Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Klopný moment vrtule
PříspěvekNapsal: ned 09.01.2022 14:26 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 30.5.2015
Příspěvky: 133
U menšího větroně (hotliner) do cca 2m a hmotnosti cca 1,5kg s velmi silným motorem
cca1,5kw se mi stává, že pokud přesně neodhadnu přidání plynu při odhodu, tak se mi díky klopnému momentu vrtule (pravotočivá sklopka) stáčí model do levé strany což je nepříjemné ,protože je nutno velice rychle korigovat křidélky a ty mám na pravém kniplu a odhazuji pravou rukou. Poradíte jak tento moment pro daný okamžik kompenzovat?
Radu ohledně vyosení motoru nepotřebuji.

Spíše mne napadá, zda by pro okamžik startu nebylo vhodné chvilkové nastavení kompenzace pomocí křidélek. Nebo nějaké chvilkové omezení otáček motoru na přijatelnou hodnotu (snad nastavení soft rozběhu na réglu ?), Snad by to šlo i nějak jinak .
Nebo nějaký typ vrtule ( úzká, široká), která by ovšem výrazně nezmenšila výkon.
Rád si přečtu vaše poznatky a zkušenosti.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Klopný moment vrtule
PříspěvekNapsal: ned 09.01.2022 15:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2020
Příspěvky: 1099
Bydliště: Žilina, let.Hôrky-Brezovec , SK
Obrázky: 7
Vytvorit novy letovy rezim START (s nastavenim podla zakladneho rezimu) a v nom by bol obmedzeny plyn na x % ?
Trebars obmedzenim drahy "serva" (kanalu) plynu ci cez krivku plynu.
Prepnutie letoveho rezimu nejakym prepinacom ako klasicke letove rezimy.

Moznosti je viac , napadlo ma aj par zlozitejsich ale toto podla mna bude stacit.

_________________
Radiomaster TX16s / FrSky Horus X12s / Spektrum Dx8 G2 + pár lietadielok....


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klopný moment vrtule
PříspěvekNapsal: ned 09.01.2022 18:28 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.3.2014
Příspěvky: 1248
Bydliště: Třebíč
Obrázky: 0
Nebo hazet lehce nakloněne. Po odhodu nez sahnes na knipl, tak bude v rovině.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klopný moment vrtule
PříspěvekNapsal: pon 10.01.2022 1:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2013
Příspěvky: 1538
Bydliště: Brno
Pro režim start si dát křidélka na levý knipl.

_________________
MC-20HOTT,DS-16,X10S,14SG,S-trino MkII,SpeedFire, Extra 102",MiniCorado,LOGO550SE,Goblin570


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klopný moment vrtule
PříspěvekNapsal: pon 10.01.2022 9:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 992
Bydliště: Telč
Nebo házet bez motoru a přidat až ve vzduchu. Neznám to letadlo, ale mělo by to jít (mě takhle jde házet i polamaketa VT-116 3m a asi přes 2kg).

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klopný moment vrtule
PříspěvekNapsal: pon 10.01.2022 9:40 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.7.2015
Příspěvky: 234
Pokud to je silný tak to házej normalně co nejvic vzhůru tam tě to nemusí trápit že se to stáčí a nebo nedavej tolik plynu přidaš si až budeš mít obě ruce na páčkách. Mám podobnou 2metrovku a většinou to házim na ani ne pul plynu pokud házim třeba po větru nebo kde to nejde tak hazím třeba i skoro plnej a co nejvíc nahoru. Nějaké mixy apod bych do toho netahal myslím, že by mě to spíše pak vypeklo než bylo ku pomoci.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klopný moment vrtule
PříspěvekNapsal: pon 10.01.2022 11:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.3.2012
Příspěvky: 3997
Bydliště: SK
Obrázky: 6
BoŠ píše:
Pro režim start si dát křidélka na levý knipl.


To môže byť nebezpečné a viesť skôr k havárii.

Ja by som skôr volil ten let. režim štart a obmedziť výkon napr. na 50%. Tím sa aj obmedzí, zníži nepriaznivý točivý moment. To na kolmý štart bude stačiť :) Prípadne menšiu vrtuľu s väčším stúpaním. A v prvom rade s tým rátať pri štarte.

_________________
Tandem X20, TX16S


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klopný moment vrtule
PříspěvekNapsal: pon 10.01.2022 11:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2013
Příspěvky: 1538
Bydliště: Brno
juraj.jurej píše:

To môže byť nebezpečné a viesť skôr k havárii.

Ja by som skôr volil ten let. režim štart a obmedziť výkon napr. na 50%. Tím sa aj obmedzí, zníži nepriaznivý točivý moment. To na kolmý štart bude stačiť :) Prípadne menšiu vrtuľu s väčším stúpaním. A v prvom rade s tým rátať pri štarte.
Pokud létáš mode 1, tak hotliner vétšinou nemá směrovku, takže no problem. Pravou házíš, na levé máš pro start výškovku a křidélka. U mého Speedfire je doporočený on-off režim regulátoru.

_________________
MC-20HOTT,DS-16,X10S,14SG,S-trino MkII,SpeedFire, Extra 102",MiniCorado,LOGO550SE,Goblin570


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klopný moment vrtule
PříspěvekNapsal: pon 10.01.2022 12:57 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10752
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Startuji z ruky elektro-pylonové modely. Hmotnost 1000g, rozpětí 1400mm, startovní a omezený výkon 2000W, zatížení 65g/dm2. Na regulátoru mám rozběh 1,5sekundy. Mám Mód1.

Startuji cca takto:
Rozhodnu se pro start nějakým směrem, ideálně proti větru. :wink:
Napřáhnu pravou ruku s modelem.
Přidám levou rukou na pultovém vysílači cca 1/3 až jednu 1/2 plynu.
Udělám dva/tři rychlé kroky. Levou rukou si přidržím pultový vysílač, aby neposkakoval.
Odhodím model jen mírně nahoru.
Zastavím se, chytím páky vysílače a přidám naplno.

Zhruba na od 1:45 je to dobře vidět.


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Na závodech, jako mechanik, házím model podstatně silněji a skoro rovně. Ale to je s rozběhem a nemám na krku vysílač.



Za mě je nejpodstatnější:
Nedat plný plyn. Stačí jen, aby se model třeba uvisel :D
Udělat dva rychlé kroky
Model nehodit moc nahoru.

Osobně doporučuji nedělat zvláštní letový režim, přehození křidélek, přetrimování, atd.. Potřebuješ myslet na start a na nic jiného.

Je třeba získat praxi. Nech si model několikrát hodit a pak už na to jdi sám. Já mám odhadem tak 700startů a tak mi to už ani nepřijde.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klopný moment vrtule
PříspěvekNapsal: pon 10.01.2022 14:39 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 30.5.2015
Příspěvky: 133
TomasC : v podstatě se vším souhlasím, jen si myslím, že vrtule u těch pylonů jsou rozměrově úplně jinde a honí se to na otáčkách. Myslím, že klopný moment vrtule např. 16 x 16 u hotlinera je při neopatrném přidání plynu větší. Podstatné je asi opravdu odhodit na správných otáčkách (1/3 až 1/2 asi nutno odzkoušet , ono se to totiž málem zastaví jako by to mělo spadnout) chytit rychle kniply a přidat plyn. Zpoždění na reglu nebo eventuelně na kanálu plynu, tak to asi taky ano.

misamltr : odhod s lehce nakloněným modelem, tak s tím souhlasím.

semo : odhod bez motoru, tak to asi u hotlinera ne.

Napadá mne udělat letový režim startu kde by byl omezen motor (např.70% plynu a zpoždění třeba jak píše TomasC 1,5 až 2 /s ). Nastavení modelu v režimu startu základní , křidélka, klapky, výškovka, směrovka, vše v nule. Nebo vztlakovky a křidélka max. cca 3mm dolů kvůli vztlaku. Následně režim pouze vypnout.
Od toho si slibuji, že bych to v začátku nepřehnal s plynem.

Díky všem za názor.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klopný moment vrtule
PříspěvekNapsal: pon 10.01.2022 17:38 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10752
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Za mě je nejpodstatnější udělat pár kroků, model opravdu hodit na rychlosti a ne moc nahoru.

Viděl jsem několik pouhých "puštění modelu" se stejným efektem překroucení. Jednou i dotočení výkrutu.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klopný moment vrtule
PříspěvekNapsal: pon 10.01.2022 18:02 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2008
Příspěvky: 469
Já když prvně házel vikinga a že ten se drží za trup daleko hůř než např.ariana tím že má křídla do trupu,tak jsem jej vždy držel doslova jako oštěp hned za křídlem tím že jsem jel na 8s tak byl i dost těžký.Nicméně bez jediného kroku vždy v pohodě,Arianu dokážu odhodit bez motoru,ale to je muší váha.Tím že létám mod 1 a jsem levák tzn.že vždy levou odhazuji mám plyn a křidélka po ruce dříve než s tím švihnu
Jak se tu psalo musí se svižně hodit né pustit i když je to vždy adrenalin mít pár desítek cm. roztočené u čumáku 17-18ti palcové vrtule :D :D :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klopný moment vrtule
PříspěvekNapsal: pon 10.01.2022 22:04 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2005
Příspěvky: 404
Bydliště: Hradec Králové
jestli můžu také přispět (né radou, ale mou zkušeností)
ikdyž jsem pravák, tak jsem se naučil odhazovat model levou - létám MOD1, s tím, že na motoru mám měkký rozběh a neovládám plyn pákou, ale přepínačem na FULL GAS
čili dám plný(přepnu přepínač), zároveň nakročím a odhodím -pravá ruka je stále na křidýlkách a motor vykoná práci za výškovku
je pravda, že na první odhod s neznámým modelem(nedoladěným těžištěm) si zjednám pomocníka, abych měl obě rucena kniplech v pohotovosti
takže tak za mě


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klopný moment vrtule
PříspěvekNapsal: úte 11.01.2022 8:36 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.7.2020
Příspěvky: 70
Bydliště: Praha 8 - Karolinenthal
Ahoj,
osobně nepodceňuji dobrý úchop. Opatřil jsem cvičný eroplánek v oblasti úchopu samolepící fólii s texturou, vždy si otírám trup a ruce. Házím Escapa a Avionika. Poměrně malý rozdíl v rozpětí a ploše křídla při stejném pohonu/vrtuli a stejné váze dělá výrazný rozdíl v jankovitosti po hození.
Jiřin

_________________
Pořád se učím létat rovně akobatickou cochcárnu a nejpomalejší pylony.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klopný moment vrtule
PříspěvekNapsal: úte 11.01.2022 8:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2012
Příspěvky: 626
Bydliště: Prešov,SR
Obrázky: 50
Môžem sa spýtať či zmieňovaný pohon 1,5kW nejako súvisí so zmieňovanou vrtuľou 16x16?
Mňa teda mnohí strašili, že štvorcová vrtuľa chytá až na rýchlosti a že odhod je problematický a model má problém nabrať počiatočnú rýchlosť.
Aký je Tvoj odhad - pocit? Model ide do špirály po odhode kvôli plnému plynu a že teda štvorcová vrtuľa chytila ťah od začiatku alebo ide do špirály preto, že vrtuľa ešte nechytila ťah a model je tesne pred vývrtkou kvôli nízkej rýchlosti pri odthrhnutých prúdniciach a možno vysokej hmotnosti, nevyvážených poloviciach krídla...? Nechcem sa hádať ani teoretizovať, na to nemám.
Podľa mňa druhá možnosť.
Za mňa rovnako silnejší hod a menší plyn.
Šťastný let.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz