Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 27.05.2024 12:36 
Nováček serveru
Nováček serveru

Dobrý den,

prohlížel jsem internet i fórum, ale nikde jsem nenašel odpověď, zda jsou dobíjecí Li ion baterie AA 1,5 V vhodné do RC modelů.

Já se konkrétně zajímám o dobíjecí baterie AA 1,5V Soshine 3500mWh a zda se dají použít v RC modelu auta. Rád bych zprovoznil dětem svůj starý RC model Taiyo Mercedes 500SL Cabrio, 1:18 s motorem o velikosti 2428, 9V (model má zespodu šachtu na šest 1,5V AA článků).

Na www stránce produktu (Soshine) jsem našel, že maximální proudový odběr činí 2A a při vyšším proudu zasáhne protizkratová ochrana.

Výrobce této baterie uvádí, že jeho produkt je vhodný například do fotoaparátů, navigací, meteostanic, laboratorních přístrojů. Úplně jiný výrobce uvádí ale i RC modely.

Nemám představu, kolik Ampér může u mého modelu, činit maximální proudový odběr. Dá se to nějak rámcově odhadnout jen z výše uvedených parametrů? Tedy velikost motoru 2428, U = 6x AA 1,5V, velikost modelu 1:18, hmotnost modelu cca 350 g.

Má někdo s těmito nabíjecími 1,5V Li-ionkami v RC modelech zkušenost?

V poslední diskuzi z roku 2022 zůstala otázka bez odpovědi.

Děkuji za odpověď, Rob.

PříspěvekNapsal: pon 27.05.2024 18:23 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Obrázky: 0
Těžko ti tady někdo odpoví. Je to lion baterie, která má napětí nejspíš 3,6 V a elektronika zajistí 1,5 V.
Ta kapacita tam při vyšších odběrech nebude. Další problém může být, jestli vůbec pracuje v seriovém zapojení. Já mám pochybnost.
Takže buď to kup a vyzkoušej, což nedoporučuji, nebo prostě kup nimh baterky a hotovo.
Další možnost je vyzkoušet, jestli to bude chodit na 2 lionky - myslím, že by mohlo - a předělat uložení baterií v autíčku. To bych asi udělal já. Čerstvá NIMH dá klidně 8 A zkratového proudu. Tužkové baterie netuším, ale o moc víc jak 2A to asi nebude.

Na možnost seriového zapojení by asi měl odpovědět prodejce - třeba v Bighobby
Ale já bych asi 800 Kč za baterky do takovýho autíčka navíc s pomalým nabíjením nedal.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pon 27.05.2024 21:56 
Mazák
Mazák

Obrázky: 8
● 1) Zkus koupit 6 až 12 ks alkalických AA - investice do 150 Kč. Změř odběry a) naprázdno nadzvednutý model b) pak postav a přitiskni na položku omezení stojícím motorem změř blokovací proud. Možná proud omezí i Ri vnitřní odpor alkalických AA.
2) Podle měření vyber Panasonic Eneloop černé Pro AA 3HCDE/4BE, graf vybíjení: AA/HR6 2500mAh PANASONIC ENELOOP PRO 500 úplných nabíjecích cyklů
● nebo bílé AA, 3MCCE/4BE graf vybíjení: AA/HR6 1900mAh 2 100 úplných nabíjecích cyklů
● I když to z grafů nevyplývá, tak do 4A (2 C) bych volil bílé min. kapacita 1 900mAh. U proudů nad 4A bych dal přednost černým PRO, kapacita 2 500 mAh.

● Ta identifikace motoru dává hodně možností a spíš než (čerstvé baterky) 1.5x6=9v bych čekal motorky na 6x1.2=7.4V RC Car DC 7.4V 130 Motor /-/ Speed 320 Trvalý odběr: 2A. Odhady: naprázdno 7.2V cca 0.5A, blokovací proud při zastavení cca 6A.
● Články s vestavěným step-up měničem a nabíječem, se na pohon nehodí. To už je lepší upravit na pohon 2S1P LiPol a minimální napětí (každého článku samostatně) hlídat pípákem. Řve tak, že u RC auta by měl být slyšet.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: úte 28.05.2024 17:28 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Stejný AA dobíječky jsem zkusil ve vysílačce a po 2 hodinách klekly.
Enelopy nebo obyč. alkalický mi přitom v rádiu běžně vydrží 6h a víc.
Zkusil jsem je dát do meteostanice a vydržely tejden,alkalický tam vydrží půl roku.
Za mně nebrat a nezkoušet.
Radši kupovat alkalický nebo předělat na jiný.
Nebo lepší model s dospělou elektronikou.

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: úte 28.05.2024 22:39 
Administrátor serveru
Administrátor serveru

Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
U nás je největší obrat v AA v ovladačích XBOX. Klíčoví je rychlost výměny :lol: :lol:

Máme červenou přepravky na vybité a šedou na nabité.

Přílohy:
20240528_223934.jpg
20240528_223934.jpg
[ 50.07 KiB | Zobrazeno 580 krát ]

Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: stř 29.05.2024 2:34 
Mazák
Mazák

● @TomasC: "U nás je největší obrat v AA v ovladačích XBOX." — Pokud jsou to skutečně dvě dobíjecí AA tak budou NiMH asi cca 2500mAh. https://www.baterie-pro.cz/microsoft-xb ... 100SL.html Nabíjecí kabel jde do ovladače, ne do každého článku samostatně. U těch tužek, co vybral Robin2428 (pro pohon) je v každé AA článek Li-Ion + měnič na 1.5V + nabíječka. Nabíjení a odběr nemůže běžet současně. Takže z bezdrátového ovladače je ovladač "na špágátku". Výhodou IR lízátek pro TV bylo, že na dvě kvalitní alkalické AAA běžely roky. Málem jsem už zapomněl, že má uvnitř baterky.
Podle web stránek jsou i Xbox s 2 články 600mAh, nejspíš půjde o AAA. https://www.konzole-store.cz/p/6793/xbo ... jeci-kabel
● AA články do ovladačů XBOX U Xbox máte na výběr ze dvou možností: baterie AA (LR6), nebo dobíjecí sadu baterií, (> Rozbalit vše)
● XBOXů je více druhů a jsou k nim i různé baterie. Poznámka, v odkazu zcela dole Produktové řady: Xbox Wireless Controllers
● Jsou mezi nimi i např. Xbox Elite Series 2, která už má jako baterii přímo 3.7V 1800 mAh, Li-Pol /-/ 3.0V (3.6V), 1100mAh, Li-Ion https://www.sunnysoft.cz/z/514PCS-5766/ ... -li-i.html

Přílohy:
xbox_aa_battery_v01.jpg
xbox_aa_battery_v01.jpg
[ 24.81 KiB | Zobrazeno 562 krát ]

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: stř 29.05.2024 14:16 
Nováček serveru
Nováček serveru

Děkuji, za vaše rady, nápady.

Zjistil jsem ještě dvě věci.

Na Amazonu se dají koupit i dobíjecí Li ion AA 1,5V, které umožňují maximální proudový odběr 3A (značky Hixon a Kratax).

A na netu jsem našel další údaje k mému RC modelu – fotku krabice.
Zde stojí, že výrobce Taiyo v raných devadesátých letech doporučoval 6x Alkaline AA 1,5 V nebo 6x NiCd AA 1,2 V.
U NiCd se uvádí (Wikipedia), že maximální hodnota vybíjení NiCd baterie se liší podle velikosti článku. U běžného článku velikosti AA je maximální hodnota vybíjení přibližně 1,8 A. To by pak znamenalo, že pokud RC model fungoval s NiCd, tak by Li ion AA 1,5V (3A) měly být taky ok.

Jediný problém by tedy mohl být s blokovacím proudem. Vysílač nemá žádný regulátor. Páčka pro zatáčení a páčka pro jízdu vpřed/vzad spínají (plíšky uzavírají obvod) v krajních polohách. Model se prudce rozjíždí vpřed či vzat. V první sekundě, než se motor/model dá do pohybu by obvodem mohl protékat větší proud než 3 A. A taky při náhlé změně pohybu - vpřed/vzad. Ty NiCd to třeba krátkodobě snesou, ale u Li ion AA 1,5V 3A by mohlo dojít k zapnutí proti zkratové ochrany. Model má dvou rychlostní převodovku, ´F´ a ´S´. Při 'S' by proud nemusel být tak velký. Snad jsou moje myšlenkové pochody správné. Zkušenosti sbírám teprve pár týdnů.

Takže pokud nechci riskovat koupi drahých baterii, tak se změření proudu v zátěži nevyhnu.

Ještě bych potřeboval poradit v jaké částí obvodu mám proudy měřit a zda mi stačí můj obyčejný hobby multimetr (max. 10A) a zda je vůbec takovýto hobby měřák vhodný (přesný).

Pokud by byla potřeba koupit nějaký drahý multimetr nebo wattmetr, tak zvážím jestli nebudu raději jezdit na 6x AA NiMh, na 7 x AAA (v AA size adaptérech) nebo na 2S.

PříspěvekNapsal: stř 29.05.2024 14:56 
Mazák
Mazák

TomasC píše:
U nás je největší obrat v AA v ovladačích XBOX. Klíčoví je rychlost výměny
Máme červenou přepravky na vybité a šedou na nabité.
● Pokud lze prozradit: Kdo co, je pod nevyjádřeným "MY máme"? Je to něco jako XBOX klub/kavárna/herna/... ? Jaký je konkrétní druh článků AA, a počet, co tam rotují? V jakých nabíječkách obsluha články AA nabíjí? Jaký je počet XBOX_ů a k nim přináležející počet AA_áček?

● @Robin2428 Předpokládám, že máš tohle https://tycocollectors.com/product/tyco-mercedes-500-sl/#gallery-8
Z videa v čase 1:11 až 1:12 jsou v autě vidět nabíjecí NiMH články AA. Tři kusy WIPOW INFINIUM a tři Panasonic INFINIUM. Panasonic články INFINIUM jsou články s nízkým samovybíjením proudem (LSD = Low Self Discharge). Jejich dnešní přímý ekvivalent jsou bíle AA eneloop, minimálně 1900mAh (a typicky 2000 mAh). Pokud je koupíš (naplno nabiješ) a vložíš bude to (v současné době) pro tebe nejlepším řešením. Všechny tužky z modelu nabít, při poklesu jednoho prvního článku pod 1.0V zbytek kolena závislosti napětí U = funkce (čas) je velmi strmý. Při vybíjení konstantním proudem spadne z 1.0V pod 0.9V za velmi krátký čas.

● Další měření můžeš provést, ale jen jako doplňující zjištění. Pokud s ním máš jakoukoliv potíž, tak jej nemusíš provádět. Pokud byl model OK tak na tyhle baterky (když je podle potřeby budeš dobíjet) bude jezdit. Na nabíjení 6ks bych použil vhodnou 8 šachtovou nabíječku, nebo po třech dal do dvou čtyř-šachtových nabíječek. Přes jack konektor na spodku auta lze nabíjet (vhodnou nabíječkou) i články ponechané v modelu. Pro odvod tepla je lepe odejmout obdélníkový kryt prostoru pro baterky. Ve vysílačce je ještě destičková 9V 6F22 baterka. Zkusil bych alkalické. Pokd by peníze za jejich nákupy lezly do peněz, zvážil bych i zde nabízecí. Raději rovnou 9V 6F22 Li-Ion s nabíječkou, než 6F22 NiMH

Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz
Kde změřit? Na jednom z přívodu do motoru. Pokud je tam špatný přístup tak na jednom z drátů od držáků baterek. Ato ne proud, ale napětí na vloženém odporu 0.1 Ω, rozsah 2000mV pro 10A číslo menší jak 1000 nebo 999mV .

Naposledy upravil guchar dne stř 29.05.2024 18:16, celkově upraveno 1

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: stř 29.05.2024 17:45 
Nováček serveru
Nováček serveru

Ano, to je on :-). Jen ho mám v červené barvě.

Přílohy:
Taiyo Tyco  Mercedes 500 SL.png
Taiyo Tyco Mercedes 500 SL.png
[ 667.15 KiB | Zobrazeno 460 krát ]

PříspěvekNapsal: stř 29.05.2024 20:35 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Střelím od boku, že autíčko ani při rozjezdu nebude mít odběr víc jak 1A.

3500 mWh, jestli dobře počítám je 2000 mAh. A to ještě tipnu, že to bude čínských 3500 mWh, zatímco 2000 mAh NiMH se dělají vcelku běžně a opravdu TO dají. A to jsou ty NiMH za 1/3 cenu a není potřeba (další?) extra nabíječka.

Když Li články, zbastlil bych nějaký 3S, co se vleze + stepdown. Pořád TO vyjde levněji jak 6x ta 1.5V Li hybrida... Resp. kdybych už bastlil, tak vyházet veškerou elektroniku a dobastlit vlastní, proporcionální. :)

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pát 31.05.2024 16:22 
Nováček serveru
Nováček serveru

Šel jsem nakonec cestou nejmenšího odporu. Koupil jsem, myslím celkem levně, Eneloopy.
Sice jsou proti Li ion 1,5 V o 1/3 těžší, ale na druhou stranu zase o polovinu levnější a hlavně nehrozí, že se třeba při 25% zbytkové kapacity, nebo při větším odběru i mnohem dřív, "vypnou".

Pro zajímavost:
Poslední generace Hixon Li ion AA 1,5 V - červené - umí vybíjecí proud 3,5 A
Na trhu jsou v současnosti ještě modré 3 A. Oranžové 3 A se asi už neprodávají

Amazon - Hixon červené

Kratax a Hixon vyrábí stejná firma. Panuje domněnka, že se Kratax od Hixonu liší kvalitou. Kvalitnější mají být Hixony.

Oranžové Hixon
https://www.akkuvergleichstest.de/produkt/aa-hixon-3500mwh/

Srovnání Hixon a Kratax
https://www.akkuvergleichstest.de/achtu ... xplodiert/

PříspěvekNapsal: pát 31.05.2024 18:31 
Mazák
Mazák

● @Robin2428 Nabíječka s 8ks AA Hixon červené, 23500 mWh za 56€ = cca 1 340.00 Kč (aktuálním kurzem, květen 2024)
AA/HR6 2000mAh PANASONIC ENELOOP, 8 ks (blistr) 749,00 Kč/blistr, 8ks, Myslím že, ekonomika je víc než přesvědčivá
● Pokud jde o "Poslední generace Hixon Li ion AA 1.5 V - červené" Hixon Li ion AA 1,5 V - červené/Red, 3500 mWh Tak na baterce není USB konektor, výstup není 1.5V v celém rozsahu, když se vložený článek Li-Pol začne blížit malému zbytku kapacity, tak chytrý převodník začne po strmé přímce snižovat napětí z 1.5V na 1.1V Na této hodnotě napětí po krátký čas (závislý na odebíraném proudu podrží) než článek definitivně (vestavěnou ochranou) odpojí. Jako novinku si tyto články s nabíječkou (zatím) nechávají hodně zaplatit.
● Časem (až budeš chtít a umět) můžeš jako první krok pořídit baterii Li-Pol (nejlépe si 2s1P, možná 3S1P) a k ní měnič (step convertor), co bude napětí 7.4 až 6.0V (10.2 až 9.0V) převádět na 6.0V = 4 krát 1.5V. K tomu levný tester hlídající každý článek Li-Pol baterie samostatně.

Přílohy:
aa_hixon3500mwh_1_5v.jpg
aa_hixon3500mwh_1_5v.jpg
[ 91.65 KiB | Zobrazeno 351 krát ]

Naposledy upravil guchar dne pát 31.05.2024 18:53, celkově upraveno 1
 Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pát 31.05.2024 18:33 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Za mě: možná ty Hixony nebudou špatné, ale zkoušet hned na 6-8 mi kusech a zjistit, že stojí za (píp) je asi zbytečně drahé.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pát 31.05.2024 19:18 
Mazák
Mazák

Nezametat průšvihy pod práh, je chvályhodné. Při výskytu problému je velmi vhodné vyhledání a potvrzení kořenové příčiny problému. Pokud se nedaří, tak zkoušky na výběru většího rozsahu. Otázkou je zda tam mají systém identifikace místa a času, kde kus co explodoval byl vyroben. A k tomu určení komponent ze kterých byl problémový kus vyroben. U konzumních baterek by to proces asi neúměrně prodražilo. Takže bych to čekal u výrobků pro náročné účely průmysl, ... a na samém koci astronautika.
1,5V lithium-iontová baterie exploduje! Vydal Tobias Bischof 18. září 2023 /-/ Kratax AA J818 3500mWh "Kratax 3500 mWh"
"Po 720 cyklech měla baterie stále kapacitu 2639 mWh , tedy téměř 81 procent původní kapacity. Po cyklu 720 byla baterie nabita 5 volty. Nabíjecí proud ve fázi nabíjení CC (konstantní proud) byl omezen samotnou baterií na cca 420mA. Po cca 30 minutách ve fázi CC došlo k náhlé explozi, aniž by byly rozeznatelné jakékoliv nepravidelnosti v předchozích naměřených hodnotách (napětí, proud). Předchozí cykly také nevykazují žádné abnormality. Škoda vznikla zcela nepředvídatelně."
Přitom prodejcem deklarovaný (předpokládaný) počet (úplných) cyklů pro =1.5V AA Batteries, Kratax 3500mWh Lithium, Battery, 1600 Cycles = "dobíjecí lithiovou baterii lze nabít až 1600krát" ("the rechargeable lithium battery could be charged up to 1600 times")

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: sob 01.06.2024 15:48 
Mazák
Mazák

Kolik těch AA baterií 1,5V do autíčka potřebujete? Proč to dělat tak složitě? Jestli jsou potřeba 2-3 články, tak přece můžete použít 1S baterii LiPol nebo LiIon. Jestli jsou potřeba 4-5, nebo 6 článků 1,5V tak to nahradíte 2S LiIon nebo LiPol. Nějaké jemné odchylky v napětí u takového autíčka asi není potřeba řeşit ne? Kapacitou se můžete dostat na mnohem příjemnější úroveň a cenově to vyjde možná i lépe.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další