Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: sob 17.09.2022 15:36 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Dobrý den, chtěl bych se prosím zeptat, jaké je koncové napětí pro jednotlivé články u této nabíječky? Tedy, jaké napětí má být koncové když nabíjím třeba 8čl. akumulátor NiMh? Tahle nabíječka má mít automatické vypnutí, ale už mám na displeji kolem 10,8V a stále nabíjí. Děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: sob 17.09.2022 16:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2020
Příspěvky: 1099
Bydliště: Žilina, let.Hôrky-Brezovec , SK
Obrázky: 7
Nieco cez 11V by mala byt plne nabita.
Ale to len priblizne - nabijanie NimH sa neriadi urcitym napetim ale poklesom napetia ktore nastava pri plne nabitej baterii. ( detla V) .
Pri malych nabijacich prudoch je ale pokles maly a vtedy sa pouziva napetove obmedzenie.

Alebo menej pouzivana metoda - teplotou baterie - nutna sonda.

_________________
Radiomaster TX16s / FrSky Horus X12s / Spektrum Dx8 G2 + pár lietadielok....


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 17.09.2022 16:19 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Aha, no už je napětí na akupacku přes 11V a nabíječka stále nabíjí. Je to 8cl. NiMh jak jsem psal, kapacita 2000mAh. Nabíjím proudem 100mA. Zkusil jsem to zvednout na 200mA tak uvidím. Snad to ta nabíječka vypne.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 17.09.2022 18:53 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Tak už mi to naštěstí před chvílí cvrlikalo a vyplo. Napětí nakonec vylezlo až na 11,54V. Děkuji


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 17.09.2022 19:17 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7404
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
_ Pokud nabíječka používá spojitou - analogovou regulaci nabíjecího proudu je i 200mA = 0.1C nejspíš málo.
Co mám vyzkoušeno je (pro 2000mAh NiMH) třeba min. 0.3C = 0.6A Lépe cca 0.5C = 1.0A
_ Nabíječky co používají PWM regulaci a mínus delta U měří v čase nabíjecího pulsu
jsou schopny vypínat i při MENŠÍCH PRŮMĚRNÝCH proudech než uvádím.
_ Je taky rozdíl u packu NiMH článků co jsou v pořádku, oproti tomu jeli jeden nebo více článku v horším stavu.
_ Někdy nezbývá než přejít na DLOUHÉ (cca 24h) NABÍJENÍ proudem (u NiMH) 0.05C.
_ Po nabití ověřit kapacitu vybíjením nominálním proudem.
Totéž zopakovat s nabito a cca 3týdny uloženo, umožní to odhad velikosti samovybíjení - problém starších NiMH

__ "před chvílí cvrlikalo a vyplo" Při opakování pokračovací nabíjení = se nabíjí kratší dobu
= články se méně ohřejí a zmenšení delta U v důsledku zvýšené teploty je pak menší = stačí na vypnutí
__ 11.54 : 8 = cca 1.44 V/článek Některé nabíječky to při mínus delta U dotáhnou až k 1.5V/článek


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 17.09.2022 20:09 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
To jsem nevěděl že je možno nabíjet i NiMh akumulátory tak velkým proudem. Zvolil jsem raději klasiku 1/10 kapacity. Ke konci nabíjení už to chvílemi vypínalo nabíjecí proud na 0A. A myslel jsem že u takovýchto článků je maximum něco přes 1,3V. No mám ten akupack doma už delší dobu, asi 2 roky, semtam ho nabiju. Ale teď ho právě budu na něco potřebovat, tak jsem nabíjel.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 17.09.2022 20:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2020
Příspěvky: 1099
Bydliště: Žilina, let.Hôrky-Brezovec , SK
Obrázky: 7
Nabijaci prud 1/10 kapacity je standart.
Niektore zvladnu aj viac ale zdaleka nie vsetky.
Doma mam este stare AAA Camelion 15min.charge (2000mAh). Orig.nabijacka do nich pustala tusim 7 A.

V kazdom pripade ta 1/10 im len pomoze v dlhsej trvanlivosti.

_________________
Radiomaster TX16s / FrSky Horus X12s / Spektrum Dx8 G2 + pár lietadielok....


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 18.09.2022 9:23 
Mazák
Mazák

Registrován: 8.7.2015
Příspěvky: 1775
Bydliště: Orlova v noci , Karviná ve dne
Mam roky ulozeny tento clanek pro osvezeni, mysli. :mrgreen:
http://robodoupe.cz/2014/nabijeni-nicd- ... ulatoru-2/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 18.09.2022 9:55 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
HONZIK 22 píše:
Mam roky ulozeny tento clanek pro osvezeni, mysli. :mrgreen:
http://robodoupe.cz/2014/nabijeni-nicd- ... ulatoru-2/


Určitě rozumně napsaný článek, který je i po osmi letech celkem aktuální (s ohledem na ukončení výroby některých akumulátorů)
Ale narazil jsem na jednu nepravdu u proudového zatížení článku. Konkrétně u velikosti SC. Protože tam je u některých typů (SCR) proudová zatížitelnost 50A trvale.
Moje 25 let stará vrtačka odebírá ve špičkách přes 70A.
A v době napsání článku byly tyto akumulátory běžně k dispozici.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 18.09.2022 10:34 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Ty moje články jsou Panasonic Enelop 2000 mAh.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 29.10.2022 10:56 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 24.1.2020
Příspěvky: 33
Bydliště: ČR
Dobrý den, můj dotaz souvisí s NiMh akumulátory a koncovým napětím při nabíjení.
Před několika lety jsem koupil novou baterii 6-ti článek LRP NiMH 7,2V/3300mAh pro pohon lodičky. Baterie absolvovala asi 5 plaveb v jedné sezóně s odběrem motoru do max. 3A, vybita v modelu byla odhadem asi z 3/4. Poté vždy 24 hodin nabíjena proudem asi 150mA (nabíječ Robbe Multilader 6). Potom baterie několik let ležela bez použití, jen jsem ji vždy jednou za rok dobil stejným způsobem.
Nyní jsem baterii chtěl komplet vybít a znovu nabít, abych zjistil v jakém je stavu. Po připojení na nabíječku Equilibrium 3.5 a započetí vybíjení (nastaven proud 1A, koncové napětí 5,4V) nabíječka ihned snížila proud na 0,2A a přerušila po pár vteřinách proces kvůli podkročení koncového napětí. Při vybíjení proudem 0,1A vše vydrželo jen o chvilku déle. První co mě napadlo bylo, že odešel jeden článek. Rozhodl jsem se baterii nabít a poté znovu vybíjet. Nabíjecí proud jsem nastavil v procesu manuál na 0,4A. Nabíječka ukazovala chvíli napětí baterie asi 7,76V, ale potom skokově napětí stouplo na 11,45V a po chvilce dokonce na 12,03V, kde se usadilo.
Ihned jsem přerušil nabíjení a zkusil nabíjet v procesu automat a potom v procesu NiCd, ale pokaždé bylo napětí baterie tak vysoké. Můj závěr byl, že nabíječka je v pr....
Zkusil jsem ale ještě nabíjet dvě jiné NiMh baterie s jinými počty článků a rozdílnými kapacitami. Vše bylo v pořádku a napětí v mezích pro NiMh články. Nabíječka je tedy v pořádku.
Modelařím přes 50 let, ale s takovýmto úkazem jsem se setkal poprvé. Jak je možné, aby napětí na nabíjeném NiMh článku stouplo až na 2V? A v případě poškození jednoho článku dokonce i na víc?
P.S. Po rozebrání baterie na dva tříčlánky oba shodně bez zatížení vykazovaly napětí 3,86V. Na změření napětí při zatížení jsem již neměl dost psychických sil a baterii vyhodil.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 29.10.2022 13:15 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7404
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
_ Udržovat pohonné NiMH články jen nabíjením malým proudem (bez vybíjení) není nejlepší pro jejich životnost
Je ale možné, že by odešly věkem, i při jiném ošetřování. Ale v podstatě by se to zjistilo dřív.
_ Nepoužívané (málo používané) hlavně ty nové z výprodejů odcházejí. Mnohé jsou už dost v háji už při nákupu.
_ U nabíjení se velmi rychle tváři jako nabité při vybíjení (obvyklým pohonným proudem) téměř hned jdou na 0V
_ Nejlépe koupit 2S LiIon na člun doplnit PÍPÁK Tvoje Equilibrium 3.5 nabíjet LiIon umí.
_ Baterky jsou spotřební zboží Mají potřebu nejlépe pravidelně potřebně použít Ležení zcela neprospívá ani LiIon


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 29.10.2022 15:04 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 24.1.2020
Příspěvky: 33
Bydliště: ČR
No dobře,ale co to šíleně vysoké napětí. Setkal se s tím někdo?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 29.10.2022 15:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Mám Equlibrum Twin 80 a NiMh, konkrétně Eneloopy s ní vůbec nenabíjím. Ona totiž pokud je proud nižší než 300mA na deltu vůbec nereaguje. Na NiCd AA s ní problém není, ty se dají bez problémů nabíjet větším proudem než 300mA.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 29.10.2022 22:51 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7404
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@Amigo2: "No dobře,ale co to šíleně vysoké napětí. Setkal se s tím někdo?"
_ Ano setkal. U článků se zvýší jejich vnitřní odpor Ri. Pak už je to jen otázka jak je navržen
zdroj konstantního proudu Ik. Tedy v jakém rozsahu U je ochoten Ik dodávat. Napětí na j-tém článku
je dáno Ohmovým zákonem (Ri,j) krát Ik = Učlán._j
_ Někdy to zvýšení odporu článku může být dáno mechanickou poruchou (někdy i korozí)
mezičlánkového propojení (pokud se propojení zcela nepřerušilo nulaPPROUD = nulaNAPĚTÍ)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz