Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 37 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Spojení hřídelí 2mm a 2,5mm
PříspěvekNapsal: čtv 23.04.2020 10:10 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 28.12.2019
Příspěvky: 17
Bydliště: Praha
Orsen95 píše:
Dobrý den,
děkuji vám, za všechny vaše rady a tipy na spojení.
Zkusím objednat tuto hadičku s průměrem 1,5 mm a případně napsat jak to funguje.
https://www.mall.cz/hadicky-prevleky-ro ... 0001746423


Dobrý den,
dnes jsem to vyzkoušel a bohužel se mi tato hadička ukroutila. Hned, co mi tu otevřou Profimodel, zkusím tuto a zase napíšu.
https://www.peckamodel.cz/2mo2013-hadic ... 2x1-balena


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Spojení hřídelí 2mm a 2,5mm
PříspěvekNapsal: čtv 23.04.2020 15:30 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 7.12.2019
Příspěvky: 30
Tak to je nemilé, nezbyde než zkoušet dál. Osobně se mi ještě žádná silikonová hadička neukroutila (pouze gumová ventilková poté co časem ztvrdla a zkřehla), ale od známých mám zprávy, že se jim něco takového přihodilo. Důvody mohou být rozličné. Jednak kvalita materiálu (zřejmě existují různé druhy silikonu). Potom provedení hadičky, vše co jsem úspěšně použil bylo dost silnostěnné (dírka uvnitř relativně malý průmer ve srovnání s tloušťkou stěn). Buď se jednalo o palivové hadičky z modelářské prodejny, anebo různé maskovací krytky (na jednom konci zaslepená trubička, dělal jsem s tím nějaké testy v práci).

Pro správnou funkci by měly být oba spojované hřídele pokud možno rovnoběžné, v jedné ose, pouze malá mezera (cca 2 mm?) mezi konci hřídelí. Pokud by mezera nebyla vůbec, bylo by spojení moc natvrdo (jako u kovové spojky co bývá v kompakt hřídelích), bez žádoucího pružného přenosu. Pokud by mezera byla příliš velká, byla by hadička příliš namáhána v krutu. Pokud by hřídele svíraly úhel, hadička by se při otáčení neustále žvýkala (na jedné straně stlačování, na opačně napínání), což by životnosti jistě neprospělo. Ale vše závisí na konkrétních poměrech. Ten můj zmíněný "dvojitý kardan" zatím funguje bez problémů (ovšem jen krátce,neprověřeno dlouhodobým provozem), přestože tam jsou obě zásady porušeny. Ovšem daný pohon (parníku) je relativně málo výkonný a otáčky zřejmě poměrně nízké.

Právě vysoké otáčky by dle mého úsudku mohly představovat významné riziko. Možná větší, než vysoký krouticí moment. Domnívám se, že zrovna prudké momentové rázy a zátěžové špičky při rychlém rozběhu vysokootáčkového motoru mohou pro spojku představovat větší zátěž, než sice vyšší, ale ustálený krouticí moment silnějšího ale pomalejšího motoru. Ovšem to jsou jen mé spekulace. Víc asi neporadím, jedině testovat a testovat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spojení hřídelí 2mm a 2,5mm
PříspěvekNapsal: čtv 23.04.2020 22:09 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7404
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Nevím zda existují různé druhy silikonu. Silikon tak jak jej znám je dost měkký a mechanicky málo odolný.
Je tedy možné, že některé hadičky prodávané s označením silikon jsou silikonové a druhé z jiného materiálu

Silnostěnné vyhovující hadičky - trubičky (průhledné/průsvitné) mi přijdou jako PET (poly(ethylen tereftalát))
Hlavně ta co pro spojení motor - osa metličky je použita ve šlehačích mléka IKEA na dva AA články.

Hadičku bych nevzdával. Zkusil bych najít jinou. Co od pohledu a pohmatu nějaké kroucení vydrží.
Zejména když hřídele jsou téměř souosé, a jejich konce od sebe ne dál než 5 až 10 mm.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spojení hřídelí 2mm a 2,5mm
PříspěvekNapsal: pát 24.04.2020 14:49 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 7.12.2019
Příspěvky: 30
guchar píše:
Nevím zda existují různé druhy silikonu. Silikon tak jak jej znám je dost měkký a mechanicky málo odolný.
Je tedy možné, že některé hadičky prodávané s označením silikon jsou silikonové a druhé z jiného materiálu

Silnostěnné vyhovující hadičky - trubičky (průhledné/průsvitné) mi přijdou jako PET (poly(ethylen tereftalát))
Hlavně ta co pro spojení motor - osa metličky je použita ve šlehačích mléka IKEA na dva AA články.

Hadičku bych nevzdával. Zkusil bych najít jinou. Co od pohledu a pohmatu nějaké kroucení vydrží.
Zejména když hřídele jsou téměř souosé, a jejich konce od sebe ne dál než 5 až 10 mm.


Silikon určitě existuje v různém provedení. Není to jeden konkrétní materiál, ale obecnější pojem (jako plast). Podrobně nemám chemii silikonů prostudovanou, ale jde o to, že tam je nějaká základní vazba a stavební jednotka, z čehož lze vytvořit různé polymery (a ty logicky budou mít různé vlastnosti, nejen mechanické). Však kromě tuhých silikonů existují i silikonové oleje apod. Vůbec bych se tedy nedivil, že některé silikonové výrobky budou měkké a mechanicky nic moc, zatímco jiné naopak. Osobně jsem se setkal s obojím.

Což ovšem na věci nic nemění a v doporučení se shodneme. Pokud tazateli nevyhoví žádná dostupná silikonová hadička, ať klidně zkusí i z jiného materiálu (plastovou), jak radíš ty i jiní.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spojení hřídelí 2mm a 2,5mm
PříspěvekNapsal: pát 24.04.2020 17:01 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7404
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Po návštěvě těchto stránek bych se snažil zkusit
Jednovrstvé hadice a trubky //802801 2=vnitřní 4=vnější 4 x 1=značení 4,9=MPa 15=g/m 25=mm r ohyb
https://www.konekt-hadice.cz/PA-trubicka-rovna-d890.htm#detail-anchor-description

http://www.konekt-hk.cz/pa-polyamidove-hadicky-575/

https://www.technicke-soucasti.cz/hadice-a-prislusenstvi/prumyslove-hadice/tlakovy-vzduch/pa-hadice-na-vzduch-a-paliva/hadicka-pa6-4-2-mm-cira.html

problém bude jak sehnat malé množství


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spojení hřídelí 2mm a 2,5mm
PříspěvekNapsal: ned 26.04.2020 9:11 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 2.11.2017
Příspěvky: 189
Ty o kterých jsem psal, jsou k dostání tady a mám ověřené na svých výtvorech, že dobře fungují:
https://kutil-florenc.cz/guma-guma-hadicky-c1732.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spojení hřídelí 2mm a 2,5mm
PříspěvekNapsal: úte 28.04.2020 17:43 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 28.12.2019
Příspěvky: 17
Bydliště: Praha
Dobrý den, tak jsem dneska byl koupit tuto hadičku se silnější stěnou a myslím, že už to bude finální řešení.
https://www.peckamodel.cz/85913066-pali ... -za-1-metr
Děkuji všem za pomoc. :D

p.s. na menší hřídel motoru jsem navlékl hadičku předchozí, aby to neprokluzovalo.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 37 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz