Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: úte 20.07.2021 20:36 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Obrázky: 0
Nějakou dobu hledám jak tento zvláštní systém funguje (viz např video dole). Jak funguje "zvenku" je vidět, ale jak funguje principiálně? Cosi se tam točí? Nebo se motor točí tam a zpátky?
Ovládá se signálem s různou střídou a různou frekvencí. A jak plyn?
Nemáte k tomu někdo nějaké povídání/obrázky? Zatím se mi nepodařilo nic najít.

Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: stř 21.07.2021 9:03 
Mazák
Mazák

Ten systém byl popsán v knize Ing. A. Schuberta "Radiové řízení modelů" nebo tak nějak se to jmenovalo. Byla vydaná někdy uprostřed 60. let. Musel jsem se té knihy vzdát, když se naše rodina rozšířila a pro mne bylo málo místa. Pokud jde o způsob ovládání, základem byl motor s převodem a klikou. Ten vlastně pořád kmital a ta klika kmitala v různých rozsazích s přenosem kmitání na páky S a V. Jak se ovládal pohonný motor, nevím. Pokud je mi známo, ten systém se prodával v západních zemích. U nás mi není známo, že by to u nás nějaký amatér dal dohromady. V podstatě obě kormidla kmitala a to v různém rozsahu. Co se opravdu ujalo, bylo řízení směrovky kmitáním na obě strany. To šlo jak trpělivým ručním mačkáním, tak multivibrátorem. Tedy bez signálu max výchylka na 1 stranu, se signálem max výchylka na stranu druhou. Tím se dalo vyklikat něco jako proporcionální řízení. Koncem 60. let se to rozmohlo snad u všech 1 kanálových RC modelů. Používal se buď elektromagnet, nebo motorek (Igla) s navíjením chirurgické nitě, s přetahováním kormidla na druhou stranu gumičkou nebo pružinou.

PříspěvekNapsal: stř 21.07.2021 13:54 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Smazáno...

Naposledy upravil Ivoš dne stř 21.07.2021 13:56, celkově upraveno 1

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: stř 21.07.2021 13:55 
Mazák
Mazák

kocour píše:
Ten systém byl popsán v knize Ing. A. Schuberta "Radiové řízení modelů" nebo tak nějak se to jmenovalo. Byla vydaná někdy uprostřed 60. let. Musel jsem se té knihy vzdát, když se naše rodina rozšířila a pro mne bylo málo místa. Pokud jde o způsob ovládání, základem byl motor s převodem a klikou. Ten vlastně pořád kmital a ta klika kmitala v různých rozsazích s přenosem kmitání na páky S a V. Jak se ovládal pohonný motor, nevím. Pokud je mi známo, ten systém se prodával v západních zemích. U nás mi není známo, že by to u nás nějaký amatér dal dohromady. V podstatě obě kormidla kmitala a to v různém rozsahu. Co se opravdu ujalo, bylo řízení směrovky kmitáním na obě strany. To šlo jak trpělivým ručním mačkáním, tak multivibrátorem. Tedy bez signálu max výchylka na 1 stranu, se signálem max výchylka na stranu druhou. Tím se dalo vyklikat něco jako proporcionální řízení. Koncem 60. let se to rozmohlo snad u všech 1 kanálových RC modelů. Používal se buď elektromagnet, nebo motorek (Igla) s navíjením chirurgické nitě, s přetahováním kormidla na druhou stranu gumičkou nebo pružinou.

Ano "špagomatik" s iglou jsem teď vzpomínali s kolegou, právě úpravu s multivibrátorem na "proporcionální" řízení vzpomínal, že to vyráběli.

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: stř 21.07.2021 21:47 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Zatím mi to "mentálně" vychází tak, že na "signál" se motor GG otáčí jedním směrem, bez signálu druhým směrem. Střída 1:1 -- kormidlo rovně. Jiná střída kormidlo jedním nebo druhým směrem. Frekvence pak řídí výškovku nahoru dolů. Při kontinuálním signálu/nesignálu se pak může hýbat plynem.

Jak se ale udržují středové polohy? Asi neustálým řízením...

Pokud to je tak, jak si (zatím) myslím, dostává motor pěkně zabrat.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: čtv 22.07.2021 10:21 
Mazák
Mazák

prikrylm píše:
...Frekvence pak řídí výškovku nahoru dolů.

Mám za to, že u jednokanálov - a v tých sa toto zriadenie poúžívalo - sa riadila smerovka, nie výškovka...

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: čtv 22.07.2021 11:44 
Mazák
Mazák

mior píše:
Mám za to, že u jednokanálov - a v tých sa toto zriadenie poúžívalo - sa riadila smerovka, nie výškovka...

Tohle zařízení je taky jednokanál, kterým se ovšem proporcionálně přenášejí 3 různé propoprcionální veličiny: vyškovka, směrovka a motor.
Původní instrukce jsou k vidění zde:
https://vintagercfiles.com/Files/Rand/RAND%20LR3%20instructions.pdf

PříspěvekNapsal: čtv 22.07.2021 11:48 
Mazák
Mazák

Obrázky: 10
Phil G a jedno video je lepší jak něco psát.

Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: čtv 22.07.2021 16:04 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

H-bridge, takže se skutečně motor motá tam a zpátky. TO jsem potřeboval vědět, díky.
A jak čtu dokument, co linkoval FlyBear, tak je dokonce zajištěný i "failsafe", v nepřítomnosti signálu se stáhne plyn a řídící plochy jdou do svého maxima. Rafinované.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: sob 24.07.2021 8:49 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Zdravím,
Galooping Ghost nebo také ve starší modelářské literatuře "pulsní řízení" je celkem dobře popsáno v Modeláři č.7 a 8 v ročníku 1969. Kdysi dávno jsem s tím experimentoval. Jako servo jsem použil převodovku z "endérácké" hračky -automatická pračka PIKO - k nevelké radosti mojí mladší sestry, spínání elektromotoru řešilo šesti voltové relé LUN a přepínalo směr otáčení elektromotoru. Směr to ovládalo vcelku dobře, ale výškovka nefungovala tak jak měla, protože v té době jsem neměl pořádní informace jak to má vlastně vypadat a řešil jsem to intuitivně - tedy blbě. Motorek vybavovače stále kmital a i dost žral a když si vezmu kvalitu tehdejších baterií tak plochá baterie to vydržela pohánět spolehlivě ani ne půl hodiny. Druhá plochá baterka napájela přijímač, takže to bylo dost těžké, zkušebně jsem to vyzkoušel v loďce Melodie kde to ovládalo kormidlo a pohon přes pákový přepínač. No jezdilo to , několikrát jsem pro to plaval doprostřed rybníka, ale celkem žádná sláva do letadla jsem si to netroufl dát. Pak jsem šel na vojnu a po 2 letech zelené pakárny jsem si našetřil na Modelu proporcionála a tím mé experimenty s GG skončily. Co se týká pulzního řízení tak pseudoproporcionála měla i Mars II, ale taky žádná sláva a právě proto jsem začal experimentovat s GG. Až budu v pondělí v práci tak těch asi pět stránek z Modeláře 69 naskenuji a vyvěsím je sem.
Experimentům a bastlení zdar

PříspěvekNapsal: stř 28.07.2021 10:13 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Dobrý den,
chtěl jsem vložit dva soubory v pdf o GG, ale jsou větší než 1 Mb a system mi to nedovolil, nevíte jak to udělat, aby se daly nahrát věsší soubory, bohužel zkomprimovat nejdou.

PříspěvekNapsal: pon 23.08.2021 14:30 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Pro zájemce o GG jsem to znova naskenoval tak aby mi to zdejší editor pustil takže to předkládám jde o scany z knihy Modely řízené rádiem od A. Schuberta a z Modeláře 7,8 1969

Přílohy:
GG_sch001.pdf [534.18 KiB]
25 krát
Multivibrator_sch002.pdf [135.69 KiB]
18 krát
Pulsní GG003.pdf [693.8 KiB]
18 krát