Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Ozubené kolo
PříspěvekNapsal: úte 28.09.2021 20:33 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3666
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
...že by se kolo vytisklo trošku větší, nasadilo, zahřálo a otiskl se do něj postupně pastorek mě taky napadlo, šlo by to?

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Ozubené kolo
PříspěvekNapsal: stř 29.09.2021 8:07 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 3.9.2016
Příspěvky: 137
Bydliště: Brno
Marku na to nedokážu reagovat ale připadá mi to jako docela složitá operace...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ozubené kolo
PříspěvekNapsal: stř 29.09.2021 13:55 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3666
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Myslel jsem, že by mohl zareagovat Jova.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ozubené kolo
PříspěvekNapsal: čtv 30.09.2021 10:05 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2009
Příspěvky: 1124
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Ozubená kola se běžně brousí, lapují, ševelingují… Všechny tyhle operace, jsou založené na odebírání materiálu. V případě tvarování zubů zatepla, by šlo spíše asi o „přesouvání“ materiálu, to znamená, že přebytečný materiál by se musel nejspíš někam vytlačit. Otázkou je kam, a čím. Podle mě by to určitě nešlo tím pastorkem, nedovedu si představit, že by při tom počtu zubů, bez vzájemně svázaného otáčení, vytvořil správnou evolventu. Ale zkusit to klidně někdo může.
Jinak, já už mám ozubeno. Až to vytisknete, dejte sem taky fotky, ať se to dá porovnat. TiroP3s pošli mi do SZ adresu, hodím ti to kolečko do obálky. Jsem strašně zvědav, jak dopadne test odvalovaného a tištěného kola na helině.
Příště budu muset na podobné testy zvolit černý POM-C ten natur se nedá rozumně nafotit. :?


Přílohy:
zuby2.jpg
zuby2.jpg
[ 43.62 KiB | Zobrazeno 7953 krát ]


_________________
EPP samokřídla
fotky: https://mapy.cz/fotografie?fotomapy&x=15&y=49&z=8&aid=861
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ozubené kolo
PříspěvekNapsal: čtv 30.09.2021 11:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
jova píše:
Jsem strašně zvědav, jak dopadne test odvalovaného a tištěného kola na helině.

Dopadne to tak, že při první akceleraci nebo deakceleraci zuby zmizej. Jak jsem psal minule, jednoperimetrový zuby takovýchto malých modulů nemají žádnou pevnost. Odzkoušeno. A stejně se tu najdou prošlapávači cestiček, který nikam nevedou. Je to marný, marný, marný....


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ozubené kolo
PříspěvekNapsal: pát 01.10.2021 9:48 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 3.9.2016
Příspěvky: 137
Bydliště: Brno
jova,
zdravím, včera jsem zkoušel jedno od prikrylm a vydrželo v bláznivým visu (moc to neumím) cca 5 min. Protože ten vrťas je tak opancéřovanej tak trvá hodně času než ho rozeberu. Pak pošlu foto. Nicméně děkuji za nabídku a do SZ posílám adresu.
Dík Karel Brno


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ozubené kolo
PříspěvekNapsal: sob 02.10.2021 9:12 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 3.9.2016
Příspěvky: 137
Bydliště: Brno
Celeron píše:
Dopadne to tak, že při první akceleraci nebo deakceleraci zuby zmizej. Jak jsem psal minule, jednoperimetrový zuby takovýchto malých modulů nemají žádnou pevnost. Odzkoušeno. A stejně se tu najdou prošlapávači cestiček, který nikam nevedou. Je to marný, marný, marný....


Zdravím Celeron,
rozumím tomu co píšeš ale je třeba si uvědomit, že já jsem naprostý amatér a nadšenec který lítá se vším možným a to jen pro zábavu a trochu adrenalinu. Žádné 3d a pod., jen to dostat do vzduchu proletět nějaký kolečka a zkusit přistát. Dál, ten vrtulník už ve svém názvu uvádí (Wltoys v912), že je to hračka. Nicméně je úžasně odolný vůči chybám pilota. Sice při pokusu porazit sousedčinu meruňku neuspěl ale stačilo narovnat podpěru ocasu. Bohužel odešlo to ozubené kolo. Já jsem objednal u Číňana ale teď jsou dlouhý dodací lhůty. Nabídl se přikrylm, že zkusí vytisknout a tak jsem to jeho tištěné kolo nasadil a zatím vydrželo asi 10min. letu - bláznivého visu, dopředu, dozadu, vlevo vpravo a pod. Teď to rozdělám (12 šroubků) a vyfotím. Jde tady fakt asi jen o pomoc tvých kolegů mě. Tak jen tolik. Jak to celý dopadne sdělím v této diskuzi. Bohužel nemám makro objektiv tak se pokusím o co nejvěrnější snímky.

Zdraví Karel Brno


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ozubené kolo
PříspěvekNapsal: čtv 07.10.2021 9:08 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 3.9.2016
Příspěvky: 137
Bydliště: Brno
Zdravím jova,
tak teď to přišlo, no je to teda velká paráda. Srdce mi poskočilo. Musíš na mě dávat bacha (70+). Nasadil jsem to na osku a sedlo to tam jak originál. Ještě musím provrtat dírky pro provlečení toho malého šroubečku přes osku. Jakmile bude možnost tak vyzkouším. Nevím jak propašovat fotku do SZ, tak to dávám sem.

Dík Karel


Přílohy:
IMG_1655.jpeg
IMG_1655.jpeg
[ 45.85 KiB | Zobrazeno 7676 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ozubené kolo
PříspěvekNapsal: čtv 07.10.2021 9:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2009
Příspěvky: 1124
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Podle fotky by to chtělo malinko zvětšit asi vůli, ale těžko jen podle ní soudit. Za tu dírku se omlouvám.
Tak trochu jsem doufal, že tu uvidím fotku toho tištěného kola, porovnání dvou technologií na konkrétním příkladu. :(
Zajímalo mě, jak dalece ten tisk už pokročil a zda je to použitelné i na takové věci jako jsou převody. Vím že je lidi do modelů tisknou, ale nějak si nedovedu představit výslednou kvalitu v tom modulu 0,5 a hlavně jakou to má hlučnost, životnost...

_________________
EPP samokřídla
fotky: https://mapy.cz/fotografie?fotomapy&x=15&y=49&z=8&aid=861


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ozubené kolo
PříspěvekNapsal: čtv 07.10.2021 11:43 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 3.9.2016
Příspěvky: 137
Bydliště: Brno
jova píše:
Podle fotky by to chtělo malinko zvětšit asi vůli, ale těžko jen podle ní soudit. Za tu dírku se omlouvám.
Tak trochu jsem doufal, že tu uvidím fotku toho tištěného kola, porovnání dvou technologií na konkrétním příkladu. :(
Zajímalo mě, jak dalece ten tisk už pokročil a zda je to použitelné i na takové věci jako jsou převody. Vím že je lidi do modelů tisknou, ale nějak si nedovedu představit výslednou kvalitu v tom modulu 0,5 a hlavně jakou to má hlučnost, životnost...


Zdravím jova,
příteli všechno bude, ta vůle je podle mě v pořádku myslím, že ten pastorek si ji vytvoří k obrazu svému :lol: . Za tu dírku se neomlouvej, naopak nakonec jsem byl rád, že tam nebyla. Navrtal jsem si ji tak aby to ozubkolo sedlo na střed pastorku. Ono to moje měření přece jenom nebylo úplně přesné. Nejsem strojař ani nástrojař a tak tam malé odchylky ale skutečně minimální byly. Na večer jsem ještě tedy přihodím fotky ozubkol od "prikrylm". Obdaroval mě třemi ks z materiálu PLA a PET a dám k tomu komentář.
Zatím dík Karel


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ozubené kolo
PříspěvekNapsal: čtv 07.10.2021 12:50 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3666
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
jova píše:
...
Tak trochu jsem doufal, že tu uvidím fotku toho tištěného kola, porovnání dvou technologií na konkrétním příkladu. :(
Zajímalo mě, jak dalece ten tisk už pokročil a zda je to použitelné i na takové věci jako jsou převody. Vím že je lidi do modelů tisknou, ale nějak si nedovedu představit výslednou kvalitu v tom modulu 0,5 a hlavně jakou to má hlučnost, životnost...

S tím tvým kolečkem se tisk moc srovnávat nedá. Navíc s 0,4 tryskou taky žádný zázrak, bral jsem to spíš jako pokus a nouzovku. Nic méně, jak TrioP3s psal, minimálně jeden let TO vydrželo. Jak po letu kolečko vypadalo a jestli bude lepší to PLA nebo PET-G nám asi Karel napíše.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ozubené kolo
PříspěvekNapsal: čtv 07.10.2021 14:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
jova píše:
Podle fotky by to chtělo malinko zvětšit asi vůli,

K čemu tam je ten čep a drážka tvaru půlměsíce? Není to mírně excentrický právě na možnost vymezení vůle mezi koly posunutím motoru?


jova píše:
Vím že je lidi do modelů tisknou, ale nějak si nedovedu představit výslednou kvalitu v tom modulu 0,5 a hlavně jakou to má hlučnost, životnost...

Já tisknul převod pastorek - kolo nápravy do F1, co se tu před pár roky probírala ve vláknu. Je to modul odhadem 1,5. ABS, tenkrát PET-G teprve začínalo. Zatím tam je první sada. Jenže zub je ze tří perimetrů vedle sebe tryskou 0,3 mm. Najezdilo to asi jen 3 km ale kupodivu vydrželo víc než původně tištěný z flexa a později Tamiya F104 gumy na kolech. Točky docela velký, dynamický rozjezdy a brždění. Ale převod je zakrytej, takže nezbírá bordel ze země.
Otevřený převod u spalovací Škůdky 130RS, co kdysi vyšla jako plánek Modelář, ocelovej pastorek proti textitovýmu kolu mizel před očima jízdu od jízdy. Prostě to nabíralo ze země bordel a brousilo.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ozubené kolo
PříspěvekNapsal: čtv 07.10.2021 16:31 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 3.9.2016
Příspěvky: 137
Bydliště: Brno
Zdravím pánové,
přikládám foto ozubkol. Jak píše Marek, šlo skutečně jen o to zkusit to, a to kolečko označené "létané cca 10min.", by myslím vydrželo dalších 10min. ale to je fakt jenom z nouze ctnost. Pak jsem vyfotil to létané a nelétané. Jaký je to který materiál nevím, asi by to řekl Marek. Domnívám se laicky, že když se to tiskne na 3d tiskárně dochází k tomu, že ta první nebo i druhá vrstva se zřejmě na ohřívané podložce tiskárny jaksi "rozteče" a vytváří při kraji větší obvod kola. Já se to pokoušel napravit trojúhelníkovým jehlovým pilníčkem ale to je práce pro Boha. Jinak na té tiskárně se zřejmě nedá vytisknout ozubkolo ve tvaru jak je originál resp. není tam to druhé, jak to nazvat osazení? které doléhá na kuličkové ložisko které je usazené v pouzdře. Dosedá celou plochou a vyluzuje trochu pisklavé zvuky. Znovu opakuji, že se nejedná o ozubkolo pro vrťase typu T-rex a podobným. Jde o vrtulník Wltoys v912 (https://www.rcprofi.cz/rc-vrtulnik-sky- ... -brushless). To že jsem zkoušel třeba Blade 120s2 je pravda ale bohužel musím konstatovat, že to nejsou vrtulníky pro mě. Mají lineární serva (pastorek u jednoho vypadl z osky hned při první letu) náhradní pastorky nejsou a tak koupit celou destičku i se servem. Jsou velmi křehké a je o strach s tím někam trefit. Ale zkušení letci to zvládnou. Pro mě jsou hračky typu toho Wltoys v912 které jsou skutečně "opancéřované", masivní kontrukce a odpouštějí hodně chyb pilota. To že mě na něm odešlo to ozubkolo - no bohužel. Proto vznikl celý tento diskus protože se nabídl Marek že něco vytiskne a Pepa že pomůže taky. Takže přikládám fotky a po zkoušce Pepova výrobku, vyfotím jeho ozubkolo. Je teda fakt, že vyměňovat to ozubkolo je docela mazec a už se mi protáčí jeden šroubek v tý umělý hmotě. No už dost.

Zdravím všechny Karel


Přílohy:
IMG_1659.jpeg
IMG_1659.jpeg
[ 69.58 KiB | Zobrazeno 7591 krát ]

IMG_1658.jpeg
IMG_1658.jpeg
[ 70.61 KiB | Zobrazeno 7591 krát ]

IMG_1656.jpeg
IMG_1656.jpeg
[ 93.78 KiB | Zobrazeno 7591 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ozubené kolo
PříspěvekNapsal: úte 26.10.2021 15:19 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 3.9.2016
Příspěvky: 137
Bydliště: Brno
Příloha:
IMG_1748.jpeg
IMG_1748.jpeg
[ 54.51 KiB | Zobrazeno 7156 krát ]

Zdravím jova, posílám foto ozubkola co jsi vyrobil po 1 hod. létání. Ozubkolo nejeví žádné známky opotřebení. Je pravdou, že oproti ozuobkolu od číňana (teď mě jich přišlo poštou) to trochu píská. Domnívám se, že by to možná asi chtělo trochu větší vůli vůči pastorku jak o tom psal Celeron. Jinak je to ale opravdu povedený výrobek a domnívám se, že téměř nezničitelný pro můj styl lítání. Jak jsem ti psal do SZ, tak se s tebou chci vyrovnat.
Děkuji všem kteří reagovali v tomto vlákně.
Karel Brno


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ozubené kolo
PříspěvekNapsal: stř 16.03.2022 10:38 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3666
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Pořídil jsem si 0,25mm trysku. Vizuálně vypadají ozubená kola s modulem 0,5 slušně. Zkusím, co vydrží. Nejvíc se obávám o pevnost spojení osy a kola...
Poměřím kolo na 450-ku a zkusím na nějakém "udělátku" - do 450 vrtulníku bych měl zatím strach.
(na 450 ku se dá kolo jednoduše koupit, takže spíš ze zvědavosti)

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz