Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: ned 18.09.2022 9:57 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 3.11.2020
Příspěvky: 25
Bydliště: Uherské Hradiště
Dobrý den,
pánové, prosím o radu/pomoc s řešením problému kmitajících serv SV 1232MG HV. Z touhy pořídit si na staré kolena kvalitně osazený 3D model (sice jen bubliny, ale kvalitní serva pozvednou i houbolet o třídu výš) jsem zakoupil 4ks výše uvedených serv.
Celý natěšený jsem je vyzkoušel na sucho, vlepil do éra, osadil přijímač, regulátor, připojil baterku a ejhle - serva kolem středu kmitají jako blázen. Abych je utišil, vyzkoušel jsem všelico – jiný zdroj proudu BEC nebo baterky napřímo, jiný přijímač, vsadit kondík, oddalovat RX od kabelů (že by rušení?). Nic nepomohlo.
To podstatné: Serva jsou nyní zapojena do přijímače Futaba R7008SB FASSTest spárovném v režimu 12ch s TX T14SG. Jako zdroj proudu slouží SBec Jeti 12A 7V. Je jedno zda mám přepnuto na nižší nebo vyšší napětí, kmitají pořád jen s rozdílnou intenzitou. Panty kormidel jsou z EPP, to při pohybu klade jistý odpor, ale kolem středu je nulový a servo směrovky kmitá snad nejvíc. Kmitají taky obě serva křidélek i v „nožovém letu“ kdy na páky nepůsobí váha křidélek.
Vláken s kmitajícími servy je tady už víc, jenže radu jsem nenašel. Možná bude zakopaný pes v pracovní/obnovovací frekvenci 333Hz (prodejce serv ten údaj uvádí v datech)? V jednom vlákně tohle hezky polopaticky popisuje kolega zdzd - že taková serva pracují jen s gyrem a podobnými elektronickými udělátky, jenže tato serva se prodávají jako vhodná i do letadel, kde se s dalšími udělátky už moc nepočítá. Řešit to programátorem serv? Neudělám tím z rychlého serva, servo průměrné.
Pro mě zatím zklamání – osadil jsem model komponenty podle mého názoru na slušné úrovni a ono to nešlape tak jak bych chtěl. Je to jako když kočička s pejskem pekly dort, taky tam vrazily samé dobroty a výsledek….. :-)
Předem díky za každou radu. L.Š.

_________________
A.Š.


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: ned 18.09.2022 12:33 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Co je kmitání ? Vrčí, nebo opravdu zakmitávají víc ?
Zkusil zapojit pouze jedno? Dělá to taky?
Zkusil jsi jiný přijímač?
Co to udělá při výchylce ? Kmitá to taky?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 18.09.2022 12:43 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 12.3.2009
Příspěvky: 438
Myslím, že chyba je ve zvoleném režimu 12 Ch ( velmi rychlý bez telemetrie a serva nestíhají?, ). Přepni na režim 18 ch FASSTTest a mělo by to být OK.
Pozor, může ti to rozházet pořadí kanálů.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 18.09.2022 14:20 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 3.11.2020
Příspěvky: 25
Bydliště: Uherské Hradiště
dudaj píše:
Co je kmitání ? Vrčí, nebo opravdu zakmitávají víc ?
Zkusil zapojit pouze jedno? Dělá to taky?
Zkusil jsi jiný přijímač?
Co to udělá při výchylce ? Kmitá to taky?


Kmitá a bohužel hodně i jen jedno zapojené servo. Připojené na JetiBox kmitá ve středové poloze tj.1500us a náhle přestane, když skokově snížim servoimpuls na 1480us. Pokud snižuju délku servoimpulsu po jednotkách, tak přestává plynule.

_________________
A.Š.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 18.09.2022 15:10 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
rodzr píše:
Myslím, že chyba je ve zvoleném režimu 12 Ch ( velmi rychlý bez telemetrie a serva nestíhají?, ). Přepni na režim 18 ch FASSTTest a mělo by to být OK.
Pozor, může ti to rozházet pořadí kanálů.


Tím to nebude, SV1232MG HV je digitál a měl by to dát.

Navíc už tu zmiňuje i JetiBox což jaksi s R7008SB nemá nic společného.

Zatím jsem vůbec nepochopil jak to vlastně má zapojené a co mu to vůbec dělá. Jestli tam má vůle, co při zatížení a spousta dalších věcí.

Z popisu se nedá nic poznat.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 18.09.2022 15:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2020
Příspěvky: 1099
Bydliště: Žilina, let.Hôrky-Brezovec , SK
Obrázky: 7
Mozno skusit serva uplne mimo prijimaca - len na servotesteri , co robia , a od toho sa odpichnut dalej...

_________________
Radiomaster TX16s / FrSky Horus X12s / Spektrum Dx8 G2 + pár lietadielok....


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 18.09.2022 15:34 
Mazák
Mazák

Registrován: 8.7.2015
Příspěvky: 1775
Bydliště: Orlova v noci , Karviná ve dne
Pisatel pise..Celý natěšený jsem je vyzkoušel na sucho..
Myslim , ze uz ten servotester byl.
Kdyz jsem cetl souhrn jeho opatreni , divil bych se kdyby nebyl.
Jednou jsem cosi slysel o spatne zapojenem telemetrickem kanalu do prijimace , a ten pak byl zdrojem ruseni . Nicmene to je fakt fikce ve stylu ,,tonouci se stebla chyta.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 18.09.2022 16:28 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2004
Příspěvky: 5848
Bydliště: Týn nad Vltavou
Obrázky: 5
Blog: Zobrazit blog (1)
Bych tak tipl, že sis vybral serva, která svým nastavením PID regulátoru počítají spíš s použitím ve vrtulníku. Kormidla mají setrvačnost, a když to super rychlý servo do kormidla strčí, nepočítá s tím, že ho před tou požadovanou (neutrální, nebo jinou dle kniplu) nestihne zastavit. Tak do něj strčí zpět.

Když odpojíš táhlo, kmitá to servo stále?

Nebuď zklamaný ze serva... Výrobce za to nejspíš nemůže. To prostě my modeláři stavíme vzdušný zámky aniž bychom rozuměli vzduchu nebo cihle :-D

H.

_________________
Vertigo 2m, Extra 330SC, Supertrino F3P (54g)+Lantsov 15", RCFactory Extra 330LT, JETI DS16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 18.09.2022 16:59 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 3.11.2020
Příspěvky: 25
Bydliště: Uherské Hradiště
[quote="HonzaS"]Bych tak tipl, že sis vybral serva, která svým nastavením PID regulátoru počítají spíš s použitím ve vrtulníku. Kormidla mají setrvačnost, a když to super rychlý servo do kormidla strčí, nepočítá s tím, že ho před tou požadovanou (neutrální, nebo jinou dle kniplu) nestihne zastavit. Tak do něj strčí zpět.

Jo to bude ono, HonzaS na to kápnul. Jak jsem se s tím hrál tak jsem nabyl dojem, že ta serva jsou pro toto použití až přesná a rychlá. Přece jen ta kormidla z EPP jsou dost velká a hmotná.
Když jsem je všechny na táhlech rozpojil, nic nekmitá, ale stačí připojit jedno jediné a ať je model v jakékoliv poloze začne tyjátr a klepe se celé éro.

_________________
A.Š.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 18.09.2022 18:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Přečti si moje vlákno o kmitání digitálních serv u halovky. Někdy kolem konce roku 2021. Nakonec jsem tam dal analogy a je pokoj.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 18.09.2022 18:49 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Nový uživatel píše:
Když jsem je všechny na táhlech rozpojil, nic nekmitá, ale stačí připojit jedno jediné a ať je model v jakékoliv poloze začne tyjátr a klepe se celé éro.


Záleží i na tom, jaké máš vůle v táhlech.

Nasvědčuje tomu i to, že to kmitá jen v neutrálu - tam je kormidlo "volné" a může se třepat. To ale se zvětšující se výchylkou přestane, protože tam asi máš pěnovkový závěs, který se chová jako pružina a s větší výchylkou má větší odpor. Tím vymezí vůle i velikost překmitů a tím se to stabilizuje.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 18.09.2022 19:21 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2004
Příspěvky: 5848
Bydliště: Týn nad Vltavou
Obrázky: 5
Blog: Zobrazit blog (1)
zdzd píše:

Záleží i na tom, jaké máš vůle v táhlech.

Nasvědčuje tomu i to, že to kmitá jen v neutrálu - tam je kormidlo "volné" a může se třepat. To ale se zvětšující se výchylkou přestane, protože tam asi máš pěnovkový závěs, který se chová jako pružina a s větší výchylkou má větší odpor. Tím vymezí vůle i velikost překmitů a tím se to stabilizuje.


hele dělají to i větší serva na érech, kde jsou kvalitní kuláky a vůle v táhlech není. Na helině ti taky může kmitat vrtulka, ale vůlí v táhlu to není :P

_________________
Vertigo 2m, Extra 330SC, Supertrino F3P (54g)+Lantsov 15", RCFactory Extra 330LT, JETI DS16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 18.09.2022 19:22 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2004
Příspěvky: 5848
Bydliště: Týn nad Vltavou
Obrázky: 5
Blog: Zobrazit blog (1)
Btw stejný problémy dělají třeba Savoxy 1260 v 60" akrobatech... proto jsem si vzal 1261. Nebo použít programovatelný serva s nastavitelnou citlivostí...

_________________
Vertigo 2m, Extra 330SC, Supertrino F3P (54g)+Lantsov 15", RCFactory Extra 330LT, JETI DS16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 18.09.2022 19:42 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 3.11.2020
Příspěvky: 25
Bydliště: Uherské Hradiště
Přečti si moje vlákno o kmitání digitálních serv u halovky. Někdy kolem konce roku 2021. Nakonec jsem tam dal analogy a je pokoj.

Jo, jo, tohle vlákno jsem četl. Taky situace docela nevysvětlitelná, ale konec dobrý včechno dobré.

_________________
A.Š.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 18.09.2022 19:53 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 3.11.2020
Příspěvky: 25
Bydliště: Uherské Hradiště
"zdzd"

Záleží i na tom, jaké máš vůle v táhlech.
Nasvědčuje tomu i to, že to kmitá jen v neutrálu - tam je kormidlo "volné" a může se třepat. To ale se zvětšující se výchylkou přestane, protože tam asi máš pěnovkový závěs, který se chová jako pružina a s větší výchylkou má větší odpor. Tím vymezí vůle i velikost překmitů a tím se to stabilizuje.

Vůle v táhlech nejsou fakt žádné. Dělám páčky na servu i kormidle z kuprextitu a pro čepy jsou tam prťavé silonové vložky (v kuprexitu by ten čep dlouho nevydržel). Kmitá to jen kolem středu, při výchylce je chod serva plynulý. Působí to na mě tak, že se to servo snaží středit tak prostě překmitává???

_________________
A.Š.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz