Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 68 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Regulátor se zahřívá
PříspěvekNapsal: pon 27.02.2017 11:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Zdravím,

přijde mi, že se mi nějak víc začal zahřívat regulátor ve Sky Surferovi. Je to nějaký 20A ESC co byl součástí ARF verze. Stačí připojit baterku (v mém případě 3S)
a nechat třeba 10 minut, kdy z té baterky je přes BEC napájený jen RX a několik 20mA LEDek k osvětlení modelu, odhaduju celkový odběr z 5 V napájení okolo 200 mA. Po těch 10 minutách je regulátor docela horký (bez zapnutého motoru a bez pohybu serv). Myslím, že to dřív nedělalo.

Je možné že se třeba někde prorazil nějaký MOSFET a neuzavírá co má být uzavřeno? Nejsem si vědom, že bych s tím dělal něco divokého. Když pohnu kniplem, tak serva normálně fungují, motor se točí, atd. Ale fakt nevím, jestli s tímto můžu letět, nebo jestli se mi to někde utaví ve vzduchu včetně věcí napájených z BEC a model spadne.

Jak moc je normální, aby se zahříval nepříliš zatížený regulátor?

Díky.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Regulátor se zahřívá
PříspěvekNapsal: pon 27.02.2017 11:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Pokud je tam lineární stabilizátor na BEC, je zahřívání úměrné rozdílu napájecího napětí a 5V BEC. Takže na 2S to hřeje málo a na 3S o dost víc, při plně nabité baterii ještě víc. Např. o 4 V x 0,25 A = 1 W. Za letu je taky regulátor většinou lépe chlazený. Ještě udělej pokus, jestli se bude hřát, když nebude v BEC vůbec nic. Taky nepíšeš nic o servech. Chtělo by to ten proud spíš změřit, než odhadovat.

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Regulátor se zahřívá
PříspěvekNapsal: pon 27.02.2017 11:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Přesně jak píše JosefSvejk, je těžké to posoudit, protože záleží na tom čemu říkáš "dost se hřeje", a při 3S může být ta ztráta na lineárním stabilizátoru až 1,52W a bez chlazení proudícím vzducem se to klidně hřát může. Ani nepíšeš pro jaký proud je ten BEC dimenzovaný. Změř ten proud z BECu, a taky celkový proud z baterky. Takhle je to jen věštění z křišťálové koule. Taky si nemyslím, že u 20A regulátoru bude ten BEC nějak výkonný, takže pověsit na něj ještě osvětlení modelu asi nebude ten nejlepší nápad.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Regulátor se zahřívá
PříspěvekNapsal: pon 27.02.2017 12:38 
Mazák
Mazák

Registrován: 22.4.2014
Příspěvky: 1114
Bydliště: ostrava-svinov
Tak éro vem ven,a začni lítat po 2minutách přistan.a uvidíš.odpoj to osvětlení.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Regulátor se zahřívá
PříspěvekNapsal: pon 27.02.2017 13:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Lark píše:
Přesně jak píše JosefSvejk, je těžké to posoudit, protože záleží na tom čemu říkáš "dost se hřeje", a při 3S může být ta ztráta na lineárním stabilizátoru až 1,52W a bez chlazení proudícím vzducem se to klidně hřát může. Ani nepíšeš pro jaký proud je ten BEC dimenzovaný. Změř ten proud z BECu, a taky celkový proud z baterky. Takhle je to jen věštění z křišťálové koule. Taky si nemyslím, že u 20A regulátoru bude ten BEC nějak výkonný, takže pověsit na něj ještě osvětlení modelu asi nebude ten nejlepší nápad.

Tak je pravda, že jsem vůbec neuvažoval, že by tam nebyl spínaný měnič napětí, ale jen lineární stabilizátor. No, možné to je. Nemám teda po ruce klešťový ampérmetr ani dostatek Deans-T konektorů, že bych si postavil měřidlo s rezistorem pro vřazení do obvodu. Ale vlastně můžu zapnout jen ten regulátor bez RX, serv a osvětlení a dívat se, jak moc se hřeje.

Co jsem se díval do nabídky různých obchodů, tak i nejlevnější 20A regulátory mívají BEC dimenzovaný na 2 A. Čili bych řekl, že to osvětlení s tím až tak moc nepohne. Jak píšu, odhaduju spotřebu na straně 5V výstupu okolo 200 mA včetně RX (bez serv v pohybu).

Nicméně proudícího vzduchu na chlazení bych uvnitř trupu moc nehledal.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Regulátor se zahřívá
PříspěvekNapsal: pon 27.02.2017 14:43 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 4.1.2017
Příspěvky: 299
Bydliště: Březnice (ZL)
Jak už ti psali jde na lineárním BEC o velikost spádu napětí na BEC. rozdíl ve ztrátách 2s a 3s je značný.zkus se podívat na udaný počet serv pro tyto dvě napětí, většinou to bývá polovina .Tipnul bych ty 2A jsou pro dvoučlanek.Pokud zakvedlam dvouma servama už je cítit že hřeje a ten stabilní odběr diod dělá svoje.

_________________
Taranis+ T2-2008, E-REVO, Diablotin,Ariane V6 slow flyer ve výstavbě.


Naposledy upravil kornutek dne pon 27.02.2017 14:58, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Regulátor se zahřívá
PříspěvekNapsal: pon 27.02.2017 14:49 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Pri dostupnosti cinskych regulovatelnych dc-dc je pohon LED diod z BECu prekonana zalezitost. Stoji par susnu ( napr. http://www.banggood.com/Mini-DC-DC-Converter-Step-Down-Module-Adjustable-Power-Supply-p-920327.html ) a da se nastavit treba na 3V.

Vazi to par gramu a v pripade problemu ti neselze rizeni

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Regulátor se zahřívá
PříspěvekNapsal: pon 27.02.2017 15:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Amper píše:
Pri dostupnosti cinskych regulovatelnych dc-dc je pohon LED diod z BECu prekonana zalezitost. Stoji par susnu ( napr. http://www.banggood.com/Mini-DC-DC-Converter-Step-Down-Module-Adjustable-Power-Supply-p-920327.html ) a da se nastavit treba na 3V.

Vazi to par gramu a v pripade problemu ti neselze rizeni

Tohle je pěkné. Proč mám osvětlení z 5V a ne z neregulovaných 3S - protože to můžu vzít ze serva v půlce křídla a nemusím tahat další kabel od trupu. Ale možná to ještě přehodnotím.

Každopádně pokud bych přecházel na vlastní výrobu 5V, tak možná bych si spíš navrhnul celou desku i s procesorem a pak už přes to dělal i další věci typu telemetrie (aspoň tlakoměr/teploměr), možná ovládání kamery, nějaké blikání světel, atd.

Já vlastně nějaký opravdový DC-DC měnič na 5V mám: http://www.dx.com/p/dc-7-24v-to-dc-5v-voltage-step-down-transformer-module-144860 - to bych mohl vyzkoušet z toho napájet všechno včetně serv. Každopádně díky za tipy - zítra zkusím jestli se regulátor hřeje bez serv a LED.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Regulátor se zahřívá
PříspěvekNapsal: pon 27.02.2017 21:13 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
YenyaKas píše:
... i nejlevnější 20A regulátory mívají BEC dimenzovaný na 2 A. ...

No jo... papír snese všechno...
Ano, jsou tam lineární stabilizátory které mají mezní hodnoty 1A i více ale to bez chlazení snesou jen krátkodobě - stačí násobilka aby sis spočítal že se ten BEC musí usmažit už při málo stovkách mA trvalého odběru zvlášť při napájení ze 3s LiPol.
Takové poctivé pouzdro TO220 uchladí max. 2W a to má chladicí křidélko. V těch levných reglech jsou pidipouzdra na malém kousku plošňáku, to neuchladí ani 1W. Dokonce tam dávají 2 lineáry v pozici souložících brouků - přímo na sobě, nožičkama připájené paralelně. Jak se asi chladí ten chudák dole...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Regulátor se zahřívá
PříspěvekNapsal: úte 28.02.2017 16:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2008
Příspěvky: 3151
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom, SK
Aký prúd znesie lineárny BEC? : http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?id= ... nearny-bec

Obrázek

_________________
Realistické RC modely - http://rcmodely.cevaro.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Regulátor se zahřívá
PříspěvekNapsal: úte 28.02.2017 18:13 
Mazák
Mazák

Registrován: 23.6.2014
Příspěvky: 875
Bydliště: Žďár n. S., ČR
YenyaKas píše:
Co jsem se díval do nabídky různých obchodů, tak i nejlevnější 20A regulátory mívají BEC dimenzovaný na 2 A. Čili bych řekl, že to osvětlení s tím až tak moc nepohne. Jak píšu, odhaduju spotřebu na straně 5V výstupu okolo 200 mA včetně RX (bez serv v pohybu)
Graf od miora mluví jasnou řečí - zapomeň na 2A (a zrovna tak na spínaný BEC v setech tohoto typu) :lol:
3S napájení znamená trvale max 300mA z BECu - a to je počítáno na 2W chlazení, což je asi iluze (viz Jyrry). Potom už osvětlení není až tak zanedbatelné :roll:

_________________
Laguna, Daidalos, MiniCorado, F3K Edge, Fox 2300, Funtic II, Dingo, F4U Corsair, Bf 109H, Skipper...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Regulátor se zahřívá
PříspěvekNapsal: úte 28.02.2017 20:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Já teda nechci rozporovat vaše grafy, musel bych se podívat, co mám v regulátoru za stabilizátor. Nicméně pokud se uvádí proud z BEC 2 A, špičkově 3 A, tak bych - možná naivně - předpokládal, že to 2 A bude trvalý proud, který BEC bude schopen poskytnout.

Zkusil jsem ještě zapojit regulátor bez těch LEDek a serv, ponechal jsem jen RX. Změřil jsem infra teploměrem, že povrchová teplota (obalu) regulátoru odpovídá pokojové, cca 23 °C. Připojil jsem baterku 3S - po pár vteřinách byla povrchová teplota cca 30 °C, po třech minutách 45 °C, po sedmi minutách okolo 60 °C a tam už se to víceméně drží (po 25 minutách 64 °C). Beru vždy výsledek funkce "max" toho infrateploměru.

Pak jsem ještě odpojil i RX, teplota se držela okolo 64 °C. Po odpojení baterky po třech minutách pokles na 42 °C.

Čili bych fakt tipoval proražený MOSFET nebo něco takového, co se projeví i bez odběru z BEC části.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Regulátor se zahřívá
PříspěvekNapsal: úte 28.02.2017 23:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Tak změř ten proud přímo z baterky. Můžeš i varianty s odpojenou zátěží BECu, a pak jenom s přijímačem bez serv, a pak včetně serv. Ta serva, i když jsou v klidu můžou mít větší odběr. Naměřené proudy sem pak napiš.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Regulátor se zahřívá
PříspěvekNapsal: stř 01.03.2017 7:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
Pri lineárnych BEC, platí jasné rozdelenie napätia na výstup 5V + úbytok cca 7V = baterka cca 12V,
A prúd pretekajúci obvodom je v každom bode rovnaký - ten sa s tým vynásobí a dostaneme výkon.
Na tom stabilizátore je to čisté teplo, a je ho teda v pomere 7/5 viac než je príkon celej elektroniky..
Tam odber LED znamená problém lebo je trvalý. Mne padal model kvoli lineárnemu BEC reglu len kvoli odberu Jeti MUI (cca 20mA), neudržal to a vypínala tepelná ochrana (Plush 18 a 25A regly).

Napadlo ma, že možno máš spínaný BEC, pre ktorý ten vzťah neplatí a sú tam len úplne iné straty pri spínaní (v tranzistore a cievke), ktoré sčasti vôbec nezávisia od prúdu odberu.
Tam čiste teoreticky nejaká degradácia kondíku, tranzistoru alebo možno rozbitá cievka (bývajú mikro..), môže spôsobiť že začne hriať a ešte pritom ako-tak stále funguje (len teoreticky...).
Zdravý spínaný maličký (3A/5Amax) BEC veľkosti poštovej známky, takmer nehreje ani pri trvalom odbere 3A, to som skúšal.
Takže nevylučujem že je možno ten regl "kaput".


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Regulátor se zahřívá
PříspěvekNapsal: stř 01.03.2017 9:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
@coro: já samozřejmě vím, jaký je rozdíl mezi lineárním stabilizátorem a měničem napětí (ostatně sám jsem si několik step-up a step-down měničů postavil). A ano, dobrý měnič napětí má účinnost nad 90 % - nezanedbatelné ztráty jsou tam jen na stejnosměrném odporu cívky a na diodě (a v případě synchronních měničů ani ta dioda není).

No ale jak píšu, hřeje se to i bez zátěže na straně BEC. Čili něco tam propouští proud i když by nemělo. Ale jak nad tím přemýšlím, tak to asi nemůže být MOSFET na straně řízení motoru, to by nejspíš musely být vadné dva MOSFETy za sebou - jeden high side a jeden low side. Je to tak? V klidu by přece mělo být všech šest MOSFETů uzavřených, ne?

Jde nějak odhadnout z ΔT a třeba povrchu ztrátový výkon, ať nemusím sestavovat nějaké měření?

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 68 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz