Reklama

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 76 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Cox .049 zhaviaci prud
PříspěvekNapsal: pát 19.06.2020 8:38 
Mazák
Mazák

Obrázky: 8
Velmistře, vůbec netušíš, kdo je MPml, jaké má znalosti a zkušenosti, to samé je možné říct o VTjr, a najdou se zde další (např veka1, jyrry...). Až budeš mít aspoň polovinu vědomostí, jako tito "učni", přijď.
Ke žhavení používám ten zatracovaný powerpanel, byť vím, že není ideální. Zatím vcelku ke spokojenosti. V počátcích jsem měl 6V aku Pb se srážecím odporem, tam jsem spálil nejvíc svíček. Až jednou nebudu mít nic lepšího na práci, možná se pustím do stavby stabilizace pro žhavení, návodů se dá najít dost.

Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: pát 19.06.2020 12:07 
Mazák
Mazák

guchar píše:
@macil Nevím zda půjde o většinu případů, avšak v textu k žhavítko Voráček (Rosta2 - 15.06.2020 9:25)
Zmíněno: Svíčka Modela, odběr studené vlákno 1.2 A, nažhavené 0.8 A Patrně 1.5 V, a malý úbytek na přívodech
nastavuje se (s připojenou svíčkou) vzduchovou mezerou tlumivky TL.
Otázkou je na kolik nastavit (pomocí R6 0.1 Ω) velikost zkratového proudu. Např. lze nastavit cca Izkrat = 1.8 A
Za takových podmínek pak proud do 2 A stačí.

Ten zkratový proud bývá rozumné nastavit tak nějak (třeba) cca 1A NAD maximální proud, co bude odebírat ta nejstudenější svíčka v ulitém stavu, co hodlám používat.
Takže když budu používat pouze hlavy do https://www.mh-aerotools.de/airfoils/im ... _010_1.jpg, tak třeba 2A.
Když bude chtít používat svíčky s vláknem z drátu 0.25, tak třeba těch 5A může být i málo.
Modeláckou svíčku můžu změřit, ale že by brala pouze 0.8A se mi zdá divné.

PříspěvekNapsal: pát 19.06.2020 12:09 
Mazák
Mazák

DAF píše:
Velmistře, vůbec netušíš, kdo je MPml, jaké má znalosti a zkušenosti, to samé je možné říct o VTjr, a najdou se zde další (např veka1, jyrry...). Až budeš mít aspoň polovinu vědomostí, jako tito "učni", přijď.
Ke žhavení používám ten zatracovaný powerpanel, byť vím, že není ideální. Zatím vcelku ke spokojenosti. V počátcích jsem měl 6V aku Pb se srážecím odporem, tam jsem spálil nejvíc svíček. Až jednou nebudu mít nic lepšího na práci, možná se pustím do stavby stabilizace pro žhavení, návodů se dá najít dost.

Ty powerpanely jsou různé - některé (ty staré) co běhaly na nízkém kmitočtu (normálně slyšitelné spektrum) vůbec nebyly špatné - nastavené napětí držely docela dobře.

PříspěvekNapsal: pát 19.06.2020 15:33 
Mazák
Mazák

Co máš na mysli pod pojmem "starý"? Ten můj - viz foto, má víc jak deset let, ale asi míň než 15. Už si nepamatuju, kdy jsem ho kupoval. Při žhavení opravdu bzučí, podle toho i okamžitě, bez nutného pohledu, poznám, když se svíčka spálí.

Přílohy:
20200619_151736.jpg
20200619_151736.jpg
[ 98.14 KiB | Zobrazeno 698 krát ]

PříspěvekNapsal: pát 19.06.2020 18:25 
Mazák
Mazák

dej na něj samotnou hlavu, nastav rozumně proud (pro jistotu spíš níž - ale vlákno musí být vidět) a pak do té hlavy kápni palivo. Napětí zůstane, proud vyleze (měřák ukáže víc, kmitočet se změní). Až se to palivo částečně odpaří (prská, ale začíná zase svítit), tak lehce fouknout pusou - svíčka se rozsvítí, proud musí slézt, napětí opět zůstane.
Pokud se chová takto, tak to je s tím "klasickým" vnitřkem - někde bych tu asi našel ještě z doby před 89 - tehdy prodávaný pod Tower Hobbies (to ho ještě vlastnil Bruce Holecek - žádný Hobbico) a ten se takto chová.
Výhodou u něj je i to, že se mění to bzučení - takže pokud není člověk hluchý, tak nemusí furt koukat na ten měřák.

PříspěvekNapsal: pát 19.06.2020 18:35 
Mazák
Mazák

ještě dost odbočím - řada současných mladších modelářů jistě zná (slyšeli) o Tower Hobbies (první a na této planetě nejúspěšnější zásilkový obchod, který fungoval už v době, kdy všem ostatním se o nějaké zásilce ani nezdálo), ale nejspíš netuší, kdo ho v 72 roce vlastně založil a pod kým to tak dobře fungovalo.
https://ise.illinois.edu/newsroom/artic ... dobrovolny
https://ise.illinois.edu/newsroom/artic ... dobrovolny

PříspěvekNapsal: pát 19.06.2020 20:07 
Mazák
Mazák

Teď, vzhledem k počasí, jsem se ven nedostal, takže budu lovit z paměti. Při zvyšování proudu kolečkem se frekvence mění, zvyšuje. Až budu mít chvíli, zkusím ten test, a pokud to nebude (z důvodu vyšší moci, manželky, nebo jiného přírodního úkazu) trvat extrémně dlouho, napíšu výsledek.

PříspěvekNapsal: pát 19.06.2020 21:34 
Mazák
Mazák

Obrázky: 1
Pokud to někoho ještě zajímá. Něco málo k pajšlu - Tower Hobbies Deluxe Power Panel
http://www.airplanesandrockets.com/supplies/Tower-Hobbies-Deluxe-Power-Panel.htm
BTW více různých provedení (i nějaké "kopie") hlavní rozdíl A-měřidlo: vlevo nebo vpravo

Budič pro výkonový tranzistor pouzdro TO-220 Al chladič, Druhý chladič na panelu je pro MIC 540 Schottky Diode
HITACHI HA17555 Series - Pulse Width Modulator - DATASHEET 1 / 10
https://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/81908/HITACHI/HA17555.html
MIC 540 Schottky Diode
https://www.indiamart.com/proddetail/mic-540-schottky-diode-20559942588.html

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pon 22.06.2020 8:55 
Mazák
Mazák

Ještě jednou na dané téma. Během (mnoha) let jsem žhavil různě a vyrobila vyzkoušel k tomu účelu ledacos. Dnes (to se již opakuji) používám levně koupený měnič, který splňuje všechny požadavky, které tady byla vysloveny. Doplnil jsem ho dvojitým displejem (ukazuje současně napětí i proud). K manipulaci jsem to vestavěl do plastové krabičky společně s palivovým čerpadlem. Ne do panelu v bedně, ale do krabičky proto, že mi to umožňuje použít kratší kablík ke žhavení a ktratší hadičky k tankování.

Přílohy:
Měnič.png
Měnič.png [ 33.82 KiB | Zobrazeno 575 krát ]
IMG_9994.JPG
IMG_9994.JPG
[ 55.19 KiB | Zobrazeno 575 krát ]

PříspěvekNapsal: pon 22.06.2020 9:59 
Mazák
Mazák

JardaRůžička píše:
Ještě jednou na dané téma. Během (mnoha) let jsem žhavil různě a vyrobila vyzkoušel k tomu účelu ledacos. Dnes (to se již opakuji) používám levně koupený měnič, který splňuje všechny požadavky, které tady byla vysloveny. Doplnil jsem ho dvojitým displejem (ukazuje současně napětí i proud). K manipulaci jsem to vestavěl do plastové krabičky společně s palivovým čerpadlem. Ne do panelu v bedně, ale do krabičky proto, že mi to umožňuje použít kratší kablík ke žhavení a ktratší hadičky k tankování.

On chce použít jako zdroj napětí LiPol dvojčlánek - tím je podle mě napětí jasné.
Ten XL4016 v tom, co jsi nalinkoval, má povolené minimální napětí na vstupu 8V - myslíš si, že to opravdu bude na ty dvě LiPol spolehlivě fungovat?
Druhá věc je že výstup je regulovatelný až od 1.25V - níž to jednoduše nejde (viz datasheet)
Nereju - pouze se ptám - protože nějaký ty XL moduly jsem se taky pokoušel na něco jiného použít a jak se chovají do zkratu a pod těma 8V, mám poměrně jasnou představu.
http://www.xlsemi.com/datasheet/XL4016%20datasheet.pdf

PříspěvekNapsal: pon 22.06.2020 19:03 
Nováček serveru
Nováček serveru

Pozerám, že to tu stále žije. Objednal som tento modul https://www.aliexpress.com/item/3281690 ... RL4Cf&mp=1 Doporučuje ho Jardaružička má Jmax 8A vstup 4 - 40V výstup 1,25 - 36V aj pri použití dvojčlánku lipol by to mohlo chodiť / K dispozícii mám aj trojčlánky / Som vďačný za každý príspevok. Môj uzáver z diskuzie je : NA ŽHAVENIE POUŽIVAŤ VÝLUČNE STABILIZOVANÉ NAPATIE z dostatočne výkonného zdroja. Toto je v príspevkoch presvedčivo zdôvodnené - odpor vlákna je závislý od jeho teploty. Ešte by ma zaujímalo, či je pripojenie žhavenia časovo niečim limitované, či môže dôjsť k prepáleniu vlákna pri dlhšom neúspešnom štartovaní. Zdravím Vás a ďakujem.

PříspěvekNapsal: pon 22.06.2020 19:23 
Mazák
Mazák

uran píše:
Pozerám, že to tu stále žije. Objednal som tento modul https://www.aliexpress.com/item/3281690 ... RL4Cf&mp=1 Doporučuje ho Jardaružička má Jmax 8A vstup 4 - 40V výstup 1,25 - 36V aj pri použití dvojčlánku lipol by to mohlo chodiť / K dispozícii mám aj trojčlánky / Som vďačný za každý príspevok. Môj uzáver z diskuzie je : NA ŽHAVENIE POUŽIVAŤ VÝLUČNE STABILIZOVANÉ NAPATIE z dostatočne výkonného zdroja. Toto je v príspevkoch presvedčivo zdôvodnené - odpor vlákna je závislý od jeho teploty. Ešte by ma zaujímalo, či je pripojenie žhavenia časovo niečim limitované, či môže dôjsť k prepáleniu vlákna pri dlhšom neúspešnom štartovaní. Zdravím Vás a ďakujem.

Pokud ten zdroj funguje jak má, a je napětí správné, tak tu hlavu můžeš žhavit klidně hodinu (samozřejmě NE za běhu) a nic se nestane.
Pokud fungovat nebude, tak životnost té hlavy bude v horizontu vteřin až jednoho letu (typické poškození hlavy nebo svíčky vzniká tím, že zdroj nedrží napětí a po naskočení motoru, kdy se vlákno začne navíc ohřívat teplem z motoru, tak to "topí" furt stejně, se vlákno ohřeje tak, že se zdeformuje a pak při dalším nažhavení - při dalším startu shoří).
Nic složitého.

PříspěvekNapsal: pon 22.06.2020 20:52 
Moderátor serveru
Moderátor serveru

Obrázky: 0
Fakt nechápu jak jsem ty COXe 0,8ccm před cca 30-ti roky mohl vůbec provozovat bez X-stránkové diskuze.
Asi jsem měl štěstí že jsem se neměl kde zeptat, a prostě jsem je používal :?
Žhavítko s jedním NiCd článkem (myslím 4000mAh). Proud tam asi tekl, skoro pokaždé se mi podařilo nastartovat.

Obrázek
Obrázek

PříspěvekNapsal: úte 23.06.2020 7:17 
Mazák
Mazák

jyrry píše:
Fakt nechápu jak jsem ty COXe 0,8ccm před cca 30-ti roky mohl vůbec provozovat bez X-stránkové diskuze.
Asi jsem měl štěstí že jsem se neměl kde zeptat, a prostě jsem je používal :?

asi tak - jednočlánek NiCd nebo NiMh (nebo i suchá baterka - jako v tom USA), kus drátu (správně dlouhý), no rocket science.
---------
důvod triviální - nebyl ynternet, uživatel si přečetl návod od motoru.
---------
rok 2021
žhavicí modul řízený PC s Intel Core i9-10900K, v cloudu, s BT, WiFi, mail, webserver, dotykový UHD 8K display, terabytová sǐťovka, půlroční diskuze na netu.
pro výrobce hlav a svíček konečně začnou pravé žně :lol:

PříspěvekNapsal: úte 23.06.2020 7:53 
Mazák
Mazák

MPml píše:
...asi tak - jednočlánek NiCd nebo NiMh (nebo i suchá baterka - jako v tom USA), kus drátu (správně dlouhý), no rocket science.
---------
důvod triviální - nebyl ynternet, uživatel si přečetl návod od motoru.
---------
rok 2021
žhavicí modul řízený PC s Intel Core i9-10900K, v cloudu, s BT, WiFi, mail, webserver, dotykový UHD 8K display, terabytová sǐťovka, půlroční diskuze na netu.
pro výrobce hlav a svíček konečně začnou pravé žně
:lol:

...bo pokrok nezastaviš :lol:

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 76 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další