Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: sob 23.07.2022 19:05 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Nevíte náhodou jakou technologií vyráběla Modela trupy modelu L-60 Brigadýr? Pokud na to není potřeba speciální stroj, tak by mne zajímal i vlastní postup výrpby.

Předem děkuji za odpovědi.

PříspěvekNapsal: sob 23.07.2022 19:57 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Jestli myslíš ten na CO2, tak forma, vakuum. Je zbytečné to tady rozepisovat. Zeptej se Tondy Alferyho, pokud bude ochoten něco o této technologii pustit.

PříspěvekNapsal: sob 23.07.2022 20:16 
Mazák
Mazák

Obrázky: 8
Modely podobnou technologií vyráběla i firma Formoplast Petra Másla. Ale ten s tím seknul už před mnoha lety (15?).

Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: sob 23.07.2022 20:22 
Mazák
Mazák

Obrázky: 0
Jo, Formoplast. Fokker dr1 o rozpeti 800mm. Ten letal pekne.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: sob 23.07.2022 21:37 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Tak hlavně Flying Styro Kits, že...

Pak to začal sekat číňan, a na to se FSK (mimo jiných problémů) nechytal.

No a něco je tady, minimaketáři to hodně chválí: https://www.alfamodel.cz/index.php?_RQh ... Qid2=22011

Jinak Brigouš byl docela průser, pokud se trup řádně nevyztužil, praskal.

Chceš jako obnovit výrobu, jo?

PříspěvekNapsal: ned 24.07.2022 14:08 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

1) Obnovit výrobu nechci, mám své práce nad hlavu. Spíš nechci umřít úplně blbej.

2) Flying Styro Kits vyráběl vypěňováním polystyrenu do negativních forem, tedy aspoň si to myslím podle jediného modelu, který od nich mám. Modela tak podle mne dělala "házedlo" Déman a středy křídel na Monu. Možná další, ale to bych četl z modré oblohy.

3) Formoplast, POLO které je asi od nich a mám ho, je kombinace vakuově tvářeného trupu z tvrdého plastu a upečených křídel z extrudovaného polystyrenu ( ohnutí do zakřivené desky ).

4) Alfa model aicrafts používá vakuové tváření extrudovaného polystyrenu. Aspoň to uvádí na stránkách.

Tak až se vyhrabu ze současného zásobníku práce, tak se kouknu na vakuové tvarování. Jak tvrdých plastů, tak pěnových hmot.

Díky

PříspěvekNapsal: ned 24.07.2022 15:19 
Moderátor serveru
Moderátor serveru

Tych modelov od Modely bolo viac. Aj samotne Demanty boli tiez dva, jeden s polystyrenovymi kridlami a jeden konstrukcny, pokial sa dobre pametam tak ten mensi bol 600 s penovymi kridlami a 800 mal konstrukcne kridla takzvany "I beam" to znamena na nosnik sa nalepovali obluky balzy krajane podla prilozenej sablony. A ano, trup bol vypeneny do formy

Brigadyr mal trup tvarovany z peny ako uz bolo uvedene (ako tacka na klobasu :mrgreen: ), okrem toho existoval Broucek ktory mal naopak trup vypeneny do formy podobne ako Demant.

Existovali aj polysove vypenene kridla (polotovary) aj to boli dve verzie, jedna kratsia (tak zhruba pre motoraky) a druha "rozsirovacia" ktora tu kratsiu predlzila pre vetrone.

PříspěvekNapsal: ned 31.07.2022 14:23 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Stejnou technologií jako Brigadýr byl vyráběn i model Tourist. Obě letadýlka létala velmi pěkně, zvláště když se jim udělaly křídla z balsy, to byly úplně jiné výkony. Potom tu technologii vákuového tvarovaní po Listopadu začala dělat firma Flying Styro Kit tuším, že prvním modelem byl P-51D Mustang , ještě ho někde mám. A pak to začali sekat Asijci ...