Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Jak zalétat větroň A3
PříspěvekNapsal: pon 21.09.2015 19:48 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 29.3.2013
Příspěvky: 353
Bydliště: Kroměříž
VTjr píše:
...ale já bych mu stejně radil, ať se to nejprve naučí normálně vlekat a teprve pak nechť zkouší vystřelování a ten gumicuk...


Já taky, ale když se ptal na tu gumu...
Jinak já si teď už vlastně všechno střílím gumou, protože na vlek potřebuješ dva lidi nebo složitá udělátka.

Teď mě napadá, že jestli je Smajdalf ochoten klidně to letadlo postavit znovu, tak bych mu doporučil, aby začal stavět nějakou A1 (dnes F1H). Lítá to líp, lépe se to vleká a protože je to větší, lépe se to staví (ty školní modely samozřejmě).


ZIPP píše:
...Můžete mi někdo doporučit jakou značku gumy koupit?...


Asi Tě nepotěším, ale já mám na malém gumicuku ojetou TANku. Když kolega uzná, že ta guma na lítání v gumáku není, tak mi ji daruje. Guma TAN je dost křehká, dost drahá, ale na gumicuk je to svou průtažností luxus. Mám 3 x 1 mm. Samozřejmě, nevydrží dlouho. Jinak na větší éra mám takový ty latexový hadice, co se používají ve špitále ke škrcení. Možná by šla sehnat i nějaká tenká.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak zalétat větroň A3
PříspěvekNapsal: pon 21.09.2015 21:44 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3950
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
... nejsem guru pres volne modely(i kdyz jsem celkem dlouho letal soutezne smodely F1A) ,presto se pokusim popsat par mych praktickych poznatku k debatovane problematice :

Pokud jsem kdy strilel volnasek na gumicuku, bylo to jen ve snaze ukazat, ze to jde. Jinak to povazuji za odvadeni pozornosti od seriozniho letani s volnymi modely. 8)

Aby se volnasek pratelil gumicukem je rozumne splnit nekolik zakladnich pozadavku.

Model je nutno zaklouzat, seridit a dovazit tak, aby v primem letu mel tendenci k houpani v pripade, ze je vypusten vyssi rychlosti. V realu to znamena vetsi uhel serizeni t.j 1,5-3 st a tomu odpovidajici poloha teziste,cca mezi 35-45% SAT. Pak nebude problem se stabilizaci modelu po odpoutani se od gumicuku ( viz video Vosa).

Takhle serizeny model se pak uvede do zatacky pricnym vychylenim vyskovky (VOP), pripadne vhodnym nakroucenim kridla. Uvedeni modelu do zatacky funguje jako potlaceni , cimz se eliminuje tendence k houpani.
Smerove kormidlo do zatacky nevychyluji, nebo jen velice malo. Je to opatreni proti utahovani zatacky a padu do spiraly.

Uhybani modelu v prubehu vleku (bez ovladane klapky na smerovce ve vleku , serizeneho do rozumnych kruhu), lze castecne eliminovat vhodnym pricnym naklonem v okamziku vypusteni , smerem vypusteni vzhledem k vetru ( kdyz vane) a polohou hacku vuci tezisti.

U volnych modelu neni vhodne startovat pomoci gumicuku pri vetru pres 3m/s... model se neochotne odpoutava od vlecneho oka, protoze guma je furt v napnutem stavu. Bezvetri nebo mirny vanek je idealni( viz video s Vosou) .
Pro vypnuti RC modelu kdyz fest fouka , staci lehce pritahnout, pripadne mirne potlacit a pritahnout a jeto ( viz video ERO, Vosa v RC provedeni,pripadne Cejka ) ,coz u volnasku nefunguje.
Rozumne vypusteni volneho modelu ze snury lze realizovat jen v pripade klasickeho rucneho vleku,bez vlozeneho pruzneho clenu.

Praxe ukazala naprostou nevhodnost bocniho hacku pro gumicukove starty...jesteze ma ERO II rozumne navrzene uchyceni kridla (viz prvni video a fotky na rajceti) ) branici totalce modelu, stazeneho gumicukem primo do stredu zemekoule. :(

Chovani modelu ve vleku a v kluzu je krome jineho dane i geometriii nosnych ploch. Pokud je kridlo usate s nakroucenim jednotlivych segmentu neni problem, je to jednoznacne. U klasickeho V je docela makacka najit optimalni zkrouceni.
Proto radejiv prubehu stavby udelam vse pro dosazeni max symetrie obou polovin kridla , pripadne ruzne velke negativy mi prijdou lepsi ,nez jedna polovina zkroucena do pozitivu a jedna do negativu.
Polomer kruhu pak doladim vyskovkou,nebo dodatecnym kroucenim kridel a jako posledni moznost pouziju klapku na kridle ci smerovce.

Pro bezpecny,bezproblemovy vzlet je nutno odhadnout rozumnou miru predpeti gumicuku. Prilisne napeti v gume vzdy privede model k prudkemu vyboceni, nebo prudkemu stoupani a vysmeknuti vlecneho oka z haku po vypusteni z ruky. Pro kazdou gumu a model je potreba najit kompromisne natazeni gumicuku.

Prurez a delka gumy bude zavisla na velikosti a hmotnosti modelu a taky na kvalite gumy. Pro soutezni letani jsou vhodne vysokoprutazne hadice, ale pro prvni pokusy staci i obycejna opredena guma pr. 4mm z Obi,nebo zelezarstvi.
Pro male modely ( cca 600- 1200mm rozpeti a 150- 300g hmotnosti) lze pouzit taky klasickou vazaci gumu cca 3 x3 az 4x4mm ,ale jeji trvanlivost je dost omezena.

Opletena guma je relativne lacina, dostupna i kdyz trochu tezssi ve srovnani s gumou bez opletu. Taky ma mensi prutaznost (coz castecne kompenzuji vetsi delkou) ale vydrzi dlouhodobe celkem hrube zachazeni( nekolik roku).

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak zalétat větroň A3
PříspěvekNapsal: úte 22.09.2015 3:23 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Vlasta Svoboda píše:
Já taky, ale když se ptal na tu gumu...
Jinak já si teď už vlastně všechno střílím gumou, protože na vlek potřebuješ dva lidi nebo složitá udělátka.

Teď mě napadá, že jestli je Smajdalf ochoten klidně to letadlo postavit znovu, tak bych mu doporučil, aby začal stavět nějakou A1 (dnes F1H). Lítá to líp, lépe se to vleká a protože je to větší, lépe se to staví (ty školní modely samozřejmě).

Dva lidi - nevěřím, že nemá doma nikoho, kdo by mu ten model vypustil. :o
Nakonec taková společná akce jakou je pouštění modelu může pozitivně ovlivnit třeba děti, odtrhnout jejich pozornost od obrazovek PC, tabletů a smartphonů, a taky probudit jejich zájem o modelařství. :wink:

A tím A1 (F1H) souhlasím, dokonce si myslím, ať si postaví rovnou A2jku (F1A). :wink:
Podle mne A3 je pro dospělého vyslovené mrhání časem (to je pro děti a i to si nejsem celkem jist) a A1 v podstatě taky. Co se týče stavební náročnosti není mezi A1 a A2 zas takový rozdíl. Já kdysi začínal rovnou modelem A1 (kdysi byla taková velmi dobrá IGRA stavebnice TOM) a pak rovnou A2 (stavebnice SAPER), kterou jsem ale už upravil - původní trup se ukázal jako těžký a nevyhovující, tak jsem k těm křídlům postavil nový, zkonstruovaný podle doporučení vedoucího klubu a s tím jsem dosáhl i docela dobré výsledky na několika soutěžích. Kategorie A3 tehdy ještě nebyla, zavedli ji až někdy v 80. letech, tak jsem ji úspěšně přeskočil. :) Nicméně ale později jsem jednu A3 postavil. Když jsem měl malé děti, tak jsem koupil stavebnici MIKI a s nima ji postavil. Jenže svými letovými vlastnostmi mě vůbec nepřesvědčila (ztracená námaha, dodnes ji ale mám jako exponát v dílně). S TOMem se to nedalo vůbec srovnat a se SAPERem už teprv ne.

Co se týče volňásků ja osobně považuji za mnohem prospěšnější začínat volnými házedly (kdysi kategorie H1 a H2). Je to mnohem akčnější, není na to třeba pomocníky ani gumicuk, ale zase je potřeba rady zkušenějších. Přitom se dotyčný hodně naučí ohledně zalétávaní/nastavování a letu letounů. A z házedel pak přejít rovnou na F1A. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak zalétat větroň A3
PříspěvekNapsal: úte 22.09.2015 3:27 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
veka1 píše:
... nejsem guru pres volne modely(i kdyz jsem celkem dlouho letal soutezne smodely F1A) ,presto se pokusim popsat par mych praktickych poznatku k debatovane problematice :

Pokud jsem kdy strilel volnasek na gumicuku, bylo to jen ve snaze ukazat, ze to jde. Jinak to povazuji za odvadeni pozornosti od seriozniho letani s volnymi modely. 8
...

S tím souhlasím. 8)

Právě proto si myslím, že nemá význam ty věci kolem gumicuku tady dál dopodrobna rozvádět. Tedy informace to jsou bezpochyby užitečné a poučné, pro nás všechny, ale v dané chvíli asi ne pro něj. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak zalétat větroň A3
PříspěvekNapsal: úte 22.09.2015 7:28 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 29.3.2013
Příspěvky: 353
Bydliště: Kroměříž
Jak jsem pochopil, Smajdalf chtěl nějak zaletět model, co našel ve skříni, a chtěl na to použít gumu. Co jsem věděl, to jsem napsal. A záměrně jsem se snažil vyhnout všemu, co se týká soutěžních strojů, protože tam funguje a vypadá všechno jinak. Jeho model je sice označen jako A3, ale dnešní závodní mašinky v této kategorii se tomu jeho éru podobají možná jen barvou.

A další kategorie asi nemá smysl rozvádět. Buď ho volňásky chytí, a pak začne časem sám zjišťovat, že RC modely jsou proti volnému letu vlastně jen "srandovní zábava pro děti", nebo ho to nechytí a model rozdá.

Mimochodem Smajdalfe, zimní liga v Kroměříži se blíží a diváků se na letiště vejde hromada. Z čistých volných větroňů tu lítáme H, A3 a F1H.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak zalétat větroň A3
PříspěvekNapsal: úte 22.09.2015 12:01 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Já to pochopil tak, že model postavil, zaklouzal, ale teď ho nedovede dostat do luftu, zkoušel vlek i gumicuk jako další alternativu. Já nemám nic proti gumicuku, jen si myslím, že ten model je nutno nejprve seřídit tak, aby se dal dobře vlekat a pak teprve experimentovat s gumou. Podle mne opačný postup skončí tím, že se nedostatečně seřízený model rozbije a vlekat už nebude co. Ale možná se pletu 8)

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak zalétat větroň A3
PříspěvekNapsal: ned 27.09.2015 10:51 
Mazák
Mazák

Registrován: 23.1.2012
Příspěvky: 730
Jak čtu toto vlákno možná by stálo za to sepsat kuchařku.
Třeba ve volném letu rubriku pro mladé a blbé , Jak na gumu , jak na vrtuli , jak zalétávat. Většinu toho co vím se dovídám na setkáních / soutěžích/ od zkušených kolegů. Hledání po netu je komplikované a někdy zavádějící / blbě je pochopím/.
S RC modelem , pěnou , ti dneska pomůže leckdo ale zalétat , A3 , P30, házedlo , / vůbec se ho naučit správně házet/ je věda .
Možná proto i děcka na kroužku o toto už nemají takový zájem. Syn začal kdysi chodit do pionýrského domu a stavěl tam házedlo , hrůza....... Tak jsem se k modelařině i ke kroužku musel po 30 letech vrátil ale už si houby pamatuju. S A1 se u nás lítat nedá ,A2 vůbec / , málo volného prostoru na tréning /. Přesedlali jsme na P30 docela to jde ale ........


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak zalétat větroň A3
PříspěvekNapsal: pon 18.01.2016 12:13 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6012
Bydliště: Praha ČR
VTjr píše:
Dva lidi - nevěřím, že nemá doma nikoho, kdo by mu ten model vypustil. :o
Nakonec taková společná akce jakou je pouštění modelu může pozitivně ovlivnit třeba děti, odtrhnout jejich pozornost od obrazovek PC, tabletů a smartphonů, a taky probudit jejich zájem o modelařství. :wink:


To by ses divil, už jako kluk jsem s tímhle leckdy zápasil a to tehdy PC bylo v plenkách a o tabletech se psalo jen ve scifi.
Situací, kdy by člověk mohl trénovat, ale nebyl pomocník, se nicméně našlo až dost. Kdybych zůstal u volných modelů, tak bych se na 100% pustil do stavby startovací rampy pro start bez pomocníka. Funguje to, zrovna nedávno jsem viděl takto trénovat v Hořicích jednoho staršího pána a šlo mu to krásně.
Gumiprak je na volné modely opravdu trochu problém, s tím souhlas, stejně jako s tím, že u bočního háčku se potíže násobí.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz