Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: EPP vs EPO - jaké jsou rozdíly?
PříspěvekNapsal: ned 18.02.2018 14:45 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 15.2.2018
Příspěvky: 23
Jsem nováček a možná je moje otázka hloupá, v tom případě mě nějakým odkazem pošlete někam, kde najdu odpověď aniž by tu zkušení debatéři museli plýtvat čas :arrow:

Při výběru prního letadla jsem zjistil, že současný "letecký polystyren" je buď EPP nebo EPO. Dočetl jsem se, že EPP je elastičtější, což může zapříčinit změny letových vlastností např. v důsledku ohýbání křídel, zatímco EPO je tvrdší ale zato křehčí.
Z toho, co jsem četl*, je ten EPO možná až dost křehký, ale některé modely, po kterých koukám se ve verzi EPP nedají sehnat. Doporučili byste začátečníkovi pro jistotu radši EPP, nebo ten rozdíl není takový a je to spíš jedno?

Jaké jsou vaše zkušenosti s těmito materiály?


* https://premsvo.wordpress.com/sky-surfer-x8/


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: EPP vs EPO - jaké jsou rozdíly?
PříspěvekNapsal: ned 18.02.2018 16:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 7.1.2007
Příspěvky: 4172
Bydliště: KLADNO
Obrázky: 1
domnívám se,že se to tu probíralo x krát, takže polož vhodnou otázku do okénka vlevo

_________________
Pravda začíná tam kde končí signál České televize.
Nevěřím ničemu, co vláda říká.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: EPP vs EPO - jaké jsou rozdíly?
PříspěvekNapsal: ned 18.02.2018 16:59 
Mazák
Mazák

Registrován: 23.6.2014
Příspěvky: 875
Bydliště: Žďár n. S., ČR
Třeba zde http://www.rcmania.cz/viewtopic.php?p=315132

_________________
Laguna, Daidalos, MiniCorado, F3K Edge, Fox 2300, Funtic II, Dingo, F4U Corsair, Bf 109H, Skipper...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: EPP vs EPO - jaké jsou rozdíly?
PříspěvekNapsal: ned 18.02.2018 17:16 
Mazák
Mazák

Registrován: 3.11.2011
Příspěvky: 592
Bydliště: Česká republika
Neni to chemicky stejny material.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: EPP vs EPO - jaké jsou rozdíly?
PříspěvekNapsal: ned 18.02.2018 17:26 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 14.6.2016
Příspěvky: 103
Bydliště: Kladno
Rozdíl mezi EPP a EPO jsem hledal před 2 roky a výsledek hledání na internetu jsem popsal na https://premsvo.wordpress.com/epp-vs-epo/ . Pozná se to jednoduše: prakticky vše vakuově vypěněné do formy s hladkým povrchem je EPO (Elapor, Arcel a pod). Na povrchu modelu jsou vidět drobná vyústění trysek. Já mám z EPO Sky Surfer X8 a Sky Scout ( Easy Star 2 prodávaný firmou Hitec). Video z výroby nějaké (nejspíš nelegální) kopie Easy Staru je zde: https://youtu.be/JKkvX5r56h8 .

Vše vyřezávané z desek s "chlupatým" povrchem je EPP. Já mám z EPP EzFly trainer, Fík 100 a Fík V-Trainer. EPP se nehodí pro vakuové vypěňování, jak je popsáno na https://transition-robotics.com/blogs/n ... ion-update , kde jsou i fotografie špatně vypěněných výrobků.

Měl jsem 2 těžké havárie s modely, u SS X-8 jsem trup přerazil na 2 části (to je v tom odkazu, co uvádíš), oprava byla složitá. Při stejně těžké havárii Fíka V-trainer se trup jen naštíp, oprava byla daleko jednodušší. Záleží taky na konstrukci modelů, například Easy Star 2 má trup zpevněný a lépe navržený než SS X-8 a proto je odolnější, viz foto https://premsvo.files.wordpress.com/201 ... cn2140.jpg .

To, že nemůžeš sehnat některé modely v EPP a jiné v EPO, je dané objemem výroby. Pro menší serie se nevyplatí vyrábět drahou formu a proto se to řeže z EPP. Při velkých seriích je výroba z EPO levnější.

Rozdíl není až tak velký, pro úplně začátečnický model je asi lepší EPP, z něho je také Step One, viz https://www.rc-factory.cz/letadla/backy ... e-backyard " Konstrukce je ve standardní tloušťce EPP, proto je Step One odolný a téměř nerozbitný" .

Začínat se dá ale s oběma materiály. Opravdu záleží na tom, na co si troufneš, nebo zda máš někoho, kdo ti pomůže se záletem a s prvními krůčky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: EPP vs EPO - jaké jsou rozdíly?
PříspěvekNapsal: ned 18.02.2018 21:57 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 15.2.2018
Příspěvky: 23
Dík za ten odkaz, tam to rozebrali celkem dobře.

Asi holt neumím správně formulovat dotazy do vyhledávacího okénka. Když tam napíšu jen EPP nebo jen EPO, tak mi to vyhodí tunu odkazů, mezi kterými jsem to nenašel. Kdybych chtěl nějaké kombinace těchto slov, musel bych trefit přesnou formulaci (jestli se nepletu). Pak jsem zkusil prohledat web rcmania přímo přes google pomocí funkce in:, která už má trochu větší toleranci odchylek od řetězce, který člověk zadá, ale taky jsem nepochodil. Tak jsem založil nové vlákno, což se ukázalo být nejrychlejší a nejspolehlivější variantou... Asi dám vědět moderátorům, aby tohle vlákno přesunuli na to starší.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: EPP vs EPO - jaké jsou rozdíly?
PříspěvekNapsal: ned 18.02.2018 22:08 
Mazák
Mazák

Registrován: 3.11.2011
Příspěvky: 592
Bydliště: Česká republika
Kdybyste znal souvislosti, stacilo pridat treba slovo multiplex.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: EPP vs EPO - jaké jsou rozdíly?
PříspěvekNapsal: ned 18.02.2018 22:13 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7404
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Pěnových materiálů pro stavbu modelů (i leteckých) je celá řada. Když se přidají i obchodní názvy,
vznikne z toho docela slušný guláš. Přidržme se dotazu pedyngro "EPP vs EPO" je dobré vědět že:
- EPO je označení pro Expanded PolyOlefin (tuhý pěnový materiál, mírně těžší než EPS)
- EPP je označení pro Expanded polypropylene (pružný pěnový materiál)
about RC Foam EPP EPS EPO Depron
Protože mám mizernou paměť (zejména pro zkratky) vždy se vracím (pro orientaci) k
Řezání a opracování EPS, EPP, XPS, ... - malý lexikon pojmů
- PŘÍPADNĚ
O materiáloch EPP, Polystyrén, Styrodur, Depron, ELAPOR, EPO
"Pěnové" materiály pro stavbu
citovaný blog —premsvo – Blog Přemysl Svoboda — má pěkný článek přímo k EPP vs EPO
u Sky Surfer X8, jsem zjistil, že vydrží méně než moje předchozí modely, které byly z EPP
- Pracovat (po zacvičení) lze s obojím. Tam kde vadí pružnost EPP se vlepují (uhlíkové) výztuhy.
- Já začal s EPP. (Ale úplně první byl stavařský XPS.) Potom teprve EPO, ale s tím mi to šlo hůř.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: EPP vs EPO - jaké jsou rozdíly?
PříspěvekNapsal: ned 18.02.2018 22:18 
Mazák
Mazák

Registrován: 3.11.2011
Příspěvky: 592
Bydliště: Česká republika
Pokracoval jste s EPO? Z toho jsou vetsinou hotove vylisky. Kde jste koupil deskovy? Co jste z nej stavel?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: EPP vs EPO - jaké jsou rozdíly?
PříspěvekNapsal: ned 18.02.2018 22:42 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7404
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@Kreyson Nařezané z přepravních obalů. Na řezu vypadaly jak výlisky Modela. Možná to byl EPS?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: EPP vs EPO - jaké jsou rozdíly?
PříspěvekNapsal: pon 19.02.2018 10:05 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 15.2.2018
Příspěvky: 23
Ještě jsem hledal po internetu dál a zjistil jsem, že v těch pojmech je fakt chaos. Třeba z chemického hlediska je polypropylen jeden z polyolefinů, a pak by EPP měl být pouze "podmnožinou" EPO...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: EPP vs EPO - jaké jsou rozdíly?
PříspěvekNapsal: pon 19.02.2018 10:46 
Mazák
Mazák

Registrován: 3.11.2011
Příspěvky: 592
Bydliště: Česká republika
EPP je expandovany polypropylen. Ten patri mezi polyolefiny. Jako EPO se oznacuji materialy, ktere obsahuji polyolefiny v ruznych pomerech. Muze to byt treba smes polystyrenu a polypropylenu. Tim se ziskavaji ruzne vlastnosti, treba moznost lisovani. Slozeni a pomer muze byt ruzny u ruznych firem, ktere je vyrabi pod vlastnimi nazvy, treba elapor.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: EPP vs EPO - jaké jsou rozdíly?
PříspěvekNapsal: pon 19.02.2018 11:59 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 15.2.2018
Příspěvky: 23
No tak zatím to vypadá, že hlavní rozdíl je v jednom písmenku :D
Kdyby se to v praxi hodně lišilo, např. co se týče odolnosti, asi už by to sem pár lidí napsalo.

Z toho, jak diskuse probíhá z toho mám následující dojem:
kdybychom na ose seřadili nárazy podle síly a vyznačili na ní, kam až to snese EPO a kam až to snese EPP, tak oblast, kde EPP ještě vydrží a EPO už se láme a drolí nebude až zas tak široká.

Myslím, že kdo umí přistávat, nedělá blbosti a má štěstí, EPO nerozmlátí.
A naopak ten, kdo dělá blbosti, neumí přistávat nebo je smolař rozfláká i EPP.


Máte stejný názor, nebo to vidíte jinak?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: EPP vs EPO - jaké jsou rozdíly?
PříspěvekNapsal: pon 19.02.2018 12:26 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Asi bych neupřednostňoval tu údajnou nerozbitnost ale bral bych to tak že tyhle hmoty především umožnily výrobcům masovou výrobu i složitě tvarovaných dílů modelů díky vstřikování/vypěňování do forem.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: EPP vs EPO - jaké jsou rozdíly?
PříspěvekNapsal: pon 19.02.2018 15:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 7.1.2007
Příspěvky: 4172
Bydliště: KLADNO
Obrázky: 1
jyrry píše:
Asi bych neupřednostňoval tu údajnou nerozbitnost ale bral bych to tak že tyhle hmoty především umožnily výrobcům masovou výrobu i složitě tvarovaných dílů modelů díky vstřikování/vypěňování do forem.
a také k rc přitáhli dost lidí, bo lepit rok model a ze tři vteřiny ho roztřískat na třísky je v začátku hooooodně frustrující

_________________
Pravda začíná tam kde končí signál České televize.
Nevěřím ničemu, co vláda říká.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz