Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: sob 24.02.2024 3:11 
Mazák
Mazák

Obrázky: 14
Upoutalo mě, že na různý kamerový a foťákový gimbály se používají BLDC motory s přímým náhonem. Prostě motor je na jedné straně připevněn na rameno jedné osy a hřídel je připevněná na rameno druhé osy. Nějak mě to nejde dohromady, vždyť modelářský BLDC motory jsou na minimálních otáčkách samej problém, blbě se rozbíhají, občas cuknou na opačnou stranu a pod. Někdy se to zlepšuje zpětnou vazbou z hallových sond ale tyhle gimbálový motory jsou jen třídrátový, takže zpětnou vazbu žádnou nemají. A taky nemají žádnou převodovku do pomala. Tak jak to může být dostatečně silně zabržděný a pak se otočit o pár stupňů a zase zabrzdit?
Že to perfektně umí krokovej motor, to vím a zkoušel jsem ale BLDC? To musí být proti modelářským dost upravenej, nebo né? A určitě nějakej speciální driver místo klasickýho ESC.
Ví o tom tady někdo něco?

Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: sob 24.02.2024 7:52 
Moderátor serveru
Moderátor serveru

Obrázky: 0
Použil jsem hledání v google (a hlavu) a už vím rozdíl mezi "našimi" BLDC motůrky a těmi "gimbalovými".
Ale ty to chceš od někoho, kdo se tím zabývá doma. Já to nejsem a podle toho, co jsem se dočetl, tak já to teda ani nebudu :mrgreen:

PříspěvekNapsal: sob 24.02.2024 9:06 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Co vím: teorie - cívka přitahující magnet je BLDC a krok.motor stejné. Tady ale tak nějak tuším, že podobnost končí.
Třeba - BLDC navíc používá i "cívka odpuzující magnet". BLDC je stavěný na výkon a odpor vinutí jsou zlomky ohmů, což by mohl být pro použití jako krokového motoru problém, protože krokový motor drží polohu právě tím, že je vinutí zapnuté. Použití nízkého napětí by asi vyřešilo, ale to by třeba znamenalo použití zdroje (tipnu) 0,5V 20A (jako že 10W, aby motor něco udržel), což není úplně běžně sehnatelné. Pak krokový motor může mí kapku jinou konstrukci - co jsem rozebíral starý krokový motor, tak měl tři cívky koaxiálně nad sebou a pólovými nástavci přivedené k jednomu magnetu, co byl jako rotor. Nové krokové motory mají násobně víc kroků na otáčku (tuhle čtu 200, průmyslové i 10000) .....

Jinými slovy asi to jde, na stole to může fungovat, ale pokud si zrovna nechci dokázat "že TO jde", tak to za ty dvě stovky, co stojí krokový motor, nestojí (tady koukám za stovku i s řadičem...).

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: sob 24.02.2024 9:16 
Mazák
Mazák

Obrázky: 8
● Krokový motor dostane počet impulsů. A buď má nebo nemá odměřování polohy, pro kontrolu polohy / zaujetí výchozího nastavení.
BLDC má digitální nebo analogovou část do které se zadává žádaná poloha, podle "jemnosti" - přesnosti této části zařízení (serva) je určena tolerance udržované polohy. (U digitální verze této části bývá, přesnost rozlišení polohy, udávána (paměť polohy) jako 2 na N - kde N je počet bitů.)
BLDC (drivery pro) motory mohou mít režim (tvrdá) brzda. Pro zaujetí definované polohy jsou vhodná provedení se senzory
SIMULAČNÍ MODELOVÁNÍ ELEKTRICKÝCH POHONŮ PRO VYBRANÉ KRITICKÉ APLIKACE, Jiří Toman, 2017
Strana 16 "3.2.2.1 Senzorové snímání polohy rotoru
Do této kategorie senzorů polohy se řadí snímače, které pro svoji funkci musí mít pevnou mechanickou vazbu s rotorem.
Mezi tyto snímače patří Halovy snímače, resolvery, rotační enkodéry atd"

● Řídící jednotka BLDC motorů s rozhraním CAN, Jakub Novotný 2018 - https://dspace5.zcu.cz/bitstream/11025/ ... _final.pdf

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: sob 24.02.2024 19:40 
Moderátor serveru
Moderátor serveru

a) gimbal BLDC motory jsou vinutím podobné krokovým = velký počet závitů tenkým drátem, tudíž žádný velký proud a malé napětí se nekonají
b) kontrolery/drivery musí umět "mezipolohy" při trvalém buzení dvou vinutí, obdobně jako drivery pro krokové motory (1/2 - 1/4 - 1/8 - 1/16 ...)
c) běžné "naše" pohonné se tudíž použít tak nějak nedají, jen tu je jistá podobnost
d) běžné krokové motůrky mají 200 kroků na otáčku

např. https://tinymovr.readthedocs.io/en/latest/index.html , https://docs.simplefoc.com/bldc_motors a mnoho dalších

PříspěvekNapsal: pát 01.03.2024 2:17 
Mazák
Mazák

Hmm, tak speciálně motaný motory. Já jsem někde našel, že před 8-10 lty si je lidi převíjeli z pohonnejch. A drivery že se k tomu prodávají ale to je tak všecko. Tak nic pro mě.
Díky za reakce.

PříspěvekNapsal: ned 03.03.2024 10:45 
Moderátor serveru
Moderátor serveru

Celeron píše:
Někdy se to zlepšuje zpětnou vazbou z hallových sond ale tyhle gimbálový motory jsou jen třídrátový, takže zpětnou vazbu žádnou nemají.

On ten motor vobec nemusi mat spetnu vezbu z halovych sond rotora ak ju ma rameno (tie halove sondy by na to beztak nestacili), pokial viem bezne sa pouzivaju enkodery priamo na veci ktoru mas polohovat, nie na motore.

Tu na obrazku je vysvetlene ako funguje to FOC co poslal jyrry;

https://docs.simplefoc.com/foc_theory

PříspěvekNapsal: pon 04.03.2024 1:42 
Mazák
Mazák

Jenže ten FOC je šestidrát motor. Já ten gimbal viděl jen třídrátovej, proto mě to tak překvapilo.
No kdybych něco podobnýho dělal, tak tam dám krokáče. Ty znám, driverů k tomu je kupa, a jak to řídit
mám už napsaný a odzkoušený.
Akorát že všecky Nema maj blbej hranatej patvar.

PříspěvekNapsal: pon 04.03.2024 6:36 
Moderátor serveru
Moderátor serveru

Celeron píše:
... všecky Nema maj blbej hranatej patvar.

A musí to být NEMA?
https://dratek.cz/12762-krokove-motory-2/#sc=200 a spousta dalších (jinde)...

PříspěvekNapsal: pon 04.03.2024 19:17 
Mazák
Mazák

Jestli myslíš 28 BYJ tak to jsou unipoláry s vícestupňovou převodovkou mimo osu motoru. Sice se dají vrtačkou "upravit" na bipoláry ale není to ono kvůli tomu vývodu. Na pastorku je navíc modul nula nula prd, nikdo kolem takový modulovky nemá.