Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Dvoumetrová Extra vlastní konstrukce
PříspěvekNapsal: stř 20.10.2021 10:54 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 24.11.2016
Příspěvky: 12
Bydliště: poblíž F-M
Se svým synkem se pokoušíme navrhnout a postavit 3D akrobat. Zadání je Extra 300, rozpětí 2 metry, pohon elektro. Pročetl jsem si několik témat tady na diskusi a rád bych se přidržel doporučení, které v nich několikrát zaznělo - tzn. hmotnost do 5 kg, baterie 6S 5000mAh, teda jestli se mi podaří tu hmotnost dodržet.

Trochu problém je, že takové extrémně vylehčené modely dnes málokdo staví doma, takže není moc kde brát rozumy. Mě se alespoň zatím nepodařilo najít nějakou diskusi popř. "build log" zabývající se takovýmto typem modelu. Proto zakládám i toto vlákno, pokud bude někdo ochoten se podělit o nějaké tipy, budu rád.

Zatím máme hotové ocasní plochy, VOP má 190 g, směrovka 40 g.....


Přílohy:
20210831_173647.jpg
20210831_173647.jpg
[ 85.14 KiB | Zobrazeno 7280 krát ]

20210829_181338.jpg
20210829_181338.jpg
[ 145.34 KiB | Zobrazeno 7280 krát ]

20210908_072404.jpg
20210908_072404.jpg
[ 144.54 KiB | Zobrazeno 7280 krát ]

20210912_190618.jpg
20210912_190618.jpg
[ 137.89 KiB | Zobrazeno 7280 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: stř 20.10.2021 11:50 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 24.11.2016
Příspěvky: 12
Bydliště: poblíž F-M
Už mám hotovou i jednu půlku křídla, ale zatímco u ocasních ploch jsem s výsledkem vcelku spokojený, u toho křídla už tak moc ne. Připadá mi trochu těžší, než by asi mělo být.

Poprosil jsem kamaráda, který má EF Extru 78", aby zvážil jednu půlku křídla - komplet i se servem má 540g. Moje křídlo má teď 470g, s potahem a servem to tedy bude tak okolo 600g. Takže teď přemýšlím, kde by šlo ušetřit.

Určitý potenciál na odlehčení je na žebrech, udělal jsem úpravu, vyfrézoval druhou sadu a ta je o 10g lehčí než první. Taky vím, že můžu něco ušetřit na tuhém potahu, na to první křídlo jsem balsu moc nevybíral a použil něco ze zásob. Takže když budu na další křídlo pečlivěji vybírat, můžu ještě něco ušetřit.

Místo, kde váhám, kolik materiálu si můžu dovolit odebrat, je hlavní nosník. Ten má pásnice ze smrku 10x5mm, první čtyři pole jsem udělal jako skříňový se stojinami z překližky 1mm z obou stran a zbytek křídla má stojinu z topolovky mezi pásnicemi. Ta překližková stojina z obou stran je možná zbytečná, ale zase k ní mám přilepené pouzdro spojovací trubky.... a taky se mi líbí, jak to křídlo tuhé :-)

Na druhou stranu - našel jsem video z fabriky, kde se vyrábějí stavebnice a k mému překvapení tam nemají prakticky žádnou stojinu
https://www.youtube.com/watch?v=aMqs3ujpvHY&list=PLnlfcPTFYn6Cw18pXInPXgzbRedzAEpXV&index=22


Přílohy:
20210921_205420.jpg
20210921_205420.jpg
[ 133.04 KiB | Zobrazeno 7251 krát ]

20210930_075822.jpg
20210930_075822.jpg
[ 141.77 KiB | Zobrazeno 7251 krát ]

20211020_080025.jpg
20211020_080025.jpg
[ 181.75 KiB | Zobrazeno 7251 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 20.10.2021 18:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2012
Příspěvky: 626
Bydliště: Prešov,SR
Obrázky: 50
Ahoj.
Ja som posledný kto poradí ale:
- poťah Oracover na dvojmetrovke rátaj cca 300-330g
- nezabudni na prepojenie koreňového a prvého až druhého rebra v mieste stojiny, na ktorej
visia krídelká, takto som zrušil dávnejšie svoju dvojmetrovku /https://www.rcportal.sk/akrom-v5100
:x
- ak sa Ti podarí postaviť s nízkou váhou použi pohon: xpwr30cc + 6S3300mAh, mal som 3DHS
edge75´- najlepší setup v dvojmetrovke čo som mal a letovka bola rovných 5kg, výkon brutálny a
letový čas napriek tomu primeraný. Vyššia letovka má zas iné prednosti /autorotačné obraty/.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 20.10.2021 20:00 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 24.11.2016
Příspěvky: 12
Bydliště: poblíž F-M
Ludicek: Díky moc za reakci. Tobě se to v tom místě, jak popisuješ, zlomilo?

Já tu stojinu mám protaženou až do kořenového žebra, tady je to vidět


Přílohy:
20210926_191851.jpg
20210926_191851.jpg
[ 168.08 KiB | Zobrazeno 7016 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 20.10.2021 20:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2012
Příspěvky: 626
Bydliště: Prešov,SR
Obrázky: 50
Presne tam, ale to je môj problém - staviam keď som po nočnej, niečo zalepíš a niečo si myslíš že si zalepil.....únava a nesústredenosť ma neustále prenasledujú.
Ešte snáď vybrať správny uhlíkový podvozok a ostruhu, odľahčené kolesá, no každý detail zaváži.
Neviem aká je dostupnosť fólií z HK ale podľa mňa sú o 1/3 ľahšie pri dobrej kvalite ako štandardný oracover.
Poťah krídla by som určite volil štandardnú balzu, metrové krídlo sa vie dosť krútiť.
V trupe namiesto smrekových pásnic použiť uhlíkové tyčky.
Ale na to sú tu iní odborníci.
Ľ.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 20.10.2021 22:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Já bych se přimlouval osadit trubku mezi nosníky křídla než před ně. Je to jednoznačně pevnostně podle simulace na Solidworku lepší, vyšlo nám skoro o 30%. Tenhle způsob používá Janáček, Badan a Urbanec a ti už pár obříků namalovali. Ten kolík vzadu máš dobře, viděl jsem, že ho pár lidí dávalo o dost víc k odtokovce a pak se docela divili, když se ten kousek odtokovky přibližně v ose pantů křidýlka ulomil.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 21.10.2021 6:50 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 24.11.2016
Příspěvky: 12
Bydliště: poblíž F-M
ludicek píše:
Presne tam, ale to je môj problém - staviam keď som po nočnej, niečo zalepíš a niečo si myslíš že si zalepil.....únava a nesústredenosť ma neustále prenasledujú.
Ešte snáď vybrať správny uhlíkový podvozok a ostruhu, odľahčené kolesá, no každý detail zaváži.
Neviem aká je dostupnosť fólií z HK ale podľa mňa sú o 1/3 ľahšie pri dobrej kvalite ako štandardný oracover.
Poťah krídla by som určite volil štandardnú balzu, metrové krídlo sa vie dosť krútiť.
V trupe namiesto smrekových pásnic použiť uhlíkové tyčky.
Ale na to sú tu iní odborníci.
Ľ.


Fólie z HK jsem nezkoušel, ale díky za tip, mrknu na ně.

Nad uhlíkem do trupu taky uvažuju, viděl jsem to na fotkách z nějakých stavebnic, ale zatím jsem ještě příliš nepátral, jak se to správně používá. Na to teprve dojde řada.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 21.10.2021 7:06 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 24.11.2016
Příspěvky: 12
Bydliště: poblíž F-M
Celeron píše:
Já bych se přimlouval osadit trubku mezi nosníky křídla než před ně. Je to jednoznačně pevnostně podle simulace na Solidworku lepší, vyšlo nám skoro o 30%. Tenhle způsob používá Janáček, Badan a Urbanec a ti už pár obříků namalovali. Ten kolík vzadu máš dobře, viděl jsem, že ho pár lidí dávalo o dost víc k odtokovce a pak se docela divili, když se ten kousek odtokovky přibližně v ose pantů křidýlka ulomil.


I tobě díky za reakci. Když jsem křídlo kreslil, uvažoval jsem i o trubce mezi pásnicemi nosníku, ale nakonec jsem ji dal před. Jednak by se mi tam na konci už stěží vešla (ten profil je hrozně tenký) a taky mi připadalo komplikované ji dobře spojit s pásnicemi - nevím teda, jak to jiní dělají. Ze jmenovaných konstruktérů jsem viděl fotky jen od p. Urbance a ten měl trubku dokonce za nosníkem. To mi připadalo lepší ji dát dopředu, aby byla uvnitř torzní skříně. Ale pro sichr jsem ještě vyfrézoval z 2mm laminátu taková oka, která svazují pouzdro spojovací trubky na obou koncích s nosníkem a celé pouzdro je pochopitelně přilepené k přední stojině, takže si myslím, že tady slabé místo nebude.


Přílohy:
Extra - spojka křídla.jpg
Extra - spojka křídla.jpg
[ 52.4 KiB | Zobrazeno 6845 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 21.10.2021 7:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 992
Bydliště: Telč
JohnyB píše:
...první čtyři pole jsem udělal jako skříňový se stojinami z překližky 1mm z obou stran a zbytek křídla má stojinu z topolovky mezi pásnicemi. Ta překližková stojina z obou stran je možná zbytečná, ale zase k ní mám přilepené pouzdro spojovací trubky.... a taky se mi líbí, jak to křídlo tuhé :-)


Když je vepředu tuhý potah a jednoduchá stojina, tak to už samo o sobě dělá torzní tuhost. Ta dvojitá stojina z překližky mi připadá zbytečná. Umístit spojovací tyč s pouzdrem mezi pásnice je elagantní, protože samo pouzdro pak tvoří část stojiny. Jen by se mělo pamatovat na to, aby byly pásnice s pouzdrem dobře spojené. Třeba omotané skelnou nití. Záleží na provedení. Někdo psal, že je potřeba dávat pozor i na smykové namáhání mezi stojinou a pásnicí.

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 21.10.2021 7:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 992
Bydliště: Telč
JohnyB, ještě k Tvému předchozímu příspěvku: Ta spojovací trubka nemusí být taky bůh ví jak hluboko do křídla. Než se pokoušet o nějaké obecné rady, dám jen zkušenost: Blaník s rozpětím 3.2m, hmotnost (než jsem ho odlehčil) byla asi 4 kg. Křídlo je polystyrenové, ale má smrkové pásnice a mezi nimi spojovací trubka 20mm. Je dokonce uložená na šikmo protože blaník má krom vzepětí taky negativní šípovitost. Kvůli tomu vyšla i málo hluboko, snad ani ne 20cm do křídla. Celé to vypadalo strašidelně, půl křídlo má 1.5m, trubka krátká, šikmo... . S nosníkem je ale spojená omotáním skelným vláknem a drží to dobře. Co znamená dobře: Při haváriích (a bylo jich několik) jsem vždycky zohnul tu duralovou (hliníkovou) spojovací trubku a křídla zůstala celá.

Je jasný, že proti větroni se Extra musí dimenzovat jinak, ale spojovací trubka může být klidně natěsno mezi pásnicemi, ale dobře přdělaná. Naopak nemusí být moc dlouhá, protože od toho je tam nosník, aby dal křídlu pevnost.

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 21.10.2021 8:49 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 8.1.2012
Příspěvky: 284
Bydliště: ¨Libina
Zeptám se možná i za autora ,jak je to potom se žebry když je trubka mezi pásnicemi? Není tam žádný materiál ,takže je žebro rozřízlé. To ale komplikuje ustavení. Nebo tam je toho materiálu minimum , a trubka se pásnice nedotýká? To řešení na videu je zřejmě spočítané a proč to tedy tak neudělat?

_________________
koksák


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 21.10.2021 10:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 992
Bydliště: Telč
Hmm, je fakt, že zvlášť u konstrukčního křídla bude potřeba, aby na to žebro trochu místa zbylo. A kolem "díry" by bylo dobré ho vyztužit, to jsem ostatně tak taky měl.
Ad řešení na videu: neříkám, že ho nedělat. Jen přicházím se svou troškou do mlýna ohledně ušetření hmotnosti. Snažil jsem se říct, že dvojitá stojina je v kombinaci s tuhým potahem přední poloviny křídla zbytečná. A že snad dokonce zkrácením a vetknutím spojovací trubky do nosníku (při vhodném provedení) se ušetří další hmotnost.

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 21.10.2021 10:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7115
Bydliště: Vsetín
Ono opravdu záleží na tom jak je pevně pouzdro trubky spojené s nosníkem. Na 5m větroni jsem měl spojku ucha (délka ucha 1,5m) z důvodu lomení dlouhou jen 70mm a v pohodě to stačilo.

Ohledně stojiny, kromě zabránění "zhroucení" nosníku má za úkol zachycovat posouvající sílu mezi nosníky. Zjednodušeně horní nosník se ohýbá podle jiného poloměru jako nosník dolní, tím pádem se vůči sobě posouvají a soustava je málo tuhá. Pokud se přidá stojina tak kromě toho že drží nosníky v dané vzdálenosti od sebe a zabraňuje zhroucení, má za úkol zachycovat posouvající síly vznikající od ohybového momentu.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 22.10.2021 6:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 992
Bydliště: Telč
Ještě by se mohl postupně zužovat nosník, pár gramů by to zas ušetřilo.

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 22.10.2021 6:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7115
Bydliště: Vsetín
Jinak kdyby si někdo chtěl počíst...

http://www.slavetind.cz/stavba/konstruk ... ikova.aspx


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz