Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pát 20.05.2022 6:33 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 20.5.2022
Příspěvky: 4
Ahoj, mám tu 4x LiPo pack viz. https://hobbyking.com/en_us/turnigy-hig ... _analytics a chtěl bych je spojit sériově do jedné 84V baterie. Bylo by možné jí pak následně balancovat pomocí 4 ks https://hobbyking.com/en_us/turnigy-dlu ... analytics# které bych na ní nechal zapojené pořád a celou sestavu bych následně nabíjel jednou 84V nabíječkou?


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pát 20.05.2022 7:33 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Netuším, na co to potřebuješ. Nicméně 84 V je už hodně vysoké a nebezpečné napětí. Nemluvě o vytažení oblouku na spínačích a konektorech.

Z dotazu bych řekl že o elektřině moc nevíš, takže se snaž těmto napětím vyhnout.

Ber to jako můj názor.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 20.05.2022 7:49 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 20.5.2022
Příspěvky: 4
Já stavím elektro koloběžky, tam 84V není žádné extra číslo a několik takových baterií jsem už postavil, akorát vždycky z li-ion článků. Teď ale potřebuju baterii, která dá 84V a krátkodobě (5s) vyšší proudy ala 300A + zároveň nechci, aby ta baterie byla obří, tak jsem se rozhodl zkusit LiPo packy. Původně jsem předpokládal, že sestavu vždycky rozpojím a každý pack nabiju normálně sólo přes nabíječku s balancérem, ale rozleželo se mi to v hlavě a jelikož mám celkem silnou 84V nabíječku, tak přemýšlím nad tím, jestli by to nešlo nabíjet i jako celek. Je mi jasné, že použít 4 samostatné balancéry není ideál (správně by měl být jeden pro 24s nebo propojitelná sestava menších), ale chci to udělat co nejjednodušší a bez úprav stávajících konektorů těch packů.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 20.05.2022 8:33 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7404
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
_ Dobré a vybalancované články a to i Li-Pol se (podle mých zkušeností) nerozjíždějí.
_ Takže bych accu navíjel jako celek, a na balančáky bych si pro kontrolu dal pípáky 8S
co ukazují články a příslušnou sekci jako celek.
_ Rozjetou bych se pokusil dobalancovat. Ty moje se rozjížděly až byly po-odešlé věkem
a po vyrovnání se zase rychle rozhodily. A mnohdy to už byla labutí píseň těsně před závěrečným koncem.
Jen výjimečně byly krátce použitelné v proudově méně náročné aplikaci. (Místo 5 až 10C tak 0.5 až 1C.)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 20.05.2022 12:15 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 7.12.2017
Příspěvky: 106
Balancery, které se používají v aku nářadím, jsou trvale připojené k baterii. Na Aliexpressu jich je spousta ...
https://www.aliexpress.com/item/1000005344413.html


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 20.05.2022 13:06 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
Martin_HU píše:
Balancery, které se používají v aku nářadím, jsou trvale připojené k baterii.


To ano, ale balancují nepřetržitě? Jak při nabíjení, tak vybíjení? Pak také potřebují nějakou energii a tu si berou z baterie.
Sice ne moc, ale berou. Ovšem odložit vybitou baterii na delší dobu může být riziko.

A pak je také potřeba zjistit, z kolika článků je napájená vlastní elektronika, aby se neopakovala známá chyba ze série baterií BL,
kdy po delším odložení téměř vybité baterie byly zničené vždy stejné články v sadě...

Pokud se balancer neuspí, když není potřeba a neprobudí ve chvíli, kdy potřeba je, může to být problém.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 20.05.2022 17:56 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7404
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
_ I uspaný balancér něco málo žere. Otázka je vždy kolik to je v porovnání se samovybíjením.
_ U nářadí je vždy otázkou použití občas a jinak uloženo nebo blízko PROFI používáno - dobíjeno téměř denně (5x v týdnu).


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 21.05.2022 8:41 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 20.5.2022
Příspěvky: 4
guchar píše:
_ Dobré a vybalancované články a to i Li-Pol se (podle mých zkušeností) nerozjíždějí.
_ Takže bych accu navíjel jako celek, a na balančáky bych si pro kontrolu dal pípáky 8S
co ukazují články a příslušnou sekci jako celek.
_ Rozjetou bych se pokusil dobalancovat. Ty moje se rozjížděly až byly po-odešlé věkem
a po vyrovnání se zase rychle rozhodily. A mnohdy to už byla labutí píseň těsně před závěrečným koncem.
Jen výjimečně byly krátce použitelné v proudově méně náročné aplikaci. (Místo 5 až 10C tak 0.5 až 1C.)


Díky, tohle je asi nejjednodušší řešení - udělám to takto a občas ty packy rozpojím a nabiju každý zvlášť přes nabíječku s balancérem.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 21.05.2022 10:24 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 28.9.2019
Příspěvky: 490
Bydliště: malý město nebo že by větší víska ?
dudaj píše:
Netuším, na co to potřebuješ. Nicméně 84 V je už hodně vysoké a nebezpečné napětí. Nemluvě o vytažení oblouku na spínačích a konektorech.

Z dotazu bych řekl že o elektřině moc nevíš, takže se snaž těmto napětím vyhnout.

Ber to jako můj názor.


Taky šlo napsat :
"to neděláš dobře s tou sirkou, Jaromíre (Payio)"


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 21.05.2022 13:58 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Payia píše:

Díky, tohle je asi nejjednodušší řešení - udělám to takto a občas ty packy rozpojím a nabiju každý zvlášť přes nabíječku s balancérem.


A jak to ohlídáš při vybíjení ?

Píšeš že stavíš elektrokoloběžky.
Doufám že pouze pro sebe, - dále to rozebírat nechci.

Výhoda lipol baterií je v jejich hmotnosti - takže ideál do modelů letadel. Do všeho ostatního je to ekonomicky nerozum (s ohledem na životnost).
O bezpečnosti ani nemluvím.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 23.05.2022 17:47 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4776
Bydliště: SK Bratislava
To je nezmysel, balancer musi mat pocas prace vyssi balancovaci vykon ako nabijacka, riesi sa to tak, ze balancer je sucastou nabijacky a v pripade ze balancer nestiha, obmedzi sa nabijaci prud aby stihal. Ty chces externy balancer a vybral si si balancer s balancovacim vykonom 50mA. Takze podla toho by si mal nabijat prudom 50mA, ked si spocitas kapacitu tej baterky, zistis ze je to blbost :mrgreen:

Navyse nemas nijako balancovane jednotlive packy medzi sebou, takze je to fakticky len napetovy obmedzovac , co je technologia tak 10 rokov dozadu. A to som si nie celkom isty ci to fakt funguje a na aky druh clankov je nastaveny

Dokupil by som este nejaky slusny hasicak, ak chapes co tym myslim :idea:

... alebo to urobis ako by to urobil niekto co ma s tymito vecami skusenosti, napriklad ze by tie packy nabil paralelne, ked uz to nechce robit po jednom.

ps. inac to napetie by som neignoroval, si mimo limitu bezpecneho napetia a mozes s tym mat celkom pekny prie... sak vies co


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 23.05.2022 22:42 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7404
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
N) Nářadí tam jsou dnes už často články u kterých se uvádí, že balancování nepotřebují

P) Pohony kola, koloběžky, auta a "přibližovadla obdobného kalibru" mají k baterii poskládané
z nSmP článků trvale připojenou (během nabíjení i vybíjení) desku BMS (Battery Management System)
Ten je dimenzován pro určité typy článků, zátěží a nabíječek. BMS o články trvale pečuje.
Mimo stavy kdy jeho služby jsou nezbytné, přechází do stavu nízké spotřeby - spánku (stand by (mode))


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 29.05.2022 16:58 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 20.5.2022
Příspěvky: 4
LiPo baterie se pro elektrokola používají už dlouho a celkem v pohodě. Obvykle v principu zapojeni X packu pro získání voltáže a kapacity, následně vybití bez balancování a následně rozpojení packu a nabití přes balancér. Ten můj dotaz v podstatě směřoval k tomu, jestli někdo nemá zkušenost s balancérem, který by mohl být připojený pořád k celému 84V packu - bud 4ks malých balancérů pro každý 6s pack zvlášť, nebo jeden velký pro 24s pack (což je ale složitější, protože to vyžaduje kabeláž). Např. toto by se možná dalo použít https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... 3557%21sea , ale zkušenost tu zřejmě nikdo nemá.

To, že se všichni bojí exploze :D mě aspoň přivedlo na myšlenku dát ty packy do nehořlavých obalů, snad se to kvůli nim nebude přehřívat, radši tam dám i čidla teploměru a uvidí se


Přílohy:
bag.jpg
bag.jpg
[ 13.03 KiB | Zobrazeno 2273 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 30.05.2022 0:15 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7404
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
_ Vestavěné = trvale připojené pasivní balancování mají prakticky všechny packy v ntb (velikost článků 18650)
_ Zrovna tak mají vestavěné desky s BMS všechny packy pro eKola, eKoloběžky, ... Nízký odběr pro STAND BY


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 30.05.2022 3:56 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Payia píše:
... že se všichni bojí exploze :D ...

Já už se jí nebojím, já už ji mám za sebou 8)
(on smích pak obvykle přejde)

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz