Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 51 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Vrtule se šavlovitým tvarem listů
PříspěvekNapsal: pát 22.01.2021 18:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10.6.2010
Příspěvky: 640
Chtěl bych poprosit zdejší zběhlejší kolegy modeláře, zda mohou poradit, kde by bylo možno sehnat modelářské vrtule se šavlovitým tvarem litů. Něco takového, jak je na tomhle obrázku:
Příloha:
Airbus A400M 1.jpg
Airbus A400M 1.jpg
[ 110.58 KiB | Zobrazeno 8758 krát ]


Zda něco takového nějaký, třeba i čínský producent, vyrábí v nějakém rozumném rozsahu velikostí a provedení.

Řešením by možná byly i samostané listy, jenž by se upevňovaly na centrální "hub".

Předem děkuji za ochotu.
Alois


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pát 22.01.2021 22:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7115
Bydliště: Vsetín
Chybí to hlavní, co je pro tebe rozumný rozsah?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 23.01.2021 9:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10.6.2010
Příspěvky: 640
blesk píše:
Co je pro tebe rozumný rozsah?

Já bych to nazval "střední třídou".

Tedy žádné miniatury: 4 - 5 palců.
A taky žádná monstra: 18 palců a pod.

Prostě něco v rozsahu 8, 9, 10, 11, 12 palců - průměr vrtule.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 23.01.2021 13:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9091
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Co si od takové vrtule na modelu slibuješ?

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 23.01.2021 15:39 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 20.5.2003
Příspěvky: 129
To je otázka... Tipnem si. Podľa mňa chce aby sa model podobal na predlohu...
Predpokladám, že nič také sa bežne nepredáva/nepredávalo, aj keď som našiel toto: https://www.amazon.in/Generic-positive-shaft-Propeller-Tiansheng/dp/B06Y3PM9Z4.
Treba hľadať: Tiansheng A400M.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 23.01.2021 16:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9091
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Vím, že si maketáři dělali i maketové vrtule, ale ty měli jen na statické hodnocení, létali pak s klasickými modelářskými. Vícelisté vrtule se u velkých letadel začaly používat, protože při přenosu stále větších výkonů motorů by dvoulisté vrtule měly obrovský průměr a konce listů by se už pohybovaly v nadzvukovém režimu. Tedy jiný, než estetický důvod, pro pořízení takové vrtule v podstatě nevidím.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 23.01.2021 17:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Nejsou u velkejch ptáků tyhle vícelistý šavle hlavně kvůli snížení rámusu?
A jak je to u nich s účinností? Někde jsem četl, že každý list navíc u klasický vrtule snižuje účinnost o 3-4%.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 23.01.2021 18:00 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10752
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Vnímám to podobně. Smysl je jen pro stání na stojánce a tam bude stačil vytisknout listy na tiskárně.
Příloha:
Bez názvu.png
Bez názvu.png
[ 395.61 KiB | Zobrazeno 8187 krát ]



Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 24.01.2021 16:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2009
Příspěvky: 2651
Bydliště: Praha 4 -Krč, ČR
Podle mého názoru ten šavlovitý tvar listů odpovídá tomu, že konce vrtule se blíží rychlosti zvuku a ta šavle má mít podobný účinek jako šípové křídlo.

_________________
Lítám blbě, ale rád http://www.kocour111.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 25.01.2021 9:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10.6.2010
Příspěvky: 640
Pánové,
děkuji za vaše názory a pomoc.

Obzvláště bych chtěl poděkovat Soaronovi za opravdu dobrý tip:
Příloha:
8-blade propeller for model A400 Atlas.jpg
8-blade propeller for model A400 Atlas.jpg
[ 77.54 KiB | Zobrazeno 7702 krát ]



A taky za klíčové slovo Tiansheng.
Na YT jsem našel několik videí modelu A400 od Tiansheng a lítá to opravdu velice tiše.

Škoda, že to není malinko větší. Rozpětí 1400m je na můj vkus a na mé staré oči poněkud málo.

Soarone, ještě jednou díky.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 25.01.2021 15:32 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 20.5.2003
Příspěvky: 129
Ak Vás to dostalo bližšie, tak som rád. No zabudli ste nám napísať, k čomu to vlastne bude... Ak to nie je tajné.
Inak A400 je fakt krásne lietadlo a určite mu pridáva na kráse aj vrtuľa. Ako model by som to bral.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 25.01.2021 17:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10.6.2010
Příspěvky: 640
Už leta mám nedokončený C-130 Hercules s rozpětím 2m od tuzemské firmy RC Fly.
A vzhledem k tomu, že nejnovější verze skutečné C-130-ky již také používají 8-listé vrtule se šavlovitými listy, tak mi napadlo, že bych to mohl omotorovat právě těmito vrtulemi.
Příloha:
8-blade propellers C-130 Hercules.jpg
8-blade propellers C-130 Hercules.jpg
[ 41.36 KiB | Zobrazeno 7598 krát ]


Ale jinak, Soarone, ty's má krevní skupina, co se vztahu k A400m týče. Móóóc se mi to letadlo líbí a mít jeho model - toť můj sen.
Konec-konců bral bych i tu Tiansheng verzi s rozpětím 1400m a délkou 1500mm.
Ale bojím se, že již není k sehnání.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 25.01.2021 19:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7115
Bydliště: Vsetín
Mimo téma, jaké jsou ty výřezy od RC Fly? pošilhávám po nich taky, ale podle fotek z toho mám takové smíšené pocity... jedná se mi hlavně o kvalitu řezu a kvalitu materiálu, hold jsem se rozmlsal u LM model na tom 30g/l EPP, to je úplně o něčem jiném...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 26.01.2021 12:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10.6.2010
Příspěvky: 640
Když jsem to kupoval, nabízeli jako hmotu nějaký Polystyrén a potom taky EPP.
Vzal jsem EPP, ačkoliv je poněkud těžší než EPP. EPP je zase odolnější vůči poškození.

Výřezy křídel, ocasních ploch a střední a zadní části trupu byly vyříznuty celkem OK.
Ale přední část trupu - kabina a motorové gondoly byly vyříznuty jako příliš hranaté. Dalo hodně práce to ještě dále dobrousit. Přesto si myslím, že tvar kabiny se mi nepovedl až tak přiblížit skutečnímu letadlu.

Vybrousit čtyři motorové gondoly tak, aby mezi nimi nebyl pozorovatený rozdíl - jo panečku, to tedy byla fuška.
Ale povedlo se mi to líp, než ta kabina.

Ačkoliv RC Fly na svých videích ukazuje model bez nějaké povrchové úpravy, tak mně se to nelíbilo a povrch celého modelu jsem upravil. Něco jsem tmelil, něco jsem potáhl potahovým papírem, křídla jsem zpevnil několika uhlíkovými nosníky.

Teď již není znát, že je to model z pěnových materiálů. To se však samozřejmě odrazilo na hmotnosti.

A proto také uvažuji o poněkud sofistikovanějším pohonu, než jsou nějaké stejnosměrné motory.

A co se vrtulí týče: když už jsem si dal tu námahu, tak zabít to dvoulistými vrtulemi se mi jeví jako zvěrstvo.
Můj postoj je, že krom toho, že by to mělo být přiměřeně efektivní, tak to musí být také neméně efektní.
A dvoulisté vrtule jsou sice více efektivní, ale pro daný model pramálo efektní.

A pánové řeknu vám na základě zkušeností, že když takový model vytáhnete na plac před diváky, tak že s tím lítáte jen triviální letovou obálku, to si nikdo nevšimne a taky to nikomu nevadí. Ale že máte blbé vrtule, to si všimne každý a vám začne vadit, že si to pořád každý všímá.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 26.01.2021 15:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7115
Bydliště: Vsetín
StrycAlois píše:
Když jsem to kupoval, nabízeli jako hmotu nějaký Polystyrén a potom taky EPP.
Vzal jsem EPP, ačkoliv je poněkud těžší než EPP. EPP je zase odolnější vůči poškození.

Výřezy křídel, ocasních ploch a střední a zadní části trupu byly vyříznuty celkem OK.
Ale přední část trupu - kabina a motorové gondoly byly vyříznuty jako příliš hranaté. Dalo hodně práce to ještě dále dobrousit. Přesto si myslím, že tvar kabiny se mi nepovedl až tak přiblížit skutečnímu letadlu.

Vybrousit čtyři motorové gondoly tak, aby mezi nimi nebyl pozorovatený rozdíl - jo panečku, to tedy byla fuška.
Ale povedlo se mi to líp, než ta kabina.

Ačkoliv RC Fly na svých videích ukazuje model bez nějaké povrchové úpravy, tak mně se to nelíbilo a povrch celého modelu jsem upravil. Něco jsem tmelil, něco jsem potáhl potahovým papírem, křídla jsem zpevnil několika uhlíkovými nosníky.

Teď již není znát, že je to model z pěnových materiálů. To se však samozřejmě odrazilo na hmotnosti.

A proto také uvažuji o poněkud sofistikovanějším pohonu, než jsou nějaké stejnosměrné motory.

A co se vrtulí týče: když už jsem si dal tu námahu, tak zabít to dvoulistými vrtulemi se mi jeví jako zvěrstvo.
Můj postoj je, že krom toho, že by to mělo být přiměřeně efektivní, tak to musí být také neméně efektní.
A dvoulisté vrtule jsou sice více efektivní, ale pro daný model pramálo efektní.

A pánové řeknu vám na základě zkušeností, že když takový model vytáhnete na plac před diváky, tak že s tím lítáte jen triviální letovou obálku, to si nikdo nevšimne a taky to nikomu nevadí. Ale že máte blbé vrtule, to si všimne každý a vám začne vadit, že si to pořád každý všímá.



Pochlub se fotkou :)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 51 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz