Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 39 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: úte 20.02.2024 21:49 
Mazák
Mazák

Ahoj, nezkoušel jste s tím někdo experimentovat ?

PříspěvekNapsal: úte 20.02.2024 22:47 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Obrázky: 0
skus toto vlakno: viewtopic.php?f=126&t=82726, nebo jeste chvili hledej sam.

veka1

Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: úte 20.02.2024 23:24 
Mazák
Mazák

veka1 píše:
skus toto vlakno: viewtopic.php?f=126&t=82726, nebo jeste chvili hledej sam.

veka1

přibrždování vrtulí--pevně přednastavené volnoběžné otáčky využívám vcelku běžně, ale tímto zpusobem nejde model před dosednutím zpomalit na tolik, aby po dosednutí na zem ještě neklouzal poměrně dlouho po zemi--používám to u modelů, které nemají klapky a pokud alespon křidélka, která jdou vyklopit co by brzda nahoru, tak při podrovnání před dosednutím jsou křidélka nahoru už v uplavu a model je naopak v této fázi letu ještě rychlejší než s křidélky rovně--letadlu chybí těmi křidélky v uplavu kus křídla, tak je ještě rychlejší. Mě jde konkrétně o variantu, kdy by se těsně před dosednutím vrklo motorem co by funkce zpátečka.

Běžné brždění motorem --vrtule točící se ve směru letu funguje pouze tak, že se model nerozjíždí při hodně kolmém klesání---třeba když jsou před přistávací plochou stromy, ty musím přeletět a rychle hodně vyklesat ale nenabírat při klesání rychlost.

Poslední roky začínají být louky kde létám čím dál tím víc rozrytý od divočáku, to co rozvrtali letos vidět je, ale lonský, předlonský voraniště jsou už zarostlý trávou a dojíždění modelu i když metr, dva po zemi začíná být docela problém.

PříspěvekNapsal: stř 21.02.2024 0:04 
Mazák
Mazák

Měl jsem to na twin staru, když se to člověk naučil, tak se dalo přistát na metru, ale hranice kdy to efektivně brzdilo, a kdy to už spadlo byla velmi úzká. V podstatě se dalo klesat pod libovolným úhlem, reverzem si brzdit a pak jen podrovnat, nevýhodou bylo že to chvilku trvalo než se hodil reverz, ve vzduchu je čas, ale když člověk potřeboval ten metr nad zemí přidat, tak většinou přidal až na zemi. Měl jsem nějaké tuším FlyColor kde se reverz řídil dalším kanálem.

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: stř 21.02.2024 0:22 
Mazák
Mazák

blesk píše:
když se to člověk naučil, tak se dalo přistát na metru, ale hranice kdy to efektivně brzdilo, a kdy to už spadlo byla velmi úzká. ale když člověk potřeboval ten metr nad zemí přidat, tak většinou přidal až na zemi.

To je jedna z věcí co si právě tak nějak představuji že se tomu nejspíš nevyhnu---veliká spotřeba vrtulí ulomených o zem :lol: To by se ale risknout dalo, spíš mě děsí jestli se nebude model chovat nějak poruznu nepředvídatelně, ale to asi stejně bude model od modelu a nejspíš nezbyde než zkusit.Konkrétně to řeším na Valentovo kompozitovou maketku Salto, Ona má přistávací kolečko řešené podobně jako u foxe a jak to sedne na vyšší rychlosti a dojíždí po zemi tak ty křídla často střídavě plácaj koncema o zem jak je to na tom kolečku vysoká koza.

Popravdě jsem to vlákno založil v doměnce že mi to možná někdo rozmluví to vubec zkoušet :lol:

PříspěvekNapsal: stř 21.02.2024 7:40 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

No, este je tam jedna vec, ak dobre lovim v pamati: aby regulak roztocil reverz, motor musi stat, inak ho bud toci normalnym smerom, alebo mozes poskodit regulak. Ale to len lovim v pamati, pohladaj.
Jediny prevadzkovany regulak s reverzom mam na hydroplane a tam naozaj ak vrtula nestoji, tak regulak toci "normalnym" smerom.

PříspěvekNapsal: stř 21.02.2024 8:42 
Mazák
Mazák

Na těch co jsem měl já bylo psané že by měl motor z důvodu proudových špiček stát. Na OTX jsem to vyřešil mixem, když jsem cvakl reverz, tak se prvně plyn stáhl na nulu, tam tuším půl vteřiny počkal (mezitím brzda v ESC musela spolehlivě zastavit motor) a pak teprve se provedla změna na reverzu a následně naskočil kanál plynu na hodnotu odpovídající kniplu. Takže měl jsem třeba půlku, cvakl jsem reverz, samo to zabrzdilo a následně zase zpět roztočilo v opačném směru. Fungovalo to spolehlivě.

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: stř 21.02.2024 8:44 
Mazák
Mazák

Jo a dokud letí dopředu v běžných rozsazích rychlostí, tak ten reverz jen minimálně ovlivňuje vlastnosti letadla.

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: stř 21.02.2024 9:52 
Mazák
Mazák

ddano007 píše:
No, este je tam jedna vec, ak dobre lovim v pamati: aby regulak roztocil reverz, motor musi stat, inak ho bud toci normalnym smerom, alebo mozes poskodit regulak.

Ok a díky za info, to by ale uplně zásadní problém být nemusel, řeším to na dvě louky kde musím jít na přistání z větší výšky poměrně strmě , nepřeletět dosedovou plochu, ale vzhledem k turbulenci za hranou svahu co nejníž nad zem udržovat větší rychlost modelu aby model pořád řiditelně prošel tou turbulencí.

PříspěvekNapsal: stř 21.02.2024 11:33 
Mazák
Mazák

pepin píše:
křidélka, která jdou vyklopit co by brzda nahoru
Jen poznámka k brzdám. Běžné "brzdy" nezpůsobují zpomalení letadla. Zpomalení letadla je způsobeno zvýšením vztlaku. Taháním a letem na vyšším úhlu náběhu, vytažením vztlakových klapek. Brzdy zvyšují klesání letadla, dopřednou rychlost snižují jen nepodstatným způsobem.

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: stř 21.02.2024 12:44 
Moderátor serveru
Moderátor serveru

Obrázky: 0
Pepine, co tak použít brzdicí padák?

PříspěvekNapsal: stř 21.02.2024 15:32 
Mazák
Mazák

jyrry píše:
Taky mě to napadlo :D Pepin chce proletět turbulenci na rychlosti a pak rychle zastavit. Záchytná síť na zemi!

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: stř 21.02.2024 15:36 
Mazák
Mazák

Libor píše:
Brzdy zvyšují klesání letadla, dopřednou rychlost snižují jen nepodstatným způsobem.

Pokud model s křidélky nahoru tlačíš--vyklesáváš mírně potlačenou výškovkou-jako by mírný tlačený přemet tak se díky křidélkám nahoru model nerozjíždí a křidélka nahoru pak skutečně model přibrždují, to ale platí pouze do chvíle, dokud nad zemí nepodrovnám --křidélka nahoru jsou v té chvíli v uplavu, je to ale i model od modelu, u lehkých větronu i ty křidélka nahoru zpomalují před dosednutím,bo model snižováním rychlosti netáhne ocas dole, tedy pořád jsou vršky křidélek nahoru trochu ve funkci brzdy, samozřejmě k buterfly, nebo pouze klapkám dolu to má hodně daleko, ale pořád lepší něco, než nic.

PříspěvekNapsal: stř 21.02.2024 15:37 
Mazák
Mazák

jyrry píše:

nemám ho tam jak kloudně dát.

Normálně s tím modelem létám, normálně s tím modelem sedám, ale je to opravdu jen otázka času kdy si o něco na zemi při doklouzávání štrejchne a něco rupne.

Pokud by to řešil regl s reverzem, neni duvod to tak nepoužít, žádný mechanický upravy, žádný dodělávání klapek, jen vyměnit regulátor za regl s reverzem. Pokud to není totální nesmysl---proto se tady ptám, blbost lámat si hlavu s padákem, doděláváním klapek, nebo zvažovat záchytnou sít.

PříspěvekNapsal: stř 21.02.2024 16:09 
Mazák
Mazák

@pepin : skus sa pozriet na tento regel Volta 50A G2, pripadne sa popytaj priamo v rc factory.
Ma samostatny kablik na reverz, "prehodi" aj pri pomalsom otacani vrtule (aj ked to nie je idealne)

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 39 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další