Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: sob 17.09.2022 17:43 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 8.10.2010
Příspěvky: 84
Zdravim , stala sa mi taka nemila vec a neviem ci si za to mozem sam , alebo proste cina. Lietadlo ma zvlast napajanu palubu( prijmac) - 4 Nimh. Pohon je LIPo + UBEC. Mal som tam ESC 100A Sentilion OPTO.
Kupoval som cele lietadlo na bazare a dostal som ponaucenie ze vraj treba zapnut najprv prijmac a potom pohon LIpo inak ten ESC nejde. Uz som s tym letel a zapinal ESC v spravnom poradi a slapal. No dnes som zapojil najprv pohonny 6 clanok LIPO a potom prijmac z NiMh. regler niak podivne zavrcal . Tak som vsetko vypol a v spravnom poradi zapojil palubu a potom LIpo. Z regleru sa vyvalil biely dym jak z dimovnice a bolo vymalovane. Ked som to rozobral haubna bola ocadena , motor je OK , ale ten regler sa roztopil. Je mozne , aby sa pri zapnuti najprv pohonu a potom prijmaca reglulator zhorel? Ja si myslim ze som spravil chybu , ale aj tak je to divne. Na letisku mi hovorili ze som nespravil chybu , ze ten regulator bol na zly , nemohol zacat pri tomto zlom poradi zapnutia zhoret.


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pon 19.09.2022 9:32 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Jestli se mohu zeptat, proč máte zvlášť napájení? To už se dnes asi moc nedělá, ne?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 19.09.2022 10:15 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
varok píše:
Jestli se mohu zeptat, proč máte zvlášť napájení? To už se dnes asi moc nedělá, ne?

Já mám napájení paluby 2s LiFe u větších elektromotoráků, protože BECům v reglech moc nevěřím, když mají napájet větší množství serv třeba v polomaketě.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 19.09.2022 10:58 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Aha, jako že když je jeden velký akumulátor, který napájí větší počet motorů nebo jeden větší s velkým odběrem proudu, tak není BEC v regulátoru spolehlivý? To jsem nevěděl. Takže napájení zvlášť přijímače a serv a zvlášť motoru/ů se ještě používá?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 19.09.2022 12:00 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
varok píše:
Aha, jako že když je jeden velký akumulátor, který napájí větší počet motorů nebo jeden větší s velkým odběrem proudu, tak není BEC v regulátoru spolehlivý? To jsem nevěděl. Takže napájení zvlášť přijímače a serv a zvlášť motoru/ů se ještě používá?

Neříkám že je nespolehlivý, jen se tak jistím. BEC je pořád "jen" spínaný zdroj, se všemi výhodami i nevýhodami. Akumulátor poskytuje "čistokrevné" DC napájení, pohlcuje špičky v napájení naindukované od serv, spolehlivě napájí Rx a serva i v případě přehřátí reglu(ů). Nevýhoda - musí se hlídat a nabíjet.
Někdo se na BEC v reglu (reglech) spoléhá, někdo k tomu přidává samostatný výkonný "SBEC", někdo dává přijímačový akumulátor.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 19.09.2022 12:41 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
K původnímu dotazu - správně naprogramovaný regulátor (od výrobce, neovlivnitelné uživatelem) by podle mě měl v případě zapojení jen silových přívodů pouze pípáním tuto skutečnost oznámit a jinak do motoru nic nepouštět. Pokud nebyl zapojený aku k přijímači a regl tedy nedostával servosignál, měl to buď reklamovat pípáním nebo nanejvýš prostě nereagovat. Tak se chovaly všechny regly, které mi zatím prošly rukama.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 19.09.2022 12:55 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10752
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Opravdu teoreticky si dovedu představit, že "nesprávné" pořadí v zapínání dostane regulátor do stavu, že ho pak připojení pohonných aku roztaví. Ale jen teoreticky u mimořádně špatně udělaného regulátoru. Tohle je předvídatelná chyba uživatele.

Co jsem se potkal s regulátory, tak se chovali jak píše JYRRY.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 19.09.2022 14:41 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Mě se taky zdá divné aby se regulátor jen tak roztavil. Vždyť to by musel jít do zkratu nebo překročit max. povolený proud, ne?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 19.09.2022 16:22 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 8.10.2010
Příspěvky: 84
Ten regulator Sentilion turnigy mal v navode aby bol najprv zapnuty prijmac a potom pripojeny motor na LIPO teda pohon. Ale aj tak je to divne aby to zhorelo. Tiez si myslim ze musel ist do skratu, ale preco? Rozpojil som vsetko a pripojil najprv prijmac a potom LIPO. Dva kable od motora boli uplne odpadnute akoby odspajkovane z regulatora. Ja len ci ste sa s tymto problemom uz nestretli. A to som stym reglerom dva dni predtym letel .


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 19.09.2022 16:34 
Mazák
Mazák

Registrován: 8.7.2015
Příspěvky: 1775
Bydliště: Orlova v noci , Karviná ve dne
No a taky ma v navode:,, VAROVÁNÍ : U některých velkých motorů musíte použít režim časování „Vysoké“. Pokud tak neučiníte, dojde k přepálení esc.
Takze, ne ze koupis ten samy novy :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 25.09.2022 8:10 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 8.10.2010
Příspěvky: 84
Casovanie mal 25 alebo 30 stupnov , to bolo v poriadku . S tym regulatorom sa lietalo. Len je blbost aby nebolo osetrene ked sa zapne najprv pohon a az potom paluba. Ked som to zapol spatne tak sa nic neudialo, zadimil az potom ked som vsetko rozpojil a zapojil spravne. Inak mam pocit ze som uz davnejsie cital na RC groups takuto skusenost.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 25.09.2022 11:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.12.2008
Příspěvky: 1710
Bydliště: Lysice,Brno.
Obrázky: 12
Čistá teorie. Odkud je ve skutečnosti napájený MCU v regulátoru? Z přijímače nebo z pohonné baterie? Když je to Opto je v regulátoru nějaký /BEC/ nebo není? A když tam je na co slouží? Kde je ve skutečnosti ten Opto převodník? Na vstupu z přijímače nebo až mezi částí výkonovou a obslužnou? Odpověď je v tom spáleném regulátoru. Prostě návrh zapojení toho ESC není dobrý a je z doby kdy se to Hobbywing ještě učil. Jednoduše se otevřely a poškodily Fety na dvou fázích protože jejich řízení bylo závislé na napájení z přijímače.To "správné" zapojení baterie "potom" už byl jen tvrdý zkrat přes vinutí motoru.Možná jsem stará konzerva ale postup zapínání mám jen jeden Tx,Rx,pohon.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 25.09.2022 12:19 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
blembondo píše:
... Odkud je ve skutečnosti napájený MCU v regulátoru?...

Co jsem měl regly, tak vždycky bez servosignálu (bez servokabelu) pípaly že jim něco chybí. Musely tedy mít napájení procesoru interně, když si takhle stěžoval. A co jsem měl regly svlečené, dal se najít "BEC" (= malý lineár) pro napájení procesůrku a předpokládám celé řídící části reglu (jinak by to ani nemohlo pípat).

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 28.09.2022 7:34 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 8.10.2010
Příspěvky: 84
Ze to zhorelo cez vinutie motora ma napadlo ako prve. Skoda ze som bol lenivy a neodpojil ten motor od reglera aby sa to vybilo. No mozem si teraz kupovat novy a normalny. Asi ako najvhodnejsi sa mi zda jeti hacker 110A X-PRO. ( tak niako s ato vola). Je , ale iba na 6 clankov.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Zenair a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz