Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Pryskyřice LH 160 + tužidlo H146
PříspěvekNapsal: stř 21.07.2021 10:42 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 30.5.2015
Příspěvky: 133
Po opravě touto pryskyřicí došlo sice k jejímu vytvrzeni, které je ale nedostačující z hlediska broušení.
Je to tak trochu pružné. Zřejmě se mi nepodařilo dodržet přesně váhový poměr. Vytvrzoval jsem při běžné teplotě asi 27 stupňů. Nyní po asi osmi dnech je stav jaký jsem popsal
Lze ještě dodatečně vytvrdit povrch, aby bylo možno brousit? Napadlo mne třeba slabě potřít povrch tužidlem,
nebo prohřát nějakou vyšší teplotou. Nechci zatím sám experimentovat.


Naposledy upravil smyk1111 dne stř 21.07.2021 19:58, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Pryskyřice LH 160 + ředidlo H146
PříspěvekNapsal: stř 21.07.2021 10:46 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Nebo nezamíchal jste ty dvě složky špatně?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pryskyřice LH 160 + ředidlo H146
PříspěvekNapsal: stř 21.07.2021 11:31 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3950
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Experimentovat neni nutne..... staci dodrzovat technologicke postupy co nejpresneji, tj. max odchylka davkovani pri michani smesi 2%. Dobrym zvykem je odlevat si do malych ocislovanych vicek ( napr od pivnich lahvi ) vzorky kazde namichane davky... pak je snazsi kontrola , kde se stala chyba. :wink:

Vetsi,nebo mensi mnozstvi tuzidla vede k lepkavemu,nebo nevytvrzenemu povrchu a pokud to nevytvrdne po 16 hodinach pri 60 st C , je rozumnejsi se s tim smirit. :(

Pozn. tuzidla T 286,H 146... jsou univerzalni... vytvrzuji pri bezne teplote na deklarovanou pevnost, ale temperaci pri teplotach kolem 60 st C se zvysi jejich odolnost vuci vyssim teplotam ( v aute, na primem slunci ... ) viz info v prilozenych odkazech.

Pozn. jednou jsem mel brigadnika... a kridlo na Mustose nevytvrdlo ani za dva roky i kdyz bylo standartne vytemperovano ... porad lepilo. Pouzival jsem ho pri skolenich jako ukazkovy vzorek co se muze stat , kdyz....

Jednou jsem potreboval nahradni kridlo na Mustose ,dle moznosti okamzite... prisel napad... tak jsem ho sproste umyl acetonem,nastrikal barvou a ted je jiz sestym rokem v provozu.... nelepi. :)

Pravda, brousit nebylo potrebne ( kridlo z formy),kdyby ano toz vytvrzena 2K barva to umoznuje.


Strucne info k zakladnim komponentum a technologii zpracovani:

http://www.vekamodel.cz/epoxidove-lamin ... cke-listy/

http://www.vekamodel.cz/lepidla-v-modelarske-praxi/

https://www.havel-composites.com/upload ... 281%29.pdf

Technicka: opravil bych nazev vlakna... H 146 je tuzidlo, neni to "redidlo" i kdyz to na prvni pohled tak vypada. 8)

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pryskyřice LH 160 + ředidlo H146
PříspěvekNapsal: stř 21.07.2021 12:50 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
smyk1111 píše:
Po opravě touto pryskyřicí došlo sice k jejímu vytvrzeni, které je ale nedostačující z hlediska broušení.
Je to tak trochu pružné. Zřejmě se mi nepodařilo dodržet přesně váhový poměr. Vytvrzoval jsem při běžné teplotě asi 27 stupňů. Nyní po asi osmi dnech je stav jaký jsem popsal
Lze ještě dodatečně vytvrdit povrch, aby bylo možno brousit? Napadlo mne třeba slabě potřít povrch tužidlem,
nebo prohřát nějakou vyšší teplotou. Nechci zatím sám experimentovat.


Znova a lépe :wink:.
Jak píše Peter, alternativy nejsou.

Jenom mi není úplně jasné, co je to za výrobek. Do formy se věci nebrousej, a tak mi napadá jenom něco olaminovaného a to by mělo jít strhnout.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pryskyřice LH 160 + tužidlo H146
PříspěvekNapsal: stř 21.07.2021 20:25 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 30.5.2015
Příspěvky: 133
Jedná se o opravu křídla po havárii. Ono to tak nepřesně namíchané nemohlo být. Dávkoval jsem to pomocí injekční stříkačky. 1,5 kub. cent. pryskyřice na 0,5 kub. cent. tužidla.
Je jasné, že objemové množství není totožné s váhovým, ale nemám tak přesné váhy, tak jsem to řešil objemem.
Zatím mi při minulých opravách i při mém nesprávném postupu podařilo, že pryskyřice vytvrdla.
Bohužel, pokud není možnost dodatečného vytvrzení nějakým fíglem, tak mám smůlu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pryskyřice LH 160 + tužidlo H146
PříspěvekNapsal: stř 21.07.2021 22:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Co třeba málo rozmíchaný?


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pryskyřice LH 160 + tužidlo H146
PříspěvekNapsal: stř 21.07.2021 22:59 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3950
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
smyk1111 píše:
Jedná se o opravu křídla po havárii. Ono to tak nepřesně namíchané nemohlo být. Dávkoval jsem to pomocí injekční stříkačky. 1,5 kub. cent. pryskyřice na 0,5 kub. cent. tužidla.
Je jasné, že objemové množství není totožné s váhovým, ale nemám tak přesné váhy, tak jsem to řešil objemem.
Zatím mi při minulých opravách i při mém nesprávném postupu podařilo, že pryskyřice vytvrdla.
Bohužel, pokud není možnost dodatečného vytvrzení nějakým fíglem, tak mám smůlu.


Prostudoval sis v klidu ty odkazy ( technicke listy) nahore? :?:

Je nerozum michat tak mala mnozstvi... cim mensi objem tim vetsi chyba v davkovani.

LH 160 nepouzivam jiz delsi dobu. Pro me ucely mi k bezne pouzivane L 285, jaoko doplnek pro vyrobu tlustsich skorepin vice vyhovuje LH 385 v kombinaci s tuzidlem H 146. Je ridsi nez L285 a v lete se mnohem lepe zpracovava.

V kazdem pripade hotove vyrobky temperuji v peci s automaticky hlidanou teplotou a naopak ,v prubehu laminace pri vyssich teplotach v dilne , vyrobek chladim ventilatorem. :)

Jedine co je trosku pres ruku (nezvyk) je michaci pomer 100:30 vahove ,coz dava divna cisla v objemech, ve srovnani s L285,kde se objemove vse micha 2:1.

Kdyz to prepoctu na objem, tak plati : 100 ccm : 31,4 ccm. Na manipulacni lahvi mam pro rutinni michani uvedene tri zakladni objemove pomery :

44,50ccm : 18ccm ( 50g:15g)
22,25ccm : 9ccm (25g:7,5g)
11,10ccm : 4,5ccm (10g:3g) ... k davkovani pouzivam plastove strikacky 24ccm,nastrkane ve vickach manipulacnich lahvi. Vahu pouzivam az pro objemy 100 - 400ccm.

Vetsi mnozstvi nez 80 az 100g natuzene smesi pri soucasnych teplotach v dilne kolem 30 stC nema cenu michat.... . Je lepsi pouzivat mensi davky casteji , nez riskovat praci s medem. To by na tom jeden nechal ruce ,kdyz poklada treba 9-17 vrstev tkanin na vyrobek s povrchem 2m2. 8)

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pryskyřice LH 160 + tužidlo H146
PříspěvekNapsal: čtv 22.07.2021 7:00 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Objemové míchání dnes považuji za velmi nepraktické s ohledem na přesnost a cenu digitální váhy.
https://www.blackday.cz/1848-digitalni- ... 08QAvD_BwE


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pryskyřice LH 160 + tužidlo H146
PříspěvekNapsal: čtv 22.07.2021 9:11 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3950
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
dudaj píše:
Objemové míchání dnes považuji za velmi nepraktické s ohledem na přesnost a cenu digitální váhy.
https://www.blackday.cz/1848-digitalni- ... 08QAvD_BwE


Souhlas, elektronicke vahy jsou presne o tom zadna. ... mam a pouzivam. :wink:

Bohuzel totez nemuzu rict o mych rukach a ocich. Proto jiz cca 20 let uprednostnuji strikacky pro davkovani pryskyric,tuzidel, barev, redidel, atd. 8)

Rychlosti manipulace , prakticnosti a cistotou prace u mne vyhrava objemove davkovani pro mnozstvi do 100g. Pro vetsi mnozstvi smesi by to byl opruz, to je pravda,stejne jako rucni michani. Pak prichazi ke slovu vaha a vrtacka s rizenymi otackami a prezervatovem na rukojeti.

Příloha:
michaci pracoviste 001.jpg
michaci pracoviste 001.jpg
[ 119.57 KiB | Zobrazeno 2138 krát ]


Příloha:
michaci pracoviste 002.jpg
michaci pracoviste 002.jpg
[ 102.32 KiB | Zobrazeno 2138 krát ]



Kazdy muze davkovat jak se mu libi ( je to o zvyku), ale porad plati, ze u malych davek (v mem pripade mene nez 3ccm) je pozadavek na dodrzeni presnosti pomeru mnohem vyssi... staci kapka navic a je pruser. :)

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pryskyřice LH 160 + tužidlo H146
PříspěvekNapsal: čtv 22.07.2021 10:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Běžně zadělávám 2-3 g pryskyřice + tužidlo. Žádný problém.

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pryskyřice LH 160 + tužidlo H146
PříspěvekNapsal: čtv 22.07.2021 11:19 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3950
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Golfista píše:
Běžně zadělávám 2-3 g pryskyřice + tužidlo. Žádný problém.


Jj,to neni zadny problem az do okamziku, kdy te to zacne zivit...

Najednou naskoci jine priority, nez hra s laboratorni vahou,tedy pokud nebudes vyrabet mikroskopicke vyrobky. Vzdy je to o konkretnim uhlu pohledu a okamzite realne situaci , no ne? :lol:

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pryskyřice LH 160 + tužidlo H146
PříspěvekNapsal: čtv 22.07.2021 13:39 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Golfista píše:
Běžně zadělávám 2-3 g pryskyřice + tužidlo. Žádný problém.


Míchal jsem i jeden gram a v pohodě.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pryskyřice LH 160 + tužidlo H146
PříspěvekNapsal: čtv 22.07.2021 13:44 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
veka1 píše:

Bohuzel totez nemuzu rict o mych rukach a ocich. Proto jiz cca 20 let uprednostnuji strikacky pro davkovani pryskyric,tuzidel, barev, redidel, atd. 8)

R



Peter mě to povídej. V garáži mám dvoje brýle a když je potřeba mám na nose oboje :lol: . Naposledy včera při centrování nulového bodu na frézce.
A to si ještě na to musím svítit specielní baterkou s rozptýleným světlem, jinak bych viděl kulový.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pryskyřice LH 160 + tužidlo H146
PříspěvekNapsal: čtv 22.07.2021 14:05 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3950
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
dudaj píše:

Míchal jsem i jeden gram a v pohodě.


Ja to nerozporuji ( dokonce jsem to parkrat i skusil :lol: ) ... ale k cemu mi to bude? Navic jak jsem psal , oci a pazoure jiz moc neposlouchaji. To muze byt dobra zabava pro modelare hracicku... at si vyhraje, proc ne :wink:

Pro beznou praci to moc smysl nema.Radsi pockam,az se mi nasbira jakoze deset jednogramovek ( napr. oprava trhlin ... ).
Ty pak odlaminuji najednou s nejakym normalnim vyrobkem u kereho mi namichane mnozstvi nezmizi z kelimku pri prvnim namoceni stece ci valecku.

Michat mikromnozstvi je v mych podminkach ztrata casu a pomocneho materialu. To se radeji budu vyvalovat na kanapi a jeste usetrim. :lol:

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pryskyřice LH 160 + tužidlo H146
PříspěvekNapsal: čtv 22.07.2021 22:21 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
No, já míchal svoje lepidlo z laminační pryskyřice, uhlíkových drcených vláken a aerosilu a tam stačí fakt velmi málo pryskyřice na dost lepidla.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz