Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Dosah RC soupravy.
PříspěvekNapsal: ned 14.05.2006 18:47 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2005
Příspěvky: 35
Zdravíčko.
Dokázal by mi někdo vysvětlit jak je to s dosahem RC soupravy? Dosud jsem si myslel, že důležitý je dosah vysílače a přijímač je jen pasivní člen, který přijímá vysílaný signál a když se dostane mimo vzdálenost na kterou vysílá vysílač, tak letadlo uletí. Když jsem se ale rozhlížel po přijímačích tak jsem zjistil, že se mimo jiné liší i dosahem, takže to asi pasivní člen nebude?


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Dosah RC soupravy.
PříspěvekNapsal: ned 14.05.2006 18:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 18.7.2004
Příspěvky: 3424
Bydliště: kousek od Hradec Králové
aho píše:
Zdravíčko.
Dokázal by mi někdo vysvětlit jak je to s dosahem RC soupravy? Dosud jsem si myslel, že důležitý je dosah vysílače a přijímač je jen pasivní člen, který přijímá vysílaný signál a když se dostane mimo vzdálenost na kterou vysílá vysílač, tak letadlo uletí. Když jsem se ale rozhlížel po přijímačích tak jsem zjistil, že se mimo jiné liší i dosahem, takže to asi pasivní člen nebude?


Každý příjmač mlže mít jinou citlivost. Tomu citlivějšímu může stačit slabší signál (větší vzdálenost modelu od vysílače).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 14.05.2006 18:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.4.2006
Příspěvky: 3536
Bydliště: Velke Prilepy - Praha Zapad
Svym laickym pohledem bych rekl, ze cim dale od vysilace prijimac je, tim slabsi dostava signal. Takze dosah prijimace bych chapal jako schopnost prijimace zpracovat slaby signal. Vyrobci zrejme vychazeji z predpokladu, ze vsechny vysilace vysilaji zhruba stejnou silou signalu...

Alespon tak si to predstavuji, ale je to vylozene jen amaterska predstava.


Naposledy upravil Vzduchoplavec dne úte 16.05.2006 11:34, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Jak velký dosah...
PříspěvekNapsal: ned 14.05.2006 22:20 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 5.5.2003
Příspěvky: 38
Bydliště: Mělník
Totiž, ono je to asi tak: to co modeláři používají za rezonanční obvody na výstupu vysílače a na vstupu přijímače jsou jen parodie na dané téma. Jedna věc je výstupní výkon vysílače, který lze změřit velice přesně na výstupu, ale to co vyzáří anténa podivné délky s neexistující protiváhou a to co přijme přijímač s jistou (pro jistotu nikde neuvedenou) citlivostí, zkrátka to prapodivné napětí na konci toho drátku, jenž je veden kdoví kudy kolem vedení k servům... to už je duchařina nejduchovatější a tam bych se snad popisováním technických parametrů vůbec nezabýval. Což naštěstí většina výrobců této elektroniky dělá (a to je dobře). V praxi je asi nejlepší dát na zkušenosti uživatelů, jak který přijímač je citlivý a odolný vůči zahlcení jinou frekvencí a u vysílače vůbec nic neřešit a vybírat si ho podle funkcí a jak padne do ruky. Abych ale odpověděl. Přijímač je opravdu "pasivní". Jak daleko od vysílače dokáže zpracovat signál záleží jednak na vysílači (poloze antény, jejím naladění, zastínění, zisku atd., samozřejmě na vf výkonu) ale to nechme být; a pak na citlivosti přijímače, tzn. (jednoduše a stručně řečeno) na jaké minimální napětí signálu (a při jaké úrovni vůči šumu) je ještě schopen pracovat. To je dáno vstupními obvody, šumem zesilovače, selektivitou a zase jednoduše: jak se to povedlo. Je to jako s rádiem v autě. Může kdokoli tvrdit, že citlivost přijímače je xy voltů, ale každé bude hrát jinak. Tohle celé je na samostatný článek (jistě už takových bylo napsáno (pro modeláře) spousta. Jen chci říct: dejte v modelu anténu mimo jakékoli vedení k servům nebo k baterii a žádné uzly a záhyby a potom si ještě sami odpovězme na otázku, kterou vám na kopci kladou lidé, jenž si neuvědomují vlastní možnosti a starají se nejprve o možnosti techniky: "jaký to má dosah?" Co jim odpovíte? Že jste to nikdy neřešili, protože celý život létate s tak "malými" letadly, které nejpozděj po 300 metrech stejně nejsou vidět a radio funguje s jistotou mnohem dál, když to na tu dálku všechno vždycky bezchybně fungovalo. P.S.: ono to musí bezchybně fungovat a tudíž být rozumně nadimenzované, protože poloha "antény" (toho kousku takového drátu co leze z té malé krabičky) je v modelu během letu vůči polarizaci vysílaného signálu naprosto chaotická. Takže nyní závěrem k hlavnímu se doberem: jede Ferda na kole a neuletí, protože tak daleko s letadlem nelítám. A jestlli někdo z vás ano, tak si udělejte pořádnou protiváhu na vysílači, zodpovědně nalaďte anténu a to samé udělejte v přijímači :-) (snad tu nerozpoutám nějakou šílenou diskusi na to to téma... )


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dosah RC soupravy.
PříspěvekNapsal: pon 15.05.2006 11:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.7.2005
Příspěvky: 19102
aho píše:
Zdravíčko.
Dokázal by mi někdo vysvětlit jak je to s dosahem RC soupravy? Dosud jsem si myslel, že důležitý je dosah vysílače a přijímač je jen pasivní člen, který přijímá vysílaný signál a když se dostane mimo vzdálenost na kterou vysílá vysílač, tak letadlo uletí. Když jsem se ale rozhlížel po přijímačích tak jsem zjistil, že se mimo jiné liší i dosahem, takže to asi pasivní člen nebude?
Některé přijímače jsou pověstné mizerným "dosahem" a stojí za -píp- :lol: :lol: (osobně bych je nedal ani do malého houboletu) 8)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dosah RC soupravy.
PříspěvekNapsal: úte 16.05.2006 9:50 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2005
Příspěvky: 23
aho píše:
Zdravíčko.
Dokázal by mi někdo vysvětlit jak je to s dosahem RC soupravy? Dosud jsem si myslel, že důležitý je dosah vysílače a přijímač je jen pasivní člen, který přijímá vysílaný signál a když se dostane mimo vzdálenost na kterou vysílá vysílač, tak letadlo uletí. Když jsem se ale rozhlížel po přijímačích tak jsem zjistil, že se mimo jiné liší i dosahem, takže to asi pasivní člen nebude?


Vysílač vysílá do nekonečna, ovšem v nekonečnu je jeho signál nekonečně utlumen prostředím. Záleží na příjímači jakou úroveň signálu dokáže ještě zpracovat.

Dosah určuje celá soustava vysílač přijímač (vysílací výkon, směrové charakteristiky, prostředí, přijímací anténa, přijímací obvody, zpracovavající obvody)

Navíc přijímač není pasivní, je aktivní a to hodně. Přijímač jen nevysílá. Pasivní je krystalka ;-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dosah RC soupravy.
PříspěvekNapsal: stř 20.12.2017 11:09 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 23.11.2017
Příspěvky: 3
No tak dejme tomu že vysílač a přijímač mají dobrý dosah. Když na letadlo dám 600mw 40Ch FPV vysílač, jaký bude mít dosah Hitec optic 5 s přijímačem minima 6S..?? (metry...? Km...?) Dokáže mě někdo odpovědět,,??


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dosah RC soupravy.
PříspěvekNapsal: stř 20.12.2017 11:28 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.2.2014
Příspěvky: 1870
Bydliště: Blatnica, SR
Tvojej predstave z prvého príspevku sa trošku približujú systémy 35 a 40 MHz, kde sú prijímače určité pasívne členy, ktoré signál iba prijímajú a ak ho stratia, už model priamo neovládaš.
Aj tieto prijímače majú "väčšinou" ale tzv. failsafe, kde pri výpadku signálu si navolíš, čo má prijímač vysielať do jednotlivých kanálov. Napríklad poslednú pozíciu serv, prednastavená iná pozícia - núdzové krúženie, vypnúť motor a podobne.
Systém 2,4 GHz je obojsmerný systém, teda prijímač zároveň aj vysiela určitú spätnú väzbu. V tomto prípade vysielač dokáže zistiť, že model sa už približuje k hraničnej vzdialenosti, teda dokáže vopred upozorniť, že už nemáš letieť ďalej. A telemetrický prijímač dokáže v závislosti od použitých čidiel, posielať do vysielača aj určité údaje, napr. výšku, napätie, teplotu, otáčky, prúd...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dosah RC soupravy.
PříspěvekNapsal: stř 20.12.2017 11:31 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
automet píše:
Systém 2,4 GHz je obojsmerný systém, teda prijímač zároveň aj vysiela určitú spätnú väzbu. V tomto prípade vysielač dokáže zistiť, že model sa už približuje k hraničnej vzdialenosti, teda dokáže vopred upozorniť, že už nemáš letieť ďalej. A telemetrický prijímač dokáže v závislosti od použitých čidiel, posielať do vysielača aj určité údaje, napr. výšku, napätie, teplotu, otáčky, prúd...


Toto není pravda. Platí to jen pro rádia s telemetrií.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dosah RC soupravy.
PříspěvekNapsal: stř 20.12.2017 11:32 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.2.2014
Příspěvky: 1870
Bydliště: Blatnica, SR
áno, zabudol som podotknúť, tak ako všetci automaticky písali iba o 2,4 GHz systémoch...
Oprava - asi som videl, čo nebolo napísané, no nič :lol: :lol:
Mal som pocit že na 35 MHz sa už zabudlo, lebo ten jeho prvý príspevok je v podstate pravdivý.
Akurát, že dôležitá je citlivosť prijímača, vysielací výkon je väčšinou upravený smernicami, teda "skoro rovnaký".


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dosah RC soupravy.
PříspěvekNapsal: stř 20.12.2017 12:24 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
automet píše:
áno, zabudol som podotknúť, tak ako všetci automaticky písali iba o 2,4 GHz systémoch...
Oprava - asi som videl, čo nebolo napísané, no nič :lol: :lol:
Mal som pocit že na 35 MHz sa už zabudlo, lebo ten jeho prvý príspevok je v podstate pravdivý.
Akurát, že dôležitá je citlivosť prijímača, vysielací výkon je väčšinou upravený smernicami, teda "skoro rovnaký".


Znovu: To že je rádio na 2,4GHz zdaleka neznamená, že přenos je obousměrný. O to tady jde.

Naopak, ty nejspolehlivější systémy jsou jen jednosměrné. Právě proto, že nepálí kyslík na vedlejších věcech, ale věnují se jen tomu hlavnímu a jedinému - přenos informace do modelu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dosah RC soupravy.
PříspěvekNapsal: stř 20.12.2017 14:57 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.2.2014
Příspěvky: 1870
Bydliště: Blatnica, SR
No veď však si ma nepochopil.
Samozrejme, že rádia bez telemetrie majú jednosmerný prenos. Len som zabudol, že v dnešnej dobe ešte také existujú :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dosah RC soupravy.
PříspěvekNapsal: stř 20.12.2017 15:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9091
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
V každém případě dosah je ovlivněn mnoha faktory, a je jedno, zda jde o technologii mega či gigahertzovou. Obecně by měl být větší, než na jakou vzdálenost mohu bezpečně model ovládat, tedy vidět jeho pozici a rozpoznat kam směřuje. Větší dosadit, než tato hranice, je důležitý, pokud má model snahu ulétnout a já se ho budu snažit, byť za touto bezpečnou hranicí, snažit přimět, aby se vrátil.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dosah RC soupravy.
PříspěvekNapsal: stř 20.12.2017 16:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Když jsem osazoval do Hiteca 2,4GHz modul Jeti, tak jsem potom zkoušel dosah na zemi. Protože má telemetrii, tak jsem dal zobrazit intenzitu signálu na A1 a A2. Výpis je 0-10 pro obě antény. Potom jsem šel s vysílačem asi 300 m daleko a stále jsem měl na obou anténách 4-5 pokud mezi přijímačem a vysílačem nic nebylo. Stačilo se ale otočit a jít dál a svým tělem stínít přímou dráhu signálu a hned to spadlo na 1-2. Na vzdálenost cca 400 m jsem ještě vyzkoušel různě naklápět anténu, do stran, nahoru a různý kombinace stran a úhlů. Signál lítal od 3 do 0. Nejmenší dosah byl s anténou vodorovně ukazující na přijímač. Největší byl v mým případě anténa vodorovně doleva. Kámoš natáčel model stojící na zemi o 90 a 180 st. a to kupodivu skoro žádnej vliv nemělo, změna maximálně o 1.
U MHz rádií je taky nejmenší dosah pokud prut antény ukazuje na model. Představ si, že prut (což je vlastně i pendrek na GHz rádiu) anténa vyzařuje největší signál ve tvaru stěn trychtýře (na plnění flašek), kterýho bys měl výtokovou částí nasazenej na anténě. Pozor, nevyzařuje obsah toho trychtýře ale opravdu jenom jeho "tlustý stěny".


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dosah RC soupravy.
PříspěvekNapsal: stř 20.12.2017 16:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1973
Bydliště: Vysočina, ČR
Celeron píše:
...nevyzařuje obsah toho trychtýře ale opravdu jenom jeho "tlustý stěny".
Možná by bylo lepší podívat se na - vyzařovací diagram prutové antény. Obrázků je na netu dost. :)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz