNapsal: stř 08.09.2021 7:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2003
Příspěvky: 1256
Bydliště: Teplice v Čechách
Létám Matek F765-WING s Inav v plošníku - viz http://kolmanl.info/index.php?show=ts
a v křídle - viz http://kolmanl.info/index.php?show=razor_plat
V kopteře létám Betaflight - viz http://kolmanl.info/index.php?show=QK1

H743 jsem nepořizoval, nejdříve nebyl v Inav podporován, teď proto, protože k němu stejně nejsou periferie připojitelné via canbus. A to co se mi líbilo - USB extender, jsem nahradil prodlužovacím USB kablíkem zabudovaným v trupu. Z hlediska začínání plošník nebo multirotor je to jen otázka rozložení kniplů na vysílači. Já volil rozložení, jaké létám s RC modely, protože takové mám návyky. Ale jinak je to jedno, jsou to dva rozdílné světy, záleží, jaké máš s plošníkem a s koptérou cíle. Nastavování Inav kontra Betaflight, Matek kontra jiný Matek nebo kontra jiný FC mi přijde stejné.

Z "letadlo i křídlo umím uřídit ručně" se nedá odhadnout, jak pokročilý jsi s létáním s modely, ale pokud létáš a máš příslušné návyky, držel bych se návyků z letadla a i u koptery a volil stejné rozložení kniplů. Letadlo ocasník se snáze háže, křídlo snese horší zacházení, koptera je i v ACRO módu stabilizovaný stroj. Plošník musí pořád letět kupředu, má nějakou přirozenou stabilitu, se kterou pilot při řízení počítá, musí kalkulovat dráhu letu, musí brát v potaz směr větru, promýšlet přistání. Koptera aby letěla, může ve vzduchu i stát, může couvat, letět do strany a je pořád stabilizovaná, zásahy kniply kopterou otáčí podle všech os a fungují v jakékoli poloze koptery pořád stejně. U plošníku reakce na zásahy kniply záleží na rychlosti a směru letu. Letadlo je i více závislejší na počasí. Let s kopterou je tak snažší.

Ale jak už jsem říkal, plošníky a koptery jsou dva různé světy :-D


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: FLIGHT CONTROLLER H743-WING
PříspěvekNapsal: čtv 09.09.2021 12:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2015
Příspěvky: 1421
Bydliště: Šternberk, ČR
Ahoj,

Moc děkuji za odkazy na tvoje stránky!!! Tvůj Razor mi bude předlohou pro stavbu AR Wing Pro. Dozvěděl sem se toho z tvé stavby hodně a mnoho mých nejistot ze mě spadlo.

Ještě bych měl dotaz...
Jak se pracuje s plynem?
V manuálu hlídám plyn já.
V ANGLE a HORIZON asi taky já?
V GPS modech Position Hold a Alt Hold se taky starám o plyn já? (abych sešel do pádové rychlosti)

Umí ANGE a HORIZON využít GPS k zafixování kurzu?


Ještě jednou za ty odkazy ty mě vážně moc pomohly.

_________________
NazaM F550-Rozebraná, RCT800-Padená rozbitá
Vektor XXL, EasyGlider,Taranis
HB-D8T Brushless


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 50 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz