Náhrada pojišťovací matice vrtule UNF 5/16"x24 pro OS FS 95V

Jednou je možná elektrika nahradí, do té doby ale ještě budeme s nimi mít plno problémů. Tady nám třeba někdo poradí.
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
VTjr
Příspěvky: 7211
Registrován: úte 09.02.2010 0:00
Bydliště: Žilina, SK

Re: Náhrada pojišťovací matice vrtule UNF 5/16"x24 pro OS FS

#16 Příspěvek od VTjr »

Samozřejmě i o to jde. :wink:
Ale uvědom si, že pokud mezi unašečem a klikovkou existuje radiální vůle (a ona opravdu existuje, byť jen malá, ale přece), tak se matka může povolovat a skutečně i povoluje kvůli ní. :o Přičemž v úvodní fázi přece ani nedochází k pohybu vrtule vůči unašeči, ale spolu s unašečem jen vůči klikovce (v rámci té vůle). Ta vůle je iniciátorem povolování, drobné kmity působí na matku a pokud není dostatečně zakontrována, tak ji povolí. I kdyby tam byly ty Tvoje dva M3 štifty, tak tomu jevu se nezabrání. :roll: Samozřejmě když se to trochu rozviklá a matka už trochu povolí, tak se už začne hýbat i vrtule vůči unašeči (tomu by Tvoje 2 štifty pochopitelně zabránily). Ale kdyby unašeč byl usazen na svěrný kužel, tak nebude žádná vůle vůči klikovce a celý proces povolování prostě nemá čím začít. :P A kdyby tam byly navíc i ty 2 M3 štifty, tak ani pokračovat. :wink:
Ale nejhorší je to, že ta vůle mezi unašečem a klikovkou se postupně zvětšuje :cry: , tomu půlměsíčkovému otvoru se vytlačuje hrana plošky zámku klikovky. Na mé OS FS-95V to je už zřetelně vidět, že ten unašeč už není úplně v pořádku. :(
Prostě japonští soudruzi někde udělali chybu :D , no nevymysleli to dobře. :|
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 11014
Registrován: pát 23.04.2010 0:00
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Náhrada pojišťovací matice vrtule UNF 5/16"x24 pro OS FS

#17 Příspěvek od Celeron »

No dobře, ale proč se teda povolují vrtule, který mají unášeč jištěnej na klice Woordruffem naprosto bez vůle?
Uživatelský avatar
VTjr
Příspěvky: 7211
Registrován: úte 09.02.2010 0:00
Bydliště: Žilina, SK

Re: Náhrada pojišťovací matice vrtule UNF 5/16"x24 pro OS FS

#18 Příspěvek od VTjr »

Já si myslím, že jsou asi 2 příčiny toho povolování. :roll:

První je mnou popsaná, v důsledku vůle mezi unašečem a klikovkou, kde k povolování (nebo jeho tendenci) dochází už jen tím, že vrtule je setrvačník, který má vlastnost se točit konstantní úhlovou rychlostí, zatím co klikovka permanentně zrychluje/zpomaluje v závislosti od cyklu spalovacího motoru, čím neustále vznikají torzní momenty, které tu vůli střídavě vymezují na jednu, nebo druhou stranu. Tím samozřejmě viklá tu matku a pokud není dostatečně zajištěna, tak se bude postupně povolovat. Tomuhle asi má zabránit ta OS finta s dvojicí matic. 8)

Druhý případ je povolení v důsledku velmi náhlé změny úhlové rychlosti otáčení klikovky. Tedy když dojde k nějaké detonaci, ráně, kdy vznikne tak velký torzní moment, že dovede protočit unašeč vůči vrtuli i navzdory tomu, že má vroubkovaný povrch. Zejména dřevěná vrtule se takto protočí poměrně snadno. Tak tam pak vůbec nezáleží na tom, zda je unašeč usazen na klikovku s vůlí nebo napevno (na svěrný kužel nebo nějaké lepidlo), tomuhle protočení mohou asi zabránit jedině ty Tvoje M3 kolíky, nebo ty 4 jistící šrouby kolem hlavního, co mívají větší benzínové spalováky. A ta rána je kolikrát tak velká, že nepomůže ani ta dvojice OS matic.
Pamatuji, že v mládí, když jsme provozovali převážně detoňáky, tak se občas stalo, že přechlastaná dvaapůlka dala takovou ránu, že se jí odšroubovala vrtule. Přitom unašeč byl napevno na svěrném kuželi (ten se určitě nehnul, ten byl problém vůbec rozebrat), ale matice/kužely jsme kontrou nikdy nezajišťovali.

A zrovna včera jsem krátce lítal s Čmelákem (s 4-T OS FS-95V), nastartoval ho na volnoběhu, nechal chvilku běžet s připojeným žhavením, pak jsem přidal plyn (asi víc prudce) a najednou se ozvala rána a motor zastavil, protože vrtule byla najednou úplně volná (neměl tedy setrvák, aby mohl pokračovat v chodu). Tak jsem rozebral kužel a zjistil, že ta dvojice OS matic zůstala k sobě stažena tak, že to dalo značné úsilí je od sebe povolit, nepovolily se tedy vzájemně, ale se prostě společně protočily na závitu hřídele. :(
To byl zřejmě právě ten druhý případ. :|
Tomu by asi zabránily ty Tvoje M3 kolíčky. :roll:

Ale je možná lepší, když se v takovém případě radši povolí vrtule, než aby se tou ránou zlomila ojnice nebo klikovka. :wink:
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)
JardaRůžička
Příspěvky: 2736
Registrován: pát 02.03.2012 7:55
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Náhrada pojišťovací matice vrtule UNF 5/16"x24 pro OS FS

#19 Příspěvek od JardaRůžička »

Podobný případ se mi stal na jaře, kdy důvodem zřejmě bylo "sesednutí" dřevěné vrtule během zimy. Zasloužila by si preventivní utažení, ale nějak mě to nenapadlo... :oops:
Odpovědět

Zpět na „Spalovací motory“