Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Havárka motoru Turnigy
PříspěvekNapsal: úte 12.07.2022 17:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Kámoš látá Sbacha od Janáčka na motor Turnigy C5065-350. Před pár dny mu za letu zarachotil a umřel. Po přistání bylo vidět, že vinutí na jednom pólu je černý jak bota. Protože jsem už pár motorů převinul, přinesl mi motor na opravu.
Turnigáč jsem rozebral a nestačil se divit. V motoru byly železný špóny, plechy byly protočený o 90 st proti pevnýmy čelu. Magnety jsou dál všechny přilepený ale na čtyřech je vidět, že plechy v nich projely zářez, viz fotka.
To je celkem zajímavý, zatím všechny motory, co se potkaly plechy s magnetama se buď urval magnet a nebo se plechy posunuly navzájem a rozřezaly vinutí. Po složení motoru jsem si všiml, že rotující plášť proti pevnýmu čelu šmajdá cca 0,7-0,8 mm. Kámoš tvrdí, že s motorem nikdy nepraštil ale vypadá to na ohnutou hřídel průměru 8 mm. Takže příčina nejspíš nalezena. Divná je i ta spálená cívka jen na jednom pólu. Zajímavý taky je, že plechy jsou proti pootočení proti ložiskový trubce a pevnýmu čelu zaklínovaný 1 mm ocelovým drátem v drážce a stejně se to protočilo.
Kámoš je nástrojař, tak si bude muset motor srovnat a stáhnout plechy s vinutímz ložiskový trubky. Bude to chtít plastovou kleštinu přes póly plechů, stáhnouy v univerzálce a koníkem přes tyčku vytlačit ložiskovou trubku.
Převinutí nebude žádnej problém, je to jen třízávit asi 15 prameny smalťáku cca 0,2 mm.


Přílohy:
cívky.jpg
cívky.jpg
[ 228.07 KiB | Zobrazeno 4098 krát ]

magnety.jpg
magnety.jpg
[ 60.2 KiB | Zobrazeno 4098 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Havárka motoru Turnigy
PříspěvekNapsal: úte 12.07.2022 21:06 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Ale jde vidět že jsou načnuté i okolní vinutí a minimálně jodno skor naproti. Podle mě shořela cívka kde se rotor dotýkal statoru. Zvýšil se v té cívce proud natolik, že vinutí nebylo na takový proud dimenzované a shořelo?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Havárka motoru Turnigy
PříspěvekNapsal: stř 13.07.2022 6:29 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 11.2.2017
Příspěvky: 51
Bydliště: Praha
A nemohl si roztočený rotor svou přední částí (nejdále od ložiska) jen škrtnout o stator při nějakém prudkém obratu vlivem působících sil a gyroskopického momentu?
Takové přibrždění by vedlo k nárůstu proudu s následkem spálení vinutí v nějakém nejslabším místě, pokud ho mechanicky nezkratovaly už rozhozené plechy statoru.

PS: nemáte tip na zdroj smaltovaných drátů na vinutí s co nejvyšší teplotní odolností?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Havárka motoru Turnigy
PříspěvekNapsal: stř 13.07.2022 6:51 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4776
Bydliště: SK Bratislava
Vysoko pravdepodobne to pootocenie a mozno aj tie dalsie mechanicke zmeny su DOSLEDOK, nie pricina, proste sa vinutie sluslo, tym zacal motor brzdit a ta vrtula plechy otoci mozu byt fixovane ako chcu, plus ta energia vrtule sa premeni na teplo v tom skrate a usmazi vinutie. A ze take pecky zohnu hriadel uchytenu len na jednej strane a vyrobeny z klasickeho cinskeho xxx sa vobec nedivim.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Havárka motoru Turnigy
PříspěvekNapsal: stř 13.07.2022 15:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Igore, ty plechy se protočily i přes ten drátovej klínek, viz drážka v plechách. Kdyby tam ten klínek nebyl, tak by se nejspíš plechy mezi sebou posunuly a roztrhaly vinutí.
Hřídel není úplný bláto, určitě je povrchově šlechtěná. Jehlák pilník si neškrtne, diamanťák jo. Otázka je jak hluboko a zda to není ohnutý v paprscích čela oběžný části.

to heczkot: Smalťáky mám nahamouněný ještě z dob, co se táhly v Kablu Kolín a nebyl problém si něco zprivatizovat.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Havárka motoru Turnigy
PříspěvekNapsal: stř 13.07.2022 16:04 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4776
Bydliště: SK Bratislava
Je to len moj odhad, tvoj motor som nevidel, ale to co hovorim nie je nic "nebezne". V nasej kategorii mal som take motory v rukach ktore nemali ziadnu "odreninku" len jasne pretocene plechy na statore a jedno vinutie presne tak spalene ako mas na obrazku. Inak ziadna ujma ani poskodene zbytky vinutia. A motor samozrejme siel len tazko tocit kvoli skratovej "brzde".

Pisem to nie ze by som hadal co sa stalo ale ako moznost nad cim premyslat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Havárka motoru Turnigy
PříspěvekNapsal: pát 15.07.2022 8:08 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Trochu si rýpnu.
Kámoš je nástrojař, a lítá s motorem s křivou hřídelí - to muselo být patrné při doběhu motoru a musel být taky rozvážený.
Navíc to škrtání o magnet muselo být pro kluka co dělá nástrojaře vnímatelné.
Takže nevím. Spíš bych si tipnul, že už vrtulí někde škrtnul a zapomněl na to. Ty hřídele moc nedaj, ale že by byla křivá už novém motoru se mi nezdá.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Havárka motoru Turnigy
PříspěvekNapsal: pát 15.07.2022 8:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Včera jsem mu motor na letišti vrátil ať si srovná oběžnou část a stáhne plechy z ložiskový trubky. Je to na něm, jestli to přinese srovnaný. Převinutí je celkem v pohodě, pokud nebude někde roztřískanej ten namáčenej "skleněnej" potah plechů, hlavně na hranách.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Havárka motoru Turnigy
PříspěvekNapsal: sob 23.07.2022 18:05 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Kámoš Turnigáče v kleštině zkusil hodinkama házivost a není ohnutá ani hřídel ani křivý čelo oběžky. Vada je už z výroby, roura s magnety je nasazená na čelo šejdrem a není na doraz na osazení čela. Je to zalepený epoxydem, rozlepit to nijak nepůjde. Snad jedině epoxyd vypálit ale to by se odlepily a teplotou zničily i magnety.
Kámoš stáhnul plechy s vinutím ze středový ložiskový trubky. V plechách je sice drážka pro drátovej klínek ale na trubce drážka není a drát tam taky nebyl. Takže protočení se nedivím, trochu epoxydu to udržet nemohlo s cca 40 cm uhlíkovou lopatou, na kterou lítá. Spíš se divím, že to vydrželo tak dlouho, s Sbachem lítá dost často odhadem 5 a více let.
Nojo, číňan...


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Havárka motoru Turnigy
PříspěvekNapsal: pon 29.08.2022 19:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Dnes jsem Turnigáč odvinul, spočítal a zakreslil. Je to dvanáctipól do trojůhelníka, 7 závitů 32 x 0,18 mm průměr. Mám jen 0,2 mm tak to musím přepočítat.
A taky jsem přišel na důvod spálení motoru. Nejspíš se vibracema proklepaly dva nebo tři závity skrz sklovitou izolaci plechů na hraně a vznikl mezizáviťák na tom pólu, co byl nejvíc napálenej. Musí se opravit izolace plechů vodním sklem s bílejma sazema. Blbý je, že to je oloupaný i na bocích nahoře několika pólů tvaru T. Těch cca 28 drátů paralelně bude taky pěkná pakárna nachystat, vychází to na 3 kusy dlouhý 3 metry.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz