Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Závada nabíjení FX-30
PříspěvekNapsal: čtv 17.06.2021 22:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Včera večer jsem dal nabíjet FX-30 na dnešní lítání. Ráno přijdu a nabíječka nesvítí ani ledka Power ani ledka Status. Zjistil jsem, že zásuvkovej adaptér 12V/1,5A co napájí Robbe nabíječku má na výstupu 0V. Zkusil jsem jinej adaptér 12V/1A s ním se na napíječce rozsvítila ledka Power ale zase během 3 sekund plynule zhasla. Takže zásuvkovej adaptér v kopru a nabíječka taky.
Nejdříve jsem si udělal nabíjecí kabel mezi HOTA D6 Pro a FX-30. Nastavil jsem LiPol 2S proud 1A. Nabíjet šlo, takže pokud by byla původní nabíjecí sestava neopravitelná, tak řešení pro FX-30 mám.
Ve svěráku se mi podařilo nedestruktivně rozloupnout zásuvkovej adaptér 12V/1,5A. Je v něm pulzní zdroj podobný topologie jako měly zdroje Stand-by v PC zdrojích kolem roku 2000, tedy pouze tranzistory. Nic nebylo okometricky ani čuchometricky podezřelý, elektrolyty v pořádku, tranzistory taky. Našel jsem proraženou 3A diodu na sekundáru pulzního zdroje. Po výměně je na výstupu 12V až do proudu 2A.
Po připojení adaptéru se na nabíječce rozsvítila ledka Power ale na výstupu nebylo žádný napětí. Po rozdeklování jsem zjistil, že v nabíječce je další pulzní zdroj 12 na 8,4V a za ním nějaký dohledový brouci. Napětí 8,46V tam bylo ale našel jsem přerušenou SMD keramickou pojistku 4A na výstupu nabíječky. Po výměně nabíjení zase chodí.
Divný, co bylo prvotní příčinou závady? Baterka v FX-30 je necelý 3 roky, předchozí tam vydržela 8 let. Napětí a kapacita bez problému. Ta dioda v zásuvkovým adaptéru, pokud by odešla jako první, tak by zase nepraskla 4A pojistka až za ní v nabíječce. Kdyby se udělal zkrat na výstupu nabíječky a praskla pojistka, tak proč by zároveň odešla dioda v zásuvkovým adaptéru? Opravdu divný, o to více že nabíjení zase normálně maká.
Odešlo Vám někomu nabíjení LiPol u Futaby?


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Závada nabíjení FX-30
PříspěvekNapsal: čtv 17.06.2021 23:36 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7404
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Když si tvůj popis pouštím v hlavě tak mi vychází:
1. Muselo to začít v nabíječce Tam správně reagovala pojistka Protože nebyla dost rychlá
2. přeneslo se přetížení do adaptéru a tam odešla dioda v měniči
I když to mohlo být i obráceně
1o. Z výroby špatná dioda sloužila až dosloužila její porucha vedla k velkému napětí na výstupu
2o. To způsobilo přerušení pojistky, ale než k tomu došlo, tak energie přechodového děje vedla k destrukci diody

Asi nejde o typickou závadu popsanou více uživateli (nebo opravářským servisem) na webu a nelze dojít
k nějakému závěru. A ani nelze čekat, že výrobce zveřejní výzvu k preventivní výměně podezřelých součástek


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závada nabíjení FX-30
PříspěvekNapsal: pát 18.06.2021 5:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.6.2011
Příspěvky: 768
Bydliště: Odolena Voda
Obrázky: 4
Blog: Zobrazit blog (9)
pro nabíjení tvého rádia potřebuješ zdroj, který dá minimálně 2A


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závada nabíjení FX-30
PříspěvekNapsal: pát 18.06.2021 17:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
jirinovo píše:
pro nabíjení tvého rádia potřebuješ zdroj, který dá minimálně 2A

Jak jsi na to přišel? Ten zásuvkový adaptér je originál Robbe, co byl přiložen u FX-30. Nabíjecí proud, co teče do vybitý baterky (7V) v FX-30 je 1,8A. No a jelikož je v nabíječce snižující měnič z 12V na 8,4V tak i když se veme účinnost měniče kolem 85% tak adaptér 12V/1,5A stačí. Při nabíjení vybitý baterky šlo z adaptéru 1,42A.
To jsem si samozřejmě po opravě vše proměřil když jsem hledal důvod proč to odešlo.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závada nabíjení FX-30
PříspěvekNapsal: pát 18.06.2021 17:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
guchar píše:
Když si tvůj popis pouštím v hlavě tak mi vychází

Víš co je zajímavý? V nabíječce jsou ty SMD 4A/F pojistky dvě. Jedna na vstupu, tedy 12V/1,5A. Ta vydržela. Takle bouchlá (taky 4A/F) je na výstupu nabíječky, tedy až za měničem 12V/8,4V. Ten zásuvkovej adaptér s deklarací 12V/1,5A jsem testoval na šoupáku odporu, dokáže dávat ještě 1,9A při 11V a při proudu 2,2A vypadne měnič, asi ochrana na emitorovým odporu koncovýho tranzistoru.

Jelo to 10 let, takže pochybná součástka asi ne. Spíš jako kdyby baterka najednou jeden článek hodil chvilkovej šlus ale o tom jsem nikdy neslyšel že by se stalo u LiPol. NiCd to je jiná. Šlus v nabíjecím konektoru při manipulaci taky není možnej, je to typ co má žlutou špičku a plus pól vidličku utopenou uvnitř toho žlutýho plastu, ne ten čelní kovovej plus kroužek.
Záhada...


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závada nabíjení FX-30
PříspěvekNapsal: sob 19.06.2021 9:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.6.2011
Příspěvky: 768
Bydliště: Odolena Voda
Obrázky: 4
Blog: Zobrazit blog (9)
jojo, omlouvám se, neuvědomil jsem si, že ten tvůj adaptér je 12V. Já napájím tu originál robbe nabíječku z akumulátoru a ze zásuvky nabíjím adaptérem z číny na dvě Li který dá 2A


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Závada nabíjení FX-30
PříspěvekNapsal: sob 19.06.2021 9:22 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 24.6.2008
Příspěvky: 204
Můžu ti potvrdit,že i mě ten síťový adaptér,co byl dodán k FX30 taky hned po pár letech odešel.Ale já jsem to řešil jinak,protože jsem chtěl stejně z té li-pol vyhodit tu jejich elektroniku a dodat jí pouze servisní konektor.Takže už dávno nabíjím přez servis.konektor úplně jiným li-po nabíječem a můžu si i kontrolovat stav jednotlivých článků.. Konektor mám vyvedený ven a nijak mě to neomezuje,vysílač je v pultu...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: juraj.jurej a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz