Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Profil křídla na Vé jedničku
PříspěvekNapsal: ned 24.01.2021 12:37 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Obrázky: 28
Zdravím ,
chci se poradit, než se pustím do stavby RCV1 ( LMK Louka pořádá soutěže, rád bych se zúčastnil ). Jedná se mě o profil křídla, jaký použít ? Zvažuji mezi AG 35 a klasikou E 387. Který profil by jste mě doporučili. Nebo máte tip na nějaký jiný vhodný profil ? Rozpětí větroně bude 2500 mm , hloubka křídla mezi 200 až 220 mm, vzepětí U.
Děkuji za Vaše rady a názory. Mirek
(RCV1 - větroň řízený pouze směrovkou )

Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  

Předmět příspěvku: Re: Profil křídla na Vé jedničku
PříspěvekNapsal: ned 24.01.2021 14:06 
Nováček serveru
Nováček serveru

Použil bych E 387

PříspěvekNapsal: ned 24.01.2021 15:07 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Obrázky: 15
Do klidnĕjších podmínek i E385.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: ned 24.01.2021 15:52 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

kdysi jsem RC V-1 lítal a nejlepší byl ADMIRÁL II - doporučuji a nic bych na něm neměnil. někdo dělá i výřezy na tento model.
petr

PříspěvekNapsal: ned 24.01.2021 16:14 
Mazák
Mazák

Admirál = profil NACA 4409. Souhlas. S modely ALADIN v kategorii RCVS je to bojovník, jak ve větru, tak v mírnějších podmínkách.
viz zde popis modelu http://eshop.rcrevue.cz/planky-modelar/1426-admiral-2-076s.html
Letu zdar
P.

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: ned 24.01.2021 16:29 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Obrázky: 4
Ahoj, souhlasím s Admirálem. Lítá skvěle...Výřezy místní guru Jyrry

PříspěvekNapsal: ned 24.01.2021 16:57 
Mazák
Mazák

Ono to je otázné. Jak bude soutěž postavena, s důrazem na ,,pro radost,, nebo ,,bednychtivost,, :mrgreen: . Stylem retro nebo Hi-tech a na jakou stavbu má kolega náladu.
Stavět dnes V1 je krapet, řekněme , nepraktické.
Co se to Admirála týká , tak samozřejmě, že to je možnost , stejně jako jakékoliv AMIGO, do toho bych šel já s mírně zvětšeným rozpětím .
Ale jakmile se na souťeži vyskytnou RESkaři se zalepenou výškovkou a klapkou , tak takové modely budou jen pro radost. :D Doba opravdu pokročila.

PříspěvekNapsal: ned 24.01.2021 17:15 
Nováček serveru
Nováček serveru

No ano RESka na V1.... 8O
Ale so zalepenou klapkou a vyškovkou v čerstvem vetríku to bude jinši pošušňaniii....
Adrenalin zaručeny. :mrgreen:

PříspěvekNapsal: ned 24.01.2021 18:00 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Vzal bych do úvahy profil z F1A Saper 13. Kdysi jsem vzal nepotřebná křídla, k uším dostavěl středy na 2,5m a ... nemělo to chybu .... :)

PříspěvekNapsal: ned 24.01.2021 18:25 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

HONZIK 22 píše:
Ono to je otázné. Jak bude soutěž postavena, s důrazem na ,,pro radost,, nebo ,,bednychtivost,, :mrgreen: . Stylem retro nebo Hi-tech a na jakou stavbu má kolega náladu.
Stavět dnes V1 je krapet, řekněme , nepraktické.

Je to pravda, stavět V1 je nepraktické, pokud v tom není ještě něco jiného. To něco jsou vzpomínky, prostě možnost jakoby se vrátit v čase . V dávno minulých dobách jsem V1 létal. Měl jsem oblíbený větroň s kterým jsem občas byl i na té " bedně" , plánek nemám , zůstal jen v mé hlavě a zde na profilové fotografii. Chtěl bych jej postavit znovu, pravda trochu "vytuněný" Křídlo a výškovku nepoutat gumou, ale silonovými šrouby. VOP měla původně nosný profil, byla dost potlačená , teď bych tam dal profil souměrný. Křídlo bylo potaženo monofilem, teď bych je potáhl modelspanem. Profil křídla byl E 387 a ucho mělo na konci FX 60-126. Rozpětí bylo 2,6 m teď ( kvůli pravidel ) bude 2,5 m. Nic nebrání dát do něj druhé servo , udělat ještě jednu VOP s klapkou a létat s ním RCVS. Všechny tyto v té době stavěné modely jsou vlastně jakási modifikace původního Čížkova Admirála. Potom jsem měl i další modely , ale všechny měly základ u pana Čížka.

Přílohy:
20201117_142252.jpg
20201117_142252.jpg
[ 98.85 KiB | Zobrazeno 1554 krát ]

PříspěvekNapsal: ned 24.01.2021 18:58 
Mazák
Mazák

Mirku , tomu se neubráníš, ono to vlastně ani nejde. Jdi do toho.

PříspěvekNapsal: pon 25.01.2021 16:07 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Obrázky: 15
JiriB píše:
Vzal bych do úvahy profil z F1A Saper 13. Kdysi jsem vzal nepotřebná křídla, k uším dostavěl středy na 2,5m a ... nemělo to chybu .... :)

No, stejně jako s E385, bude to výkonné, ale s malou pronikavostí, takže křídlo od Sapera bude vhodné jen do klidnějších podmínek. :P

Pamatuji, kdysi jsem nejvíc soutěží odlítal s upraveným modelem LION, kde jsem mu zvětšil rozpětí na 2m, taky op pár žeber i VOP. No a ten, se se svým štíhlým křídlem a poměrně klenutým profilem do našich žilinských podmínek, kde většinou v kotlinách severního Slovenska moc nefouká, byl ideální a vyhrál jsem s ním nejednu soutěž. Už tehdy jsem si ale všiml, že soutěžící kolegové z rovinatého jihu chodili na naše soutěže s dost jinými modely. Většinou s méně klenutým profilem a menší štíhlostí křídla (o dost větší hloubkou). Byly to modely vhodné právě do bratislavských větrných podmínek, měly lepší pronikavost proti větru, ale i větší opadavost než ty naše. U nás většinou nevyhrávali, my u nich jsme zas měli problém model sundat v pracovním čase a trefit se do čtverce nebo později ke kolíku, takže jsme ztráceli body za přistání. :(
Nevím jaká pravidla se lítají dnes. Ale já osobně poletování s jednokanálem pokládám za strašný anachronismus :roll: . Jakmile si člověk zvykne na výškovku a křidélka, tak mu to strašně schází a jen se směrovkou se nesmíří. :|
Pánové, a když už jednokanál, tak navrhuji jedině neproporcionál s tlačítkem! :P To je pro pravé borce naučit se ťukat aby to letělo rovně a ne to řídit pohodlně kniplem. :!: :mrgreen:

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pon 25.01.2021 22:51 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Kiwira píše:
Zdravím ,
Zvažuji mezi AG 35 a klasikou E 387. Který profil by jste mě doporučili. Nebo máte tip na nějaký jiný vhodný profil ? Rozpětí větroně bude 2500 mm , hloubka křídla mezi 200 až 220 mm, vzepětí U.

Zkusím taky přispět. Taky jsem létal s Liony, atd. Kouzlo Liona byla lehkost jeho subtilní konstrukce a tím pádem nízkého plošného zatížení. Dovoluji si ale oponovat že větší éra jako Admirál byla výkonnější a kdybychom je nestavěli tak aby něco vydržela ale tak aby měla plošné zatížení jako Lion přelítala by jej v klidu taky. Taky si myslím že ze staré éry je E 387 velmi dobrá ne-li nejlepší volba, konec konců i pan Čížek z NaCA 4409 ustoupil když Admirála překreslil na V2.

Jsou tu ale dvě "ale"

1) Doba pokročila
2) U proflů Eppler se vždy zdůraznovala nezbytnost dodržení tvaru .......Ještě by se nabízel Selig...

Jestli budeš stavět klasicky asi bych zaexperimentoval s řadou AG 35-38. AG35 je o něco málo tenčí než E387 a je méně zakřivený. Tvrdí se že je autor navrhnul právě klasickou stavbu s částečným balsovým potahem. Jejich autor na ně navrhnul jak dvoumetrovku tak třímetrovku bez křidélek. Tady máš odkazy na obě éra pro inspiraci, je tam i návrh křížení podle hloubky.
http://www.charlesriverrc.org/articles/ ... lite2m.htm
http://www.charlesriverrc.org/articles/ ... cer-3m.htm

S dnešním radiovým vybavením pevnou výškovkou a bez brzd by to mělo jí postavit ještě lehčí než je předloha na plánu.
Akorát bych se pro jednokanál přimlouval za dvojité W na místo U které navrhuješ.

PříspěvekNapsal: úte 26.01.2021 7:50 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Louda píše:
Jestli budeš stavět klasicky asi bych zaexperimentoval s řadou AG 35-38. AG35 je o něco málo tenčí než E387 a je méně zakřivený. Tvrdí se že je autor navrhnul právě klasickou stavbu s částečným balsovým potahem. Jejich autor na ně navrhnul jak dvoumetrovku tak třímetrovku bez křidélek. Tady máš odkazy na obě éra pro inspiraci, je tam i návrh křížení podle hloubky.
http://www.charlesriverrc.org/articles/ ... lite2m.htm
http://www.charlesriverrc.org/articles/ ... cer-3m.htm

S dnešním radiovým vybavením pevnou výškovkou a bez brzd by to mělo jí postavit ještě lehčí než je předloha na plánu.
Akorát bych se pro jednokanál přimlouval za dvojité W na místo U které navrhuješ.

Děkuji za názor. Přiznám se , že se poohlížím po profilu AG 37 ač mě to hlava nebere ( Ta spodní rovná strana , připomíná mě to Clark Y ) vypadá to , že by měl být lepší než slavný E 387. To vzepětí W měl ten můj původní větroň , on měl opravdu W. Když jsem jej stavěl měl jsem cca 13 let věku a kapsy pro spojky křídla jsem zalepil nějak křivě. Následně při pohledu zepředu jsem zjistil , že obdélníkové střední části křídla mají mírné obrácené V :-). To vzepětí U mě napadlo tak , že bych na spojku křídla použil uhlíkovou kulatinu průměr 8 mm , no a ta je rovná. Ale máte pravdu , lepší by určitě bylo ty středy křídla do V - beru v úvahu. Mirek

PříspěvekNapsal: úte 26.01.2021 9:33 
Mazák
Mazák

Já jsem v letech 1969 - 1972 postavil několik RC - V1 s Jedelského křídlem, přední část z balzy 10 mm, zadní z tvrdší dvojky, spodní žebra z tvrdé balzy asi 3mm po asi 100 mm. Rozpětí podle prken co jsem sehnal - 2,05 - 2,15 m. Lítalo to slušně, jednou jem vyl na soutěži 3.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další