Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: 3PD akro - dotazy ke stavbě
PříspěvekNapsal: ned 26.02.2017 17:16 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 26.9.2015
Příspěvky: 100
Bydliště: Praha, Zlín
Ahoj,

jsem začátečník a 3PD akro je moje první stavba. Aktuálně jsem ve fázi kdy mám hotová a potažená křídla, směrovku, výškovku. Zkompletovaný trup.

Právě se chystám na uchycení podvozku a proto bych se rád zeptal, zda naznačené řešení na fotografii bude vhodné. Jedná se o bukový špalík, který bude epoxidem zalepen do přepážky. Do špalíku bude přišroubován podvozek. Pro roznesení případného nárazu při přistání bych přidal ještě stojiny.
Příloha:
IMG_20170226_164413.jpg
IMG_20170226_164413.jpg
[ 42.62 KiB | Zobrazeno 3804 krát ]


Podvozek je umístěn před náběžnou hranou křídla, dozadu přijde ostruha s kolečkem.

Celkový pohled.
Příloha:
IMG_20170211_233442.jpg
IMG_20170211_233442.jpg
[ 43.24 KiB | Zobrazeno 3804 krát ]



Předem velmi děkuji za případnou radu,
A.

_________________
Phoenix 2000, AXN floater, Kingkong 6
Taranis Q X7


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: 3PD akro - dotazy ke stavbě
PříspěvekNapsal: ned 26.02.2017 18:19 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
na jakem letisti letas ? Pokud nemas drahu nebo hodne kvalitne udrzovane travnate letiste tak bych se zamyslel nad moznosti provozu bez podvozku a pouziti sklopky.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3PD akro - dotazy ke stavbě
PříspěvekNapsal: ned 26.02.2017 18:24 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 26.9.2015
Příspěvky: 100
Bydliště: Praha, Zlín
no, právěže nelétám na letišti. Plánuju létat na louce, proto mám i koupené velké kolečka, spíš kolesa - 75mm v průměru.
Sklopka by tomu hrozivě neslušela mám pocit.

Jasně, jsem si vědom toho, že to můžu vylomit a orat vrtulí, pravděpodobně se to i stane. Třeba do té doby než to dostavím vyzkoumám příznivější plochu na lítání.

_________________
Phoenix 2000, AXN floater, Kingkong 6
Taranis Q X7


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3PD akro - dotazy ke stavbě
PříspěvekNapsal: ned 26.02.2017 18:34 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
dubový špalík není ideál .
Snadno se štípe, je těžký.
stojina pevnostně moc nepomůže - jenom trochu.
Použil bych 3mm překližku vylehčenou otvory a o větší ploše než je ten špalík .
Protože už to máš hotové, asi bych to teď už neřešil a pokud se to časem vylomí , předělal bych to tou překližkou .
Až to budeš šroubovat, předvrtej díry, ať se to neštípne hned .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3PD akro - dotazy ke stavbě
PříspěvekNapsal: ned 26.02.2017 18:37 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 26.9.2015
Příspěvky: 100
Bydliště: Praha, Zlín
Díky za rady. Bukový špalík je tip z jiné modelářské diskuze, zkusím to první s ním. Takže stojiny úplně vynechat? Není to tam přilepené, pouze nasazené, je to natěstno, takže to drží samo. Předvrtání je samozřejmé.

_________________
Phoenix 2000, AXN floater, Kingkong 6
Taranis Q X7


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3PD akro - dotazy ke stavbě
PříspěvekNapsal: ned 26.02.2017 18:50 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
ty dřevěný lišty po obvodě modelu se po nárazu nezlomí .Nejspíš povolí lepidlo , případně se odštípne ta lišta povrchem.
Normální přistání to přežije a tvrdý je lepší , když se to vylomí, než aby to poškodilo trup .
A vteřiňákem to na letišti zalepíš snadno a rychle .
Já bych je tam nedával .
Uvidíš při provozu.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3PD akro - dotazy ke stavbě
PříspěvekNapsal: ned 26.02.2017 18:52 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 26.9.2015
Příspěvky: 100
Bydliště: Praha, Zlín
Tak děkuju za rady, zkusím to jen na špalík vlepený do přepážky.

_________________
Phoenix 2000, AXN floater, Kingkong 6
Taranis Q X7


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3PD akro - dotazy ke stavbě
PříspěvekNapsal: stř 01.03.2017 18:35 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 26.9.2015
Příspěvky: 100
Bydliště: Praha, Zlín
Základem je postavit se na vlastní nohy!
Příloha:
IMG_20170301_181705.jpg
IMG_20170301_181705.jpg
[ 65.09 KiB | Zobrazeno 3241 krát ]



Tímto děkuji za všechny rady, zalepil jsem špalík, podvozek přišrouboval na tři vruty. Uvidíme jaká bude životnost. Provedl jsem nějaké simulované testy a zdá se, že to drží.

Rád bych ale požádal o další radu.
Jako ostruhu jsem zakoupil toto -
Příloha:
pel_2ra1078_0.jpg
pel_2ra1078_0.jpg
[ 49.74 KiB | Zobrazeno 3241 krát ]


Teď řeším dilema, zda udělat ostruhu řiditelnou nebo neřiditelnou.
Přikláním se k ostruze řiditelné, nemám k tomu žádný praktický důvod, ale líbí se mi to, přijde mi to jako machrovinka a trochu výzva, alespoň pro někoho s mýma zkušenostma:)

Mám to namyšleno tak, že bych ten plastový bílý držák zalepil do trupu ze spodní strany jak patří a příslušným ohnutím v pravém úhlu na ocelovém drátě bych vytvořil páku, která by se zalepila do směrovky ve vodorovné pozici, prostě do její spodní hrany. Co se týká rázů na směrovku od kola, tomu by měl zabránit ten kovový kroužek za ohybem drátu.

Čeho se ale bojím je přenášení síly a rázů přes směrovku a táhlo do serva.

Další můj dotaz souvisí s tím, že začínám přemýšlet nad rozmístěním elektroniky. Motor, baterie, serva jsou daná, ale co mi vrtá hlavou je regulátor. Logika věci velí, aby byl přímo za motorovou přepážkou, tak aby k motoru nevedly dlouhé dráty. Můj problém je ten, že si nejsem úplně jist, jestli ho tam narvu a vzhledem ke konstrukci, kdy se v této části přepážky nachází tyčky pro uchycení křídla přes náběžku a také je v této části uchycen podvozek, trochu se o regulátor bojím.
Líbilo by se mi jej umístit do kabiny, ale to znamená prodloužit kabely přibližně 10-15 cm. Při použití odpovídajícího vodiče je možné to takto řešit? Ideálně si vytvořit propojky s bullet konektory na obou koncích a jednotlivé kabely tak "nadstavit"?

Omlouvám se za své dotazy, které zkušeným nejspíše přijdou úsměvné až hloupé, ale pro mne to jsou všechno nové věci a když už jsem u té stavby vytavil tolik hodin, rád bych to měl správně a něco se i naučil pro příští stavby.

Mimochodem, obdivuji pracovní nasazení některých zdejších matadorů, já už se s tímhle patlám několik měsíců :)

_________________
Phoenix 2000, AXN floater, Kingkong 6
Taranis Q X7


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3PD akro - dotazy ke stavbě
PříspěvekNapsal: stř 01.03.2017 19:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2006
Příspěvky: 549
Bydliště: Praha 8
Ahoj, ostruhu do pohyblive casti smerovky zalepit nemuzes, drat potrebuje v teto ose "klouzat". Vice napovi foto, jak to mam ja na Piperu. Je tam ocelove ocko zalepene do smerovky, drat v nem klouze.
Příloha:
IMG_20170301_192616.jpg
IMG_20170301_192616.jpg
[ 48.13 KiB | Zobrazeno 3224 krát ]



Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3PD akro - dotazy ke stavbě
PříspěvekNapsal: stř 01.03.2017 20:15 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 26.9.2015
Příspěvky: 100
Bydliště: Praha, Zlín
Díky, to vypadá jako dobrý nápad. Budu muset vyrobit menší zkosení na které až poté nalepím podvozek, aby mi vznikla podobná mezera jako máš ty, protože bych jinak musel upravovat tvar a délku směrovky. Nemám tam takový odskok jako ty na Piperu.
Příloha:
IMG_20170301_200827.jpg
IMG_20170301_200827.jpg
[ 46.57 KiB | Zobrazeno 3202 krát ]



Ustřihla se hlava prvního šroubu, jsem za a) zvědavý jak vyšroubuju zbytek ven a za b) čím je z domácích zásob nahradím :lol:

_________________
Phoenix 2000, AXN floater, Kingkong 6
Taranis Q X7


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3PD akro - dotazy ke stavbě
PříspěvekNapsal: čtv 02.03.2017 11:03 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
než dělat něco složitějšího, vlepil bych to do směrovky . Jenom možná bych dal tenčí (pružnější drát) nejsem takhle z fota schopen posoudit.Možná že to potřeba nebude
Nicméně mám toto řešení na 40 cm i 100 cm (rozpětí) letadlech a naprosto bez problému.
ono to letadlo se na zemi dlouho nezdrží , tlak na ocase minimální a na tý páce rázy do serva ho neohrožují.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3PD akro - dotazy ke stavbě
PříspěvekNapsal: čtv 02.03.2017 20:37 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 26.9.2015
Příspěvky: 100
Bydliště: Praha, Zlín
Díky za rady, já si to zas nechám chvíli procházet hlavou a pak to nějak zpytlíkuju.

_________________
Phoenix 2000, AXN floater, Kingkong 6
Taranis Q X7


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3PD akro - dotazy ke stavbě
PříspěvekNapsal: čtv 02.03.2017 21:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2006
Příspěvky: 549
Bydliště: Praha 8
Zalepit do smerovky jde samo take, ale osa otaceni ostruhy musi byt primo v ose otaceni smerovky. Jinak se drat vuci smerovce pohybuje a vytrhne se.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3PD akro - dotazy ke stavbě
PříspěvekNapsal: úte 07.03.2017 21:28 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 26.9.2015
Příspěvky: 100
Bydliště: Praha, Zlín
Tak jsem se odhodlal, ohnul drat,slo to docela dobre. Po zkusenosti s ohybanim 2 mm oceloveho dratu jsem se toho bal.
Udelal jsem dirku do kormidla a zaavedl ohnutou cast draatu. Kormidlo se volne pohybuje a s nim i ostruha, hureeeeey!

Neni to zalepeno na misto, musim si rozmyslet postup praci kvuli potahovani trupu a tak, nicmene uz se da naraficit na vlastni nozky:-)

Aktualne jsem na vaze 570 g, chybi potah, dve serva, regl,motor, kryt kabiny a motorovy kryt. Tak kilo dvacet snad nebude uplne problem.

Příloha:
IMG_20170307_201952.jpg
IMG_20170307_201952.jpg
[ 57.41 KiB | Zobrazeno 2975 krát ]


_________________
Phoenix 2000, AXN floater, Kingkong 6
Taranis Q X7


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3PD akro - dotazy ke stavbě
PříspěvekNapsal: úte 20.06.2017 19:04 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 26.9.2015
Příspěvky: 100
Bydliště: Praha, Zlín
Ahoj a dobrý den,

3PD akro jsem trochu odložil k ledu, protože mám strach ze záletu a tak se mi asi podvědomě nechce moc do stavby. Ale už bych přeci jen rád letadlo dokončil a uvolnil pracovní stůl pro další projekty (Orca, Fieseler Storch:))

V podstatě jsem se zasekl na řešení problému uložení baterie. Podle návodu má být baterie v čumáku, viz označená část na obrázku:
Příloha:
3PDakro.jpg
3PDakro.jpg
[ 64.43 KiB | Zobrazeno 2693 krát ]


Dovnitř jsem nalepil suchý zip a na baterkách mám sucháč taky. Problém je, že otvor pro nasunutí baterie je poměrně malý. Baterie se tam tedy vejde, nicméně jak dojde ke kontaktu se suchým zipem, již se nedá zasunout, protože se to k sobě přilepí.

Myslel jsem si, že problém vyřeším tím, že prvně dovnitř vsunu kus plastu, po kterém baterii nasunu dovnitř, plast vytáhnu a baterie bude držet na místě. Opačná demontáž tak, že bych suchý zip postupně odpárával opětovným vsunutím plastu. Toto řešení se ukázalo jako funkční, ale není to úplně ideální, přijde mi, že baterie špatně na místě drží a vzhledem k tomu, že má jít o akrobata, nerad bych riskoval změnu těžiště posunutím baterie.

Proto mě napadlo řešení tu přední označenou část uříznout a udělat ji odklápěcí nebo na nějaké zajišťovací háčky. Po odklopení by baterie šla pohodlně přichytit páskem suchého zipu, který mě zatím nikdy nezklamal.
Pouze bych potřeboval vymyslet, jak vyřešit přichycení té odříznuté části. Jestli to bude stačit na neodymové magnety (tomu se mi moc nechce důvěřovat) nebo mi doporučíte nějaký malý háček, mechinusmus na zachycení? (ideálně co koupit?)
Nebo něco úplně jiného?

Díky za rady!

_________________
Phoenix 2000, AXN floater, Kingkong 6
Taranis Q X7


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz