Reklama

Pravidla fóra

Pokud bude tlachání ve Smetišti zcela mimo téma modelářství, případně ohrožující pověst modelářství, bude příspěvek/téma odstraněno.
Životnost vláken bude 31dní. Pokud se neobjeví nový příspěvek tak bude vlákno likvidováno.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 189 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Tak jsme asi přišli o letiště
PříspěvekNapsal: ned 01.03.2020 18:35 
Mazák
Mazák

Obrázky: 14
Na práškovacím letišti v Zábědově se za poslední měsíc děly takový věci, že majitel rozhodl kolem ochranných travnatých zón plochy vykopat hluboké příkopy a do vjezdu nainstalovat mohutmé závory pro znemožnění vjezdu cizích osob. To je výborný, vše co doma mám potřebuje start ze země a nejbližší použitelná plocha je 40 km daleko a povolení na ní nemáme.
Ty příhody byly třeba že přistávajícímu Čmelákovi dvakrát během 14 dnů vjel nějakej debilní závodník (říkáme jim "jezdiči") na plochu a Čmelák musel přistání přerušit. :roll:
Další problém je, že se na letišti a kolem neustále vrší ojeté pneumatiky, které ti jezdiči po sobě vůbec neuklízejí a nechavají je válet po ploše. Kolem plochy jsou vysypaný hromady svinstva jak si ti jezdiči "uklízí" svý auta, petky, papíry, plechovky od pití a pod.
Tento čtvrtek byla plocha majitelem komplet uklizena na páteční práškování. Protože v pátek sněžilo, tak se práškování odložilo na neděli. No a dnes vrchol, včera zase někdo navezl pneumatiky a dokonce paletu a sud s rozbitejma taškama. :!:
Tak se vůbec nedivím, že se majitel vytočil do běla a rozhodl zcela zamezit vstup na letiště všem.
Otázka je, zda nám bude obnoveno povolení k vjezdu na letiště a pokud jo, kolik za něj budou v dnešní komerční době chtít. :cry: Na to letiště chodí lítat jen cca 6 lidí a je otázka, zda se na to vůbec dokážeme složit.
Jestli je tu prosím někdo, kdo má zkušenost s jednáním o povolení s zemědělským vlastníkem, mohl by se mi prosím ozvat do SZ ?
Díky

Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  

Předmět příspěvku: Re: Tak jsme asi přišli o letiště
PříspěvekNapsal: ned 01.03.2020 21:02 
Mazák
Mazák

No jo..... Lidi jsou hovada a kolikrát se chovají hůř než zvířata!
Držím pěsti ať se rozumně dohodnete na možnosti i nadále využívat.

Já si furt říkám že mě nebaví převážně stavět menší éra a bez podvozku, ale když to pak čtu, tak je to zase výhoda, že nepotřebuji kvalitní startovací plochu a hodím to a zalétám si zase skoro kdekoliv.

PříspěvekNapsal: ned 01.03.2020 21:54 
Mazák
Mazák

Obrázky: 8
Původně jsem psát nechtěl, protože asi neporadím, ale... Vím, že tě to neuklidní, ale stejné problémy jsou snad na všech letištích, u nás, kolega dnes popisoval to samé (tam to mělo skončit dokonce nějakým řízením s tím řidičem). Byl jsem kdysi svědkem, kdy učitel autoškoly zavedl auto se začínající řidičkou na asfaltovou plochu, kde. létali modeláři (byli tam první). Vůbec mu nevadilo, že mu kluci letěli metr nad autem. Přitom plocha byla dost velká, aby odjel na druhý konec, resp si měl uvědomit, že se tam prostě "nevejde".
Asi bych se dohodnul s kolegy, co byste byli ochotní dát a co byste na oplátku nabídli. Pak bych (teprve) vyrazil za majitelem, možná i hromadně. Ne všechno musí vyřešit peníze. Co takhle založit jakýsi spolek, případně přizvat (přibrat) další kolegy z okolí, kteří nemají kam chodit. A jak to chceš (chcete) řešit po červenci?

PříspěvekNapsal: ned 01.03.2020 22:25 
Mazák
Mazák

A s tím majitelem se nedá domluvit, že tam třeba ty zábrany a závory nechá, ale vám dá klíče? Kdyby jste mu vždy ukázali čisto, tak vám možná vstup dovolí ne? S těmi plochami je koukám všeobecně problé a né jenom konkrétně letadla. Když jsem byl malý prcek, řekněme 30 let zpátky, tak bylo všude spoustu místa. Pole, louky apod. Děti tam chodily pouštět draky, letadýlka házedla a na gumu apod. Dnes města všechno prodávají aby měly peníze, všude se staví domky a jiné. Třeba u nás byla v centru větší travnatá plocha, takový řekněme parčík. Děti si tam hrály jak už jsem psal. Kolem dokola je cesta pro pěší a cyklisty, tak se tam i vesele jezdilo na kolech, bruslích, skateboardech atd. Před pár lety tam postavili obrovskou budovu soudu. Samozřejmě i s podzemními garážemi, rozloha asi půl té plochy. Alespoň trošku inteligentnímu člověku to hlava nebere, lidé nadávají ale co z toho?
U vás je to asi podobné. Vy modeláři můžete být v pohodě, udržovat pořádek, ale ti řidiči vám to zavařili. Držím palce ať to nějak vyřešíte.

PříspěvekNapsal: ned 01.03.2020 23:16 
Mazák
Mazák

K varokově příspěvku, než jsem se stal členem současného spolku, jsem chodil na pole. Létal jsem z cesty a plochu pole jsem nechával být (jen při špatném přistání). Přišel syn "kulaka" a spokojeně sledoval mé létání a nic neříkal. Pak se po poli přihnal slaboduchý řidič čtyřkolky a strašně se divil, že mu ten farmář chtěl poupravit fasádu a z čtyřkolky udělat čtyři jednokolky. Ten kastrát samce tura domácího vůbec nechápal, proč se kulak rozčiluje. Zkuste tomu vašemu nabídnout i nějakou protihodnotu a možná budete mít úspěch.

PříspěvekNapsal: pon 02.03.2020 1:09 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Obrázky: 0
. . .
dovolím si pozdravit souseda přes větší les . .
Rok jsem v Kobylicích nebyl, lítám pod Chlumem - majitel práškařskočmelákovského placu Kobylice je asi stále ZD Králíky . .
Tohoto placu se to, co jsi psal, snad netýká. A jen tak na okraj - z Bydžova do Kobylic to je skok . . 40km néé.
Nebo je problém Kobylic s leteckými prostory TRA 56 a 71 ?? jo, ten první je od země do 300m AGL a musíš jinam ?? . .
Na Kobylice jsme nikdy povolení nepotřebovali . . Brsnící myslivce ignoruji . . Nějaká státem neuznaná bažantnice 300m daleko kdes.
Takže to je vyjma práškování de facto veřejná komunikace a stačí se před přistáním rozhlídnout a mít fuel rezervu . .
Ale rád jsem tam jezdil.
A mám to letos i v plánu se tam opět objevit a pár dědků vyhecovat k vejletu . .
L

PříspěvekNapsal: pon 02.03.2020 6:31 
Nováček serveru
Nováček serveru

Celeron píše:
Otázka je, zda nám bude obnoveno povolení k vjezdu na letiště a pokud jo, kolik za něj budou v dnešní komerční době chtít. :cry: Na to letiště chodí lítat jen cca 6 lidí a je otázka, zda se na to vůbec dokážeme složit.

Díky

Podle toho co píšeš, tak předpokládám že majitel pozemku vás tam vlastně trpěl zdarma a tzv. na hubu. V dnešní době dost riskantní, což potvrzuje i váš případ. Když nastanou problémy, tak jdou "od válu" všichni bez rozdílu. :wink:
Z vlastní zkušenosti bych doporučil si zkusit plochu pronajmout a pokud to nejde např. z důvodu využívání plochy pro práškovací letadlo, tak nějakou smlouvu o užívání plochy. Na majitele bych šel buď přes finance, nebo že se budete o plochu starat a to i s případným zajištěním proti jezdičům.
Zapomeň na to, že po takových zkušenostech vás tam majitel bude trpět dále zadarmo, i když za to vlastně nemůžete. Co vím, tak v mém okolí se za užívání letišť platí roční poplatek od 1000,- do 2000,-, což je solidní cena. Do budoucna by mělo být ve vašem zájmu si to nějak zasmluvnit.

PříspěvekNapsal: pon 02.03.2020 7:38 
Mazák
Mazák

Petr686 píše:
...Zapomeň na to, že po takových zkušenostech vás tam majitel bude trpět dále zadarmo, i když za to vlastně nemůžete. Co vím, tak v mém okolí se za užívání letišť platí roční poplatek od 1000,- do 2000,-, což je solidní cena. Do budoucna by mělo být ve vašem zájmu si to nějak zasmluvnit.

Obávám se, že tebou uváděná částka bude za osobu, ne za celou danou plochu. Je rozdíl mezi plochou pro zemědělské účely a pro jiné využití, obzvlášť pokud bude mít ta plocha upravený povrch (např asfalt).

PříspěvekNapsal: pon 02.03.2020 11:57 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Petr686 píše:
...Co vím, tak v mém okolí se za užívání letišť platí roční poplatek od 1000,- do 2000,-, což je solidní cena. Do budoucna by mělo být ve vašem zájmu si to nějak zasmluvnit.

To je opravdu pakatel.
My si kus pole od kulaka pronajímáme a o travnatý povrch se staráme a ročne nás to vyjde cca na 1000€! :o

V okolí Žiliny máme taková modelářské letiště dvě. :wink:
V obou případech je to plocha travnatá. A taky v obou případech je plocha pronajmutá v jednom případě zadara ve druhém za symbolickou cenu. Ale ta starostlivost (válcování, kosení, dosévání, hnojení + opravy po hajzlech, co to poškodí), ta je velmi nákladná a náročná na čas. O to víc člověka pak sere, když to nějaký škůdce pojezdí se 4-kolkou nebo dokonce i autem. :x
Ale nejhorší bylo, když nám jednou letiště pojedil kdosi s koněm 8O , to pak 15 lidí mělo sobotní brigádu :cry: při které utratili celou jednu Tatrovku ornice (pochopitelně ji bylo nutno koupit a zaplatit dovoz) a samozřejmě taky několik pytlíků trávového semena. :(
Pak tu máme ještě i asfaltové, bývalé práškovací letiště, ale na to jsme už dávno zanevřeli. Asi 1/3 dráhy si pronajímá (nebo dokonce vlastní) autoškola a zbytek se o víkendu mění na promenádu matek s kočárky, dětské hřiště s koly a koloběžkami a do toho ještě blázni na motorkách a 4-kolkách. Je tam sice brána na klíč, co je ale zábrana spíš jen pro naše auta, ne pro motorky a 4-kolky), nějaký rok fungovala dohoda s autoškolou, ale byl permanentní problém se zámky a klíči. Navíc zástavba domků blízké vesnice sa s každým rokem k dráze přibližuje, takže dne je už <200m a co nevidět asi tu dráhu pohltí.

PříspěvekNapsal: pon 02.03.2020 15:54 
Nováček serveru
Nováček serveru

DAF píše:
Obávám se, že tebou uváděná částka bude za osobu, ne za celou danou plochu. Je rozdíl mezi plochou pro zemědělské účely a pro jiné využití, obzvlášť pokud bude mít ta plocha upravený povrch (např asfalt).

Obávat se nemusíš, samozřejmě že je to za osobu a rok. Např. jsem jezdil na jedno letiště, kde nás létalo cca 20. Každý platil 1.500,- ročně. Človíček (důchodce s dostatkem času), který to měl k letišti nejblíž se staral o sekání a také tam byl pažit jak na golfovém hřišti ve Varech... :wink:

Já se spíše obávám, že pro některé šetřílky by i ten litr ročně byl příliš. :mrgreen:

PříspěvekNapsal: pon 02.03.2020 18:18 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

No, já platím v jednom klubu 100€ a v druhém 40€ ročně a tím pádem mohu používat obě letiště. Ale v těch příspěvcích klubům je obsažena nejen ta správa letiště (například i příspěvky do LERMASu), i když táto položka je asi dost podstatná.

PříspěvekNapsal: pon 02.03.2020 18:44 
Mazák
Mazák

Obrázky: 14
Leon píše:
. . .
Rok jsem v Kobylicích nebyl

No právě. Asfalt je tam neskutečně vymlácenej a provoz docela velkej. Ty konflikty s myslivcema tam byly vždy, i když jsme měli písemný povolení od družstva. Prostě přišel chlap s průkazem myslivecký stráže a začal vyhrožovat. No a když se to stalo několikrát, tak nám to družstvo zakázalo. A aby ses nemejlil, koukni do katastrálek, není to veřejná komunikace ale od Opatova do Řehot je to majetek družstva který tam provoz jen trpí. Co vím, tak tam je zákaz vjezdu s dodatkovou tabulkou.

To 686: Majitel nás tam trpěl zdarma od doby co to letiště existuje, od roku 1986. Vždy jsme na to měli písemný povolení a nikdy nic nechtěl, jen měl podmínku že tam nebudeme dělat bordel a škodit na plodinách a ploše.

Pro těch asi 8 lidí, co tam chodí, není pro většinu problém zaplatit každý zde zmíněných 1000-2000 kaček ale obávám se, že požadavek bude zcela, možná řádově jinde. Vím totiž, že při oficiální nevýdělečný akci závodů veteran Jawa 50 pořádaných každoročně v rámci Bydžovský pouti majitel chtěl od pořadatele 2000 za 1 den pronájmu plochy. Otázka je, jak to rozpočítá na jednotlivce, co tam bývají cca 6 hodin týdně (so a ne dopoledne) asi 30-35x za rok.
Jinak ten Čmelák tam lítá dohromady asi tak 10 dní v roce, pak je tam volno.

PříspěvekNapsal: pon 02.03.2020 19:17 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Chtít může, ale pokud to bude nad Vaše možnosti, tak se prostě nedohodnete a nedostane nic. :lol:
A stejně mu tam budou chodit tací, co nebudou platit a lítat načerno (to v lepším případě). Tak možná zváží, že lepší dostat málo od slušných modelářů, kteří krom placení i občas "srovnají" nějakého škodícího debila (minimálně si všimnou kdo to je a pak si ho majitel srovná sám), než tam nemít oficiálně nikoho, tedy žádne slušné lidi, žádný dohled, žádné peníze, ale reálně spoustu anonymních škůdců. Asi tak bych ho přesvedčoval. :wink:

PříspěvekNapsal: pon 02.03.2020 19:18 
Nováček serveru
Nováček serveru

Ahoj,

já jsem sice spíš ten spadající do kategorie: "jezdič", nicméně reálně jsem tam byl v loňském roce tak 5x po max hodině. I přes to by nějaký příspěvek (1000-1500/rok) nebyl problém. Stavím si závodní auto a většina problémů lze zjistit na takovéhle dráze. Jednou jsem dokonce auto ani z vleku nesundal, jen projel kolem, protože tam zrovna byl nějaký "amaterský drift", tipuju, že možná něco společného s tímto: https://www.driftschool.cz/ - mají dokonce termíny pro letošek, tak buď to ještě nevědí, nebo to mají s majitelem dohodnuté, netuším, drift nebylo něco co by mě někdy zajímalo - vyznávám čistou okruhovou stopu :-)

PříspěvekNapsal: pon 02.03.2020 21:50 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Link na toto vlákno jsem poslal synovi a ten odepsal:

No, úplně se tomu nedivím - v posledních pár letech (tak 2-3 roky) se tu rozmohlo amatérské driftování a tahle plocha byla jediné místo na polovinu čech, kde se to dalo provozovat bez jakýchkoliv nákladů. Vím že tam jezdili i lidi z Liberce a okolí, protože tam prostě nic sami nemají.
A vzhledem k tomu, jaká sorta lidí se obvykle kolem tohohle "sportu" pohybuje, tak se tomu bordelu všude kolem vůbec nedivím a divím se, že to takhle nedopadlo dřív.....

Syn s kamarády tam u vás byli asi dvakrát, také "zajíždět aparát" na tuto akci:
https://www.autickar.cz/trackday
a ... je opravdu fakt, že jinak neni moc kde....

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 189 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Další